Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

revolutia

#2501 Re: Re: Un cosar ar fi bun?

2013-03-31 17:37

#2495: Alain - Re: Un cosar ar fi bun?

sincer nu cred ca ai dreptate

Alain

#2502 Re: Re: Re: Un cosar ar fi bun?

2013-03-31 17:41

#2501: revolutia - Re: Re: Un cosar ar fi bun?

mai oameni buni, de ce credeti ca nu v-a lasat diculoiu sa iesiti pana acum? de ce nu in toamna? de ce nu in iarna?

 

gasiti voi alt om mai potrivit - dar gasiti-l si hai la treaba, intelegeti ca saptamana asta trebuie sa facem lucrurile cum trebuie - ce credeti ca se rezolva daca intrati peste Talpasanu?

discutiile trebuiesc duse la Bucuresti, la primul ministru, cu oameni nu cu jmecheri precum diculoiu


Musafir

#2503 Re: da

2013-03-31 17:41

#2500: Alain - da

si cernev de la cine a avut tema de la pcc sau pnl ? ...cat despre rezolvare, ce negociere cu cine cand pe astia de la guvern nu ii intereseaza de oltchim

revolutia

#2504 Re: Re: Re: Re: Un cosar ar fi bun?

2013-03-31 17:44

#2502: Alain - Re: Re: Re: Un cosar ar fi bun?

eu nu am zis ca diculoiu e neaparat cel mai bun ... sa participam si noi la negocieri ca sa nu ne pacaleasca nimeni ...cat despre talpaseanu el nu are nici o putere nu inteleg de ce nu isi da demisia din functie

Alain

#2505 PCC...

2013-03-31 17:46

repet, nu PCC a daramat Oltchim, din cate inteleg ei au investit ceva bani aici, este un ...investitor pe care nu Cernev l-a adus - insa la acest moment important este sa ne unim fortele si sa salvam ce mai e de salvat;

trebuie obtinuta audienta la Ponta - cautati un om nepatat, si cerebral in SLO, pentru ca exista, si gasiti o cale de coabitare cu celelalte sindicate

nu este momentul pentru orgolii acum - renuntati la acest impostor care a trait pe spinarea voastra pana acum fara sa faca nimic....
revolutia

#2506 Re: PCC...

2013-03-31 17:51

#2505: Alain - PCC...

nu pcc a daramat ,dar a participat la daramare ...nu l-a adus cernev la adus vosganian cand a facut micsorare de capital...credeti ca ne baga ponta in seama ?... mergem noi amandoi in audienta la el dar nu cred ca ne baga in seama

Alain

#2507 Re: Re: Re: Re: Re: Un cosar ar fi bun?

2013-03-31 17:53

#2504: revolutia - Re: Re: Re: Re: Un cosar ar fi bun?

... la acest moment Talpasanu pare a fi cea mai buna solutie,

problema este ca, atata vreme cat din rapoartele de pana acum a reiesit ca diculoiu e implicat in diverse tunuri, atata vreme cat s-a demonstrat complicitatea lui, atata vreme cat a fost indicat ca fiind unul din responsabilii pentru situatia prezenta - el, diculoiu, nu este primit la nici o discutie cu vreun ministru...

 

Vosganian a spus foarte clar ca nu vrea sa-l vada (a spus-o inclusiv pe post)

 

deci, e normal sa participati la discutii, poate nu stiti dar diculoiu a fost invitat de Cernev sa participe vineri la intalnire, dar a refuzat

 

inca o data, si o sa tot repet, gasiti va rog pe altcineva !

