Petitie impotriva maririi tarifelor notariale

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie impotriva maririi tarifelor notariale


Musafir

#51 Re:

2011-12-21 13:31

#49: -

Numai zece la sută dintre traducători fac şi interpretări iar interpretările sunt numai zece la sută din munca totală a traducătorilor. Aşa că "argumentul" tău este clar tendenţios.


Musafir

#52

2011-12-21 13:32

mare frustrare traducerea asta... ca si cum oamenii care ajung sa-si faca traduceri le fac asa ca vor ei sa le puna in rama, si nu pentru ca isi permit sa mearga in strainatate la munca, sa castige mai bine, sa poata plati si traducatorul si avocatul si notarul si orice alte taxe...intrebati oamenii care-si fac astfel de traduceri ce costuri au in strainatate pentru traducerea unui asemenea act....de ce credeti ca le fac aici si nu acolo ? credeti ca in alte tari nu exista traducatori autorizati , numai la noi ??? ia mai reveniti-va si respectati-va munca si timpul de munca...

Musafir

#53

2011-12-21 13:48

...................

Musafir

#54

2011-12-21 13:48

limbajul suburban nu face decât să confirme negația dvs

Musafir

#55

2011-12-21 13:50

Traducatorii sunt autorizati de Ministerul de Justitie, Notarii sunt numiti in functie, asta fiind prima diferenta, apoi sa imi spuneti dumneavoastra, domnilor traducatori, ce trebuie sa faca o persoana ca sa ajunga traducator si ce trebuie sa faca ca sa ajunga notar. Nu va mai isterizati atat ca se maresc tarifele pentru ca nu aveti habar de munca pe care o depune un notar si raspunderea ce o poarta. Pe langa asta si notarul plateste TVA si angajati si impozit 16% din venit si contributie procentuala la camera notarilor calculata din brutul pe care il incaseaza si darile la stat pentru angajati, cheltuieli administrative. Daca vreti sa nu mai munciti pe 7 lei pe pagina, uniti-va si reglementa-ti-va. Nu mai incasati bani la negru si platiti si voi la randul vostru taxe la stat, ca orice notar. Sa vedem atunci cum mai dormiti noaptea. In alta ordine de idei, statistica publicata de consiliul concurentei este eronata si acest lucru a fost demonstrat, deoarece au fost luate in calcul toate taxele pe care un om le plateste la notariat, dar nimeni nu a spus ce reprezinta, nimeni nu a spus ca notarul incaseaza pentru stat impozit pe tranzactiile imobiliare si taxa de inscriere in cartea funciara, costurile de verificare a documentelor in arhive si asa mai departe. De regula notarul ia un sfert din ce bani lasa omul la in birou. Incercati sa aruncati cu piatra cand va veti sti fara de pacat.

Musafir

#56

2011-12-21 13:56

munca traducatorilor de cele mai multe ori sta in faptul de a traduce textul dat cu Google Traduction, sau alte programe de genul asta...lucru confirmat de multi traducatori cu care am vorbit, si a aranja pe ici pe colo verbele si expresiile pe care un calculator nu le pricepe... asa ca probabil de aia e taxa asa mica la traducator, pentru ca nu munciti suficient pentru munca pe care o faceti...

Musafir

#57 Re:

2011-12-21 14:10

#26: -  

birourile de traduceri ar trebui sa fie mai unite, nu neaparat traducatorii autorizati. acestia oricum au tarife mult mai mici (intre 10-15 lei ).


Musafir

#58 Re:

2011-12-21 14:14

#56: -  

 cred ca traducatorii aia cu care ati vorbit dvs. de fapt nu sunt traducatori, sunt niste bagatori de seama, deci habar n-au ce  inseamna munca de traducator.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2011-12-21 14:23



Musafir

#60

2011-12-21 14:24

tot ce-i posibil, insa au si ei stampila de traducator autorizat si o folosesc in aceeasi masura ca si dvs...

Musafir

#61

2011-12-21 14:31

atita timp cât stim noi cine este notar de succes în tara asta, tot ce se vrea se va aplica.daca statul percepe o suma importanta din aceste tarife, sa nu credeti ca vom avea succes.ramâne de vazut. succes.

Musafir

#62

2011-12-21 14:33

Este inadmisibil ce se intampla cu tarifele notariale. Eu lucrez la un birou de traduceri si de multe ori incasez mai putin decat notarul pentru traducerile efectuate, in conditiile in care notarul nu face practic nimic.

Musafir

#63 Re:

2011-12-21 14:53

#62: -  

 Se pare ca va trebui sa-ti schimbi meseria in cazul acesta sau sa traiesti intr-o societate comunista unde toata lumea castiga la fel.


