Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#26851

2014-09-29 08:40

MIE NU IMI E CLAR CARE SUNT ACEI VOI - DUSMANII DE CLASA - LA CARE FACI TU REFERIRE. IMI LASA IMPRESIA CA EXISTA UN PERSONAJ TINTA CARUIA TU TE ADRESEZI CU MULTA URA.

AS INSISTA PRIN A-TI ATRAGE ATENTIA CA, DESI II CONSIDERI PE ALTII ANALFABETI FACI DESE GRESELI GRAMATICALE, ASTA ASA, CA SA VEZI CA NIMENI NU E CA LACRIMA.

DE ASEMENEA ITI TRANSMIT CA EXISTA PERSOANE CARE AU CITIT LEGILE ALEA DE CARE SPUI. AI DREPTATE, BANII TREBUIAU DATI. CU TOATE ACESTEA NU S-AU DAT. CE E DE FACUT? AI CONCRET VREO SOLUTIE?


Musafir

#26852 Re:

2014-09-29 08:48

#26851: -  

 TU AI CREAT DUSMANI SI DUSMANII!!!!!!!! SI NU MA LUA PE MINE PESTE PICIOR, STIU SA SCRIU DAR SA-TI RASPUND SI ZI, NOAPTE SI NON-STOP, MAI APAR AICI SI MICI GRESELI DIN TASTATURA SAU DIN RAPIDITATEA SCRIERII, DE FAPT SI CEI DIN PETITIE AU LIMITAT VITEZA DE SCRIERE. DACA-MI TRANSMITI CA EXISTA PERSOANELE CARE AU CITIT LEGEA SI LEGILE, TE INFORMEZ CA AM PIERDUT UN AN ( I- AN ) IN CARE NU ATI STIUT SI N-ATI VRUT SA INTELEGETI DECAT BAZACONIILE ARUNCATE DE ALTII, STAU PROBA INCLUSIV SCRIERI DE PE ACEASTA PETITIE CU FABULELE SI PACALELILE ARUNCATE... VREI SA INTRAM IN POLEMICA, INTRAM SI ITI DEMONSTREZ TOT, CU FAPTE PENTRU CA NU STITI SI N-ATI STIUT NIMIC, ACUM VA DATI ZMEI DUPA CE V-AM PUS LA TREABA, BRAVOOO, DAR SA STI STATUIE NU-TI FACEM IN FATA PAVILIONULUI, POATE ITI FACI TU PE BANII TAI ORI LA PREFECTURA,  CU VEDERE CATRE BUCURESTI.


Musafir

#26853

2014-09-29 08:55

CRED CA MA CONFUNZI. IAR DACA ITI SPUN DE ERORILE GRAMATICALE VORBESC CLAR DE ERORI PE CARE LE FACI PERMANENT, CAND "EZITI" SA FOLOSESTI PREPOZITIA "PE", DE EXEMPLU, AIA NU SE NUMESTE EROARE DE TASTARE. SI ITI SPUN ASTA NU CA SA TE IAU PESTE PICIOR CI PENTRU A INVATA. DAR CA ORICE ROMAN CARE SE RESPECTA SI TU SARI IN SUS CAND TI SE ATRAGE ATENTIA, TI SE FACE OBSERVATIE.

AIA CU POLEMICILE LAS-O DE-O PARTE CA ESTI TATIC LA ASTEA. AI ADUNAT MULTA URA SI MULT VENIN PE CARE LE VERSI AICI PE ORICINE ITI VINE LA MANA.

NU AI PUS TU PE NIMENI LA TREABA SI IN GENERAL "MUNCA" TA DE AICI ESTE VAZUTA IN OLTCHIM CA UN ATAC PERMENAENT LA ADRESA UNORA. PRACTIC AI CREEAT UN CANAL IN CARE POT FI INJURATI UNII SI PUPATI IN FUND ALTII.

NU AI RASPUNS INSA: CE E DE FACUT CONCRET PENTRU A LUA ACEI BANI TINAND CONT CA LEGAL SAU NU EI NU SUNT DATI?


Musafir

#26854 Re:

2014-09-29 09:01

#26853: -  

 NU TE CONFUND PENTRU CA-MI DAU SEAMA DIN DISCUTII CU TINE SI GRUPUL VOSTRU. PERMANENT ITI FACI TU IN CAP, NU STI TU CU CINE DISCUTI, AICI BATI CAMPII, N-AM SCRIS EU ASA CEVA, FABULEZI SI AICI ARATA IMPUCICIUNEA TA SI IMBARLIGAREA CU CARE  TE OCUPI.