Alain

#2508 offff

2013-03-31 17:57

sincer iti spun, PCC este un investitor care isi apara investitia, se pare ca asta e razboiul economic, caruia i-am face fata daca nu ne sabotam singuri - tot cu sinceritate iti spun ca din partea mea nu ar trebui sa calce picior de straini dornici sa ne colonizeze, dar se pare ca face parte din farmecul nostru mioritic;

se urmareste obtinerea unei audiente la primul ministru, deci, macar in ultimul ceas, faceti ceva

hai sa lasam contrele pe aici, si sa ne unim fortele, ca altfel ne mananca astia

daca nu o tinea cu monologul lui insipid, poate eram in alt punct; schimbati-l cu un om mai capabil....
CEAUSISTUL

#2509 alaine te alaturi lor

2013-03-31 17:57

Alaine si Cernev si Dicluoiu sunt o apa si-un cacat.
Amandoi urmaresc interesele altora:Cernev ale PCC-ului (nu se poate nega intalnirea PE FATA cu Zaremba) si Dicluoiu cu Roibu.
Noi astia fara de multa gramatica ne intrebam cum de in 7 luni nu exista nici un plan;nici un investitor iar singura solutie sunt 1200 salariati OUT.
Urmeaza dupa aceea alTi 1000 alti 1000 samd. pentru ca planuri (macar teoretice) si bani tot nu aveti.
In rest te felicit pentru incrancenarea cu care iti aperi interesele.
PS. AM UITAT DAR ACUM 4 LUNI CERNEV SI GHIOCA NE ASIGURAU LOCURILE DE MUNCA IAR ACUM EI SUNT CEI CARE SUSTIN CONCEDIEREA A 1200 SALARIATI
revolutia

#2510 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Un cosar ar fi bun?

2013-03-31 18:00

#2507: Alain - Re: Re: Re: Re: Re: Un cosar ar fi bun?

nu intelegi un lucru talpasanu nu are putere de decizie ,poate sa fie orcine in locul lui daca nu ai putere degeaba .... daca diculoiu si altii sunt vinovati de ceva de ce nu sunt anchetati ?... cat despre vosganian mai lasa-ma cu el ca nu am incredere in el atata timp cat minte fara probleme

capitalistul

#2511 INTOARCEREA LA TRECUT

2013-03-31 18:04

Oare de ce sindicatele sunt bagate separat la discutii cu LICHIDATORII SI GIVERNANTII ???
Seamana cu practicile vechi securisto-comuniste.
PENTRU ASTA AM MUNCIT ATATIA ANI SA REVINA TOVARASII AL PUTERE???

Analizati ce au fost inainte actualii conducatori ai Oltchimului,judetului,tarii.
SECURISTI;SECRETARI DE PARTID;PRESEDINTI DE C.A.P.iar cei tineri viitori securisti.
Alain

#2512 Re: alaine te alaturi lor

2013-03-31 18:05

#2509: CEAUSISTUL - alaine te alaturi lor

Alaine si Cernev si Dicluoiu sunt o apa si-un cacat.

asta asa, ca ne place sa ne dam mari... dar, fie ca tine

Amandoi urmaresc interesele altora:Cernev ale PCC-ului (nu se poate nega intalnirea PE FATA cu Zaremba) si Dicluoiu cu Roibu.

daca vorbesti de sedinta cu sind Victoria, da - a fost o sedinta foarte pertinenta, problema este ca noi, in general, am auzit doar versiunea spusa de Roibu - Zaremba chiar a fost obiectiv in cele spuse

Noi astia fara de multa gramatica ne intrebam cum de in 7 luni nu exista nici un plan;nici un investitor iar singura solutie sunt 1200 salariati OUT.

Cernev a spus de mult ca vor fi disponibilizari, l-ati injurat si ati crezut ca el le vrea; ati preferat sa-l ascultati pe diculoiu care v-a mintit cu integratu... asta e....

