Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#28301 Exclusiv: Topul companiilor cu cele mai mari pierderi din economia României

2014-10-27 16:00

#28258: - Exclusiv: Incompetenta si minciuna de la Oltchim sau mai bine zis "minciuna are picioare scurte"!

Ce a raportat Oltchim in 17 februarie 2014 la Bursa de Valori Bucuresti?

"Combinatul chimic Oltchim Râmnicu Vâlcea a raportat pentru 2013 pierderi de 285,08 milioane de lei, în scădere cu 50% faţă de 2012.

La finele lui 2012, pierderile Oltchim se cifrau la 569,4 milioane de lei. Înjumătățirea pierderilor societății s-a datorat diminuării semnificative a cheltuielilor financiare, de la 288,7 milioane de lei, în 2012, la 56,6 milioane de lei, în 2013, potrivit situaţiilor financiare preliminare pe 2013, transmise, astăzi, Bursei de Valori Bucureşti. 

Pierderea din activitatea financiară a fost de 8,28 milioane de lei, faţă de 236,95 milioane de lei în 2012. 

Din activitatea de exploatare, Oltchim a raportat pierderi de 276,79 milioane de lei, în 2013, de la 334,7 milioane de lei în anul precedent, în scădere cu 17,3%. 

Veniturile din exploatare au coborât cu 33,4%, la 497,74 milioane de lei, iar cheltuielile au fost cu 28,4% mai mici, de 774,54 milioane de lei."

Minciuna si dezinformarea au picioare scurte.
Incompetenta si neputinta managementului au iesit la suprafata.
Care sunt pierderile reale ale Oltchim in anul  2013? 

Diferenta intre minciuna si adevar la Oltchim este de 687 milioane de lei.
Ne-au ciuruit! Ne-au ciuruit cu 972 milioane de lei in anul 2013.
 


Musafir

#28302 Situaţia disponibilizaţilor de la Oltchim ajunge în Parlamentul European

2014-10-27 16:46

http://jurnalvalcean.ro/

• Siegfried Mureşan: „Trebuie să vedem ce linie de finanţare se potriveşte aici. O vom găsi şi îi vom ajuta pe oameni! Rolul autorităţilor locale este esenţial”.

 

• Europarlamentarul Partidului Mişcarea Populară a reuşit obţinerea unui ajutor de peste 3,5 milioane de euro acordat muncitorilor disponibilizaţi de la combinatul de sârmă din Câmpia Turzii şi este hotărât să-i sprijine şi pe oamenii concediaţi de la Oltchim

 

Prezent la Râmnicu Vâlcea, europarlamentarul Siegfried Mureşan, vicepreşedinte al Comisiei de Buget a Parlamentului European, s-a declarat interesat de problema disponibilizaţilor de la Oltchim, susţinând că va face demersurile necesare pentru obţinerea unei linii de finanţare pentru ajutorarea oamenilor rămaşi fără locuri de muncă.  Siegfried Mureşan a declarat într-o conferinţă de presă susţinută la sediul PMP Vâlcea, alături de preşedintele Marian Mirea, că se pot găsi soluţii de finanţare europeană pentru sprijinirea disponibilizaţilor de la Oltchim, subliniind faptul că rolul autorităţilor locale în demersul pe care îl va întreprinde va fi esenţial.

 

„Voi fi foarte activ în a ţine partea oamenilor!”

 