DAAA, POATE TU TE OCUPI CU ASTA " POLEMICILE" SI TE-AM ACCEPTAT SA ITI EXPLIC PENTRU CA FABULEZI SI AI O FANTASMAGORIE SI O IMAGINATIE BOLNAV/A PSIHIC SI AU SPUS-O MULTI SCRIS SI AICI PE PETITIE, A STELELOR CAZATOARE LA CARE CASTI TU GURA  FARA SA ITI RECUNOSTI GRESELILE SI INSTIGARILE AIURITOARE.

ATAC CA TI-AM POSTAT LEGILE??? MAI BAIATULE/FEMEIE..., CITESTE TOT SI LASA FABULELE. CAND IMI DAI DREPTATE, CAND ACUM NU-TI MAI PLACE, HORARASTE-TE.

E TREABA TA SI TE OCUPI CU CE AM FACUT EU PERSONAL???? MA SA STI CA DE PUPAT IN CUR SI LINS LA USI N-AM FACUT ASTA, SA NU MAI SPUN EU MAI MULTEE...., TU RAMAI VESNICUL PACALICI, TI-AU SPUS-O SI MINISTRII SI ALTII....!!!!!!!!!!

 


Musafir

#26855

2014-09-29 09:08

DECI: SE FACE ACORDUL PREDICATULUI CU SUBIECTUL ETC. ETC... SE ZICE TI-AU SPUS-O SI MINISTRI ... (CU UN SINGUR I)

IN REST TI-AI PIERDUT LUCIDITATEA PENTRU CA TE-AI ENERVAT.

ASA, CHIAR NU MA INTERESEAZA CINE ESTI. PENTRU MINE E TOTAL NESEMNIFICATIV, DAR ESTI PREA PLIN DE VENIN. SI DA, PANA LA UN PUNCT ITI DAU DREPTATE SI NU INTELEG DE CE NE CONTRAZICEM. DAR IN MOD SIGUR NU AI INVENTAT TU NICI ROATA, NICI APA CALDA!

NE LAMURESTI CUM FACEM CU RECUPERAREA AIA A BANILOR? AI VREO IDEE SAU DOAR ARUNCI CU VORBE DE OCARA?


Musafir

#26856 Re:

2014-09-29 09:15

#26855: -  

 SRIEREA CU DOI SI TREI "I"

COPIL = RADACINA CUVANTULUI

COPII = PRIMUL "I" RADACINA CUVATULUI SI "II" SUBSTANTIV NEARTICULAT PLURAL

COPIII = PRIMUL "I" RACINA CUVANTULUI, AL DOILEA " I" SUBSTANTIV NEARTICULAT PLURAL SI AL TREILEA " I" ARTICULAT HOTARAT.

MINISTRII, PENTRU CA SUNT MAI MULTI.

TU MAI INTAI INVATA SI DUPA VORBESTI, SAU INCEPI SA SCRI.


Musafir

#26857 Re: Re:

2014-09-29 09:17

#26856: - Re:  

 http://dexonline.ro/definitie/MINISTRI

DAR FIE CUM ZICI TU :)

 

ACOLO TREBUIE SA FOLOSESTI INCA UN i LA SCRII

 

OFFFF :D


Musafir

#26858 Re: Re: Re:

2014-09-29 09:18

#26857: - Re: Re:  

 DA DESTEPTULE, ESTE SCRIERE DIN BLOG-URI SAU SITE-URI PIRATATE, EU TI-AM SCRIS DIN CARTILE DE LIMBA ROMANA, AU FOST MULTI ANALFABETI CARE AU NENOROCIT ROMANIA SI LIMBA ROMANA.

FALS CE SPUI, TI-AM ARATAT  DE CE.

 SRIEREA CU DOI SI TREI "I"

COPIL = RADACINA CUVANTULUI

COPII = PRIMUL "I" RADACINA CUVATULUI SI "II" SUBSTANTIV NEARTICULAT PLURAL

COPIII = PRIMUL "I" RACINA CUVANTULUI, AL DOILEA " I" SUBSTANTIV NEARTICULAT PLURAL SI AL TREILEA " I" ARTICULAT HOTARAT.

MINISTRII, PENTRU CA SUNT MAI MULTI.

SCRI, PENTRU CA ESTE  O SCRIERE NU MAI MULTE.

