Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli

RAMONA

#26

2012-01-19 19:49

buna am fost si eu la scoala sa-mi inscriu baiatul si surprize nimeni nu stie ce sa faca pt ca invatatorii nu sunt de acord sa ia clasa zero ar trebuii sa angajeze educatori si sa ii trimita la niste cursuri de specializare si tot asa din stanga in dreapta nu stie nimeni nimic dar legea sa votat de aceea ne merge asa de bine in tara noastra .EU UNA SUNT CONTRA CATEGORIC ACSTEI LEGI CATEGORIC NUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!
Edit
Musafir

#27

2012-01-19 20:05

S-a gandit cineva dintre toti cei care au aprobat aceasta noua lege, macar o secunda la acesti copii , s-au si-au urmarit doar propriile interese? Din pacate suntem condusi de niste oameni frustrati si nemilosi, care ne sacrifica copilasii , pentru atingerea propriilor scopuri murdare. Peste tot in administratie se vorbeste cu cuvinte mari de etici si bune maniere, de respectul pentru ceilalti, de ocrotirea celor nevoiasi...unde sunt toate astea?????????Ne fura si ne prostesc pe fata!!!Copii nostrii sunt folositi ca niste soareci de experienta, le este furat si acel putin pe care il au in lumea asta murdara si infecta:copilaria lor fara griji si ganduri.Sunt obligati sa intre inainte de vreme intr-un mediu care nu vrea si nu este pregatit sa le primeasca, din pacate am ajuns sa traim vremuri cand copii nostrii nu mai sunt in siguranta la scoala. In loc sa faca legi pentru ocrotirea acestor copilasi fragezi, le trimit in campul de lupta in primul rand, fara pic de mila...asta este Romania noastra...Oare putem fii mandrii de ea??????????????


Musafir

#28

2012-01-19 21:34

Important in organizarea clasei pregatitoare este asigurarea unei curricule adecvate, dar si a unei infrastructuri in scoli care sa fie utila nevoilor copiilor de 6 ani, specificului lor de crestere, dezvoltare si invatare . Aceste aspecte framanta parintii: vor fi copiii in siguranta alaturi de elevi de clasa VIII-a sau a XII-a, vor avea scolile spatii in care sa se asigure conditii de odihna sau pentru servirea mesei, se va asigura programul prelungit al copiilor in scoala cu activitati de relaxare specifice pentru a nu-i obosi? Din pacate nu am raspunsuri la aceste intrebari si de aceea , in speranta ca acei care au puterea de decizie vor reflecta la ele , dar vor avea si raspunsuri am semnat aceasta petitie

Musafir

#29

2012-01-19 21:53

Cu ce oare au gresit ingerasii de 5/6 ani guvernantilor nostri, mai ales lui funeriu (cu ,,f'' mic ca nu merita scris altfel) de vor sa le fura copilaria ???

Musafir

#30

2012-01-20 10:30

SPUNE NU STRESULUI!!!!!!!!!!!!!VREM COPILARIE...

Musafir

#31

2012-01-20 11:01

mi se pare mai corect ca grupa pregatitoare sa ramana la gradinita

Musafir

#32

2012-01-20 12:59

O lege cretina facuta de oligofreni.

Musafir

#33

2012-01-20 13:43

de ce trebuie tot timpul sa se inventeze ceva rau pentru invatamant??????????????

Musafir

#34

2012-01-20 14:18

LE FURAM COPIILOR PREA MULT DIN COPILARIE!!!!

Musafir

#35

2012-01-20 14:50

Daca nimeni nu vrea ,ma intreb de ce totusi se intampla?

Musafir

#36

2012-01-20 14:55

Se cunosc foarte bine problemele din scoli,licee.Elevii nu prea mari deja fumeaza,beau nu mai spun de droguri.In loc sa rezolvam asta,aducem copiii de la varste cat de fragede ca sa fie sigur ca se obisnuiesc.Oare cum poate un copil de 6 ani sa fie pe acelasi coridor cu un elev de 17-18?cat de sigur este?Cat va dura pana cel mic va invata toate prostiile celor mari?Sau ce ne facem cand vor deveni subiectul de distractie si batjocura al celor mari?Un copil de 6 ani nu este in siguranta in atmosfera din scolile si liceele de azi.

Musafir

#37

2012-01-20 15:49

Buna ziua,sunt o mamica a unei fetite care se incadreaza in categoria de varsta care ar trebui sa inceapa anul acesta grupa zero.Nu sunt de acord cu aceata hotarare deoarece scolile nu sunt pregatite ca sa ne primeasca,nu au conditiile necesare.Nu inteleg de ce inainte sa se voteze aceasta lege si in primul rand sa se aplice nu se ia in considerare faptul ca nu sunt pregatite scolile.Parerea mea este ca ar trebui amanata aplicarea acestei legi pana cand se vor pregati conditii optime pentu desfasurarea activitatii copiilor din clasa zero,aceste conditii existand in momentul de fata la gradinite.Eu consider toata aceasta schimbare o cheltuiala in plus in momente de criza financiara.


