Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic


Musafir

#376

2012-06-21 14:38

Sustine corectitudinea si cinstea dar el insusi le incalca .

Musafir

#377

2012-06-21 14:39

Acest om care pune interesul personal mai presus de interesul national al unei tari pe care pretinde si doreste sa o reprezinte ... nu merita sa fie premier.
mafaldul

#378 Inceputul sfarsitului

2012-06-21 14:40

Toti fura aici, in frunte cu Presul. Solutia e sa plecam din tara, la dracu .... nicaieri nu mai avem scapare.

Musafir

#379

2012-06-21 14:42

Trebuie oprit acest premier obraznic si ingamfat care se dovedeste ca este si hot!Trebuie sa inteleaga acest procuror ca nu toti romanii pot fi mintiti si cumparati cu promisiuni mincinoase. Haina de premier e mult prea mare pentru un om atat de MIC!

Musafir

#380

2012-06-21 14:47

Pentru o tara curata.FURTUL se pedepseste!

Musafir

#381

2012-06-21 14:47

ESTE UN PLAGIAT GROSOLAN
alexandra

#382 Demisia

2012-06-21 14:50

Cum poti guverna o tara cand nu ai fost decat un carierist, ti-ai parasit prima familie, ai ales o fiica de potitician versat, ai copiat si ai jignit .
Demisia e singura solutie si pune-ti cenusa in cap..obraznicatura mica!

Musafir

#383

2012-06-21 14:51

Demisia este necesara in aceasta situatie!

Musafir

#384

2012-06-21 14:51

acest individ certat cu legea,urgent sa fie demis fiindca a facut tara de toata batjocora."AFARA cu EL"
stift

#385 plagiat banal de demonstrat

2012-06-21 14:54

Vlad Zografi scrie in: http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-12576479-plagiatul-lui-victor-ponta-certitudine-cateva-ipoteze.htm
""În realitate, avem de-a face cu cel mai banal caz de plagiat ... e suficient să cunoști literele alfabetului pentru a spune că două fragmente coincid: și un copil de șase ani poate da verdictul. Apoi, nu e nevoie să fii expert în drept internațional ca să constați absența ghilimelelor. E revoltător de simplu.""
Scuze pt excesul de ghilimele dar subiectul este sensibil.

Musafir

#386

2012-06-21 14:57

Nu merita nici macar un comentariu . Ar insemna sa-i pomenesc numele si e si asa destul de "celebru".
Duca-se !

Musafir

#387

2012-06-21 14:58

Ultimele doua secole sunt incercari semiesuate de conducere politica a societati ,prinsa in capcana coruptiei si incompetentei clasei politice cu implicati non benefice asupra societatii.Astfel, la inceputul sec. XX ,bugetele de stat nu depaseau 15% din P.I.B. ,astazi s-au atins valori de 55 %. Se poate reforma sistemul politic ? Progresul tehnologic -dezvoltarea mijlocelor de comunicare in timp real -telefonie mobila ,internet -ne ofera posibilitatea rezolvari acestei intrebari . Solutiile : Pt competenta .Orice stat poseda o institutie academica care trebuie sa preia puterea executiva.Presedintele sau vicepresedintele Academiei , de formatie economist sau inginer va conduce guvernul, deoarece progresul societati este cu precadere unul tehnologic. .Legile ordinare vor fi adoptate de guvernul academic iar pt. cele organice vor fi consultati cetateni (obligatoriu pt.cei intre 21-55 ani). Toate functiile de conducere ale institutiilor statului vor fi scoase la concurs. Pt reprezentanti locali sau regionali(doar primari sau presedinti ai C.J) ,cetateni vor inainta o singura solutie pt fiecare post, fiind ales cel cu cele mai multe voturi care va accepta functia publica. Cetateni vor fi consultati prin telefonie mobila sau internet pt orice decizie de interes public a Primariei sau C.J.
Va exista o perioada de tranzitie de un mandat pt parlamentari .
P.S. Aceste ganduri sunt dedicate lui Pericle ,Atenianul.