TU MAI INTAI INVATA SI DUPA VORBESTI, SAU INCEPI SA SCRI.


Musafir

#26859

2014-09-29 09:19

DEXU' RAMANE DEX

ESTI SIMPATIC DE AMUZANT :D

TU MA FACI SA MAI CITESC O DATA CE AI POSTAT... =))


Musafir

#26860 Re:

2014-09-29 09:20

#26859: -  

 FACUT DE ANALFABETI SI INCURAJATI DE VOI. BRAVO NATIUNE.

 SRIEREA CU DOI SI TREI "I"

COPIL = RADACINA CUVANTULUI

COPII = PRIMUL "I" RADACINA CUVATULUI SI "II" SUBSTANTIV NEARTICULAT PLURAL

COPIII = PRIMUL "I" RACINA CUVANTULUI, AL DOILEA " I" SUBSTANTIV NEARTICULAT PLURAL SI AL TREILEA " I" ARTICULAT HOTARAT.

MINISTRII, PENTRU CA SUNT MAI MULTI.

SCRI, PENTRU CA ESTE  O SCRIERE NU MAI MULTE.

TU MAI INTAI INVATA SI DUPA VORBESTI, SAU INCEPI SA SCRI.


Musafir

#26861 Re: Re:

2014-09-29 09:24

#26860: - Re:  

 DAAAA... SCRII MERGE LA PERS A II A CU DOI I.... LA FAZA CU MINSTRI SI MINISTRII DA, AI DREPTATE PENTRU CA L-AI ARTICULAT, DAR LA CUM PUI PUNCTUATIA PE ACOLO SE POATE INTELEGE SI ALTFEL. :) E BINE ACUM? ESTI MULTUMIT? :D

 

http://dexonline.ro/definitie/scrie


Musafir

#26862 Re: Re: Re:

2014-09-29 09:26

#26861: - Re: Re:  

 MULTUMESTE-TE TU PENTRU CA AZI AI INVATAT CEVA. LAS-O ASA CA MACANE SI ATI STRICAT TOATA LIMBA ROMANA, DOAR SA NU FIE CUM SCRIA IN MANUALE, SCRI O DATA NU DE MAI MULTE ORI ACEEASI LITERA, NU MULTIPLICI CI O SCRI. MULT SUCCES, HAI PA.

MAI AM SI ALTA TREABA, NU SA STAU SA FAC SCOALA CU TINE. TU POTI FOLOSII IN CONTINUARE:

Definiții din dicționare neoficiale

Deoarece nu sunt editate de lexicografi, aceste definiții pot conține erori, deci e preferabilă consultarea altor dicționare în paralel

AICI TE UITI TU, BRAVOOO NATIUNEEEEEEE...

 

du-te să-mi scrii! expr. (adol., iron.) lasă-mă-n pace!, pleacă!
Sursa: Argou (2007) | Adăugată de blaurb | Semnalează o greșeală | Permalink


Musafir

#26863 Re: Re: Re: Re:

2014-09-29 09:28

#26862: - Re: Re: Re:  

 DACA ASTA TE MULTUMESTE PE TINE CE SA ZIC...

VEZI CONJUGARILE ALEA SI MAI ALES TREABA CU PREPOZITIA "PE" - MULTI FAC GRESALA ASTA :D

SI FOLOSESTE CORECT PUNCTUATIA ! (CU SEMNUL EXCLAMARII, VEZI?) :D

DAAAA, STIM CA AI MULTA TREABA =))


Musafir

#26864 Re: Re: Re: Re: Re:

2014-09-29 09:30

#26863: - Re: Re: Re: Re:  

 ASTA MA INDRUMI TU SA FOLOSESC DE LA TINE:

Definiții din dicționare neoficiale

Deoarece nu sunt editate de lexicografi, aceste definiții pot conține erori, deci e preferabilă consultarea altor dicționare în paralel

 

=))))))))))))))))))))))) ESTI DE GROAZA  SCRIITORULE, PARIU CU TINE MAI EDITEZI SI CARTI, AI SPALAT PE CREIER MASELE DE OAMENI.

IMI PARE RAU PENTRU CA AU MURIT OAMENI CARE STIAU LIMBA ROMANA, PROFESORI SA FACA SCOALA CU TINE.


