Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!


Musafir

#226

2012-01-03 12:09

E singura noastra speranta in sanatate ...de duupa Revolutia din '89.Actioneaza cu maxima eficienta si au personal performant si ce e mai important ...au si inima!

Musafir

#227

2012-01-03 12:29

avem si noi ceva bun in tara asta ce merge bine.la ei nub conteaza daca esti bogat sau sarac.nu cer........ sa se uite la tine,ei te ajuta si eu cred ca fac tot ce e omenesc posibil sa salveze vieti.si vor sai.......... noi iam vot.asa ne trebuie

Musafir

#228

2012-01-03 12:37

Imi e rusine in ce tara locuiesc,numai minciuna, hotie,haos,slugarnicie josnica pentru un pumn de galbeni!In 23 de ani s-au imbogatit toti nemernicii pe sngele nevinovat al copiilor ucisi in decembrie!Dumnezeu sa ne ajute sa scapam de naparci!

Musafir

#229

2012-01-03 12:44

avem si noi ceva bun in tara asta ce merge bine.la ei nub conteaza daca esti bogat sau sarac.nu cer........ sa se uite la tine,ei te ajuta si eu cred ca fac tot ce e omenesc posibil sa salveze vieti.si vor sai.......... noi iam vot.asa ne trebuie.a vandut flota sau a facuto sa dispara......acuma asta mai trebuia smurdu


Musafir

#230

2012-01-03 12:44

De ce domnule desfiintati ceva care merge bine si s-a construit cu atata sacrificiu...poate e cel mai bun serviciu din tara,am toata admiratia pentru ei,profesionisti si oameni cu suflet mare! De ce voi desfiintati ceva cu ce nu veti putea inlocui niciodata,pentru ca va lipseste si inteligenta si mai ale marinimia inimii!Cat vi se ofera pe cati euro vreti sa-i desfiintati?

Musafir

#231

2012-01-03 12:45

Sustin si semnez aceasta cauza.

Musafir

#232

2012-01-03 12:49

o alta tampenie basesciana

Musafir

#233

2012-01-03 12:51

Indiferent de ratiunile economice, un asemenea serviciu NU trebuie desfiintat!

Musafir

#234 Re:

2012-01-03 13:07

#74: - ASIGURATORII VOR LUA COMISIOANE  INCREDIBIL  DE MARI  PENTRU FIECARE POLITA ,IN FINAL LA SANATATE AJUNGE POATE JUMATATE DIN SUMA ,SCADETI VALOAREA TVA SI COMISIONUL SI VEDETI CIT RAMINE   ,HAI SA VEDEM  DACA SE MAI POATE CEVA ,GUVERNUL  BASESCU NE-A TERMINAT  PE TOTI , NISTE CRIMINALI ,FEREASCA DUMNEZEU SA TE INBOLNAVESTI DEVII MURIBUND BACA NU AI BANI MULTI  IN BUZUNAR!

 


Musafir

#235

2012-01-03 13:11

!

Musafir

#236

2012-01-03 13:13

Privatizarea serviciilor medicale este importanta pentru ca cei care platesc taxe sa aiba parte de ingrijire medicala fara sa fie umiliti in spitale si cabinete medicale sau sa cotizeze de doua ori, obligatoriu si la privat unde se duc oricum pentru a nu fi umiliti.
privatizarea insa nu trebuie sa afecteze ingrijirea medicala a celora care nu pot sa isi permita plata taxelor de asigurare medicala, toti oamenii trebuie sa aibe dreptul la ingrijire medicala in special de cea de urgenta. Pana in prezent sistemul cladit de dnul Raed Arafat este singurul viabil si accesibil tuturor. Din acest motiv trebuie pastrat chiar si in conditiile schimbarii legislative

Musafir

#237

2012-01-03 13:14

Ce altii construiesc vin Altii si „demoleaza”. Pacat! :(

Musafir

#238

2012-01-03 13:15

Spuneti NU desfintarii serviciului public de urgenta - SMURD

Musafir

#239

2012-01-03 13:26

Avem nevoie de SMURD!