Europarlamentarul Siegfried Mureşan şi-a arătat disponibilitatea de a-i susţine pe muncitorii concediaţi de la combinatul Oltchim. Siegfried Mureşan a reuşit obţinerea în Parlamentul European a unui ajutor financiar în valoare de 3,57 milioane de euro pentru şomerii de la combinatul de sârmă de la Câmpia Turzii. Europarlamentarul Partidului Mişcarea Populară a declarat că şi în cazul disponibilizaţilor de la Oltchim pot fi identificate soluţii de finanţare prin care oamenii să-şi găsească noi locuri de muncă. „Trebuie să vedem ce linii de finanţare se potrivesc aici…  La Câmpia Turzii s-a potrivit această linie de finanţare, deoarece, condiţiile acolo sunt ca 500 de lucrători, cel puţin, să-şi piardă locul de muncă într-un interval scurt, de patru luni de zile. De aceea s-a potrivit acea linie de finanţare. La Râmnicu Vâlcea poate se potriveşte altă linie de finanţare. O vom găsi şi îi vom ajuta pe oameni. La Cluj, Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă a avut un rol foarte important. Acolo sunt oameni competenţi, care înţeleg să-şi facă treaba serios… Rolul autorităţilor locale este esenţial. Dacă este lipsă de calificare, asta o putem îndrepta. Există expertiză. Putem avea un schimb de experienţă cu cei de la Cluj. Putem delocaliza nişte oameni care au lucrat cu succes pe acel proiect aici la Râmnicu Vâlcea. Dacă e lipsă de expertiză, nu e problemă. Vom găsi o soluţie. Dacă e proastă intenţie şi atunci trebuie găsită o soluţie. Oamenii sunt fără loc de muncă şi există o finanţare europeană sau un investitor, iar un om politic sau o autoritate de pe plan local încearcă să se opună, nu-şi face treaba, vă garantez scandal. Nu m-aţi văzut până acum făcând scandal, voi fi foarte activ şi foarte agresiv în a ţine partea oamenilor. Dacă există oameni politici care vor să blocheze venirea investitorilor aici sau atragerea de fonduri europene pentru ajutorarea muncitorilor vor avea o problemă. Vreau să facem la fel ca la Câmpia Turzii şi aici. Vedem ce linie de finanţare se potriveşte şi sper ca data viitoare când ne vedem să pot spune că am putut ajuta şi aici.”, a declarat europarlamentarul Siegfried Mureşan.

 

 

Sprijin financiar de 3,57 milioane de euro pentru şomeri

Primul raport ca europarlamentar al lui Siegfried Mureşan a contribuit în mod concret la sprijinirea muncitorilor disponibilizaţi de la combinatul de sârmă de la Câmpia Turzii. Parlamentul European a aprobat alocarea a 3,57 milioane de euro pentru şomerii de la Câmpia Turzii. Despre succesul înregistrat, europarlamentarul Siegfried Mureşan vorbeşte cu modestie şi susţine că locurile de muncă rămân principala sa prioritate: „Prezenţa mea în Comisia de Buget mi-a permis, chiar în primele săptămâni, să implementez un proiect, să obţin un raport în Parlamentul European care prevede alocarea a 3,5 milioane de euro pentru ajutorarea muncitorilor disponibilizaţi la combinatul de sârmă de la Câmpia Turzii. Acolo, combinatul de sârmă a trebuit să disponibilizeze o mare parte din muncitori, şi Uniunea Europeană, printr-un fond special, Fondul European de Ajustare la Globalizare, ajută muncitorii disponibilizaţi… Eu am devenit raportor în Parlamentul European pentru acest raport care prevede alocarea a 3,5 milioane de euro pentru ajutorarea acelor muncitori, pe de-o parte prin măsuri de reconversie profesională, consiliere în găsirea unui loc de muncă, mentorat la noul loc de muncă, evaluarea abilităţilor muncitorilor disponibilizaţi, fiindcă majoritatea oamenilor au lucrat toată viaţa în siderurgie. S-au pierdut locurile de muncă şi era clar că nu vor fi create tot în siderurgie şi atunci proiectul îşi propunea să evalueze abilităţile, aptitudinile şomerilor, să vadă ce alte meserii pot învăţa. Pe de altă parte, înfiinţarea unei întreprinderi sociale, a unei cooperative sociale în care să lucreze 250 de muncitori. Întreprindere socială înseamnă că muncitorii deţin în coproprietate acea unitate care să producă ceva complet diferit de ceea ce oamenii au făcut până atunci – şi anume, echipamente sportive de iarnă. Întreprinderea este înfiinţată cu ajutorul banilor de la Uniunea Europeană, din aceşti 3,5 milioane de euro, ca urmare a raportului meu. Uniunea Europeană plăteşte chiria pentru hala de producţie, pentru achiziţionarea de echipamente şi aşa mai departe. Este un proiect prin care 1000 de persoane să-şi găsească locuri de muncă. Până acum, 375 de oameni au fost ajutaţi şi au găsit locuri de muncă. Fără ca întreprinderea socială să înceapă încă producţia… Eu am spus din timpul campaniei că locurile de muncă vor fi o prioritate pentru mine. Nu am promis un milion de locuri de muncă, ştiu că nu le pot crea… În primele săptămâni am luat acest proiect, gândindu-mă că oamenii sunt fără loc de muncă din 2012 şi aşteaptă ca să-i ajute cineva. Am considerat o prioritate ca să-i ajutăm şi banii să vină cât mai repede. În primele mele săptămâni de mandat, în iulie, am luat acest raport, l-am redactat, l-am prezentat în Comisia de Buget a Parlamentului European pe 23 iulie. Eram parlamentar de trei săptămâni. Pe 1 septembrie am fost la Câmpia Turzii, m-am întâlnit cu muncitorii, cu autorităţile locale, pentru a înţelege şi mai bine situaţia. Pe 11 septembrie, Comisia pentru Buget a Parlamentului European a votat raportul meu, iar în săptămâna următoare, plenul Parlamentului a votat raportul. Consiliul de Miniştri al Uniunii Europene a trebuit să mai dea şi el un aviz pe care l-a şi dat pe 25 septembrie, şi după aceea banii au fost viraţi în România în termen de 15 zile. Deci, banii sunt deja aici şi muncitorii pot fi ajutaţi. Practic, ideea a existat deja, a fost nevoie în Parlamentul European de un parlamentar care să vină, să facă raportul repede ca banii să ajungă la oameni cât mai rapid. La dumneavoastră, aici, asta trebuie să fac… Este un proiect mic, dar ştiind că suntem într-o zonă cu probleme economice am vrut doar să vedem concret cum putem ajuta. Trebuie să vedem care este situaţia şi cu combinatul de aici, în ce categorii de finanţare se poate include, dar sunt sigur că putem face ceva şi pentru oamenii de aici, de la Râmnicu Vâlcea.”, a declarat europarlamentarul Siegfried Mureşan care şi-a arătat susţinerea fermă pentru Elena Udrea în cursa prezidenţială.


