Petitia Poporului Catre Curtea Constitutionala

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitia Poporului Catre Curtea Constitutionala


Musafir

#1

2012-08-16 09:00

Curtea Constitutionala trebuie sa valideze neintarziat referendumul din 29 iulie.E adevarat, Constitutia Romaniei nu prevede obligativitatea indeplinirii niciunui fel de cvorum pentru ca referendumul sa fie valabil,iar Curtea Constitutionala nu are niciun drept sa impuna un astfel de cvorum,pentru simplul motiv ca nu are dreptul sa legifereze. Doar Parlamentul poate face acest lucru.
GHIA

#2

2012-08-16 22:06

Nerusinatilor de Curte Constitutionala, ma refer la cei basisti, le spun ca au salarii foarte grase din sudoarea acestui popor, sudoare supta si de grasii portocalii, pe care curtea ii serveste cu mult devotament, iar acum cand trebuie sa lase tata de supt, nu vor sa o faca sub nici o forma, opunere la care CCR pune din gru umarul, pentru a fi infaptuita. As zice sa le fie rusine, dar un acemenea sentimentu nu exista la zegreni.

Musafir

#3

2012-08-16 22:32

Dragi magistrati romani,
De cand clicile politice ale cuplului ALCOOL, T, Basescu-Monica Macovei, din CSM, CCR sau PICCJ-DNA au devenit comentatori politici cu dorinta evidenta de a cenzura declaratiile politice facute impotriva P.D.-Lasilor si Basescu tatuca? De ce nu s-a sesizat C.S.M. ca urmare a numeroaselor imixtiuni facute, in decursul timpului, de cuplul ALCOOL, T. Basescu-Monica Macovei? Dragi magistrati, nu vă e greaţă de T. Basescu si Monica Macovei? Căci, mie îmi vine a voma doar privind. Cum acceptaţi, în numele unui joc politic, al ideii salvării ţării, (aiurea!) să vă batjocorească un matroz nu sferto... ci endeca-doct? Să dea ei note la purtare, celor 7,4 milioane de votanti DA, adica ADIO BASESCU, cu aroganta prostului fudul? Sa subordoneze, in interes personal, toate institutiile statului, pe criteriul "mapei profesionale" avizate de Monica Macovei-Alcool, Nuty Udrea sau alti limbrici P.D.-Lasi? E de neacceptat! Chiar nu aţi sesizat animalismul, ura de castă inferioară, de poziţie în lanţul trofic, faţă de de opozitie sau fata de intelectualii care se opun? Ura viscerală cu care a urmărit şi subordonat intelectualii "shaormei", care s-au vandut ca Iuda pentru un pumn de techini si o decoratie gen tinichea? Politica la Basescu si P.D.Lasi e arma răzbunării frustratului cu laşitatea ramei care oricât s-ar zbate cu balele pe uscat, nu poate avea vreodată o urmă de creier? Se cutremură lumea în faţa obrazniciei unui marlan, ignorant, sef de trib somalez, jucator nici macar de poker, ci barbugiu de mahala portuara! Voi, magistratii Romaniei, chiar nu vedeti ce vede o tara intreaga? TOTUL PENTRU BASESCU. In loc sa verifice scurgerile ilegale de interceptari din dosarele PICCJ, presedinta CSM Alina Ghica cere Inspectiei Judiciare sa cerceteze daca declaratiile politice ale lui Victor Ponta, Mihai Voicu, Ion Iliescu, s.a.m.d., incalca independenta Justitiei. Cu alte cuvinte, CSM - clica politica a Alinei Ghica - mai are un pic si va da in scris natiunii ca oricine va indrazni sa critice prestatia vreunui magistrat (orice ar face acesta) atenteaza la independenta judecatoreasca! ATI ATINS PERFECTIUNEA SI NOI NU STIM?

Musafir

#4

2012-08-16 22:35

C.C.R., ca aproape toate institutiile centrale, a ajuns un instrument politic basist.
Constantin

#5

2012-08-20 08:16

CCR AR TREBUI SA VALIDEZE REFERENDUMUL SI SA PUNA CAPAT TUTUROR SPECULATIILOR!
petru

#6 propunere

2012-08-20 09:59

- demiterea procurorilor care au initiat, sustinut, coordonat si desfasurat anchetarea referendumului;
- demiterea imediata a sefilor serviciilor secrete;
- legalizarea numarului maxim la 2 mandate pentru demnitari;
- legalizarea interdictiei privind traseismul politic;
- stoparea investitiilor costisitoare si nerentabile, ex: catedrala neamului, avioane militare, etc;
- legalizarea prostitutiei;