Musafir

#26865

2014-09-29 09:33

singular I (eu) scriu (să) scriu scriam scrisei scrisesem
a II-a (tu) scrii (să) scrii scriai scriseși scriseseși
a III-a (el, ea) scrie (să) scrie scria scrise scrisese

Musafir

#26866 Re:

2014-09-29 09:35

#26865: -  

 

 SRIEREA CU DOI SI TREI "I"

COPIL = RADACINA CUVANTULUI

COPII = PRIMUL "I" RADACINA CUVATULUI SI "II" SUBSTANTIV NEARTICULAT PLURAL

COPIII = PRIMUL "I" RACINA CUVANTULUI, AL DOILEA " I"  SUBSTANTIV NEARTICULAT PLURAL SI AL TREILEA " I" ARTICULAT HOTARAT.


Musafir

#26867 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-09-29 09:35

#26864: - Re: Re: Re: Re: Re:  

 HAI CA ESTI AMUZANT :) GASISI TU O EXPLICATIE SI LA ASTA - ERORI CONTINE GRAMATICA AIA PE CARE O DETII TU. :D

NU TREBUIE SA TE STRESEZI, PUBLICUL CA FOTA NU ARE TREABA CU LIMBA ROMANA...:D

HAI CA MAI VORBIM, MULTUMESC DE AMUZAMENT. :)))))

 


Musafir

#26868 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-09-29 09:37

#26867: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 CAND N-AI ARGUMENTE O DAI IN DIVERSE, DEMONSTREZI PROSTIA PE CARE O ETALEZI.

"GASISI" LA TARA LA TINE IN ARGOU, POATE DOREAI SA SCRI " AI GASIT".

RAD PROFESORII DE LIMBA ROMANA SAU AU RAMAS BLOCATI CAT DE INCULT ESTI.

SI-TI MAI COMUNIC CEVA, ASA SE PIERDE NATIUNEA ROMANA PRIN DECIMAREA  LIMBII, PE CARE TU SI ALTII CONTRIBUITI DIN PLIN LA A O EPURA.


Musafir

#26869 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-09-29 09:38

#26868: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 DEMONSTREZI PROSTIA CARE pe CARE O ETALEZI.

 

SAU

QED..... CUM AR SPUNE JAPONEJII VORBA LU' NASTASE :d


Musafir

#26870 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-09-29 09:40

#26869: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 EXACT, PE CARE O ETALEZI. HAI PA!!!!

Definiții din dicționare neoficiale

Deoarece nu sunt editate de lexicografi, aceste definiții pot conține erori, deci e preferabilă consultarea altor dicționare în paralel

 

=))))))))))))))))))))))) ESTI DE GROAZA  SCRIITORULE, PARIU CU TINE MAI EDITEZI SI CARTI, AI SPALAT PE CREIER MASELE DE OAMENI.


Musafir

#26871

2014-09-29 09:43

CUM NAIBA SA ZICI ASA CEVA?

Deoarece nu sunt editate de lexicografi, aceste definiții pot conține erori, deci e preferabilă consultarea altor dicționare în paralel

 

ESTI CRIMINAL. :D MACAR AI INCEPUT SA TE CORECTEZI.


Musafir

#26872 petitia

2014-09-29 09:56

multi da prosti!!!!!!!!!!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-09-29 10:22



Musafir

#26874 Re:

2014-09-29 10:28

#26871: -  

 TU INVETI DIN ARGOURI LIMBA ROMANA, NOI ASTIA CARE FACEM SCOALA O STUDIEM DIN MANUALE, NU DIN TABLETE ELECTRONICE SI PIRATATE BLOG-URI SAU SITE-URI, PENTRU SPALAREA PE CREIER A NEAMULUI ROMANESC.

ESTE INDICATA SI CORECTIA, DAR TU NICI MACAR NU ACCEPTI SA TE CORECTEZI, ABUZEZI DE ARGOURI NEOFICIALE SI NERECUNOSCUTE.

ASA SE TRAIESTE IN MINCIUNA,  80 DE  ANI CU VOI INSTIGATORI SI DETURNATORI, INCLUSIV A LIMBII ROMANE.


Musafir

#26875 RĂZBOI CROATO-UNGAR ÎN PETROCHIMIE. LUPTA PENTRU A NU PIERDE ÎNTREPRINDERILE INDUSTRIALE

2014-09-29 10:52

http://www.zf.ro/business-international

RĂZBOI CROATO-UNGAR ÎN PETROCHIMIE. LUPTA PENTRU A NU PIERDE ÎNTREPRINDERILE INDUSTRIALE

În Croaţia, guvernul s-a angajat să lupte până în pânzele albe pentru o rafinărie pe care ungurii de la MOL vor s-o închidă. În România, Arpechim a fost închisă în tăcere.

