Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

#751

2012-03-19 08:59

Szerintem elfajult az egesz beszelgetes, nem kell valaszolni ezeknek a romanoknak akik a mi oldalunkon kommentalnak. A becsuletes romannak eszebe se jut ide latogatni, vagy kommentalni. Nem ezektol az emberektol fugg az, hogy lesz vagy nem magyar egyetem. Hala Istennek! De meg attol sem fugg, hogy mi itt alairjuk-e vagy sem. Szerintem ez mar ugy is el van mar dontve magasabb szinteken , en ugy erzem, hogy lesz magyar egyetem . Nem azert lesz mert ok akarjak, hanem azert mert tul sok helyen megigertek ezt es most nincs amit csinaljanak.

Musafir

#752

2012-03-19 09:12

multumim

Musafir

#753

2012-03-19 09:15

ar trebui sa fie respectata de catre rominii si istoria acestui oras , populatia maghiara traieste aici de un mileniu ,ca inte timp in mai putini de un secol s-a modificat hotarul nu este vina lor,cultura maghiariror a inbogatit aceasta tara tot asa considera pamint stramosesc ca si rominii, acest lucru nu se poate sterge ,sa nu uite ca prima scoala romina a fost infiintat in perioada cind trasilvania inca nu apartinea Rominiei de catre magiari , ca si Universitatea de Medicina din tg mures, deci mai bine sa votbim de reeinfiintare. acest lucru nu afecteaza deloc negativ nici populatia si nici medicii romini in nici un fel. exista o populatie masiva de maghiar care are nevoie de medici maghiar. nu este natural ca daca esti bolnav sa vorbesti cu medic in limba ta materna ? este asa de greu inteles . de acceptat? si eventula daca nu ar exista nici un medic maghiar , un bolnav care nu votbeste perfect romina ar trebui sa se adresese la un medic romin cu un traslator ? in acest oras cu ani in urma medicii romini stiau si maghiara (mai sint citiva din fericire ) care sint foarte respectati de comunitatea maghiara . Este un lucru rusinos sa cunoasca si limba concetatanilor lor? si ei au numai de cistigat din acest fapt..

Musafir

#754

2012-03-19 09:27

egyetértek

Musafir

#755

2012-03-19 09:32

De ce nu se poate respecta legea , s i de ce atata ura fata de studentii maghiari?
Si- ar insusi mai bine cunostintele, pe vremuri la aceassta facultate se invata doar ungurerste si totusi au iesit medici SUPERBI care au profesat in toata tara, nu numai la lociutori maghiari.Toata lumea a fost multumita. Nu cred ca limba ar conta ci cum insusesti cunostintele sau intelegi ce inveti sau tocesti si habar n-ai ce ai invatat. DA DE GANDIT....

Anonymous

#756

2012-03-19 09:35

Sajnálatos hogy a nacionalista sovén idióták infantilizmusa még mindig a pampers baby korát éli, és képtelenek elegánsan az oly sokszor és büszkén hangoztatott suntem un popor foarte tolerant /egyébként én azt hiszem, hogy nem is ismerik a tolerancia igaz értelmét/ szellemében ne csak hencegjenek hanem úgy is cselekedjenek . A másik fájdalmas dolog hogy a kormányalakitó politikai képviseletünk hatalmi és gazdasági játszmái miatt elsikkadt az autonom magyar tannyelvü oktatás megvalósitása. Személy szerint messzemenően támogatom küzdelmeteket,hitet, kitartást és összefogást kivánok.

Musafir

#757

2012-03-19 09:36

Drepturi egale inseamna acelas drepturi ca si majoritatea.Nu sintem slugi nimanui.

Musafir

#758

2012-03-19 09:43

Jos regimul basescu!!!

Musafir

#759

2012-03-19 09:44

nu am nimic de comentat,legile trebuie respectate!!!

