Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli

cadru didactic

#126

2012-01-30 11:02

...Pentru ca unii vor sa faca din nou bani din mobilier special, din manulale care nu sunt necesare, din cursuri de formare etc...
Asadar e greu de inteles de ce se grabesc cu clasa pregatitoare?!

Musafir

#127

2012-01-30 14:31

Este revoltator cum niste oameni care cred ca sunt bine pregatiti isi permit sa faca experimente pe copii nostrii si sa le strice copilaria asa devreme , sincer cred ca au timp sa invete toata viata. Parinti lasati copii sa aiba copilarie , timp de invatat si de dat piept cu greutatile or sa aiba toata viata !!!!!!!!!!!!
adnana

#128

2012-01-30 14:44

se doreste aceasta clasa pregatitoare la scoala pentu a fi la nivel occidental,unde copiii incep "scoala" la 5/6 ani,cei din occident nu invata nici pe jumatate din cat se invata in Romania la gradinita.
vinovati sunt si parintii care ar trebui sa se revolte,nu sa arunce toata vina pe sistem
oricum sistemul nu are metode de coercitie asupra parintilor ci doar asupra unitatilor de invataqmant.
hai sa vedem daca cei cateva zeci de mii de parinti vor hotara incorpore sa nu-si inscrie copii la scoala la clasa pregatitoare,sau domniile lor deja s-au dus cu "o vorba buna" pe la secretarele scolilor sa-si asigure un loc.
acestia suntem ca natie...ne descurcam...intotdeauna altii sunt vinovati,nu noi insine ca nu reactionam...indignati-va.....

Musafir

#129

2012-01-30 14:56

vedeti dumneavoastra eu sunt cadru didactic,de aceea am spus ca masurile coercitive sunt la adresa noastra nu la adresa parintilor,cati parinti ati contactat,sau cati au semnat,eu sunt foarte sceptica in privinta atitudinii pe care o vor lua,suntem ca strutul...

Musafir

#130

2012-01-30 15:14

Guvernantilor nu le pasa de noi si de copiii nostri.Halal reforma... Nu mai pleaca odata sa ne lase?
De ce tac pedagogii si psihologii nostri de renume? Ei nu stiu conditiile in care traiesc copiii ( sunt majoritari cei din mediile sarace)?

Musafir

#131

2012-01-30 15:39

Acest proiect de lege este o prostie imensa.
un simplu cadru didactic

#132

2012-01-30 18:16

Stau si ma intreb cine profita si are de castigat in urma acestei modificari.nicidecum copiii!daca cei care promulgheaza acest lucru,ar lucra efectiv in sistem-si nu doar cu telefonul si creionul un mana-ar VEDEA ca este un lucru nebenefic.

Musafir

#133

2012-01-30 18:29

Nu le putem permite unor persoane care pretind ca au "cunostinta de cauza" in ceea ce i priveste pe prescolari si nivelul lor de dezvoltare cognitiva sa le fure copilaria . Nivelul si gradul lor de dezvoltare trebuie respectate si tratate cu seriozoitate. Sunt scoli in romania care nu au nici macar apa curenta, dar o clasa pregatitoare... habar nu au !

Musafir

#134 geanina

2012-01-30 18:34

#132: un simplu cadru didactic -

aceeasi intebare mi-am pus- o si eu. clar e vorba de un interes personal si nu de grija pt educatia copiilor. nu de clasa pregatitoare au ei nevoie. statul ar trebui sa se ingrijeasca sa le ofere materiale, resurse  pt imbunatatirea procesului de educatie, nu caietele si creionele cu care nu se poate lucra. bataie de joc! rusine! ei isi schimba masinile si nu numai in fiecare an pe banii nostri si unii copii nici macar nu stiu cum arata un calculator. vor performanta??? cu ce???

 


Musafir

#135

2012-01-30 19:24

Lasati-le copiilor copilaria!

Musafir

#136

2012-01-30 20:13

SA FACEM CEVA PENTRU INVATAMANT!!

Musafir

#137

2012-01-30 20:38

Nu furati copilaria! Macar de asta sa poata beneficia si copilul din Romania! Are destul timp pentru program impus.
amina

#138

2012-01-30 20:52

Nu le furati un an din copilarie ,lasati ca viata este foarte grea si dura ,bucurati-va cat timp mai sunt copii si traiti clipele frumoase alaturi de ei !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Sper sa ma auda cine trebuie si sa nu mai faca experimente pe copiii nostrii pt ca nu sunt cobai!!!!!!!!!!!!
amina

#139

2012-01-30 20:57

Sa ramana grupa pregatitoare la gradinite asa cum a fost si sa nu mai bulverseze atat sistemul de invatare ca si asa totul este dat peste cap

Musafir

#140

2012-01-30 23:21

NU omorati copilaria !!!