Urmeaza dupa aceea alTi 1000 alti 1000 samd. pentru ca planuri (macar teoretice) si bani tot nu aveti.

se pare ca guvernul a mintit cu nerusinare, daca erati alaturi de noi in toate miscarile de pana acum, sigur nu eram in acest punct - nu Cernev, nu Diculoiu aduc banii

In rest te felicit pentru incrancenarea cu care iti aperi interesele.

macar eu sa mai fac ceva, sper ca nu ati depus armele

PS. AM UITAT DAR ACUM 4 LUNI CERNEV SI GHIOCA NE ASIGURAU LOCURILE DE MUNCA IAR ACUM EI SUNT CEI CARE SUSTIN CONCEDIEREA A 1200 SALARIATI

repet ce am spus mai sus : Cernev a anticipat ca vor fi disponibilizari - si crede-ma, chiar s-au zbatut si s-au expus pentru salariati, numai daca citesti pe aici si vezi cata "carne" si-au luat... la ce bun? Cernev poate iesi la pensie linistit... e mult mai onest ca multi dintre noi, sa fii sigur de asta, nu Cernev a luat 80 milioane de la voi pana acum... nu casa peste drum de Oltchim, nu masina de serviciu....

Alain

#2513 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Un cosar ar fi bun?

2013-03-31 18:11

#2510: revolutia - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Un cosar ar fi bun?

nu intelegi un lucru talpasanu nu are putere de decizie ,poate sa fie orcine in locul lui daca nu ai putere degeaba

mi se pare o solutie de compromis, tocmai in ideea celor spuse de tine - din cate stiu, are putere de decizie partiala, pentru ca dreptul de administrare i-a fost retras partial lui Stanescu tocmai pentru a se apela la legea 200/2006 pentru acele salarii garantate de AJOFM - nu ne ajuta cu nimic daca isi da demisia, din contra

 

din nefericire, situatia de acum nu ne pune in pozitia de a pune noi conditii, se indeplinesc toate conditiile tehnice intrarii in faliment - daca vor sa ne inchida, o pot face, au toate motivele teoretice - solutia este sa stam de vorba, si sa-i convingem ca suntem viabili

 

.... daca diculoiu si altii sunt vinovati de ceva de ce nu sunt anchetati ?

vesnica noastra problema... nu stiu, acum avem alte probleme derezolvat, nu ma incalzeste ca e ala anchetat acum sau nu

... cat despre vosganian mai lasa-ma cu el ca nu am incredere in el atata timp cat minte fara probleme

 

stii cum e, pana la Dzeu.... ne mananca sfintii

valceanul

#2514 Rusine

2013-03-31 18:15


Rusine celor din sectiile care se cred securizate ,gen electroliza 4;propenoxid;CTC ;pavilion si voi o sa intrati pe liste.Cei din strada nu-si apara interesele lor ci si pe ale voastre.
Rusine tuturor sefilor de servicii si sectii ca nu participa,acum au locuri de munca caldute si banoase dar intrati in curand si voi pe liste.Cine va mai angajeaza in Valcea cu stilul jidanesc cu care lucrati.
revolutia

#2515 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Un cosar ar fi bun?

2013-03-31 18:21

#2513: Alain - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Un cosar ar fi bun?

tu zici ca trebuie sa vb cu ei sa ii convingem ca suntem viabili? tu crezi ca ei nu stiu ? pt ca daca nu stiu atunci e grav si e vai de noi ca suntem condusi de niste incompetenti hoti si mincinosi

fitilistul

#2516 nu se vrea falimentul

2013-03-31 18:23

Nu va agitati atata.
Tandemul PPC Pipera-Vosganian-Cernev-Zaremba-Directorasii angrosisti,nu vor intrarea in faliment deoarece cel pacalit iese Zaremba-PCC.In acest caz de faliment nu mai ia nimic si ramane cu spaga data.

La nivelul de productie actual nu se pot plati utilitatile iar de salarii nici vorba.Deci falimentul este inevitabil.DAR TOTI SE LUPTA PENTRU PCC pentru ca pierd comisioanele si ii da pe gusa polonezul.
Alain

#2517 da

2013-03-31 18:24

deci... primul ministru cred ca este cam dezinformat.... si, la urma urmei, ce mai avem de pierdut? trebuie mers acolo, dar, cu oameni competenti si deschisi dialogului!

