Egalitate in drepturi pentru elevii clasei a-VIII-a

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Egalitate in drepturi pentru elevii clasei a-VIII-a

.

#1 NU

2012-06-28 00:03

EEE,sictirut!ati vazut ca merge cu petitii si acum si voi.GATA!asa ramane
bossu la bani

#2 Labareala

2012-06-28 00:26

gay

Musafir

#3 Re: NU

2012-06-28 00:42

ceva ma face sa cred ca esti printre cei ce au gresit.

 

#1: . - NU

 


Musafir

#4 Elev

2012-06-28 01:02

Vai de capu vostru retardatilor cu petitia voastra.Sa ma anuntati cand aveti 10 voturi.
The Godfather

#5

2012-06-28 01:05

Vai de capul vostru,aveti mai multe palavrageli decat voturi.
Va anunt ca in Cluj,Zalau si Brasov se punctau ambele raspunsuri cu punctajul maxim de 6p DEJA,inainte ca ordinul pe tara sa fie dat.
Imi pare rau dragii mosului,ofticati sunteti voi cei care semnati aceasta petitie.
In primul rand: "Gramatica Academiei dă drept exemplu o structură asemănătoare, "Ceea ce mă bucură este că am terminat lucrarea la timp", despre care scrie că este "dificil de interpretat". Prima interpretare este că subordonata este subiectivă, "în virtutea poziţiei iniţiale şi a statutului de temă". Propoziţia poate fi însă considerată şi predicativă, având în vedere că informaţia din al doilea component al structurii "vehiculează informaţia de identificare"
Si daca era,sa zicem,prin absurd,gresita varianta B,faptul ca a creeat atata confuzie arata cat de incompetent este sistemul educational din Romania pentru ca nu poate creea subiecte care sa fie de o dificultate medie si sa nu fie interpretabile.
In al doilea rand,formularea textului petitiei este absurda.Cum poti sa compari ceva considerat corect sau cel putin interpretabil de Gramatica Academiei cu 2+2=5?! O dati deja in penibil.
Ordinul a fost dat si a fost facuta dreptate. Va urez noroc la repartizari.
Un subiectiv suparat

#6

2012-06-28 01:57

Dragii mei, va rog frumos sa votati aici: http://www.petitieonline.com/petitie_impotriva_petitiei_de_modificare_barem_en_2012_rom .
Va apreciez initiativa si va sustin, dar aici avem mult mai multe voturi si consider ca daca ne strangem cu totii intr-un singur loc, puterea noastra va fi mai mare. Sa votam pentru subiectiva !

Musafir

#7

2012-06-28 08:48

Dragii mei colegi ce sustineti ca subiectiva este singurul raspuns,

Putini dintre voi mai au manualul de romana de clasa a 8a,insa tin sa citez de la pagina 85/Retineti,jos.:
"Propozitia subordonata predicatica sta de obicei dupa regenta.Poate sa stea si inaintea regentei cand este scoasa in evidenta.Indiferent de locul fata de regenta,propozitia predicativa nu se desparte prin virgula de aceasta"
Daca profesorii vostri nu au abordat acest subiect,bun,dar nu inseamna ca nu exista in carte!!!!
anonim

#8

2012-06-28 08:51

Cred ca tipa/tipul de deasupra mea (la comentariu) a incheiat orice fel de discutie..
Un sustinator!
Musafir

#9 Un sustinator

2012-06-28 10:55

Prieteni dragi,

Daca marea majoritate a copiilor au fost destul de capabili sa-si dea seama ca propozitia este subiectiva si nu predicativa, inseamna in opinia mea ca acei copii au fost cei antrenati de cadre didactice specializate cu adevarat.

Aceasta "interpretare" a fost adusa la cunostinta deoarece cadrele didactice care si-au invatat copii porcarii ar fi ajuns sa dea explicatii la minister pentru modul in care predau ei limba romana.

