Concurs national unic de titularizare 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Concurs national unic de titularizare 2012

Dragos Gabriel Popa

#1

2012-02-02 14:24

Concursul unic de titularizare este singurul mod corect de a selecta cadrele didactice, nu concursul organizat de scoala, unde nu vor castiga decat "preferatii" directorului.

Musafir

#2

2012-02-02 14:41

Exact, era singurul concurs in care se lua un post pe drept. Acum vor fi doar cei care au bani si relatii. In situatia asta se incurajeaza mita si nu performanta. Eu sunt titulara a sistemului national si asa cred ca ar trebui sa fie toti colegii mei.

Musafir

#3

2012-02-02 15:15

Nu este normal ca un concurs atat de important sa fie lasat la "mica intelegere" dintre conducerea scolii si unul dintre candidatii pentru un anumit post vacant.

Si asa se faceau multe nereguli, daramite acum cand intra in joc subiectivitatea si P.C.R.-ul atat de bine conservat in Romania.

Se mai adauga si faptul ca un candidat nu poate concura decat pentru postul la o singura scoala, cea ce va duce ca la unele scoli sa intre profesori cu note mai mici iar la altele, candidati cu note mai mari, sa ramana pe dinafara.

Concursul national de titularizare oferea, cel putin la nivelul judetelor, sanse egale la examen pentru toti candidatii si o repartizare echitabila a posturilor. In conditiile actuale, "ghici ghicitoarea mea, a cui pila va ocupa un post in scoala?", ca sa nu mai vorbim ca, mai mult ca sigur, conducerea scolii va angaja pe criterii politice. Esti membru de partid, esti angajat profesor, nu esti membru, nu esti suficient "calificat".

Sunt cateva dintre ingrijorarile mele dar cu sigurata ca mai sunt alte multe lucruri putrede in danemarca noastra.

Rog ca fiecare sa-si spuna parerea si nu doar sa semneze petitia. Este bine sa fie si argumentata decizia noastra. Poate s-o auzi unde trebuie.

 


Musafir

#4

2012-02-02 18:00

Este clar ca fara concurs national unic de titularizare si fara notiunea de titular al sistemului care sa implice in acelasi timp stabilitate in cariera prin crearea de ore si posturi, respect pt educabili prin oferirea de cadre didactice de calitate si mobilitate tot prin concurs de competenta, respect pt educatie, -fara aceste lucruri-se vor gasi doar metode hotesti de a desfiinta penibil si sistemul de educatie. Pe langa alte "gropi" enorme in care s-a inmormantat tot ce mai era in tara aceasta in toate domeniile, ne vom face de rasul lumii tocmai prin bataia de joc si genocidul la adresa idee sfinte de educatie, daca nu strigam si nu oprim acest macel, aceasta nebunie!Rusine guvernantilor !

Musafir

#5

2012-02-03 10:36

Actuala Lege a Educatiei aduce doar Dezordine si Confuzie. Nimeni nu mai stie ce are de facut!

Musafir

#6

2012-02-03 14:54

Eu consider ca ,concursul de titularizare la nivel national este mult mai corect decat cel dat la nivelul scolii.

Musafir

#7

2012-02-03 16:09

CNU este singura metoda de a folosi aceeasi unitate de masura pentru profesori.

Musafir

#8

2012-02-03 17:12

m am titularizat prima data in mediul rural, apoi am dat examen pt un post din mediul urban, acum imi doresc sa ma transfer in capitala si nu se poate, dupa 2 concursuri nationale de titularizare luate cu note foarte bune.Sunt de acord cu concursul national de titularizare si sa mai fie transfer la cerere.

Musafir

#9

2012-02-03 17:18

cand am devenit titular in sistemul de invatamant, acest statut era insotit de unele drepuri privind miscarea in ,,cadrul sistemului de invatamint". Noua lege nu ne respecta drepturile, ne transforma in ,,titularul scolii" anulandu-ne drepturile dobandite in urma unui CONCURS NATIONAL.

Musafir

#10

2012-02-03 17:20

CNU e un concurs mai transparent decat cel organizat pe unitati sc
Dragos Gabriel Popa

#11 CNU

2012-02-03 20:41

A aparut azi MO nr. 87/3.02.2012 cu modificarile si completarile la Miscarea personalului Didactic in anul 2012-2013 si nu s-a introdus transferul si CNU. Pt. mai multe detalii cititi aici:
http://www.monitoruloficial.ro/RO/article-...nitor--339.html

Musafir

#12 Re:

2012-02-03 21:23

#1: Dragos Gabriel Popa -

Buna initiativa, trebuie mai mult popularizata


Musafir

#13

2012-02-04 14:47

Mi se pare absurd sa se scoata titularizarea la nivel national si sa se dea la scoli reprezentative examenul,plus probe practice si alte prostii .E ceva strigator la cer!

Musafir

#14

2012-02-04 19:54

da, ar fi ideal sa fie UNIC altfel nu va fi corectitudine!

Musafir

#15

2012-02-04 20:08

Am participat si in 2012 la concursul de titularizare si a fost foarte bine cu camere de luat vederi pentru ca atunci esti sigur ca obtii ceea ce ai invatat,sunt de acord cu acest concurs national de titularizare,as vrea sa se revina...!!!!!

Musafir

#16

2012-02-04 20:10

Se da prea multa putere directorilor in ceea ce prieste titularizarea (aceasta conduce la mita si abuzuri).

Musafir

#17

2012-02-04 20:18

Prea multe modificari, prea multi "isteti" in functii...

