Concurs national unic de titularizare 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Concurs national unic de titularizare 2012

mihaela

#126 Re:

2012-05-13 20:18

#2: -

Cine crezi ca se uita pe aceasta petitie? Evident ca titulatizarea in scoli favorizeaza mita. Dar cui ii pasa? Poate ca asta a fost scopul, la insistentele unor directori de scoli...


Musafir

#127

2012-05-13 21:37

Am vrut sa ma inscriu la titularizare 2012, dar mi s-a spus in fata de catre directori ca nu as avea nicio sansa. Au incercat sa gaseasca motive sa nu-mi primeasca dosarul, iar daca nu au putut, fiindca obtinusem nota buna si anul trecut, si aveam referinte bune, (dar acum veneam din CIC si nu predasem in anul anterior)mi-au spus "stimabilii" directori in fata ca au omul lor, cu care au lucrat, de care sunt multumiti.... Ce sanse mai au cei fara pile sa intre in sistem ???

Musafir

#128

2012-05-18 10:32

A fost cea mai mare prostie sa se dea mana libera directorilor de scoli.Spaga este pe fata ,cine da mai mult are post.Am rugat un director sa-mi dea cateva informatii despre postul din scoala lui iar el mi-a raspuns "haide doamna parca nu stiti ca fiecare are omul lui"

Musafir

#129

2012-05-18 10:40

S-a incurajat mita.Cine sare cu lozul la director are postul asigurat.

Musafir

#130

2012-05-18 10:45

S-a incurajat frauda si hotia.

Musafir

#131

2012-05-18 10:54

hoti. Directorii isi pun toate cunostintele sau care da spaga mai mare.

Musafir

#132

2012-05-18 11:31

trebuie sa se revina la examenul de titularizare din anii precedenti,acum nu este incurajata doar spaga.

Musafir

#133

2012-05-18 11:42

trebuie sa se revina la examenul nationai din anii trecuti.Acum directorii aleg oamenii in functie de marimea spagii.

Musafir

#134

2012-05-18 11:45

S-a incurajat spaga si hotia.

Musafir

#135

2012-05-18 11:48

Cine are bani mai multi are postul asigurat.Directorii si-au ales oamenii in functie de spaga.

Musafir

#136

2012-05-18 11:49

S-a incurajat spaga.

Musafir

#137

2012-05-18 11:51

S-au dat continuitati si posturi anul acesta in functie de spaga dupa cum a dorit directorul.

Musafir

#138

2012-05-18 11:57

a fost la mare incercare spaga anul acesta la continuitate si impartirea posturilor.

Musafir

#139

2012-05-18 12:00

Directorii si-au facut de cap la continuitate si la impartirea posturilor aproape au spus in fata oamenilor ca trebuie sa dea spaga

Musafir

#140 Re:

2012-05-19 11:00

#25: -

Aceasta este adresa la care puteti sa-i scrieti D-lui Ministru Liviu Pop

http://liviumarianpop.blogspot.com/2011/10/metodologie-de-miscare-de-personal-2012.html


Musafir

#141 titularizare

2012-05-22 16:00

Lasand totul la mana directorilor s-a incurajat hotia si mita.Isi pun pilele si pe cei cu plicul in mana.Trebuie sa se revina la concursul national de titularizare,altfel o sa apara la catedra doar nasi ,nasici,fini si neveste.

Musafir

#142

2012-05-22 16:07

Trebuie reintrodus concursul national de titularizare altfel directorii isi fac de cap,aleg oamenii dupa bunul lor plac si dupa cat da de mult da fiecare.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-05-22 16:08



Musafir

#144

2012-05-22 16:09

Nu s-a facut altceva decat sa se incurajeze mita.
Mariana

#145

2012-05-22 21:33

Am tinut lectia demonstrativa la clasa si nu mi-au spus nota si astazi am aflat ca nu am nicio sansa ca "altcineva"are nota mai mare. Degeaba inveti si te dai peste cap pentru un post,daca nu ai PILE nu faci nimic. RUSINE pilosilor!RUSINE!