Musafir

#240 Minciuni....Minciuni..nu se desfiinteaza nimic

2012-01-03 13:29

Am cautat de curiozitate si eu,....pe net....iata numai 2 articole noi, de luna trecuta:

http://www.ziare.com/stiri/smurd/ambulante-noi-pentru-smurd-pana-la-sfarsitul-anului-1138106
06.12.2012
Peste 200 de ambulante noi vor fi livrate, pana la sfarsitul anului, catre Serviciul Mobil de Urgenta, Reanimare si Descarcerare (SMURD), anunta Ministerul Sanatatii.

In urmatorii 4 ani, ministerul urmeaza sa cumpere 1.250 de ambulante, pentru reinnoirea parcului auto. SMURD va fi dotat, in prima faza, cu 180 de ambulante tip B si 23 ambulante de tip C, conform unui comunicat al Ministerului Sanatatii.

Ambulantele de tip B si C sunt utilizate pentru interventiile de urgenta, cu instrumente si echipaje specializate in medicina de urgenta si prim ajutor.

Statul a investit aproape 70 de milioane de lei in ambulante, iar 55 dintre acestea sunt destinate dotarii unor unitati SMURD care vor fi infiintate in Gorj, Covasna, Salaj, Tulcea, Teleorman si Caras Severin.

Al doilea contract pentru achizitia de ambulante va fi semnat in cursul anului viitor.


http://www.ziare.com/stiri/smurd/ministerul-de-interne-are-un-nou-elicopter-pentru-misiunile-smurd-video-1139854
15.12.2012
Ministerul de Interne a primit joi, de la Ministerul Sanatatii, un elicopter care va fi folosit in cazurile de urgenta medicala, pentru transportul bolnavilor.

Potrivit unui acord cadru de furnizare semnat intre Ministerul Sanatatii si o firma de specialitate, urmeaza sa fie achizitionate, in total, sase elicoptere destinate executarii misiunilor umanitare SMURD, se arata intr-un comunicat remis Ziare.com.
BOP

#241 Re:

2012-01-03 13:33

#206: -

Ai dreptate in unele aspecte insa privatizarea merge pana la o limita. Nu uita ca privatii in Romania au voie si acuma sa activeze in sistemul de urgenta, insa concurenta inseamna libera alegere a consumatorului si aici devine mult mai complicata povestea. Consumatorul in urgenta este pacientul care de mutle ori nu are posibilitatea sa aleaga sau sa spuna ce doreste. Introducerea concurentei private pe banii publici disturge sectorul public prin consumarea fondurilor acestuia de catre firme private care vor incerca sa elimine sectorul public cat mai rapid. Imi pare rau sa va dezamagesc si sa spun ca privatizarea nu este solutia magica mai ales in cazul serviciilor de urgenta, altfel trebuie sa ne explicati de ce nici Franta si nici Regatul Unit, care sunt tari cu sector privat puternic, nu permit accesarea fondurilor publice de privatii in domeniul urgentei? ba mai mult nu permit chiar existenta unor furnizaori privati in acest domeniu. Vreti sa spuneti ca Francezii sunt comunisti pentru ca sistemul de urgenta prespitalicesc din orasele cele mai importante este in mana militarilor? Pompierii din Paris fac parte din fortele armate si acelasi lucru si in Marsilia iar eie asigura marea majoritate a urgentelor cu cei de la SMAU din spitale. In Marea Britanie nu exista funrizori privati de asistenta de urgenta nici in prespital si nici in UPU. Motivul este ca acest sector nu este unul pur sanitar avand impact si asupra sigurantei nationale in cazul unor calamitati si dezastre. L-am auzit intr-o prelegere pe doctorul Arafat zicand ca trebuie sa deschidem la licitatie apararea Romaniei si ordinea publica ca sa fie concurenta daca vrem sa faem acest lucru si in domeniul urgentelor medicale si interventia la accidente iar eu personal il dau dreptate. Astfel de intentii trebuie analizate cu maxima atentie si extrem de amanuntit inainte sa pasim inainte si sa distrugem si ce merge bine, indirect, fara sa ne declaram intentia. Si mai doresc sa va spun ca nu e cearta aici, mai degraba oamenii isi manifesta indignarea si nelamurirea fata de astfel de decizii aberante si au totala dreptate.