Pe langa asta, in marea majoritate a anilor au fost propozitii interpretabile, si tot timpul s-a gresit(poate nu la fel de mult ca de data asta). Dar de ce anul acesta, si nu si in toti ceilalti ani, nu s-a recurs la o initiativa de genul acesta?

Eu sunt de parere ca ori e branza ori e cas, nu pot fi amandoua. Daca ministerul vrea sa acorde privilegii celor care gresesc, atunci mi se pare corect sa ofere privilegii si celor care au scris corect. Nu mai sustineti ipocrizia si imoralitatea si pe langa astea, prostia! Nu dau vina pe copii, cei care sunt vinovati sunt tot cadrele didactice!

E democratie(inca), asa ca incetati cu injuriile de copii imaturi si vedeti-va de treaba voastra. Nu va place o astfel de initiativa, nu o votati, si cu asta basta.

Eu sustin aceasta petitie!


Anonymous

#10

2012-06-28 12:15

Rusine dumneavoastra draga domnule/doamna parinte!

Imi spuneti si mie cine "a fost in club in loc sa invete"? Cei care au pus predicativa? Urat.

Stati linistit/a ca acei copii invatati ca "SE REZOLVA" nu au nevoie de aceste 6 puncte,ei pot sa intre la un liceu cu MEDIA 0 si sa dea spaga si sa se transfere apoi unde vor,ii doare pe ei undeva de baremul asta!

"de ce sa aiba aceiasi nota?" Nu stiu.Poate pentru ca Gramatica Academiei spune ca amandoua variantele sunt corecte?!

Si totusi,de ce ar avea aceeasi nota? Daca copiii cu subiectiva ar fi fost asa de destepti si perfecti nu le-ar mai fi pasat de cele 6 puncte. Ca de,ii departajeaza celelalte exercitii,rezulatul la examenul la matematica si media 5-8 nu-i asa? Oare ii departajeaza in sus sau in jos..

Foarte rau ca fiul/fica dvs. "au sacrificat orele de joaca" pentru a se pregati pentru examen. Acesta este principalul factor pentru care multi dintre colegii mei,de altfel elevi de nota 10,o sa ia o nota mica mai ales la examenul de matematica,si cred ca este cazul si altor colegi de-ai nostri.Nu o sa inveti niciodata ce n-ai invatat in 8 ani de scoala acum,intr-o saptamana sau doua.Exact asta au incercat sa faca prea multi elevi,au lucrat practic aproape fara oprire la matematica si romana 2 saptamani inainte de examen. Au intrat stesati in examen,si ca dovada a acestui fapt,cand au iesit au recunoscut ca o sa ia note mult mai mici ca mine.

In situatia care s-a creat,nimeni nu spune defapt ce trebuie sa spuna si ce este cel mai important: Exercitiul II.3 (cel al carui barem s-a schimbat) este elaborat PROST si acest tip de exercitii AR TREBUI SCOASE DIN UZ! Ar trebui ca elevul sa imparta fraza in propozitii,sa incercuiasca elemente de relatie,etc. deci sa arate cum a gandit! Pentru ca la grila poate sa copieze foarte usor SI ULTIMUL PROST!!!

Va rog,dragi colegi,parinti si profesori,haideti sa avem dezbateri in mod civilizat,sa nu mai utilizam limbajul colorat,sa nu mai generalizam.Dam dovada ca suntem ROMANI cand ne certam ca la usa cortului.Haideti sa incercam sa transformam situatia creeata in ceva productiv.Eu,personal,voi incepe o petitie care sa ceara eliminarea oricarui exercitiu de tip grila (la romana) sau la care se da numai raspunsul final (la matematica) din subiectele pentru anii urmatori! SA SE TERMINE ASTFEL CU COPIATUL SI SA SE IA NOTE PE BUNE!

Musafir

#11 Re: Elev

2012-06-28 14:57

#4: - Elev  

 Avem