Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli


Musafir

#176

2012-02-02 13:43

Categoric NU SUNT DE ACORD CU CLASA 0 LA SCOALA!!!! Un EXPERIMENT stupid, realizat pe pielea si inocenta copiilor nostrii. NU! sunt pregatiti (toti) la 6 ani pentru conditii de scoala! NU!exista cadre cu adevarat pregatite in scoli, pentru cerintele acestei varste. NU! e admisibila implementarea unei schimbari atat de drastice fara pregatirea REALA! a unei programe realiste, a cadrelor didactice SPECIALIZATE, si a scolilor (claselor). E stupid. NU VREAU SA IMI DAU COPILUL LA SCOALA IN CONDITIILE ASTEA!

Musafir

#177

2012-02-02 15:38

Mi se pare o jicnire adusa educatiei din partea domnului ministru. Copiii grupei pregatitoare pana in acest an au fost NEpregatiti .....?

Musafir

#178

2012-02-02 15:40

As mai adauga o obiectie, pentru viitor. Eu cred ca nu este corect fata de copilul care in august inplineste 6 ani sa inceapa scoala cu un copil care in ianuarie a inplinit 6 ani. Diferenta de 8 luni este foarte mare la eceasta varsta.
Din anul acesta nu va functiona bine si corect clasa 0.
Poate ar trebuiu sa inceapa clasa 0, cei care acum incep gradinita pentru ca asa vor fii pregati atat copii cat si parintii.
Baietelul meu in 25 august inplineste 6 ani. Nu o voi inscrie in clasa 0.
Multumesc
Cu stima, Dorothy

Musafir

#179

2012-02-02 15:56

NU DORESC CLASA PREGATITOARE IN SCOALA!

Musafir

#180

2012-02-02 16:05

Am pregatit serii de copii pt scoala timp de peste 30 de ani si am colaborat f.bine cu invatatorii carora le-am predat stafeta si care s-au dovedit supermultumiti de nivelul de pregatire al prescolarilor mei.Acum ajungem sa ne concuram intre noi si nu stiu pt ce,caci nici dumnealor, invatatorilor,
nu le convine aceasta hotarare.Care-i misterul,esenta,scopul acestei masuri?

Musafir

#181

2012-02-02 17:58

nu sunt bani de salarii dar sunt bani pentru niste cursuri de formare a invatatorilor care vor preda la clasa pregatitoare.Sunt date la o parte educatoarele care au deja aceasta formare.Daca luam clasa pregatitoare la scoala (chiar daca multe scoli nu au conditii pentru asta,)ce punem in loc la gradinita ?grupa de 2 ani, pentru functionarea careia iar nu sunt conditii optime in gradinita.

Musafir

#182

2012-02-03 07:26

Scolilor romanesti le lipsesc minimele dotari care sa permita asigurarea ambientului educational pentru copiii de aproape 6 ani. Nu exista mobilier adecvat, grupuri sanitare adecvate, locuri de joaca amenajate etc.
Mobilierul din gradinite este conceput astfel incat sa poata fi folosit de copii pana la 7 ani, grupurile sanitare sunt dimensionate adecvat, in numar suficient si nu se folosesc de catre toti copiii din scoala in acelasi timp (nu mai vorbim de conditiile igienico-sanitare, de conflictele dintre copii, de lipsa de supraveghere din scoli)

Anonymous

#183

2012-02-03 08:41

Nu imi doresc sa se faca in scoli clasa pregatitoare.
Emotional, nu este bine pentru copil. Va fi dezorientat. Daca i se va schimba educatoarea, chiar in momentul cand el trebuie sa invete litere, cifre, sa scrie, ii va fi greu sa se acomodeze cu noua educatoare si poate chiar nu o sa ii placa. Va refuza sa mai se duca.

Musafir

#184

2012-02-03 09:56

E USOR SA DAI LEGI PESTE NOAPTE FARA SA TE GANDESTI LA ACESTE SUFLETE FRAGILE,LA C.D. CE VOR RAMANE FARA LOC DE MUNCA. SITUATIA DIN TEREN E SUMBRA.PE LA TARA SUNT 4-5 COPII LA ACEASTA CLASA.FACE SIMULTAN?

Musafir

#185

2012-02-03 13:28

Copiii au nevoie de cei șapte ani de acasă!
Copiii au nevoie de copilărie!
Copiii din mediul rural nu beneficiază nici acum de condiții bune de invatare, ce vreti să mai faceti cu ei?

Musafir

#186

2012-02-03 15:44

In adevar singura schimbare este ca aceasta grupa/clasa a devenit OBLIGATORIE. Nu are nici o logica mutarea ei In scoli.

Musafir

#187

2012-02-03 19:06

CUm a existat pana acum grupa mare pregatitoare si a fost foarte ok,ar trebui sa continue pt. ca si rezultatele au fost ok.Copii nostr nu sunt cobaii unora care vor sa incerce ceva ce oricum este deja un fiasco!!DAr la noi in tara tot ce e bun trbuie stricat,din pacate......

