Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#551

2012-03-14 19:26

in România se vorbeşte doar româneşte.in ksa fiekruia, se vorbeşte cum vor, dar in afara ksei-DOAR ROMÂNEŞTE

Musafir

#552

2012-03-14 19:27

sper sa fie de folos...

Musafir

#553

2012-03-14 19:27

limba materna sa o sti tu pentru tine insati si pentru cei de o seama cu tine. limba oficiala o sti ca esti cetatean al unei tari(ex nostru ro). de ce numai la noi se poate sa fi cetatean ro si sa nu sti decat limba materna?!?

Musafir

#554

2012-03-14 19:28

Nu sunt de acord cu separarea etnica de la UMF Targu Mures deoarece o lectie de viata ne-a dato doctorul Raed Arafat care a reusit sa se afirme pe plan profesional in limba romana. Majoritate termenilor medicali sunt in limba de conversatie internationala a medicinei respectiv limba latina.

Musafir

#555

2012-03-14 19:29

Cam asa arata demnitatea demnitarilor
Cu cravata la gat, care vorbesc frumos,
Dar stau mai tot timpul cu constiinta si pantalonii...jos.

Musafir

#556

2012-03-14 19:31

Este impotriva neamului romanesc ceea ce doresc sa faca conducatorii nostrii. Ar trebui sa nu uite ca au fost alesi de ardeleni. Este inacceptabil sa se intample asa ceva. Nu dorim separare etnica in UMF TG Mures. Daca doresc totusi Facultate de ce nu o fac in alta parte de ex. la Bucuresti, unde mi se pare cel mai potrivit. La tg Mures exista linie de predare maghiara, Ungaria este la 300 km, deci forte aproape, ar avea si cadre pregatite, nu ar trebui sa apeleze la profi maghiari de mana a doua cum sunt la Tg Mures. Eu spun ca decizia senatului UMF ar trebui sa fie primordiala. Ei cunosc cel mai bine modul in care sunt pregatiti studetii romani , maghiari, englezi etc. Dorinta nu este pentru studenti ci este pentru un grup de interes asociat UDMR-ului. Doresc o Romanie unita.


Musafir

#557

2012-03-14 19:32

- Acesta se pare e un pas facut de cultura maghiara pentru a arata ca prin santaj pot sa obtina ceva ce au deja ,doar ca vor sa arate ca pot sa aiba ultimul cuvant in fata unui/ unora romani , la fel cum sa intamplat cu acel politist din Tg Mures ,care a fost ridicularizat de un oarecare politician maghiar in direct la tv ,cand politistul roman a trebuit sa obtina o mostra de verificare a alcoolemiei politicianul ungur la un control rutier , la urma a ajuns sa sufle politistul in aparatul de verificat alcoolemia . Asta e o teama rusinoasa din partea unui reprezentant al legii ( politist ) din Romania in fata unui discriminator politic maghiar . Rusine !!!!!!

Musafir

#558

2012-03-14 19:34

Este foarte regretabil ca politicul s-a amestecat si se amesteca in problemele invatamantului la toate nivelele, producand frustrari majoritatilor pentru beneficiul unor minoritati si stricand, de cele mai multe ori, aspecte care fusesera bine cladite.
Deci pledez pentru o autonomie reala a invatamantului!

Musafir

#559

2012-03-14 19:35

se apropie alegerile,tovarasi din udmr?

Musafir

#560

2012-03-14 19:36

Doresc sa fiu tratata in tara mea, de un medic cu care pot comunica direct fara translator. Discutiile despre un pacient intr-o alta limba decat romana sa se faca in parcuri sau in alte locuri in afara spitalelor.

Musafir

#561

2012-03-14 19:37

nu doresc discordie am rude si prieteni maghiari. De ce nu se face o facultate in limba maghiara sponsorizata de UDMR si chiar de statul maghiar.


