Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#526

2012-03-14 18:50

Sunt Prof. unv.dr.Adrian Dragnea şi doi colegi profesori universitari operaţi la clinica în discuţie cu mai mulţi ani în urmă s-au făcut bine şi cotinuă să predea şi să facă cercetare.Despre această clinică nu am auzi dcît lucruri bune şi frumoase.Cum să desfiinţezi o astfel de instituţie mai ales după ce a acumulat o experienţă atît de bogată şi a pregătit profesionişi de valoare.Trbuie luptat în continuare.
gheromeo@yahoo.com

#527 Limba română - spiritul care ne uneşte !

2012-03-14 18:54

Mesaj către cei ce refuză să înveţe limba română şi vor alte legi pentru asta !!!
Nu pot să înţeleg că se cere o lege specială pentru refuzul de a învata si vorbii limba romană. Cine, de ce şi câţi cetaţeni români doresc aşa ceva în ţara aceasta ...? Esti cetatean roman te ai nascut si ai fost ajutat sa creşti, sa înveţi in ţara aceasta mnumită Romania,... ce are istorie, tradiţii un patrimoniu culturl minunat, deosebit... de ce nu vrei să o cunoşti şi să o iubeşti sau să o respecţi învăţănd şi limba română. Vă rugăm învăţaţi şi limba română fiţi cetăţeni loiali ai ţării.

Musafir

#528

2012-03-14 18:55

Afara cu politicul din procesul de invatamant , numirea in functiile cheie sa se faca numai pe baza de compatibilitate si profesionalism nu pe relatii.

Musafir

#529

2012-03-14 18:55

rspectati Romania si pe eroii care au luptat pentru intregire

Musafir

#530

2012-03-14 18:55

AM MAI SCRIS UN COMENTARIU.
Este o mare gresala ca se cedeaza la asemenea santaje din partea UDMR.Acum cind este nevoe de stabilitate si intelegere pentru a mai salva si pune ceva in functie in tara asta se profita in cel mai ordinar mod. Si cind te gindesti ca din '90 incoace UDMR-ul a fost la gugernare,deci este raspunzator impreuna cu toti care au adus tara in asemenea "HAL"Deci concluzia scopul lor nu a fost,nu este si nu va fi de serveasca aceasta tara unde traiesc ei o vor desmembrata si distrusa....SA NU SA APROBE SEPARAREA PE CRITERII ETNICE A IMF-TgMures.Se vrea invatamint in Engleza,Franceza sau Maghiara cei care-si permit sa tina odraslele la aceste facultati s-ai trimita in tarile respective.ROMANIA nu dispune de fonduri sa scolarizeze studenti pentru ale tari deocamdata.Cind situatia se imbunatateste se poate relua subiectul in discutie,ACUM NU ESTE POSIBIL.

Musafir

#531 Re:

2012-03-14 18:57

#519: -

Nu stiu cum va raspunde dnul Sandor Szabolcs, dar voi raspunde eu ca un etnic maghiar...

1. Dupa cum vedeti scriu (si vorbesc) romaneste - si nimeni nu contesta oficialitatea limbii romane.

2. Ce limba vorbeste pacientul si medicul - este exclusiv problema lor...

3. Va intreb pe dvs cati romani sunt in Ungaria ? - 10000 ! . cati etnici maghiari sunt in Romania ? - 1300000, vorbim de o comunitate cu 130 de ori mai mare - asemanarea dintre cele doua comunitati nu is are rostul

4. Cunoasterea limbii oficiale a statului nu este o chestiune de "permisiune" daca vrei sa te descurci - inveti limba statului, pur adevarat...

5. Ce vreti sa sugerati, ca oficialitatile din Tinutul secuiesc ii impiedica pe romani sa vorbeasca in limba lor materna ? Eu nu cred...este o chestiune de vointa si identitate interna.