Autor: Bogdan Cojocaru

Guvernul croat a răspuns zvonurilor din presă care anunţă închiderea de către grupul maghiar MOL a uneia din cele două rafinării ale ţării, cea de la Sisak, că va face tot ce-i stă în putere să protejeze angajaţii şi să prevină orice decizie nefavorabilă companiei petroliere croate INA, catalogată drept strategică. 

Ministrul economiei Ivan Vrdoljak a mers mai departe şi a acuzat MOL de intenţii vătămătoare la adresa Croaţiei. Sindicatele s-au mobilizat şi ele şi îndeamnă Croaţia „să se trezească“ pentru a salva o ramură strategică a economiei înainte a de fi prea târziu.

Între statul croat şi MOL există deja un conflict legat de managementul INA care s-a lăsat cu arestarea unui fost premier croat.

În România, rafinăria Arpechim, deţi­nută de OMV Petrom, este închisă din 2011 deşi era principalul furnizor de materii prime pentru Oltchim, cel mai mare combinat chimic din România şi cu siguranţă o companie care poate fi considerată strategică. Austriecii de la OMV au ales să investească la ei în Austria în producţia de butadienă, folosită în principal în producţia de anvelope auto, deşi rafinăria Arpechim producea şi butadienă. 

„Toată Croaţia, cetăţenii, partenerii de afaceri şi uniunile sindicale trebuie să se trezească şi să prevină închiderea acestei ramuri importante a economiei croate, de nu, în curând va fi prea târziu“, a declarat Maja Rilovic, liderul sindicatului INAS, al salariaţilor companiei INA. INA deţine rafină­ria Sisak şi este controlată în proporţie de 49,1% de MOL. Statul croat are 44,8% din acţiunile INA.

INAS avertizează de ceva timp că neglijenţa intenţionată şi managementul slab vor duce la închiderea ambelor rafinării croate. Sisak are 800 de angajaţi, iar închiderea rafină­riei ar pune în pericol sute de locuri de muncă la contractori, scrie Dalje.com. 

În loc de rafinărie, un depozit

Reacţia a venit după ce două ziare croate au scris că boardul de management al INA ar putea decide viitorul celor două rafinării croate, iar cel mai probabil scenariu este închiderea Sisak. Ziarele speculează, de asemenea, că această rafinărie va fi transformată într-un centru de logistică şi distribuţie.

MOL acuză guvernul croat că nu a respectat termenii contractului de vânzare întrucât nu a preluat unitatea, neprofitabilă, de gaze a INA, scrie Bloomberg. Croaţia acuză MOL că administrează prost compania, iar guvernul vrea să menţină rafinăria funcţională. Ministrul economiei din Croa­ţia, Ivan Vrdoljak, care conduce negocierile cu acţionarii MOL, a declarat că închiderea rafinăriei Sisak este „absurdă şi de neacceptat“ pentru Croaţia întrucât guvernul vrea să acorde noi concesii pentru explorarea de petrol şi gaze naturale. Cazul MOL-INA este judecat de mai multe curţi de arbitraj.

În 2012, fostul premier croat Ivo Sanader a fost condamnat pentru că a luat mită de la preşedintele boardului MOL Zsolt Hernadi pentru a accepta ca MOL să ocupe poziţia dominantă la INA.

De asemenea, o instanţă din Zagreb a emis un mandat internaţional de arestare pentru acuzaţii similare pe numele preşedintelui MOL Zsolt Hernadi, care ar putea fi judecat în lipsă. Un proces asemănător împotriva lui Hernandi intentat în Ungaria a fost închis, iar premierul ungar Viktor Orban şi-a afirmat de mai multe ori sprijinul pentru MOL. MOL a cumpărat o primă participaţie la INA în 2003 şi şi-a majorat-o printr-un acord încheiat în 2009.

Croaţia negociază cu MOL modificarea acordului de proprietate privind INA deoarece actualul contract interzice guvernului de la Zagreb să ia decizii privind managementul companiei. Economistul-şef al INA Goran Saravanja a dat vina pe invazia produselor petroliere americane pentru lipsa de cerere pentru produsele rafinăriei Sisak.

 

 

Articol publicat în ediţia tipărită a Ziarului Financiar din data de 25.09.2014