Musafir

#562

2012-03-14 19:38

Nu sunt de acod cu imixtiunea politicului in privinta autonomiei univesitatilor

Musafir

#563

2012-03-14 19:39

La TG.Mures nu mai poti fi angajat în comert daca nu stii limba maghiara, ceea ce mi se pare o aberatie, mie ca românca... Ungurii sunt mai stapâni în tara noastra acum decât pe vremea imperiului Austro-Ungar. Si ne impun ei legea lor fara sa se
simta obligati sa respecte legile noastre... ïn învatamântul primar sunt o gramada de posturi la sectia româna ocupate de etnici maghiari, în timp ce la sectia maghiara nu exista nici un român... Sa nu-mi spuna mie cineva ca un medic care a facut toate studiile în limba maghiara e capabil sa trateze un bolnav român... Si sa nu-mi spuna mie cineva ca un medic care nu respecta si refuza limba tarii în care traieste respecta deontologia medicala... Vom ajunge sa ne temem ca români sa nu ne omoare "dragii" de medici maghiari...Sa ne trimita frumusel pe lumea cealalta ca sa puna mâna pe Transilvania... Doar stim bine cine i-a trimis pe evreii din România în lagarele de concentrare naziste...N-am uitat istoria lui Horty...n-a trecut destula vreme ca sa uitam... Si de aici la legalizarea eutanaziei nu-i decât un pas...pe care bineînteles, ungurii nu se vor sfii sa-l faca... Au omorât democratia ungurii în Ungaria si nu o vor omorî în România ? Cred ei ca cu un presedinte maghiar în Franta si cu altii membri pe la ONU si în toate institutiile europeene vor reusi sa domine nu numai România, ci întreaga Europa... Nu se satisfac ei de putin... Le trebuie totdeauna tot mai mult, tot mai mult... Daca vor sa fie respectati, SA NE RESPECTE ei mai întâi...

Musafir

#564

2012-03-14 19:40

Se vinde mandrai de roman, se vinde respectu, se vinde tara, pentru un numar de voturi!!!!

Musafir

#565

2012-03-14 19:40

Traim in Romania !!!

Musafir

#566

2012-03-14 19:42

Separarea etnica va fi un dezavantaj pentru studentii de etnie maghiara intrucat personalitatile in medicina sunt romani.

Musafir

#567

2012-03-14 19:42

faptul ca studentii au iesit in strada pentru a protesta
inseamna ca sunt de-a dreptul consternati."cine are urechi de auzit ,sa auda!"

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-03-14 19:48



Musafir

#569 Re:

2012-03-14 19:48

#31: -  

 Da, exact asta fac! Facultatea maghiara conform organigramei publicate pe site-ul ministerului invatamantului cuprinde si linia de predare engleza! Deci la sectia engleza vor preda doar unguri! Taxa unuia care studiaza in engleza e 5000 euro/an; finantarea de la buget pentru maghiari si englezi este 100 RON/cap de student iar penrtu romani 60 RON! De ce? Deci ungurii iau finantarea iar facultatea in limba romana se va autodesfiinta prin incapacitate de plata!

455*

#570 Re: Vrajba PSD-ului

2012-03-14 19:48

#455: - Vrajba PSD-ului

Stimabile, trebuie sa va contrazic:

 

Topul celei mai însemnate aberatii este acela ca in Legea Educatiei nationale, nr 1/2011  (a carei implementare o promovati cu atata ardoare), UMF Tg.Mures a fost inclusa in triada universitatilor multiculturale

alaturi de Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj (a nu se confunda cu Universitatea de Medicina Iuliu Hatieganu !!!), respectiv de Universitatea de Artă din Târgu Mureș.

Daca ultimele doua pregatesc profesori, actori, muzicieni, artisti ....., in general profesii care asigura individualitatea culturala a minoritatilor, in cazul in care nu stiati........ UMF Tg.Mures pregateste medici, farmacisti, dentisti, nutritionisti, kinetoterapeuti, asistenti medicali, moase, care ar trebui sa isi poata trata pacientii fara sa ii trieze dupa limba vorbita.