6. "Maghiarii si romanii sau inteles bine" daca s-au inteles bine, asta nu inseamna ca daca noi suntem bine, sa numi spun offul - cu ce ma doare...Ceea ce dvs considerati ca este o dezbinare, eu consider ca este un drept elementar...pe care romanul majoritar cauta sa-l ocoleasca, sa tergiverseze, "pentru ca noi suntem bine"

7. Da si eu vreau convietuire pasnica, si respectarea promisiunilor de la 1dec1918


Musafir

#532

2012-03-14 18:59

In Romania romanii sunt batjocoriti , in multe situatii , de o buna parte a minoritatii maghiare si de catre etnia care pana nu de mult purta denumirea de tigani.Cine nu ma crede ii doresc sa stea macar o luna intre acestia sau sa lucreze cu ei.

Musafir

#533 Re: Re:

2012-03-14 19:03

#483: - Re:

In deriva sau nu ...atunci cand austra va crea 3 facultati cu predare in limba mageara ar trebuii poate sa ne gandim si noi la o propunere de genul . Doar imperiu cum spune un domn pe forum "Austro-Ungar" si  UDMR + alte partide ale minoritatilor ar trebuii sa isi cam vada de alte treburi "sarbatori proprii,cultura proprie " ca nu duca la stingerea lor , dar sub nici o forma cea ce fac ei acuma . Politica nu are ce cauta in Invatamant  am mai avut o perioada asemanatoare daca consultati putin istoria  diferenta era atunci de OCUPATIE .Asa ca stat independent frumos si civilizat ar trebuii retrasa cetatenia celor ce ridica astfel de pretentii stupide si fara temei.

C.I -ul dumnealor "actul de identitate" are un inscris mare in partea superioata asa ca o apostila :)) ROMANIA nu UNGARIA, eu spun sa se multumeasca nu linia magheara care si asa ocupa locuri ale romanilor in tara lor. sa arate macar trei state ce au permis pe banii lor asemenea magarie in europa si apoi poate DAR NU OBLIGATORIU SAU OBLIGATI ar trebuii sa ne mai gandim. pana atunci vor separare sa o faca dar dupa granitza ..asa undeva aproape de sufletul lor ...cum ar fi la BUDAPESTA

 


Musafir

#534

2012-03-14 19:07

Inca o "boacana" UDMR...

