Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli

Quoted post


Musafir

#74

2012-01-24 01:04

"Nu sint "usa de biserica". Sint om de rind,muncitor si ostean.Am doi copii, un baiat si-o fata.Cum se desfasoara o reltie romaneasca? Simplu! In Cluj-Napoca,in 1999 eram angajat la lic. E.Racovita.Ca muncitor de intretinere.Am plecat de acolo prin demisie,in urma reclamatiei facute de directorul C.Corega:Sabotaj in dauna institutiei.Dupa circmstantele locale,pot sa jur ca habar n-avea ce vrbeste.Dar eu stiam. Stiam ca-s acuzatii timpite,dar bune sa ma trimta in braele deschse(dupa 30 de ani de asteptare)ale fostului me coleg de scoala - col,Ielceanu Sabin,fostul comandant al Brigazioi de Lupta impotriva Crimei Organizate.Sa ajung in biroul lui,cu catusele pew mina si sa spun ca-s nevinovat si ca n-am competenta ...?Probabil l-ar fi apucat risul!Poate am fi ris impreuna,dar n-ar fi fost momentul.Nu,raportat la faptele mele din Dec.89.Ulterior am fost intrebat de un fost maior de "securiotate" :Puteai sa fii "erou al revolutiei", puteai avea o gramada de avantaje...Cine p.ma-tii te-a trimis acolo? Am raspuns la fel de sincer :Acolo... erau colegii mei.N-am suportat sa-i las sa moara ca niste timpiti!Corect! Nu sunt ofiter si nu am dreptul legal sa instruiesc luptatori.Indiferent de context.Intr-o tara normala as fi fost deferit Curtii Martiale.Dar ...nu traim inr-o tara normala.)
In acelasi an fata mea a inceput cl. 1-a.A inceput... fie vorba.Era la lic. N.Balcescu,unde am absolvit si eu.Invatatoarea era una,ruda cu un ofiter de politie,parca Marincas.Una care s-a rugat de parinti: Va rog sa ma sustineti!Postul meu este "vinat" de una cu "pile".Sotul ei lucreaza la (PRO.TV? Nu-mi amintesc exact.)Naiva!Si ea si noi,parintii.La lic. Racovita,un amarit de "putoi" incepea clasa 1-a .Insa...Era ruda cu un renumit interpret de muzica populara.Si ala voia neaparat ca nepotul sau sa aibe invatatoare pe "M".Parerea ei? Dar cine a-ntrebat-o ? Destul ca ala stia sa urle tare : "Noi suntem romani!" Asa ca ... fata mea a inceput cursul primar cu 3 zile de greva neautrizata.Dupa care m-am intors la "locul de munca".Am fost intimpinat de o delegatie: dir.adjunct,contabila sefa si 2 fochisti "de incredere".Cu apostrofarea ca :Uite,ca la Marius nu i-a tinut figura! Adica,o conducere de liceu se masura cu muncitorul de intretinere.Fain! Prca incepe sa-mi placa.)
Asa merg treburile la noi.Din nefericire,daca un "potentat" viseaza "ceva urit noaptea",a doua zi poate deveni paragraf de lege.Asa-i si legea cu clasa pregatitoare.Cineva a zis :"Somnul ratiunii zamisleste monstrii!" Noi nu ne confruntam cu un somn al ratiunii,ci doar cu un concurs de interese.Deci :"Sa traiti bine" si implicit "Sa fiti fericiciti!".Pentru ca nu va veti masura cu monstrii,ci doar cu niste corcituri.

Raspunsuri


Musafir

#75 Re: xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

2012-01-24 09:13:38

#74: -