Musafir

#18

2012-02-04 20:19

Sunt de acord cu concursul national de titularizare pentru ca daca nu era asa nu aveam sansa sa fiu titular al sistemului nu aveam mii de euro pentu SPAGA.....

Musafir

#19

2012-02-05 10:41

Am urmarit cu interes si-am observat ca putini candidati obtin peste 7 la concursul national unic(De aceea s-a renuntat???),iar cei ce obtin note de 2,3si 4 ,,se desteapta subit" si in toamna(mai nou in august)iau note mari.De ce oare se obtin note mari cand se da examen pe centre sau pe judet?persoane care au luat ani la rand note mici,chiar si 2 s-au titularizat in 2008.

Musafir

#20

2012-02-05 11:45

Mai bună selecție decât cea făcută de CNUT nu văd. Cei care se titularizează prin CNUT dovedesc că sunt cu o treaptă calitativă mai sus, orice s-ar spune. Titularizarea în școală are o parte bună însă are zece rele.

Musafir

#21

2012-02-05 12:36

CNU era singura sansa a cuiva care nu are pile de a mai patrunde in sistem. Cum sa sustii examen la scoala??? Se va ajunge ca atunci cand sustii interviuri de angajare la o firma si auzi la final ''Da, va multumim, va sunam noi'' :((((((

Musafir

#22

2012-02-05 14:31

Sunt impotriva P.C.R.-ului care se va activa la ocuparea posturilor din scoli in conditiile noii legi.

HUUUUUOOOOOO funeriu !!!

Impotriva coruptiei, impotriva pilelor, impotriva lu` funeriu.
linxwood

#23 f de acord cu noul sistem

2012-02-05 19:03

Prof calificat + def

Sunt total de acord pt desfiintarea
examenului de titularizare.Am fost titular dar nu m-am gandit niciodata sa
raman pe post pana la pensie.Desfiintarea titularizarii va face ca sistemul sa
fie flexibil si nu rigid ca actualul sistem.Vor trebui sa ramana in invatamant
doar acei profesori cu vocatie pentru predare si calitati didactice.In opinia mea,odata
cu titularizarea dispare si motivatia si interesul pentru post si se instaleaza
opusul acestora-adica siguranta.Ma consider un profesor cu vocatie si nu as
putea rezista doar in alt domeniu de activitate.Am predat inclusiv in scoli
bune,si am plecat din sistemul asta doar pt ca mi-e lehamite de inspectorii
corupti.
Am calatorit si locuit in multe tari
europene si in afara Europei,iar de acolo nu se vad lucrurile in felul in care
se vad de aici stimati colegi.In Romania exista coruptie la nivel de inspectorate,nu-i
asa ca voi cunoasteti acest lucru?Deci desfiintarea titularizarii nu va face
decat sa elimine pe cei cu pile si pe cei fara vocatie in invatamant.
Invatamantului romanesc ii trebuie oameni
practici la clasa si nu cu doctorate,incapabili sa se coboare la nivelul
copilului.Isi iau doctoratele asa cum am auzit,si se ridica si cu pretentii la
salariu.Dupa cate cunosc eu,prin occident,te numesti doctorand(si la
salariu)doar daca apari cu lucrari serioase pe piata…
In ceea ce ma priveste nu sunt doctorand in
Romania si nici in occident,insa sunt autodidact in 3 limbi straine iar acestea
chiar imi folosesc si la clasa…Copii ma iubesc si ma respecta si la clasa si
ca om iar ceea ce va spun eu acum nu le intalnesti la orice cadru didactic,nici
chiar la aceia titulari.In occident(Anglia,Spania),a fi titular inseamna a te
vrea scoala(nu neaparat directorul ci in primul rand copii)dupa primul an de
predare cu contract determinat.
Contractul determinat(pe un an) este benefic
pentru invatamantul romanesc.Un director care tine cu scoala are timp sa te
citeasca in privinta calitatilor tale pedagogice.In opinia mea,ar trebui sa te
numesti profesor doar daca copii din scoala la care predai te saluta si pe
strada indiferent daca esti titular sa nu.
De ce sa nu incercam sistemul de invatamant
englez sau spaniol?Suntem noi mai destepti decat ei si ne opunem noi
schimbarii?Sau domnilor colegi,ne este frica de faptul ca nu stim daca avem sau
nu vocatie si nu o sa rezistam intr-un sistem bazat pe competitie?Chiar credeti
ca e totul bine pentru invatamant ca am fost ambitiosi(sau norocosi de
subiect)intr-un an si am invatat pe rupte doar pentru amaratul asta de examen
de titularizare,cu gandul sa ne asigure un viitor sigur la pensie?Chiar credeti
ca mai e la moda sa iesi la pensie de la stat dintr-o scoala dupa 25 de ani?
Invatamantul romanesc are nevoie de
reformare.
Stimati colegi,daca va place clasa si
sunteti siguri ca copii va respecta in clasa si pe strada,atunci viitorul
sistem de invatamant o sa faca dreptate pentru profesorii capabili si pregatiti
din scoli,nu pentru cei care dau spaga la inspectori doar pentru ca sa le fie
asigurat postul pe care poate i-l si merita.

Musafir

#24 Re: f de acord cu noul sistem

2012-02-05 19:15

#23: linxwood - f de acord cu noul sistem

Nu sunt de acord cu tine.  Tocmai titularizarea lasata la mana directorilor  va fi  ...dezastru.  CNU  este  corect...nu exista mita la  CNU, din simplul motiv, ca subiectele sunt elaborate de SNEE, iar inspectorii nu au  acces  la ele.


Musafir

#25

2012-02-05 19:30

Sa se mentina CNU de titularizare !