Musafir

#535

2012-03-14 19:08

Noi, romanii, mai ales cei din Ardeal - si mai ales in conditiile in care ei erau vasalii vasalilor -, am creat Iluminismul, Scoala romaneasca, am obtinut Independenta cu sacrificii enorme. Ei, ungurii, ce?!!! Zero barat. In plus, spuneti-mi macar un om de stiinta sau de cultura maghiar de talie internationala la nivelul alor nostri, caci eu nu am auzit de nici unul sau una. Au avut un Gheorghe Sincai,un Traian Vuia, un Aurel Vlaicu, un Henry Coanda, un Gheorghe Odobleja (inventatorul calculatorului in paralel cu Wiener), un Gfigorescu, un Lucian, un Rebreanu, un Sadoveanu, un Blaga, un Eminescu, un Iorga si nici nu mai stiu cati OAMENI recunoscuti international as putea sa mentionez, pt ca sunt prea multi. Au 2 laureati ai premiului NOBEL, ca noi? Nu prea cred. Asa ca ce "cultura" vor si pot sa ofere ei separat? Poate sub-cultura. Vor asta, sa o faca in mica lor Ungarie. Daca Transilvania era fara romani (cum pretind anumiti istorici ai lor), de ce s-au stabilit in pusta si nu in Romania? Va spun de ce: erau niste inapoiati mintal, incepand cu Atilla lor, care habar nu aveau sa gospodareasca ceva (erau nomazi) si sa inteleaga ce bogatii avea Transilvania. S-au dus in pusta pt ca acolo era multa iarba pt caii lor si pasteau impreuna. Dupa ce i-au cucerit austriecii, tot aceia i-au facut (cu armata austriaca) sa cucereasca Transilvania. Dar, de fapt, nu au cucerit nimic. Am fost in Austria de multe ori, uneori in calitate oficiala. Atunci, odata, am avut in grupul de delegatie 2 primari unguri din Romania. Acestia au avut momente de ne-eleganta diplomatica, chiar obraznice, de impunere a parerii lor in fata austriecilor, desconsiderand inclusiv ceilalti membri romani ai grupului nostru. Eu eram translatorul (cunosc f bine germana si engleza, a 2-a mea facultate). Ei, bine, am vazut, atunci, personal, un exerecitiu de democratie si civilizatie din partea austriecilor. Au rabdat doar odata, iar la a 2-a "iesire" a primarilor unguri, au spus cu foarte mult calm, dar foarte raspicat, ca parerea pro-maghiara a acestor primari nu constituie subiect de discutie pt ei, ca Ungaria nu a fost cea invitata in Austria, ci reprezentanti ai Romaniei si ca ii roaga pe primari sa exprime - daca au ceva de exprimat - un punct de vedere romanesc. Mamaaa! Aia s-au facut rosii ca racul si nu au mai indraznit nimic. Recunosc ca mi-a facut o placere deosebita sa traduc cuvintele partii austriece (bineinteles, sustinut din priviri si de romanii mei), dar am facut-o fara sa mi se citeasca aceasta satisfactie pe fata si, ulterior, am vazut ca am fost apreciat de austrieci pt traducerile si atitudinea mea diplomatica, Ambasada Romaniei la Viena, prin primul ei consilier venind personal la mine sa imi multumeasca si sa imi spuna ca primarul Vienei ma apreciaza in mod deosebit. Va spun toate acestea nu neaparat ca sa ma laud (desi am avut o sdatisfactie ca roman, pentru Romania, caci nu am castigat bani sau avansari in functie), Dimpotriva. Succesul meu ca roman a deranjat, iar "rasplata" a fost ca nu am mai fost chemat nicaieri, desi confirmasem la un nivel destul de inalt. Nu mai zic nimic.

Musafir

#536

2012-03-14 19:08

Respestaţi pe toţi cetăţenii români şi limba română prin legile ţării româneşti !!! Bunul Dumnezeu să ne lumineze în drumurile noastre !!!

Musafir

#537

2012-03-14 19:09

Ma intreb inca : de ce nu putem trai in armonie?

Musafir

#538 Re: Re:

2012-03-14 19:11

#501: - Re:

Desigur "stimabile", toleranta romanilor a permis ca minoritatile sa se afirme si sa aiba aceleasi conditii ca toti cetatenii. In tarile vecine, inclusiv Ungaria, romanii nu au curajul sa afirme ca sunt romani. Acest lucru este de netagaduit - in Romania vice-primministrul este maghiar. Vedeti posibilitatea ca in Ungaria sau alta tara vecina vice-primministru sa fie roman !?! Exclus "stimabile". Atunci cand vice-primministrul Ungariei va fi un roman din Ungaria , vom putea sta de vorba mai in amanunt - pana atunci, politica dumneavoastra este iredentista si, vreau sa stiti, noi veghem si nu vom sta cu mainile in san, "stimabililor". "Iara iubirea de mosie, nu se-nfioara de-a ta faima Baiazid."


Musafir

#539

2012-03-14 19:14

Sunt absolventa a UMF Tg.Mures.Am studiat impreuna romani,maghiari, germani si nu ne-am muscat intre noi.Cursurile se tineau separat ( in romana si maghiara),iar laboratoarele pe grupe mixte.Ne intelegeam foarte bine intre noi...Politicul nu are nici un drept sa intervina in viata universitara. Vor sa alunge studentii romani asa cum au alungat profesorii si elevii de la Liceul Bolyai ???