Musafir

#188

2012-02-05 01:34

mai aveti multe idei??lasati copii sa se bucure de copilarie..nu aveti cadre didactice ptr cei care trebuie sa studieze,,cele necesare ptr acest lucru ,dar sa mai faceti ceva in plus,,hai sa mai si gandim normal si sa judecam cum trebuie.chiar am ajuns la vorba,,tara arde si baba se piaptana,,

Musafir

#189

2012-02-05 11:53

As vrea sa-l felicit pe dl. ministru, ca , in sfarsit, , dupa cautari" seculare", a gasit, rezolvarea problemei calitatii invatamantului:NU EXISTA CLASA 0.
Si as vrea sa raspunda dl. Funebru la intrebarea :cum isi permite sa jigneasca educatoarele din intreaga tara, spunand ca la clasa 0 copiii invata jucandu-se???
Dar ce crede dansul ca fac copiii la gradinita? Numai se joaca???
S-a obosit vreun pic sa vada ce contine programa , care sunt obiectivele?
Imi este rusine cu un asemenea individ aruncat de soarta la carma educatiei!!!!!!!!!!

Musafir

#190

2012-02-05 12:05

Foarte bine punctat in mesajul 189!
As mai adauga si eu o intrebare:
Domnule ministru, in opinia dv,cat de incompetente sunt educatoarele de nu pot sa se perfectioneze pentru acea clasa 0? Cu atat mai mult cu cat, probabil, sunt foarte mari asemanari(daca nu identice) intre grupa pregatitoare si clasa 0?


Musafir

#191

2012-02-06 00:26

Sunt de acord ...

Musafir

#192 Re:

2012-02-06 00:27


Musafir

#193

2012-02-06 10:02

E cea mai mare prostie.........sunt de acord sa se faca clasa pregatitoare dar la gradinita.De ce sa ne impuna?

Musafir

#194

2012-02-06 10:14

AR trebui sa facem mai mult decat sa semnam aceasta petitie.Sa nu ne inscriem copii ,sa iesim in stada pana nu este prea tarziu.Cu SAnatatea s-a rezolvat ceva daca au fost oamenii uniti.Copiii vor avea de suferit......
toby79

#195

2012-02-06 13:07

Asa este.Sunt intru totul de acord sa iesim in strada.Sa facem un protest de amploare.Mai ales acum cand a cazut "guvernul Boc".Eu unul sustin ideea unui amplu protest.

Musafir

#196

2012-02-06 14:06

între un elev de 6 ani şi de 7 ani este o diferenţa considerabilă ca dezvoltare cognitivă, afectiv-motivaţională şi psiho-motorie; un an de dezvoltare contează mult;
lASATI GRUPA PREGATITOARE LA GRADINITA!

Musafir

#197

2012-02-06 17:30

Nu sunt de acord cu clasa 0,nu vreau sa-mi dau copilul la scoala, sa ramana la grupa pregatitoare, si nici nu-l dau!!!

Musafir

#198

2012-02-08 13:33

Lasati copii sa aiba copilarie
loredana

#199

2012-02-08 18:39

nu stiu daca o sa rezolvam ceva prin aceste comentarii...cert e ca un an o sa fie ca un test inclusiv pt invatatori,o sa-i zapaceasca pe bietii copii ,dupa care sunt convinsa ca o sa-si dea seama ca nu rezolva nimik cu aceasta clasa pregatitoare.nici copii nici cadrele didactice nu sunt pregatite pt asta...insa ne trebuie probabil un an ca sa-si dea seama cel care a dat aceasta lege ca de fapt nu ajuta la nimik.pacat....pacat ca se face test pe acesti copii care inca nu stiu bine cum ii cheama.as vrea sa-l vad pe acel invatator stand pe jos pe langa copii,sa invete jucanduse.nu as crede......dar cum am mai spus trebuie sa ne conformam dupa cum s-a visat unu noaptea si sa chinuim bietii copii,probabil ca si el a facut clasa pregatitoare si l-a ajutat la ceva,de aia i-a si venit ideea cu aceasta lege.sa-i fie rusine.eu nu sunt de acord dar nu cred ca conteaza parerea parintilor.o sa vedem ce o sa fie de la anu,pt ca sunt convinsa ca o sa ajunga la concluzia ca totusi nu avem nevoie de aceasta grupa pregatitoare dar prea tarziu.suntem o tara de inteligenti ,nu?
MARIA
Musafir

#200 o sugestie

2012-02-08 20:42

nu se mai pune problema pregatirii cadrelor didactice, in orice scoala si gradinita exista prof pt inv primar si prescolar. Spatiile sunt cele care trebuie adaptate, cum si cand? Gradinitele au aceste spatii si cel mai corect ar fi ca acestea sa apartina, sa fie arondare scolilor....problema se rezolva usor...asa e si in USA, SUNT CRESE, GRADINITE SI SCOLI IMPREUNA IN CLADIRI DIFERITE. COPIII astfel pot merge la cresa, la gradinita, la scoala din acelas perimetru si parintii nu alearga de la o scoala la alta pentru copiii de varste diferite...