Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli


Musafir

#51

2012-01-22 13:34

Sunt de acord cu cele ce sunt specificate in petitie cu privire la pastrarea claselor pregatitoare in gradinite.Scolile se confrunta cu lipsa spatiilor si pt clasele deja existente,nepaipunand la socoteala si introducerea clasei a noua la gimnaziu.Sunt dezavantajati copii care invata la gradinitele cu program prelungit,copii care s-au obisnuit cu masa de pranz si somnul de dupa-amiaza.In plus este o sarcina in plus pt parinti ,care nu au cu cine sa lase copii in cazul in care aceasta grupa se muta la scoala.In ceea ce priveste after-school,si asa copii au o programa incarcata la scoala,daca ar trebui sa ramana peste program pt teme ,asta ar insemna inregimentarea lor intr-un sistem ingraditor ceea ce ar insemna privarea copilariei lor.
Flavia

#52 Să ne rugăm să le vină mintea la cap!

2012-01-22 13:57

Odata cu inscrierea copiilor de 6 ani în școală, jumătate din educatoarele din județul nostru ar trebui să se reprofileze, dacă nu se pensionează. Presimt că această generație e ,, o generație de sacrificiu” și că numai după câteva luni (nu spun un an ) își vor da seama că a fost o greșeală. Să ne rugăm la Dumnezeu să le vină mintea la cap celor de la guvernare, ori să renunțe la această idee imbecilă, ori să își dea demisia. Lăsați copiii să se mai bucure puțin de copilărie, vă rugăm! Nu vă bateți joc de suflețelele lor nevinovate!

Musafir

#53

2012-01-22 20:40

Nu vreau grupa pregatitoare la scoala sa ramana pe mai departe in cadrul gradinitei

Musafir

#54

2012-01-22 20:57

Eu sunt educatoare intr-un sat unde gradinita va ramane cu jumatate de norma, pentru ca pleaca prea multi copii deodata. Iar clasa zero va fi a cincea clasa, pentru ca sunt clase simultane. Invatatoarea este una foarte buna, dar cinci clase simultan e prea de tot. 10 minute pentru o clasa. Asta da educatie de calitate.

Musafir

#55

2012-01-22 21:06

nu sunt de acord categoric NUUUUUUUU

Musafir

#56

2012-01-22 21:45

Este inuman ce incercati sa faceti cu copiii nostri. Ati auzit de stadiile de dezvoltare? Va pasa? Ce vreti sa faceti din copii, roboti? Nu-i faceti mai destepti si mai productivi pentru societate "indopandu-i" cu asa-zisa voastra educatie; un mare antropolog zicea ca singura treaba a unui copil pana la 7 ani este sa se JOACE. Eu nu vreau nici un fel de an pregatitor - nici la gradinita, nici in scoala. Daca copilul doreste, si e curios, si intreaba, sa i se explice ce sunt literele, cifrele, dar nu sa fie OBLIGAT sa le invete. Copilul ar trebui sa fie lasat liber, sa cante, sa se joace, sa recite, sa picteze, sa danseze, ca sa poata deveni Omul care are potentialul sa devina, si nu ceea ce vreti VOI, societatea, sa devina.


Musafir

#57

2012-01-22 22:27

Sa dispara aceasta Lege abuziva,cu initiatorii ei cu tot.APROPO, ATI MAI VAZUT PROFESORI FARA STUDII ,FACUTI PE PUNCTE,PE BAZA UNUI DOSAR CU HARTII SI ANALIZAT DE ,,CINE TREBUIE"?????????

Musafir

#58

2012-01-23 05:10

Nu vad ca este necesara clasa pregatitoare in scoala.

Musafir

#59

2012-01-23 06:31

INCA NU SUNTEM PREGATITI PTR. CLASELE 0.

Musafir

#60

2012-01-23 07:56

E O RUSINE !Nu e corect ce se pregateste copiilor de 6-7 ani!Am urmarit pe domnul ministru aseara pe post ,ce jovial a prezentat situatia care se va creea !Eu imi permit sa intreb asa:Domnilor care pritociti aceasta reforma ,NU VA GANDITI LA SUFLETUL COPIILOR?Stiti cat sufera un copil prescolar cand se desparte de famila sa si vine la gradinita ?Stiti cat sufera un copil daca il schimbi de la o educatoare la alta?V-ati ganditi ca e nevoie sa cunosti un copil sufleteste,intelectual?Lucram cu suflete de om,nu cu obiecte!!!!Cand va mai avea cadrul didactic special pregatit pentru acest an (de la clasa pregatitoare )sa cunoasca si stie ce nivel are in pregatire?Domnule si noi profesorii din invatamatul prescolar avem aceeasi menire ,SA PREGATIM COPILUL PRESCOLAR PENTRU REUSITA SCOLARA!!!Poate domnia sa nu cunoaste menirea invatamantului prescolar!Sincer ,nu vad ce mare transformare se realizeaza cu acest lucru!Domnule ministru NE JIGNITI profund !Un alt scop este cel de a indeparta luarea de mita la inscrierea la scoala!VA ROG ,SA VA GANDITI CA NICI NOI CADRELE DIDACTICE NU LUAM SPAGA DE TINEM COPIII IN UNITATILE PRESCOLARE SI SA-I EDUCAM!,LA FEL SI COLEGII NOSTRI DIN SCOLIJIGNITI DIN NOU SCOALA ROMANEASCA!!!PACAT DE COPIII NOSTRI SI DE COPILARIA LOR!!