Musafir

#540

2012-03-14 19:14

Cred si eu ca vor sa invete in maghiara, majoritatea nu vorbesc bine romaneste. Dar sunt liberi sa faca facultatea in Ungaria,daca vor invatamant in maghiara

Musafir

#541

2012-03-14 19:18

e pentru binele nostru al vostru mai bine zis impotrivitiva guvernului daca vreti sa va fie bine deschideti ochii ca basescu si guvernu ne fura tara si ne distruge tot ce a facut iliescu etc...

Musafir

#542

2012-03-14 19:19

Cat reprezinta ungurii in Romania ? CAM 6% din populatie deci tot atat au dreptul la invatamant in limba maghiara pe bani publici, daca vor mai mult sa -si faca invatamant particular si nu deranjeaza pe nimeni.

Musafir

#543 Vrajba PSD-ului

2012-03-14 19:21

Zilele astea am auzit o grămadă de povești de adormit copii vizavi de doleanțele UDMR privind Universitatea de Medicină și Farmacie din Târgu Mureș. Dacă unii dintre cei care au dat declarații somptuoase, sau care au protestat în stradă, habar nu au despre ce este vorba, recomand să citească articolul 135, alineatul 1., punctul b, respectiv alineatul 2. UDMR nu cere altceva, decât aplicarea legii!

Art. 135
(1) Invatamantul superior pentru minoritatile nationale se realizeaza:
a) in institutii de invatamant superior in cadrul carora functioneaza facultati/linii/programe de studii cu predare in limba materna;
b) in institutii de invatamant superior multiculturale si multilingve; in acest caz, se constituie sectii/linii cu predare in limbile minoritatilor nationale;
c) in cadrul institutiilor de invatamant superior pot fi organizate grupe, sectii sau linii de predare in limbile minoritatilor nationale, in conditiile legii.
(2) Linia de studiu din cadrul universitatii multilingve si multiculturale se organizeaza in departamente. Cadrele universitare apartinand liniei de studiu adopta si elaboreaza un regulament de functionare propriu, care stabileste procedurile de alegere si alte aspecte specifice structurilor organizatorice ale liniei de studiu respective in concordanta cu Carta universitara, in termen de 6 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi.
(3) Sectia de studiu este o forma de organizare a invatamantului universitar intr-o limba a minoritatilor nationale, care poate fi institutionalizata, atat la nivelul universitatii, cat si in cadrul unei facultati, prin departamentul sectiei, care are in componenta programele de studiu si structurile organizatorice aferente. Sectiile beneficiaza de autonomie universitara in organizarea activitatilor didactice.
(4) In invatamantul universitar pentru minoritatile nationale, se asigura pregatirea in ciclul I de studii universitare licenta, in ciclul II de studii universitare master si in ciclul III de studii universitare doctorat, precum si in invatamantul postuniversitar, in limba materna.
(5) Finantarea de baza se calculeaza dupa un coeficient marit pentru studentii care urmeaza cursurile in limba unei minoritati nationale.


Musafir

#544 Vrajba PSD-ului

2012-03-14 19:22

Pe diversele forumuri de internet, studenții dezinformați, iar în media jurnaliștii independenți foarte bine informați fac din ce în ce mai multe afirmații stupide referitoare la subiectul Universității de Medicină și Farmacie din Târgu Mureș. Iată topul celor mai ”însemnate” aberații.

Care este problema ungurilor? Și acum se poate învăța în limba maghiară.

Scopul principal al înființării liniei maghiare individuale nu este doar asigurarea învățământului în limba maternă, deoarece momentan atât în cadrul UMF Tg. Mureș cât și a Universității Babeș-Bolyai din Cluj, respectiv a Universității de Artă din Târgu Mureș în aproape toate facultățile există și secții cu predare în limba maghiară. Accentul se situează pe dreptul individual de decizie! Înaintea adoptării noii legi a educației, deciziile privind linia de învățământ maghiară erau aservite majorității românești din cadrul senatului universității. O majoritate care decidea după bunul plac în ceea ce privește aspectele adminsitrative, educaționale, materiale, legate de cercetare,sau chiar de resurse umane ale instituției maghiare. Vechea charta a UBB făcea chiar posibil ca senatul universității să desființeze învățământul în limba maghiară! Toate acestea în spiritul autonomiei universitare! Cea mai importantă implicare a individualității învățământului maghiar este posibilitatea studenților și profesorilor maghiari de a decide, respectiv de a coordona chestiunile care îi privesc în mod direct.