demos

#7

2012-08-20 10:26

Poporul roman este suveran în țara lui.
conumare@yahoo.com

#8

2012-08-20 11:49

vreau sa vad cum judeca CCR !
Pedro

#9

2012-08-20 11:52

Să le dea Dumnezeu înţelepciune membrilor CCR.
nojog

#10

2012-08-20 11:52

Jos mafia.........
bossul

#11 Viorel

2012-08-20 11:56

Curtea Constitutionala este obligata sa emita hotarari in folosul Tarii nu in folosul unui om. Nu pot sa nu tina seama de cei 8500000 de oameni care au votat. In conditiile in care au impus un cvorum imptriva literei constitutiei si a reglementarilor internationale. Domnilor treziti-va la realitate. de voi depinde daca in tara va fi liniste sau tara va intra in haos. Credeti ca cei 7500000 de votanti impotriva lui Basescu vor sta linistiti daca nu veti valida referendumul. Si nu uitati ca inca sunt multi nebuni in tara asta.
vASILE

#12

2012-08-20 12:07

VREM CA BASESCU SA FIE DEMIS PRIN VALIDAREA REFERENDUMULUI DE CATRE CCR, TREBUIE CA CCR SA TINA CONT DE VOINTA POPORULUI. POPORUL ESTE SUVERAN.NUL MAI VREM PE BASESCU, VREM ALEGERI ANTICIPATE PT. PRESEDINTE AL ROMANIEI.!
DANUT DOBRE

#13

2012-08-20 12:30

RESPECTATI LEGILE TARII, PENTRU NUMELE LUI DUMNEZEU, NU COMANDA POLITICA SI INTERESELE PERSONALE!
flory

#14

2012-08-20 12:38

Cei din CCR au obligatia morala fata de popor,dar nu cred ca ei stiu ce este moralitatea.Pentru ei este mai important sa-l slujeasca pe cel ce ia numit in functie,de aceea nu trebuie sa ramanem impasibili si sa reactinam pt. a ne apara drepturile.
nicku

#15

2012-08-20 12:43

Am votat si doresc ca cei din CCR sa-mi respecte decizia si odata in viata lor sa decida in numele poporului nu in numele celui ce ia numit in functie.Domni judecatori,fiti demni si respectati acest popor care nu mai doreste o noua dictatura
Vasi

#16

2012-08-20 12:53

Minte luminata celor din CCR.Sa tina cont de vointa poporului.

Musafir

#17

2012-08-20 13:38

Mi-am lasat datele sa stie procurorii unde sa ma caute :))
db

#18 Judecatorii sunt calaii

2012-08-20 13:41

Vreau sa vad si sa inregistrez momentul cand 5 oameni il readuc pe TB la Cotroceni in ciuda vointei a 7,5 milioane. E important sa vezi cum votul tau = 0 intr-o tara "democratica" unde legea e numai pentru fraieri!
Virginia

#19 Basescu trebuie sa plece !

2012-08-20 13:44

Vointa poporului trebuie sa fie respecatata. Am votat ca Basescu sa plece. CCR nu are dreptul sa decida altfel.
COCA

#20 Jos Basescu!

2012-08-20 14:00

Am votat, deci exist!Si nimeni nu-mi poate ignora votul.
panait

#21 Basescu trebuie sa plece neintarziat !

2012-08-20 14:00

Basescu a adus numai mizerie si nenorociri tarii noastre. De aceea el trebuie sa plece neintarziat. Am plecat din Romania inainte de revolutie din cauza comunistilor care mi-au facut numai rau mie si familiei mele. Constat ca dupa revolutia din 1989 cand speram ca Romania va intra pe calea normalitatii, un grup restrans de fosti securisti in frunte cu actualul presedinte suspendat al Romaniei, prin dezinformare si prin manipularea maselor de oameni cinstiti din tara, au distrus tara si vor sa instaureze o dictatura care dupa cum se intrezareste este mai periculoasa si mai distrugatoare decat cea pentru care poporul si multi oameni si-au jerfit viata pentru o societate mai demna si mai dreapta. In acest sens ma alatur milioanelor de romani care au votat la referendum pentru demiterea criminalului Basescu.


Musafir

#22

2012-08-20 14:06

basescu, du-te pe mar(t)e !

Musafir

#23

2012-08-20 16:13

Nu este posibil ca procurorii sa interogheze oamenii simpli pentru ca au votat si cu cine au votat drepturi garantate de CONSTITUTIE, folosinduse de "Biblie" precum faceau comunistii in vremea colectivizarii. CCR !!!!!!! Ce faceti ??????????????????????????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#24

2012-08-20 18:28

jos dictatorul !

Musafir

#25

2012-08-20 18:31

maine in timisoara, poimaine in toata tara !