Musafir

#61

2012-01-23 09:00

Sa lasam copiii sa se bucure de copilarie, joc, gradinita!!! Cine va lua copilul de la scoala la ora 12? S-a gandit cineva la asta? Mai angajam o bona? Pe banii cui? Ce explici coplilului, ca merge la scoala sau la gradinita? In pauze, amesteci copii de 6 ani cu cei de 10-11 ani, cand stim foarte bine ca si cei de 7 ani se adapteaza destul de greu la programul/mediul de scoala.
Inca o lege scrisa pe genunchi de acelasi guvern incompetent, fara a se consulta cu persoanele direct implicate (educatori, invatatori, parinti)
musafir

#62

2012-01-23 09:10

Grupa pregatitoare e mult mai eficienta in gradinite decat in scoli.Cum se pot lauda cei din minister ca asigura cadre calificate cand nu sant in stare sa asigure salarii decente pentru educatori si profesori? Cum ii motiveaza pe cei ce vor avea grija de copii nostri prin NEPLATA?

Musafir

#63

2012-01-23 09:50

Este cea mai mare prostie inventata de ministerul invatamantului din ultimii ani. Sunt total impotriva acestei clase, copiii sunt obositi foarte tare si la 7 ani fara somn de amiaza, reducerea varstei pentru a se integra la un program de adulti 8-16 e o decizie cruta si inumana.

Musafir

#64

2012-01-23 10:03

Nu vreau sa alunec in fobia generala,dar sunt convins ca substratul acestui demers oficial este politic si nu educational.Probabil pentru a "descarca" gradinitele,oricum insuficiente,in loc sa le complecteze.Sau doar iarasi pentru a imita ceva din UE ca "sa dea bine".

Musafir

#65

2012-01-23 13:26

Dupa anii 90' sau tot facut schimbari in invatamintul romanesc, care au dus la o degringolada, si la o scadere drastica a calitatii invatamintului din Romania.Nu stim unde se va ajunge, dar trebuie sa le dea de gindit factorilor cu putere de decizie, sa aduca din nou scoala romaneasca unde a fost inainte de revolutie.

Musafir

#66

2012-01-23 13:43

Unii copii nu sunt pregatiti la 6 ani pentru clasa O, unii chiar nici la 7 ani... (fiind educatoare syiu ce arata statisticile).

Musafir

#67

2012-01-23 15:51

baiatul meu va implini 6 ani in noiembrie si dilema mea e urmatoarea: sa-l dau la scoala e prea repede ,nu e pregatit anul acesta(am decis deja varianta asta), daca nu-l dau va pierde un an, repetand grupa mare si va intra in clasa intai la 7 ani si zece luni. care e varianta buna :sa-l las sa fie copil sau cobai al sistemului?

Musafir

#68

2012-01-23 17:29

copiii au nevoie de grupa pregatitoare, nu de clasa pregatitoare

Musafir

#69

2012-01-23 18:03

cei 7 ani de acasa! o, ce adevarat, nimeni si nimic vreodata nu ne mai da inapoi copilaria!!!! ce le pasa lor???? oricum nu au nevoie decat de sclavi! pentru viitor ei, copii nostrii, sunt cei care vor ingrosa randurile somerilor! asta se doreste!! Nicidecum o minte sanatoasa in corp sanatos!

Musafir

#70

2012-01-23 19:27

Unde ramane copilaria daca la 6 ani sunt deja obligati sa stea in sali 50 de minute, si ajungand acasa sa-si mai faca si temele pentru a doua zi.Nu ajunge ca noi parintii nu mai avem vreme de ei din cauza alergarii dupa bani?De ce trebuie sa sufere copii,ei sunt niste fiinte nevinovate,sa le lasam macar lor un pic de libertate,caci simt ei destule deja pe pielea lor.Sa-i lasam sa se bucure de copilarie cat mai mult se poate.Lucrez si eu ca educatoare si stiu de ce au nevoie copiii.