Musafir

#28303 PROTESTE LA PREFECTURA VÂLCEA: Foştii angajaţi de la Oltchim îşi cer salariile compensatorii

2014-10-27 17:34

http://www.voceavalcii.ro

Aproximativ 50 de disponibilizaţi de la Oltchim au manifestat luni în faţa Instituţiei Prefectului judeţului Vâlcea, strigând lozinci antiguvernamentale şi împotriva conducerii combinatului vâlcean.

Oamenii au solicitat salariile compensatorii promise în momentul concedierii colective şi şi-au motivat protestul prin temerile cu privire la imposibilitatea plăţii facturilor pe perioada de iarnă, neavând surse de venit.

Ei au cerut prefectului să le dea un răspuns cu privire la urgentarea plăţilor până la sosirea iernii, în condiţiile în care li s-a spus că salariile compensatorii sunt la masa credală şi urmează a fi achitate în momentul privatizării combinatului.

Oltchim Râmnicu Vâlcea se află în insolvenţă din ianuarie 2013, iar în vara anului trecut, 1000 de salariaţi au fost disponibilizaţi în urma unui proces de restructurare.

Combinatul este propus pentru privatizare în luna decembrie a acestui an.


Musafir

#28304 Re:

2014-10-27 17:53

#28279: -  

 "Dl.BADESCU  Ingierul de carton de la garajul auto transporturi ne sifoneaza bani iar masinile sunt varza .Ce faceti cu piesele dl. badescu ca pe masini nu sunt puse,masinile sunt terminate nu mai putem lucra asa cu ele o sa parcam in fata la pavilion sa vada si directorimea cu ce masini muncim. Lasati hotia dl.badescu bogdan si ocupativa de masini,ADUCETI PIESELE SA LE MONTAM PE MASINI ca in scurt timp veti avea probleme suntem cu ochi in patru.TU NE CREZI PROSTI DAR TE PACALESTI AMARNIC."

Mucles bai fraierilor


Musafir

#28305

2014-10-27 18:48

sa vezi mucles cand intru in curtea garajului, ca nu mai avem nici frane la fiarele astea vechi si nu se stie unde ma opresc fara frana de restul nici nu mai vorbim si sa se faca expertiza in legatura cu masinile tehnologice ca astea produc nu consuma este DL. BADESCU CE ZICI ?