Musafir

#760

2012-03-19 09:44

A magyarnyelvu oktatas az orvosi egyetemen pont olyan fontos mint barmely mas szakon barmilyen nyelven, itt gondolok muszaki egyetemre amely angol nyelven tanitanak. A torveny szabta eloirasokat "MINDENKINEK" kotelessege betartani, igy kotelessege a jelenlegi vezetosegnek is betartani a jogszabaly eloirasait mert ezek az eloirasok "NEKUK" szolnak nem pedig az egyszeru roman allampolgaroknak.

Musafir

#761

2012-03-19 09:48

Nu inteleg ,de ce nu se poate infiinta o universitate multiculturala si la UMF Tg.Mures. Nu aminteste nimeni ca studiul in limba materna este cea mai profunda si cu rezultate mult mai bune decat intr-o alta limba.Nu pierde nimeni nimic , chiar din contra ,vor fi absolventi mult mai bine pregatiti ,care vor face fata in orice zona a tarii.Nu e adevarat ,ca bolnavii romani nu se vor intelege cu doctorii maghiari, pentru ca toti cunosc bine si vorbesc bine limba romana.

Musafir

#762

2012-03-19 10:06

Legyen magyar oktatas

Musafir

#763

2012-03-19 10:16

Vreti Europa, respectati legile Europei!!!

Musafir

#764

2012-03-19 10:17

Batran elore

Musafir

#765 Re:

2012-03-19 10:18

#731: -  Voi asupriti?! Comentariile astea le vede o tara intreaga, sper sa le vada si serviciile secrete si ministerul invatamantului sa inteleaga care e adevarata voastra stare de spirit si sa va dea ce meritati! In gura!!!

 


Musafir

#766 Re: unguri incompetenti

2012-03-19 10:20

#8: unguri incompetenti -

Draga necunoscutule! Pune-te in aceeasi situatie ca student roman in chisinau, cu aceeasi atitudine  fata de studentii de etnie romana, gandeste putin doar mi sa parut ca esti destept  si te astept sa mai scrii referitor la tema cu unguri.


Musafir

#767 Re:

2012-03-19 10:20

#737: -  da, e o intrebare mai mult decat impertinenta si lipsita de bun simt! Cum iti pui problema sa nu se predea in Romania in limba romana? Credeti ca aveti drepturi mai mari decat majoritarii?!!!

 


Musafir

#768

2012-03-19 10:20

Daca ar fi fost cunoscute istoricul universitatii, s-ae mai limpezi parerea comentatorilor.
vecinul tau maghiar

#769 Re:

2012-03-19 10:22

#23: -

Nu dragul meu musafir, tu poti sa furi in continuare "romaneste"


Musafir

#770

2012-03-19 10:22

Csak a minket megillető jogainkért harcolunk!

Musafir

#771 Re:

2012-03-19 10:22

#747: -  Ce reanfintare vreti voi?! N-ati functionat de la bun inceput in limba maghiara?! Nu aveti sectie maghiara?! ce va trebuie si ce agitati spiritele cu probleme inexistente?! Va e rusine sa spuneti clar ca vreti de fapt desfiintarea sectiei romane?! Rusine!!!!!!!!!!!!!!!

 

vecinul tau maghiar

#772 Re: Re:

2012-03-19 10:27

#46: ungur competent - Re:

Asta da, un vocabular demn natiunii. cred ca esti rusinea romanilor.


Musafir

#773 Re: Re: Re: eu cred ca tu ar trebui sa citesti mai multa istorie!!!!

2012-03-19 10:32


Musafir

#774

2012-03-19 10:33

A Marosvásárhely-i OGYE-men 1962 előtt csak magyar nyelven folyt az oktatás,aztán lassan mind kevesebb magyar diákot vehettek fel,nagyon sokan kénytelenek voltak már középiskolában románul tanulni,hogy románul felvételizzenek ha az orvosi egyetem mellett döntöttek.
Igenis induljon a különálló magyar oktatás mert szükség van magyar orvosokra Erdélyben!

Musafir

#775

2012-03-19 10:33

romani,sa nu va fie frica de cultura ci de incultura!!!