Musafir

#71

2012-01-23 22:01

evolutia corecta psihica si chiar fizica a unui copil este mai importanta decat asa zisa ,,reforma in invatamant,,
*40#

#72 Clasa 0

2012-01-23 22:16

Mă bucură faptul că unii s-au deşteptăţit.Cei care i-au hotărâri în legătură cu copii noştrii ar fi bine să consulte pe cei competenţi.Din păcate cei de la minister cunosc copiii din cărţi.Trimit copii de 6 ani în şcolile unde cei mari se bat ca orbii.De multe ori pe cei din clasa I-a numa aşa îi putem proteja dacă şi în pauză îi ţinem lângă noi.Copilul de şase ani are nevoie de siguranţă, de multă mişcare şi joacă.
CRISTINA ILEA

#73

2012-01-23 23:11

Oare ce ar trebui facut?Daca au iesit oamenii in strada pt legea sanatatii au retras-o,taxa auto, au aminat-o...iar noi,cei cu copii mici,care trbuie sa fugim sa-i scoatem de la gradinite si sa ne bucuram 3-4 ore de ei...noi cum sa rezolvam problema...e ok sa faca pregatitoarea,dar trebuie lasati acolo unde de la 3 ani invata... cum va fi un copil de 6 ani cu unul de 7?

Musafir

#74

2012-01-24 01:04

"Nu sint "usa de biserica". Sint om de rind,muncitor si ostean.Am doi copii, un baiat si-o fata.Cum se desfasoara o reltie romaneasca? Simplu! In Cluj-Napoca,in 1999 eram angajat la lic. E.Racovita.Ca muncitor de intretinere.Am plecat de acolo prin demisie,in urma reclamatiei facute de directorul C.Corega:Sabotaj in dauna institutiei.Dupa circmstantele locale,pot sa jur ca habar n-avea ce vrbeste.Dar eu stiam. Stiam ca-s acuzatii timpite,dar bune sa ma trimta in braele deschse(dupa 30 de ani de asteptare)ale fostului me coleg de scoala - col,Ielceanu Sabin,fostul comandant al Brigazioi de Lupta impotriva Crimei Organizate.Sa ajung in biroul lui,cu catusele pew mina si sa spun ca-s nevinovat si ca n-am competenta ...?Probabil l-ar fi apucat risul!Poate am fi ris impreuna,dar n-ar fi fost momentul.Nu,raportat la faptele mele din Dec.89.Ulterior am fost intrebat de un fost maior de "securiotate" :Puteai sa fii "erou al revolutiei", puteai avea o gramada de avantaje...Cine p.ma-tii te-a trimis acolo? Am raspuns la fel de sincer :Acolo... erau colegii mei.N-am suportat sa-i las sa moara ca niste timpiti!Corect! Nu sunt ofiter si nu am dreptul legal sa instruiesc luptatori.Indiferent de context.Intr-o tara normala as fi fost deferit Curtii Martiale.Dar ...nu traim inr-o tara normala.)
In acelasi an fata mea a inceput cl. 1-a.A inceput... fie vorba.Era la lic. N.Balcescu,unde am absolvit si eu.Invatatoarea era una,ruda cu un ofiter de politie,parca Marincas.Una care s-a rugat de parinti: Va rog sa ma sustineti!Postul meu este "vinat" de una cu "pile".Sotul ei lucreaza la (PRO.TV? Nu-mi amintesc exact.)Naiva!Si ea si noi,parintii.La lic. Racovita,un amarit de "putoi" incepea clasa 1-a .Insa...Era ruda cu un renumit interpret de muzica populara.Si ala voia neaparat ca nepotul sau sa aibe invatatoare pe "M".Parerea ei? Dar cine a-ntrebat-o ? Destul ca ala stia sa urle tare : "Noi suntem romani!" Asa ca ... fata mea a inceput cursul primar cu 3 zile de greva neautrizata.Dupa care m-am intors la "locul de munca".Am fost intimpinat de o delegatie: dir.adjunct,contabila sefa si 2 fochisti "de incredere".Cu apostrofarea ca :Uite,ca la Marius nu i-a tinut figura! Adica,o conducere de liceu se masura cu muncitorul de intretinere.Fain! Prca incepe sa-mi placa.)
Asa merg treburile la noi.Din nefericire,daca un "potentat" viseaza "ceva urit noaptea",a doua zi poate deveni paragraf de lege.Asa-i si legea cu clasa pregatitoare.Cineva a zis :"Somnul ratiunii zamisleste monstrii!" Noi nu ne confruntam cu un somn al ratiunii,ci doar cu un concurs de interese.Deci :"Sa traiti bine" si implicit "Sa fiti fericiciti!".Pentru ca nu va veti masura cu monstrii,ci doar cu niste corcituri.

Musafir

#75 Re: xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

2012-01-24 09:13

#74: -