Musafir

#38

2012-01-20 17:04

e o prostie legea asta ,sper sa se uite cineva si la noi la copii nostri ca ei sunt viitorul tari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Musafir

#39

2012-01-20 18:39

Nu vreau ca nepotelul meu in loc de gradinita sa fie inregimentat la scoala, la 6 ani.

Musafir

#40

2012-01-20 20:11

???????????? ...

Musafir

#41

2012-01-20 20:15

Lasati copiii sa se bucure de copilarie ...

Musafir

#42

2012-01-20 22:48

as vrea din tot sufletul sa se amane macar aceasta hotarare asupra copiilor de 6 ani, deoarece chiar baiatul meu, unicul copil, este obligat sa urmeze in acest an clasa zero. nu stiu ce sa zic...dar cred ca nu se va rezolva din pacate..mafia este prea mare in romania, iar oamenii nu conteaza niciodata !!!! grav este ca acum nu mai conteaza nici copiii...

Musafir

#43

2012-01-21 00:31

Trebuie intai reformat invatamantul in clasele I-IV,adaptat nevoilor copilului si nu competitiei intre cadre.Pentru un copil care intra in clasa I este o inregimentare intr-un regim de viata dur, 4-5 ore de stat in banca,incercand sa asculte ce i se spune, sa inteleaga termenii utilizati, aproape exclusiv pentru doua materii predate, romana si matematica.Scurtele pauze intre lectii, cand ar trebui sa se relaxeze, sa se miste, sa faca jocuri in curte, si le petrec tot in clasa, de frica elevilor mari cu care s-ar confrunta pe holuri sau in curtea scolii.Apoi vin acasa, carand un ghiozdan de 4-5Kg ,plin cu tot felul de culegeri,caiete speciale etc.impuse de invatatorii plini de zel pe seama copiilor.Dupa ce franti de oboseala infuleca ceva pe fuga, dorm 1-2 ore si apoi isi petrec 4-5 ore,la teme.Cand mai copilaresc? Cand isi mai fac prieteni de joc? Noaptea tarziu pe internet,sau preluand modele jalnice de pe canalele TV pentru copii.Gradinita face cu adevarat educatie,respectand nivelul de varsta,nevoile copilului,imbinand jocul cu invatarea,formand deprinderi de comportament, dezvoltand aptitudinile personale.Scoala se straduieste sa neglijeze nevoile copilului si sa impuna un sistem impropriu dezvoltarii lui armonioase.Si acum vrem sa-i introducem mai devreme pe copii in acest sistem nepregatit pentru ei?De ce oare,cui foloseste,de ce nu sunt ascultate nici vocile educatoarelor,nici ale invatatorilor care cunosc minusurile sistemului?

Musafir

#44

2012-01-21 09:28

lasati copii sa se bucure de copilaia lor nu ii transformati in roboti,ei sunt viitorul nostru si trebuie sa creasca in armonie si pace,nu in stres si neajunsuri.Trebuie sa ii protejam si sa ii ajutam sa invete ceea ce i poate ajuta cu adevarat in viata si in carierele pe care vor urma sa profeseze.votati pentru copii viitorului si pentru buna lor crestere

Musafir

#45

2012-01-21 11:17

copii sunt cobaii guvernelor din romania de 20 ani se tot schimba ceva pana cand, am copil de 6 ani si sunt debusolata ma uit la ea si o vad ca nu e pregatita pt programele idioate pe care le aplica ministerul invatamantului....nu nu doresc

Musafir

#46

2012-01-21 18:41

Sunt educatoare, asa ca sunt in miezul problemei. Copilul trebuie sa aiba copilarie, sa se joace, sa descopere, sa interactioneze prin joaca, sa aiba som de dupa-amiaza, mese calde,spatii de joaca adecvate, jucarii,jocuri, material didactic specific varstei, metodologie, metodici, curriculum si nu in ultimul rand,personal didactic bine pregatit profesional.

Musafir

#47

2012-01-21 22:19

De ce importam teorii vestice pe infrastructura inexistenta???? Ca sa cream generatii de sacrificiu? Cred ca au fost suficiente pana acum si trebuie sa ne protejam copiii, sa gandim ce e mai bine pentru ei!

Musafir

#48

2012-01-21 23:44

Sper din suflet ca la Ministerul Invatamantului sa ajunga si persoane competente si inteligente. De indivizi incapabili si incoerenti in gandire, ne-am saturat cam demult...

Musafir

#49

2012-01-21 23:51

Calificativele care se dau la clasele I-IV, mi se par cel mai nepotrivit mod de a nota copiii. Nu mai exista concurenta intre ei, iar... socul notelor din clasa a V a debusolant pentru multi dintre ei.

Musafir

#50

2012-01-22 08:59

De ce tot ce merge bine in Romania trebuie stricat? In Canada exista clasa pregatitoare in scoli, dar infrastructura o permite, si in plus, legile nu se schimba dupa cum bate vantul.In primul rand sa se doteze scolile cu tot ce trebuie si apoi sa mutam grupa pregatitoare la scoala.Financiar vorbind nu ne putem compara cu tarile dezvoltate la care nu se pune problema de bani.Romania e o tara saraca si nu isi permite astfel de transformari. Sa pastram ce e bun si sa imbunatatim ce e bun, nu sa stricam ce e bun si sa punem ceva si mai prost in loc.