Diculoiu NU este o solutie oameni buni!
revolutia

#2518 Re: da

2013-03-31 18:27

#2517: Alain - da

nu stiu ,dar eu as vrea sa particip la negocieri  sau sa fie publice

Victoria

#2519 SEFII TOT TRADATORI RAMAN

2013-03-31 18:27

ASA ESTE COLEGULE,SEFII DE SECTII SI INSTALATII STAU IN BIROURI SI NE RAD IN FATA CA IEI FAC LISTELE DE SOMAJ.TOTI AU FOST NUMITI PE PILE SI INTERESE.A PLECAT ROIBU CU PILELE LUI AU VENIT ALTII CU ALTELE SI MAI MARI.INAINTE NU SE VORBEA DE POLITICA PE PLATFORMA IAR ACUM NE CONDUC TOTI TICALOSII POLITICI.
revolutia

#2520 Re: da

2013-03-31 18:29

#2517: Alain - da

am impresia ca nici ponta nici vosganian nici piperea nu au habar cu ce se mananca treaba la oltchim si nu sunt in stare sa rezolve prob

Alain

#2521 se poate

2013-03-31 18:31

pai, daca esti din SLO faceti o echipa si mergeti alaturi de Cernev, de Dumitru, poate si de Bica - gasiti o solutie... ce naiba, s-a oprit intreg combinatul asta la unul ca Diculoiu?

unde naiba sunt oamenii aia demni?

deci, repet, inca se poate, stiu ca nu suna frumos dar nu trebuie sa facem in ambitie lui Piperea sau mai stiu eu cui cu chestiile astea - se poate discuta, si asta e solutia

faceti alegeri in SLO si puneti pe unul integru acolo, si hai la treaba, lasati ambitiile ca nu mai e momentul
Alain

#2522 Re: SEFII TOT TRADATORI RAMAN

2013-03-31 18:34

#2519: Victoria - SEFII TOT TRADATORI RAMAN

ASA ESTE COLEGULE,SEFII DE SECTII SI INSTALATII STAU IN BIROURI SI NE RAD IN FATA CA IEI FAC LISTELE DE SOMAJ.

TOTI AU FOST NUMITI PE PILE SI INTERESE.A PLECAT ROIBU CU PILELE LUI AU VENIT ALTII CU ALTELE SI MAI MARI.

hai sa dam si exemple, sau vorbim ca sa inflamam spiritele?

INAINTE NU SE VORBEA DE POLITICA PE PLATFORMA IAR ACUM NE CONDUC TOTI TICALOSII POLITICI.

esti intr-o eroare, cred ca uiti de alegerile de acum 4 ani..... cand ni s-a sugerat sa votam cu PDL

sindicalistul

#2523 Nesimtitii de la Victoria

2013-03-31 18:34

Cernev,Ghioca si Burdoaza toti sunt niste lasi si tradatori.
Veniti si luni la miting sa va vedem fetele nu pe pavilion sau Bucuresti.
Cernevule cand te-au huiduit salariatii aveai cea mai naturala culoare.
Ghioca schimbati camasile ca de atata grasime facuta in lupta sindicala ti-au ramas ismenele mici.
Burdoaza ai uitat cum se desface un motor sau pompa.Nu se mai lipesc cheile de tine doar banetul.
revolutia

#2524 Re: se poate

2013-03-31 18:36

#2521: Alain - se poate

nu sunt eu cineva important si priceput la chestii de functionarea oltchimului darr as vrea sa particip ca sa fiu sigur ca nu abereaza guvernul si nu ne prosteste ....nu prea e timp de alegeri ,nu are cine sa le faca nu cred ca vrea cineva ...

Alain

#2525 Re: Re: da

2013-03-31 18:36

#2520: revolutia - Re: da

sunt de acord cu tine, deci trebuie sa ne jucam cartea pana la capat - ai sa fii surprins dar mingea chiar e in mana noastra a angajatilor, asa cum a fost si pana acum.... inca mai putem face ceva, fiti cerebrali si ganditi un pic la rece situatia, alegeti-va un om care sa poata face ceva cu adevarat pentru noi....