De ce nu face apel UDMR la prevederile legii supreme in stat - Constitutia Romaniei - in care se mentioneaza ca toti cetatenii acestei tari sunt egali in drepturi, ca nu se face discrimare (negativa sau pozitiva) pe criterii etnice, religioase, rasiale...., ca toti cetatenii au dreptul in egala masura la asitenta medicala ?

Aceasta lege lansata prin asumarea raspunderii Guvernului, a facut mult rau deja si se pare ca va mai face... nu ”bate” insa Legea suprema in stat.

 

 


Musafir

#571

2012-03-14 19:51

Doamne, ajuta Romania!

Musafir

#572 respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures

2012-03-14 19:52

Oare lumea intelege ca dupa infiintarea unei linii complet separate pentru predare in limba maghiara,urmatorul pas va fi infiintarea unor spitale, cu toate sectiile, in care sa lucreze si de a caror servicii sa beneficieze, doar etnici vorbitori de limba maghiara? Altfel, in ce spitale vor face practica studentii maghiari si in ce spitale vor lucra acestia, ulterior, ca medici, daca nu stiu sa vorbeasca nici o boaba romaneste? Sau statul roman ii pregateste, din banii contribuabililor romani, ca sa lucreze in Ungaria sau sa-i trateze doar pe etnicii maghiari? Sau cineva pregateste reinfiintarea Regiunii Autonome Maghiare in care, in toate institutiile statului, sa se foloseasca pentru vorbit/scris doar limba maghiara asa cum era inainte de reorganizarea administrativ -teritoriala din 1968?

Musafir

#573

2012-03-14 19:53

Am semnat impotriva separarii etnice (pretextat de asigurarea multiculturalitatii) in invatamant, deoarece nu ii vad rostul, exista suficient spatiu in cultura (!) romaneasca pentru multiculturalitate si programe cultural-educative in toate limbile. Ideea de a infiinta o linie de invatamant in limba maghiara este cu atat mai putin dezirabila cu cat la UMF Tg.Mures, din cate am inteles, problema este ca de fapt se intentioneaza sa se renunte la niste sectii in limba romana (!!) Pe de alta parte, este ciudat cum s-ar putea reusi un asemenea efort financiar,- pentru un astfel de scop, in vreme ce in tara exista romani care se chinuie sa supravietuiasca cu doar 200 ron /luna (!!)
danyel S

#574 Re: Vrajba PSD-ului

2012-03-14 19:55

#544: - Vrajba PSD-ului

UDMR-ul ar tebuii sa isi vada de treada lui asa lejer peste granitza . De ce maghearii sunt priviti in ungaria ca "paria " asa "asemanator cu tiganii" eee asta ar fi treaba de gandire nu lini individuale . ok  au deja linie magheara in cadrul UMF Tg Mures ce mai doresc ??? au linie magheara cu acelas nr de locuri ca si linia romana desi ei inseamna undeva la 6% -sa jicem8% cu indulgenta in Romania  . Cumva doti etnici magheari vor fi doctori ??? Stiu ei de acuma ca tot ce este sange maghear este sortit sa ajunga cadru medical????

Seapararea  va aduce dupa sine si sacaderea nr de locuri de ambele parti ,,,aici politica pute si pute cam rau ....

Ar mai fi o mica problemica asa ,gradinita scoala primara ,penerala ,colegiu in magheara + facultate in magheara asta ar insemna si inseamna ca acel om "sasz,jolan,istvan.etc.. " nu are nici in clin nici in maneca cu romana si Romania desi este cetatean Roman

legile proaste si facute la repezeala sunt specifice la noi iar santajul este in plina floare ...... IMI ESTE SCARBA DE PROPRIA TARA SI CE SE VA ALEGE DE EA IN FELUL ACESTA ......

 


Musafir

#575 Re: respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures

2012-03-14 19:58