Musafir

#388

2012-06-21 14:59

In acest caz comentariile sunt de prisos

Musafir

#389

2012-06-21 15:00

Este o Rusine atitudinea domnului Ponta...nu exista nici o diferenta intre el si taganii romani care fura in lume....oamenii cinstiti din Romania trebuie sa i-a atitune....ne izolam de lume....refuz ca cred ca nu mai exista cinste, onoare intarisoara mea.

Musafir

#390

2012-06-21 15:00

Aceasta petitie trebuie supusa intregii societati romane.

Musafir

#391

2012-06-21 15:02

E clar ca nu a scris el lucrarea dar nici macar nu citit-o (deci furtul e dublu). Altfel mi-ar fi greu sa cred ca nu stie cum se insereaza citatele. Acest lucru se invata inca de timpuriu. Am obtinut diploma de doctor inainte de 1989 dar am lucrat 35 de ani intr-un institut de studii si cercetari si am invatat inca din primul an cum se scrie un articol stiintific. Derapajele in privinta absolvirii cursurilor in universitati au inceput cu mult inainte dar ce se intampla acum e de neimaginat.

Musafir

#392

2012-06-21 15:07

Victor Ponta este partea vizibila a rusinii noastre nationale.

Musafir

#393

2012-06-21 15:08

E o rusine la toaä intelectualitate romänä.

Musafir

#394

2012-06-21 15:09

Si nemtii, si ungurii, si Parlamentul European au avut cazurile lor de plagiatori, dar toti, absolut toti, au fost obligati sa demisioneze din functii si li s-au retras titlurile. Presiunea publica si academica a fost imensa. Impotriva lui Karl-Theodor zu Guttenberg, ministru al apararii si protejatul Angelei Merkel, cel mai popular politician german la cei 39 de ani ai sai, doctor in drept ca si Ponta, s-au organizat mitinguri sub motto-ul "summa cum fraude", comunitatea academica a reactionat dur si i-a cerut prin scrisori deschise demisia, desi acesta isi recunoscuse greseala in parlament si renunatase la titlul de doctor. Si-a dat demisia, la 1 martie 2011. "Este cea mai grea decizie din viaţa mea. Nu demisionez doar din cauza greşelilor trecutului, dar şi pentru că nu ştiu dacă pot să mă mai ridic la standardele şi responsabilităţile acestei funcţii".(revista 22 ,A.P)

Musafir

#395 si ce e de facut atunci?!?

2012-06-21 15:10

nu mai inteleg nimic ...
ce e de facut?!?
cum putem da inainte??
cum putem promova corectitudinea si profesionalismul?!?
cum putem evita votarea si alegerea acestor indivizi in conducerea Romaniei?!?
ar putea fi acum momentul mult dorit si asteptat sa initiem curatarea tarii de toti nemernicii care ne conduc acum, ieri si maine?!?


Musafir

#396

2012-06-21 15:13

Sunt stabilit in Canada de sapte ani impreuna cu familia,cu mare placere dorim sa ne intoarcem acasa pentru ca Romania este tara noasta ,tara unde am copilarit , am trait o parte din viata..,Dar nu poti sa-ti aduci familia acolo unde furtul este comis de al doilea om in stat si dupa el trebuia chiar lealizat.Da, trebuie sa-si dea demisia.

Musafir

#397

2012-06-21 15:14

...imi este rusine ca primul ministru al Romaniei este un plagiator.Prin acest gest de promovare a miciunii, indemnului la furt si hotie el imi afecteaza demnitatea de roman si pentru ca eu nu vreau sa renunt la faptul ca m-am nascut roman si roman vreau sa fiu toata viata mea, as vrea ca Victor Ponta sa plece din functia de prim ministru.

Musafir

#398 Re:

2012-06-21 15:14

#396: -

nu ajunge demisia unui nesimtit arogant!!!


Musafir

#399

2012-06-21 15:15

Nu vreau sa fiu reprezentat de un INFRACTOR ! DEMISIA URGENTA , ne faci de rusine !

Musafir

#400

2012-06-21 15:16

Fără cuvinte....