Musafir

#141

2012-01-31 02:47

Ideea de a școlariza copiii de 6 ani poate că funcționează în țările occidentale, în România însă, cu siguranță ea nu stă în picioare, pentru moment cel puțin și asta din mai multe motive. În primul rând, școlile noastre nu sunt pregătite să școlarizeze această vârstă nici din punct de vedere al dotărilor, nici al programei, nici al condițiilor de igienă minimală, de care acești copii se bucură în grădinițele din care sunt scoși cu brutalitate. În al doilea rând, ideea conform căreia copiii aparținând unor familii dezavantajate vor fi încurajați și susținuți să urmeze cursurile unei școli, este falsă, atâta vreme cât părinții sunt continuu rugați, solicitați să susțină financiar demersurile unei școli, adică tot atât de falsă ca și ideea că învățământul este gratuit în România! Atâta vreme cât nu sunt bani nici pentru ce există în acest moment, cum ne putem imagina că vor exista pentru ceva ce se dorește a fi înființat în viitorul apropiat? Factorii răspunzători din minister ar trebui să se întrebe mai întâi cui îi va fi de folos o astfel de măsură, pentru că în orice caz copiilor nu le este de folos, ba dimpotrivă, cadrelor didactice nu le este de folos, iar părinților cu atât mai puțin. Ce se va întâmpla cu acești copii după ora 12? Câți părinți își pot permite să plătească pe cineva să le ia copiii de la școală? Câte ore pot sta în școală acești copii, fără să se odihnească, fără să mănânce o mâncare caldă? Cum li se poate umple timpul de ședere în școală, când se știe că la această vârstă este indicată cel puțin o oră de odihnă între ora 13-15? Cum poți cere unor copii de 6 ani să stea activi continuu vreme de mai bine de 8-9 ore? Pentru părinți, școlarizarea copiilor este cu mult mai costisitoare decât frecventarea unei grădinițe! Cum susține ministerul, în mod concret, aceste familii? Ce poate face această instituție, care de abia reușește să-și salarizeze angajații, pentru familiile dezavantajate economic? Tot ce se afirmă în argumentarea acestei măsuri sunt numai vorbe goale, menite să sune bine și nimic altceva! În spatele lor însă vor sta niște realități crunte și un alt experiment desfășurat pe seama unor generații întregi de copii, de care guvernanților nu le pasă!

Musafir

#142

2012-01-31 08:22

cine are de castigat din aceasta porcarie? in niciun caz copilul.

Musafir

#143

2012-01-31 09:53

Ca de obicei, guvernanţii noştri iau hotărîri fără să le pese de cei care le vor suporta.Şcolile nu sunt pregătite dpdv logistic, nu există programă, părinţii nu ştiu în ce constă această clasă pregătitoare la şcoală, ce vor face copiii lor, ce activităţi utile şi interesante vor desfăşura, despre copilaşi, ce să mai vorbim, sunt luaţi drept cobai! E revoltător ceea ce se întîmplă !!

Musafir

#144

2012-01-31 10:50

sunt nebuni

Musafir

#145

2012-01-31 11:22

NU pt cls 0!

Musafir

#146

2012-01-31 13:40

O schimbare are nevoie de o perioada de pregatire a "terenului". Aducem niste pitici in scoli care sunt oricum suprapopulate, unde orele de clasa au 40 minute si se invata in 3 schimburi pt ca nu sunt locuri, fortam parintii care si-au permis sa plateasca gradinita particulara dar nu isi permit scoala particulara sa renunte la beneficiile gradinitei alese pt o clasa si un cadru didactic pregatit "pe fuga": scoala de proximitate. Posibilitatea de alegere a scolii de stat in care va invata copilul e o utopie atata timp cat Ministerul aloca in fiecare scoala locuri pentru copiii din zona arondata scolii. Mai clar asta inseamna asa: daca la o scoala sunt arondati 26 copii, ministerul (cel putin teoretic) va aproba 2 clase, adica 50 locuri. Rezulta ca 24 locuri sunt pentru copii din alte zone. Dar tot 2 clase sunt alocate si daca in loc de 26 copii sunt 49 sau chiar 50, in acest caz doar un copil (MAXIM) din alta zona poate veni la scoala respectiva, sau chiar niciunul.
Noi apartinem unei scoli cu un numar foarte mare de copii de alta etnie si in nici un caz nu doresc sa dau copilul acolo. Sansele sa inscriu copilul la o scoala decenta in zona, sunt acum minime, iar la particulara nu imi permit.
Nu vad nici un beneficiu pentru copilul meu in aceasta lege, care il obliga sa mearga la scoala de la 6 ani fix, dar fara ca scoala sa fie pregatita pentru asta.

Musafir

#147

2012-01-31 16:57

sunt prof.inv.presc.,oare pana in acest an scolar cum am putut pregati prescolarii pentru integrarea cu succes in clasa I iar din anul 2012-2013 aceasta grupa revine inv. primar?Parerea mea este ca se merge pe desfintarea posturilor de educator,pt.ca in fond dupa cum precizeaza dl.ministru nu se dau note sau calificative,deci este...aceeasi MARIE,dar cu alta palarie!

Musafir

#148

2012-01-31 17:33

nu sunt deacord cu aceasta clasa 0

Musafir

#149

2012-01-31 18:12

Subscriu celor formulate mai sus.Si, da, pe parcursul anilor scolari, diferenta de varsta se vede in puterea de concentrare pe o durata determinata, atentia scazuta a copiilor de 6 ani, invatarea... etc.

Musafir

#150

2012-01-31 18:14

reprezentantii ministerului sa ia pulsul masei de parinti, sunt copiii lor.