Petitie impotriva maririi tarifelor notariale

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie impotriva maririi tarifelor notariale


Musafir

#101 Re: Re:

2011-12-22 08:09

#73: traducator - Re:  

daca ai putea sa intelegi diferenta intre autentificare si legalizare ti-ai da seama si de ce difera tarifele


Anonymous

#102

2011-12-22 08:10

Inacceptabil!

Musafir

#103 Re:

2011-12-22 08:14

#86: -  

 si pentru clarificare - traducator 10 lei/pagina, notar 40 lei/semnatura traducatorului. De aici rezulta prin aritmetica simpla ca daca traduci un document de 10 pagini incasezi 100lei iar notarul incaseaza in continuare tot 40, deci iata cum se schimba balanta. Nu poti face comparatie intre tarif pe pagina contra tarif pe legalizarea semnaturii


Musafir

#104 Re: Re:

2011-12-22 08:59

#103: - Re:

Nu va plangeti de mila, dragi colaboratori notari, acel traducator care vine cu o traducere de 10 pagini la voi, va aduce inca 10-20 acte pe zi (de cate o pagina, 2, 3 fiecare). mai incercati si de data asta sa aplicati regulile aritmeticii si vedeti ce rezulta daca inmultiti cu 40. Si aceasta suma frumusica, va intra zilnic in buzunar (bine, bine si in buzunarul statului) de la un singur client al dvs. In loc sa ne cautati nod in papura si sa ne atacati, mai bine ati recunoaste ca noi cotizam foarte mult la venitul dvs. lunar si mai bine ati sustine reglementarea tarifara a muncii traducatorului, care nu este deloc una usoara. Nu ne plangem, ne asumam alegerea carierei, dar, haideti, sa nu ne mai zambim din interes unii altora (unii pentru bani, altii pentru prioritate), ci sa ne ajutam unii pe altii in tara aceasta minunata. Vrem nu vrem, depindem unii de altii. Diferenta dintre noi este ca, voi stimati colegi notari, sunteti sub umbrela ocrotitoare a tarifelor impuse de stat, iar noi, traducatorii, suntem lasati de izbeliste, sa practicam preturi de dumping, doar ca sa avem ce munci. Sa infiintam asociatii si uniuni? Exista! dar suntem prea neimportanti si putin influenti sa obtinem o reglementare a tarifelor. Guvernantii au lucruri mult mai importante de facut. Spre deosebire de majoritatea notarilor, traducatorii sunt oameni de rand, nu s-au nascut sub stele norocoase.


Musafir

#105 Re: Re:

2011-12-22 09:15

#91: - Re:

Pai lucreaza traducatorii cu 8-10 lei pt ca atata le ofera birourile de traduceri. Nu toti traducatorii isi permit un birou in centru la strada sa poata aplica niste tarife mai omenesti. Daca vrei cumva sa cresti pretul...nu mai primesti comenzi, pentru ca exista altul care face cu 8 lei traducerea..si tot asa..cerc vicios.


Musafir

#106 Re: Re:

2011-12-22 09:17

#103: - Re:

mda...si notarului tot 1 minut  ii ia sa semneze documentul de 10 pagini


Musafir

#107 Re:

2011-12-22 10:12

#55: - pt. comentariul 55

Ce trebuie sa faca o persoana ca sa ajunga notar?

in primul si ultimul rand TREBUIE doar sa se nasca intr-o familie de notari. Cam atat, de restul are grija mamica si taticu'.

Pt. ceilalti NU EXISTA NICIO SANSA.

Nici eu si cred ca nimeni nu s-ar supara daca din, sa zic 3000 Ron incasati, ar primi un sfert din suma, pt. un contract sau mai stiu eu ce minunatie de act (pt. care oricum aveti model in calculator) care se poate intocmi max. intr-o ora. Deci 750 Ron pe ora cred ca nici in Germania nu se castiga.

De ce toti notarii, cel putin din orasul in care locuiesc eu, au masini scumpe si imobile luxoase?

Raspunsul: Probabil din acel sfert ce-l lasa omu' la notar.


Musafir

#108

2011-12-22 10:33

"UN POPOR DE OI NASTE UN GUVERN DE LUPI"
STATI SI VA TOT PLINGETI PE FORUM DE TAXE, DE VIATA, DE CONDITIILE DE RAHAT IN CARE TRAITI DAR NU FACETI NIMIC SA SCHIMBATI CEVA.ACUM V-A CASUNAT PE NOTARI, IERI V-ATI SMIORCAIT CA NISTE BABE CA NU AVETI AUTOSTRAZI, MAINE CA NU STIU CE SA INTIMPLAT... VA ZIC EU CA NU O SA SCHIMBATI NIMIC, DIN IANUARIE TAXELE ASTEA NOTARIALE VOR FI CIT SE POATE DE REALE, SI ASTA PT CA NU SINTETI IN STARE DE NIMIC... SINTETI DOAR UN POPOR DE OI !!!!PROBABLY THE BEST IN THE WORLD:)))

Musafir

#109

2011-12-22 10:49

Sper sa fie scazute taxele notariale, nu marite.

