Anulare subiect atributiva/predicativa/subiectiva

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Anulare subiect atributiva/predicativa/subiectiva

evaluarenationala

#1

2012-06-28 22:59

anulare subiect evaluare nationala

Musafir

#2 O gluma???

2012-06-29 01:47

Hai ca asta este o gluma! Atributiva???!!! Care sunt profesorii aceia " de renume" care confunda pronumele relativ compus " ceea ce" cu pronume demonstrativ, forma scurta + pronume relativ, ca sa acceptam o atributiva? Sa fim seriosi! S-a acceptat petitia celor peste 30.000 de elevi, deoarece subordonata chiar era predicativa. Au ales aceasta varianta copiii care, in general, gandesc. Nu contest faptul ca multi, probabil, au pus "la nimereala"... Cei care au ales atributiva ori nu au habar de sintaxa frazei, ori au gresit litera. Sunt convinsa ca cei care au ales aceasta varianta nu au o nota mare la aceasta proba, spre deosebire de cei care au ales predicativa; printre acestia multi au 9,40 (minus cele 6 puncte!).

Musafir

#3

2012-06-29 09:11

deoarece o propozitie nu poate fi in acelasi timp si subiectiva si predicativa si atributiva.
R.C.

#4 Re: O gluma???

2012-06-29 09:36

#2: - O gluma???

esti adulta si nu copil, motiv pentru care te voi trata ca pe un adult, adica fara mila.

esti proasta deoarece nu poti intelege contextul:

- subiectul este clar confuz pentru profesori din moment ce sunt argumente pentru oricare din cele trei variante de raspuns, daramite pentru niste copii care au terminat 8 clase; subiectele trebuiau sa fie cu un nivel mediu de dificultate, nu controverse pentru academia romana si filologi; vorbim aici de discriminare;

- nu esti capabila sa intelegi ca ceea ce pentru tine proasto este divertisment, nu este divertisment si pentru copiii ai caror viitor il determina idioti care fac astfel de subiecte, idioti care le aproba, idioti care modifica baremul de evaluare si idioti ca tine care comenteaza neintrebati; vorbim aici de incalcarea legii;

- si la urma urmei, chiar asa proasta esti daca nu intelegi ca in viata reala, adica acolo unde trebuie sa muncesti ca sa castigi bani, niciodata, nimeni nu va intreba ce tip de propozitie este subordonata din nu stiu care fraza, dupa care sa-ti mareasca salariul; acest invatamant este fortat pentru copii, cu scop de anihilare completa a inteligentei sociale.

R.C.

MkTAQ85

#5

2012-06-29 10:32

...

Musafir

#6

2012-06-29 10:51

Este la fel de gresit sa fie atributiva ca si cum este gresit sa fie predicativa. Din moment ce au acceptat varianta predicativa, este nedrept sa nu o accepte pe cea atributiva.. Sa se anuleze subiectul...
Ali.

#7 Re: O gluma???

2012-06-29 16:50

#2: - O gluma???

S-o crezi tu eu am 9,40 si am pus atributiva si da , stiu ca este  incorect raspunsul si ca  nu am gandit cand am taiat subiectiva de pe foaia de examen si am pus atributiva, insa aprobarea predicativei ca raspuns a ridicat  anumiti elevi   care nu stiu nici macar sa faca  acordul dintre subiect si predicat sau sa deosebeasca "sau" de  "s-au".
Si aceea propozitie   este subiectiva clar , predicativa a fost  acceptatat ca varianta  doar pentru a ridica notele , deorece altfel ar fi fost dezastru cu mediile.  Plus cum ai spus tu ca au fost copii buni care au pus predicativa  si meritau nota zece , lucru cu care sunt de acord , insa si unii copii buni au optat pentru raspunsul a :atributiva  din greseala , pentru ca presiunea si emotiile au fost mari .  O alta chestie bizara este ca majoritatea celor  care au pus predicativa au zece acum , iar cei care au pus subiectiva au fost depunctati mai mult .
Asa ca aprecierea pe care ai facut-o tu cum ca cei care au pus atributiva nu au o nota mare la Limba Romana este eronata, eu am fost al olimpiada de romana si am luat premiul doi , am fost la nationala de fizica (si altele , dar nu asta este scopul comentariului ca sa ma laud eu , oricum se  vede cine este cu adevarat bun din concursuri. Ceea ce ma trage pe mine in jos este faptul ca sunt emotiva. Pe mine acceptarea  predicativei ca varianta de raspuns m-a  dezavantajat  , adica poate sa vina  cineva sa imi ia locul  care nu a avut rezultatele mele si care este mediocru , lucru care ma nemultumeste .
Nu zic ca este  altcineva vinovat pentru greseala mea , decat eu insami, dar abordarea acestei probleme a fost gresita din start . O regula elementara a oricarui examen : exista un singur raspuns corect , din moment ce  fraza  era interpretabila  , se putea rearanja  schimbandui-se sensul , nu avea ce cauta printre subiecte, deci in concluzie trebuia sa fie anulata . Subiectele au fost facute de ceva vreme si de mai multi profesori , deci imi este greu sa cred ca cineva nu ar fi sesizat ca   raspunsul ar putea  fi si " b", lucru ce dovedeste ca subiectiva reprezenta raspunsul corect , acceptarea predicativei ca raspuns posibil al cerintei  fiind rezultatul unor presiuni  din partea anumitor profesori si a unor parinti care , cu siguranta, isi doreau tot ce este mai bun pentru copii lor .
Asa ca in conditiile date  cred ca si eu merit cela 60 de sutimi  , pentru a lua nota 10.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-06-29 17:55



Musafir

#9

2012-06-29 17:56

dupa gramatica din cluj este corect artibutiva.