ZULU

#28306

2014-10-27 19:18

Ba prostilor, are de terminat casa de pe str.Morilor,cand a venit la Oltchim era cu chiloti rupti in cur ,acum este pe cai mari, pupa in cur sefimea si de voi isi bate joc,dar stati linistiti ca aveti garantii materiale daca se "implanta" ceva.

observator

#28307 biciclete pentru ingineri

2014-10-27 19:28

macar sa pedaleze si ei prin combinat  de banii pe care ii primesc iar pentru cei care nu stiu sa pedaleze trotinete geme pavilionul de trintori si pitipoance sa nu mai spun de unele sectii umflate cu ingineri. sa vina patronii sa faca ordine iar daca vine falimentul  sa i lovim la timpla .nu mai vedeti voi salariile astea ...


Musafir

#28308

2014-10-27 19:29

Bine i-a fost pe vremea ailalta,bine  ii este si acum, ca doar are pe agariciul de GABI(ptr.care a intervenit Remus G. de la PSD) in spate,ca doar este totul politic,stati linistiti ca tot prosti ramaneti ,aia care mai aveau  curajul sa le zica ceva, au plecat,ce mai conteaza sfarsitul este aproape la ce dracu va mai trebui frane cand de abia va mai taraiti,puneti frana cu calcaiu(desi ar trebui sa le puneti calcaiul pe grumaz ,dar cati mai aveti curajul asta )mai rabdati putin si nu va mai trebui nimic, doar fisa de lichidare. 

YLDIRIM

#28309

2014-10-27 19:39

Ba mai vine dracu la privatizare("mai pacaliti pana dupa alegeri" sunt vorbe din Consiliul Judetean),voi nu realizati ca va afundati din ce in ce mai rau in mocirla(500 mil de euro+230 mil de euro+e acum acum este, sa vedem pe anul 2014-2015 cat este pierderea),au inceput si celor din conducerea CET-lui sa le fie frica,si cauta protocole peste protocoale,incercand sa se acopere(noi am spus, dar ni s-a impus) asa ca sa fim in ton, ca doar ne calcara turcii, desi puti stiu ce inseamna, yldirim.


Musafir

#28310 Re:

2014-10-27 19:44

#28306: ZULU -  

Ba prostilor, are de terminat casa de pe str.Morilor,........."

Mucles bai zdreanto, daca ai tupeu spune cine esti

ZULU

#28311

2014-10-27 19:53

Unul care stie ce jigodie esti,iti voi spune la timpul potrivit.

SFARC

#28312

2014-10-27 20:00

Dar cu turismele cum stam,dale dracului palea de la tehnologic,sefimea so duca bine ca acolo pupam in cur nu Bogdane si Gabita,ce bine cand avem spatele acopert politic(traiasca PSD-ul).


Musafir

#28313 Re:

2014-10-27 20:10

#28311: ZULU -  

 zii acum daca esti jmecher si nu esti zdreanta, zdreanto


Musafir

#28314 Re: Re:

2014-10-27 20:10

#28310: - Re:  

 De ce il faci ma zdreanta, ai tu mai de lux, zi ma Morilor? eu sunt Inatesti. Ce este greu sa recunosti, sunteti GATA SI STOP, PAAAA...!!!!!


Musafir

#28315

2014-10-27 20:20

De parca ar fi turismele productia Oltchimului, insa este gaura neagra a pierderilor, una din gaurile negre...

SALVATI OLTCHIM SI ARPECHIM

#28316 Oltchim - compania cu cele mai mari pierderi in anul trecut

2014-10-27 20:24

SALVATI OLTCHIM SI ARPECHIM

sandu ag

#28317 nu stiu de ce...?

2014-10-27 20:28

de la o vreme in arges si valcea au aparut JIGODIILE...de toate felurile: politice,apolitice,oltchimiste,arpechimiste,pesediste,peneliste,comuniste,pedliste...putem sa le aducem la un factor comun si sa le numim: ...iste,adica muiste!?


Musafir

#28318

2014-10-27 20:32

nasol sandu ag, nasol..., Franta daca patea ce am patit noi, ohoooo.... , vai de mamicutele lor ce pateau..., numai ca noi nu suntem francezi, si voi ati pierdut si autostrada si curand vine pierderea si a lui Dacia...


Musafir

#28319

2014-10-27 20:36

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA acum inteleg mai bogdane cum sta treaba si eu credeam ca nu ai decat gardul facut dar tu lucrezi la casa,cum sa ajunga piesele pe masini le bagi in casa bravo,bravo si noi ne chinuim i a sa luam masuri cu tine .Cum poti sa demonstrezi tu averea ca spun baieti ca aveai  chiloti rupti in c........r cand ai venit la garaj.