Musafir

#146

2012-05-26 15:14

dupa revolutie au aparut fabrici de diplome.De aceea mi se pare corect ca sa se faca o selectie a cadrelor didactice.Multi absolventi de atari facultati nu stiu nici sa scrie corect in lb.romana,de pregatire de specialitate ce sa mai vorbim.

Musafir

#147

2012-05-27 08:39

Concursul unic de titularizare este mai sigur în privinţa eliminării fraudei, a promovării unor persoane slab pregătite..într-un cuvânt, se va elimina corupţia!
candidat titularizare...

#148 oare cum o fi mai bine?!

2012-05-27 12:31

eu sunt proaspat candidat *(debutant) si nu as vrea peste 2-3 ani sa port stigmatul "...esti unul dintre aia..." care au obtinut postul "pe pile"...;
-atat C.N.U. cat si titularizarea pe scoala au avantaje si dezavantaje, "smecheriile" sunt specifice amandurora si sunt "evitate" doar cu bunavointa si bunacredinta a celor care vegeaza la buna desfasurare a concursului *(oricare ar fi el...);
-uitati-va in Timis de exemplu... chiar daca e concurs pe scoala, sunt 3-4 centre de testare la care s-au arondat majoritatea scolilor *(Timisoara, Lugoj, Deta si Faget) si in plus sunt vreo 2-3 scoli doar care organizeaza individual *(Becicherec, Giroc, Gottlob...) - daca se doreste se poate respecta "legea", daca nu... nici C.N.U.-ul nu poate sta in calea "nesimtirii" ca sa nu spun a "fraudei";
-stimati (viitori)colegi... incercati sa va pastrati obiectivitatea, gasiti si avantajele acestui examen *(putine cate are) si daca totusi aveti "plangeri" sustinute cu contraargumente, atunci... incercati sa vi le exrimati legal/regulamentar si nu... facand haz de necaz sau valva "ieftina" pe internet...;

P.S.: *(sunt candidat intr-un singur centru, o scoala care organizeaza concursul, dar nu intentionez sa ocup post in scoala respectiva, incercand sa obtin un post in ce-a de-a treia sedinta publica de la inspectorat, intr-una dintre scolile care vor avea posturi disponibile dupa "linistirea apelor"... inca odata: nu apar acest tip de examen, dar nici nu sustin C.N.U. - amandoua au avantaje, dar ca la noi la romani... legea e buna, noi o aplicam prost pentru ca e... usor de "interpretat" dupa bunul plac al celor care trebuie s-o aplice...)


Musafir

#149 Re: titularizare

2012-05-28 17:48

mihaela

#150 Re: oare cum o fi mai bine?! Sistemul national, cu siguranta!

2012-05-30 02:14

#148: candidat titularizare... - oare cum o fi mai bine?!

Daca esti asa de ”destept”, poate ne explici si noua (mai putin ”dotati”) avantajele sau dezavantajele ”obiective” (ale tale) pentru cele două sisteme.

Sistemul national are cele mai putine dezavantaje: nu imbogateste directorii de scoli si nu nenoroceste niste copii nevinovati cu rubedenii, cunostinte sau posturi cumparate.

Voi nu vedeti ce dezmat e in tara asta? Nu se mai tin orele nici la clasele mici (pe directori nici nu-i intereseaza calitatea actului didactic), se cupleaza profesori cu elevi (sistem bolnav, nu se fac teste psihologice competente si VOCATIONALE), iar din ce in ce mai multi profesori sunt ANALFABETI!!!

,Lasati-i pe directorii de scoli sa decida ei cine sa predea la scoli si nu competenta (concurenta), sa intre in sistem incompetenti, analfabeti si psihopati  ca sa nu ne mai ridicam din mocirla in care suntem!

CE SANSE ARE ACEST SITE SA LUMINEZE CAPETELE IMBACSITE ALE CELOR CE FAC LEGEA INVATAMANTULUI?