Nu există destule cadre didactice maghiare, motiv pentru care nu se poate înființa linia individuală de învățământ în limba maghiară!

Este un caz tipic de „Clinci 22”. Nu se poate înființa linia individuală maghiară, pentru ca nu sunt destule cadre universitare, iar totodată nu vor fi niciodată destule cadre maghiare dacă nu există linie individuală de învățământ universitar în limba maghiară. Numărătoarea este simplă: din 10 asistenți universitari unul eventual va deveni profesor dar din 100 de debutanți se pot forma 10 profesori. Universitățile de medicină din Ungaria și-au exprimat sprijinul pentru secția maghiară a UMF dinTg. Mureș, asigurând tranziția până la momentul în care vor exista destule cadre ”autohtone”.

Autonomie universitară și universitate apolitică!

Aveam 15 ani la momentul revoluției și îmi amintesc foarte bine că în primii ani ai democrației auzeam la tot pasul că totul este permis, deoarece este democrație. Iar gunoiul de exemlu se poate arunca în stradă! Așa se întâmplă și în cazul autonomiei universitare: unii au impresia că totul este permis, deși acest lucru e valabil până când legea nu spune altfel. Automia universitară nu însemană că majoritatea decide dacă legea se aplică sau nu, ci faptul că există spațiu de mișcare în cadrul legii. ”Implicarea politică” nu cere altceva decât implementarea legii educației, în care este scris negru pe alb ca trebuie (nu că este posibil!) înființată linia individuală maghiară.

Să nu își închipuie cineva că în spatele senatului ”autonom” nu există interese politice! Doar că în timp una dintre părți este antimaghiară și stârnește prin mesajele sale naționaliștii din tot orașul (sau întreaga țară?), în acest timp UDMR nu dorește decât aplicarea legii. În România există trei universități multiculturale. De ce doar în două dintre ele se poate implementa fără scandal această lege? De ce trebuie să intervină guvernul pentru respectarea legii la UMF din Tg. Mureș

Nu se pot face diferențe între pacienții români și maghiari!

Nimeni nu are în vedere așa ceva, este doar un motiv ieftin pentru diversiune, potrivit pentru creearea de tesiuni între părțile opozante.

UDMR dorește dezbinare pe motive etnice

UDMR dorește implementarea și respectarea legii!


Musafir

#545

2012-03-14 19:22

Este inadmisibil cum poate Guvernul Romaniei sa se lase santajat de UDMR.

Musafir

#546

2012-03-14 19:23

Tot ce e bun in tara asta se strica din dorinta de a face ceva nou chiar daca aceasta schimbare nu aduce nici un beneficiu

Musafir

#547

2012-03-14 19:23

sunt incalcate articole din constitutie grav si cu buna stiinta: limba oficiala = ro. examen intr-o alta limba in institutie de stat?!?!? doar sectie speciala a institutiei, nu toata institutia.

Musafir

#548 Re:

2012-03-14 19:23

#545: -

face parte din jocurile politice


Musafir

#549

2012-03-14 19:24

FARA U.D.M.R.IN CONDUCEREA TARII SI IN ASTFEL DE DECIZIIRespectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Musafir

#550

2012-03-14 19:26

Un proverb zicea:,,Cand doi se cearta al treilea castiga". Eu ma intreb ce se intampla, oare, cand doi uneltesc? Atunci...al treilea pierde!!! Oricine ar fi al treilea!!! MIKA