Musafir

#64

2011-12-21 14:58

sau...FĂ-TE NOTAR !!!

Musafir

#65 Re:

2011-12-21 14:59

#18: -

pai in Italia respectiv Belgia salariile nu sunt la nivelul celor din Romania.

din punctul meu de vedere sa se mareasca tarifele notarilor daca se considera a fi o marire justificata, insa pe cale de consecinta sa se mareasca atat salariile cat si implicit tarifele minime ale traducatorilor/traducerilor la nivel national!!!


Musafir

#66 Re:

2011-12-21 15:03

#26: -

perfect de acord. ar trebui impus un pret minim pentru traduceri de 33,56 lei la nivel national.


Musafir

#67

2011-12-21 15:04

toti vrem mariri de tarife fratilor, dar cine credeti ca le mai poate plati?

Musafir

#68 Re:

2011-12-21 15:08

#34: -

sincer, eu cand cer clientilor 17 - 20 lei pt o pagina de traducere racnesc spunand: "cum, asa de mult??? doar pt. o singura pagina" (avand toti impresia ca dureaza 5-10 min. traducerea unei pagini indiferent de domeniu) iar cand le comunic tariful notarial pentru legalizare nu au niciun fel de reactie negativa si accepta instantaneu tariful notarului dar cel pentru munca efectiva de traducere cuvintel cu cuvintel li se pare exorbitant.

din pacate traducatorii nu sunt considerati de catre clienti a avea niciun fel de autoritate chiar daca aplica stampila si isi asuma raspunderea, in schimb pt. ei notarul este "organul suprem".


Musafir

#69 Re:

2011-12-21 15:12

#38: musafir -

doresc sa va contrazic, in Oradea exista notari carora trebuie sa le solicit insistent secretarelor sa imi dea factura si chitanta atunci cand legalizez traduceri!!! (cu privirea de nemultumire/uracioasa aferenta din partea acestora).

ce traducatori nu dau facturi si chitante/bonuri fiscale???

va rog sa nu comparati tarifele notariale din Germania cu cele din Romania deoarece salariile din Romania nu sunt comparabile cu cele din Germania.


Musafir

#70

2011-12-21 15:15

Care este motivul maririi taxelor? De ce sprijinim luarea deciziilor nemotivate?

Musafir

#71 Re:

2011-12-21 15:17

#39: -

ce legatura are formatul/suportul textului sursa cu semnatura traducatorului?

traducatorul aplica semnatura certificand traducerea efectuata de catre acesta (corectitudinea traducerii/corespondenta cu textul sursa) si nicidecum autenticitatea unui document (un traducator nu are de unde sti ce institutie dintr-o tara straina are sau nu autoritatea necesara in vederea eliberarii unui document sau chiar daca sunt aplicate stampile false, sau ca documentul este intr-adevar semnat de persoana responsabila din cadrul respectivei institutii,  etc., se poate trece un nume si o functie si sa semneze oricine).

in momentul cand se fac traduceri a continutului unor faxuri, copii si altele asemenea in incheierea de certificare a exactitatii traducerii se mentioneaza ca traducerea a fost facuta avand la baza un document in copie / fax / fotocopie / original etc.


Musafir

#72

2011-12-21 15:24

nu sunt de acord cu marirea tarifelor
traducator

#73 Re:

2011-12-21 15:27

@ #38

o procura in Germania nu costa 100 Euro, am tradus sute de documente legalizate in Germania...taxele nu sunt mai mari de 12-15 Euro...pe cine vreti sa prostiti????


Musafir

#74 Re:

2011-12-21 15:27

#44: -

ce dovezi aveti ca traducatorii lucreaza la negru???

eu detin dovezi ca am legalizat la notar traduceri pt care nu mi s-a eliberat niciun fel de chitanta si factura.

de asemenea, exista notari care au stampila cu semnatura lor, stampila pe care o aplica secretarele!!!

exista notari care nu solicita sa vada documentul sursa!!!

sa va fie rusine pt ca generalizati!!!

personal platesc anual ca traducator 2000 euro la CAS +  pensii + impozit pe venit

angajati pt. ce sa platim daca suntem in stare sa depunem munca personal? noi insine suntem un fel de "angajati" pt ca ne platim propriile taxe si impozite.


Musafir

#75

2011-12-21 15:30

si chiar daca ar costa, daca raportam 100 euro la salariul mediu pe economie (undeva la 3500 euro) nu se compara cu 150 Ron raportat la 1600-1700 Ron mediu net din Romania...