 

 


Musafir

#28320

2014-10-27 20:39

Oltchim, cate-un pic,pic,pic pana n-o mai ramene nimic, cate-un strop,strop,strop, pana s-a dus dracu de tot hahahahaaa..., tara de nebuni.


Musafir

#28321 BCR îi dă peste nas lui Ponta. Creșterea economică se atrofiază pe zi ce trece

2014-10-27 20:42

http://www.paginadebanci.ro/

În  plin discurs auto-laudativ al premierului pe tema realizărilor economice și viitorului luminos al țării, analiștii Băncii Comerciale Române au redus prognoza de creștere economică pentru anul acesta și pe cea pentru anul viitor. De curând, Fondul Monetar Internațional și-a înrăutățit la rândul său estimările pentru economia românească.

Estimarea de creștere a Produsului Intern Brut pentru anul 2014 a fost redusă de BCR la doar 1,8%, fiind prima instituție care coboară prognoza sub nivelul de 2%. Potrivit raportului băncii, motivele înrăutățirii estimărilor de creștere economică sunt investițiile publice scăzute și deteriorarea situației economice a principalilor parteneri comerciali. Estimarea anterioară a BCR indica o creștere economică de 2,3% în 2014.

Prognoza pentru anul 2015 a fost la rândul său înrăutățită de la 3,3% la doar 3%. Aceste scăderi vin în continuarea unei tendințe pe care au mai urmat-o și alte instituții, cea mai importantă fiind Fondul Monetar Internațional. Reprezentanții FMI au redus estimarea de creștere economică a României de la 2,8% în vară la 2,4% în cadrul prognozei de toamnă. Prognoza oficială a Guvernului a rămas la 2,8%, din ce în ce mai departe de cele ale instituțiilor financiare independente.

Nu numai ținta de creștere economică este considerată nerealistă de BCR, ci și cea de deficit bugetar pentru anul viitor, de doar 1,4% din PIB. ”Suntem sceptici că această ţintă va fi atinsă, mai ales după declaraţiile premierului de săptămâna trecută privind intenţia României de a cere UE să accepte un deficit bugetar de 2% din PIB pentru anul viitor”, se precizează în raportul BCR, preluat de Mediafax.


Musafir

#28322 Re:

2014-10-27 21:02

#28319: -  

 lasa-l ma sa traiasca si el, nu vezi ma ca e toate rupte c...r, sa vezi tu ce o sa plateasca la toate cladirile, tuturismele, pai ponta pune taxe marite si de opt ori sau mai mult, daca e prost romanul, da-l dracu ...


Musafir

#28323

2014-10-27 21:05

ponta nu este roman, este maghiaro-ruso-chinez-mongol , n-au fost niciodata astia din psd romani


Musafir

#28324

2014-10-27 21:21

Disponibilizati prosti si lasi, o sa va luati banii cand mi-oi vedea eu ceafa.

Stati acasa retarzilor ca in curand o sa vreti sa mai faceti ceva dar nu o sa mai aveti ce.

Dracu sa va mai inteleaga tampitilor daca nu sunteti in stare sa va zbateti nici pentru drepturile voastre.

Dormiti linistiti tampitilor, tara de retardati 


Musafir

#28325

2014-10-27 21:40

Lasilor, da baaa..lasilor, stati baa..stati lasilor... Ce dracu vreti voi sa faci, miscasi tu pi Cilea de pe scaun, ca di ca na si no si vai, noi am fost si...s-o dus dracu tot, banu n-o vine sigur   ca e legal sa vina si de esti mort el o sa fie platit noua, acu de daca e multi retarzi si mortul de la cj vorbeste ca tu ai bani la masa credala si il susti ca prostu pe minciuna lui, fara sa-i spui, mooo mortule eu n-am avut bani la masa credala   platile compensatorii niciodata mortule, ca nu e legea care nu-l lasa nici pe piperea si nici pe nimeni, ori ala a zis avocatul pontator de insolvente si falimente ca banii s-o papat in hartii  si el mai asteapta o transa in cont sa achite ca hotii na s-au lins pe bot cu sumele noastre...poate stie mortul unde sunt si sigur stie, da mortul nu mai are ce pierde ca ii poate suna ceasul oricand , e pacaliciul si pupa tot acu asteapta babele sa-l pupe pe el, ca doar e mort.., da n-o te mai irita si tu, n-o chiar garantat primim banii, ca mortu e mort si minte