Musafir

#243

2012-01-03 13:39

Trebuie sa ne mobilizam pentru a nu se desfiinta acest serviciu atat de util celor in suferinta!

Musafir

#244

2012-01-03 13:40

-
BOP

#245 Re:

2012-01-03 13:40

#240: - Minciuni....Minciuni..nu se desfiinteaza nimic

Dragul meu intentiile celor care propun legea sunt defazate de programele cladite de mult cu Ministerul Sanatatii si a celui de Interne. O data inceputa competitia si concurenta pe bani, nu va fi nici o problema sa punem masinile cumparate si la dispozitia privatului contra unei sume modice. Propunerea prevede undeva astfel de posibilitatea ca statul sa achizitioneze ambulante pentru privat sau cel putin lasa de inteles ca este posibila si astfel de abordare. Desfiintarea nu este declarata insa va fi rezultatul aplicarii noii propuneri legislative si a desfintarii actualei legislatii in domeniul urgentei!


Musafir

#246

2012-01-03 13:40

e o necesitate, sunt buni!
EMA

#247 O alta ... INTREBARE

2012-01-03 13:45

Daca la aceasta "petitie" au raspuns atat de multi oameni , oare cati ar putea raspunde si la aceasta intrebare cu privire la SMURD ? : https://www.facebook.com/questions/321664054523823/

Musafir

#248 Deschideti ochii !!!

2012-01-03 13:47

Mai Musafir, mai pesedila, SMURD e un SRL, unde toti tampitii ca tine baga bani in fundul arabului homosexual. De ce sa aiba Smurd exclusivitatea in Romania in servicii de urgenta? In ce tara UE ai vazut tu asta tampituile care esti? Ia zii cretinule, de ce javra arabeasca are interdictie sa se duca in Palestina lui de 20 de ani? Pt ca e finantator Hamas, cretinule. Noi, neam de tampiti, din toti doctorii care ii avem, am pus o lichea de arab secretar de stat, sub 4 guverne. Intrebare pt un prost ca tine - Musafir: de ce nu mai exista serviciile de ambulanta de stat, de cand arabul e secretar de stat? Dar stii cat plateste statul pentru o interventie SMURD ? Cam de 10 ori cat costa acelasi serviciu in Germania, fraiere. Dar stii ce face popo de Arafat cu banii castigati in Romanica?  Hai gandeste-te, prostovane.... Sau mai bine intreba-l pe idolul tau Ponta, ala cu bone filipineze, ca nasul lui Nastase l-a uns secretar de stat, in perioada cand Bombo era prim ministru.... Te cred, prostule, ca ii duci dorul perioadei rosii....

PS 1. Boule care esti, SMURD e facut cica din donatii, ce au dat fraierii de romani, aia 2% de mult sunt rachete Hamas, via offshore....

2. Dar de publicitatea in televiziuni, ca sa prezinte numai ce fac aia ai lui de pe SMURD ce zici? De ce niciodata nu e prezentata doctorul care a operat victimele respective, ci numai aia care au facut primul ajutor? Ala nu e important.... Si ca obligatoriu e bagata sigla SMURD in prim-planul reportajului.... Verifica on line la registrul Comertului si vezi cine detine SRL-ul asta, prostule care este !!!

Ia citeste: http://www.smurd.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=26&Itemid=53

Societate privata, platita de stat.....


Musafir

#249

2012-01-03 13:51

Avem nevoie de SMURD!

Musafir

#250

2012-01-03 13:59

NU DESFIINTARII SMURD