Musafir

#110

2011-12-22 11:04

Este inadmisibil sa impui pe documente uzuale tarife care nu se pot sustine de un client modest/ mediu.

Musafir

#111

2011-12-22 11:15

Aş vrea ca această petiţie să fie semnată de cât mai mulţi oameni cu putinţă. Felicitări iniţiatorilor ei!

Musafir

#112 Re:

2011-12-22 11:19

#108: -

si tu din ce popor faci parte....iar daca nu faci parte din poporul asta de oi, ce cauti aici? du-te la poporul tau mirific si lasa-i pe astia mai tampiti asa sa isi rezolve problemele cum stiu ei, nu te baga ca musca in rahat


Musafir

#113

2011-12-22 11:28

mi-ar fi placut sa nu te "umfli" asa la mine si sa te trezesti din somnul ala in care dormi de vreo 200 de ani si sa faci si altceva decat ceea ce e important doar pentru tine...
dar cum iti spuneam mai devreme nu poti si nici nu ai cu ce

Musafir

#114 Re:

2011-12-22 12:00

#113: -

nu ti-ar fi placut, pentru ca altfel nu ai fi scris. cat despre facut altceva decat ce e important doar pentru mine, hai sa nu vorbim. Iar de teoriile tale de expat cred ca ne putem lipsi cu totii. Vino si fa ceva dc esti atat de grozav.


Musafir

#115

2011-12-22 12:12

pretul pentru o legalizare este aberant..e un abuz..

Musafir

#116

2011-12-22 12:17

Daca nu mai au tranzactii ca in trecut, acum ce s-au ganfit - hai sa marim taxele! Ti se face sila de asemenea personaje, sclavii banilor.

Musafir

#117

2011-12-22 12:22

nu ne mai umiliti cu taxele astea!!!!!
Alex M.

#118 Ref. majorarea taxelor

2011-12-22 12:27

Bună ziua! Ştiti cumva unde s-a publicat vreun anunţ oficial referitor la intenţia de majorare a onorariului notarial pentru legalizare?

Musafir

#120

2011-12-22 12:32

Buna ziua!
de cate semnaturi e nevoie pt. ca aceasta petitie sa aiba efect?
Alex M.

#121 Ref. majorarea taxelor

2011-12-22 12:37

Vă mulţumesc frumos!

Musafir

#122

2011-12-22 12:56

de o tara intreaga.
plus unul

Musafir

#123

2011-12-22 13:13

Chiar daca o pagina de tradus nu este intotdeauna 5-15 lei ci chiar 20-30 lei, diferenta aberanta intre tariful traducatorului, care munceste efectiv, si al notarului care doar semneaza si stampileaza, ramane.
Corect ar fi ca tariful traducatorului sa fie cel putin cat al notarului.
LUC.

#124

2011-12-22 13:28

Itr-adevar sunt si acum foarte mari taxele.Sper sa fie de folos ce s-a intreprins impotriva maririi. Si eu speram sa revina cum au fost, ca doar e criza.
Alex M.

#125 Ref. tarife

2011-12-22 13:29

Problema nu este neapărat asociată tarifelor notariale, care se tot duc în sus..., ci a tarifelor traducătorilor şi birourilor, care se tot duc în jos. De ce? Din lipsă de lobby făcut de asociaţiile de profil, din lipsă de solidaritate şi din cauza condiţiilor prea laxe (a se citi aiurea!!!) de autorizare impuse de MJ. Chiar dacă ne solidarizăm toţi cei care au semnat această petiţie să nu lucrăm sub x lei, vor exista mult mai mulţi care vor ieşi pe bandă de la fabrica de autorizări a MJ şi care vor dori să intre pe piaţă practicând tarife foarte mici. Problema trebuie rezolvată la vârf, la MJ, cu examene mai dure, astfel încât cei care devin autorizaţi să fie cu adevărat competenţi şi să aibă o bază pentru a cere tarife mai mari. Spre exemplu, am aflat că în Austria, dacă vrei să fii traducător autorizat pe domeniul juridic, ai un manual special pentru noţiuni de drept şi dai examen din el şi apoi examen de limbă. Poate colegii traducători de germană ştiu mai multe pe tema asta. Trebuie să recunoaştem că foarte mulţi traducători autorizaţi sunt slabi şi traduc aiurea, pentru că orice absolvent de liceu sau de o altă facultate care ştie un pic de engleză (de exemplu) şi merge cu un dicţionar în pungă la examen poate deveni autorizat. Şi nu doar traducător, ci şi interpret!!, care este o cu totul altă meserie! Deci după părerea mea, problema este foarte complicată şi ramificată şi în afară de un lobby puternic al asociaţiilor traducătorilor şi interpreţilor, solidarizate, pe lângă autorităţi, nu văd altă soluţie. Scuze dacă am călcat pe bătături pe cineva!