Petitie impotriva maririi tarifelor notariale

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie impotriva maririi tarifelor notariale


Musafir

#76 Re:

2011-12-21 15:33

#49: -

dvs. stiti ce inseamna deplasarea unui traducator la interpretariat???

inseamna pt o ora de interpretariat contractata inca mult timp neremunerat: ptr. pregatire 20 - 25 min. (ma refer la aspectul fizic) + drumul care poate dura chiar si jumatate de ora dus + inca 30 min intors daca notarul (ca si in cazul meu) se afla in celalalt capat al orasului si respectiv 15 - 20 dus + la fel intors daca este mai aproape (sa nu uitam si traficul care mai adauga cateva minute) + in momentul in care isi paraseste locul prestatiei traducerilor scrise respectiv acasa sau la un birou acesta pierde alte potentiale comenzi pt ca nu se gaseste la dispozitia altor clienti care bineinteles decat sa astepte pleaca in alta parte pt ca are de unde sa aleaga!!!!

deci... nu vi se pare normal tariful pt interpretariat? plus va rog sa luati in considerarea si epuizarea atat fizica cat si psihica dupa o ora de interpretariat.


Musafir

#77

2011-12-21 15:41

Dar oare nu se gandesc la omul obisnuit ca taxele astea uriase ii pot bloca ani din viata? Este inuman sa cresti aceste taxe tocmai acum!

Musafir

#78 Re:

2011-12-21 16:11

#44: -

intamplator sunt si avocat si traducator si pot sa va spun "domnule" sau "doamna"  notar ca lucrez, atat eu, cat si colegii mei perfect legal. Nu stiu ce experiente triste ati avut dvs., dar marea majoritate lucreaza legal. N-am vazut niciun comentariu aici despre notarii care isi impart onorariile cu agentii imobiliari doar ca sa aiba si ei ceva clienti.... daca tot e sa aruncam cu vorbe asa aiurea....

N.B. ghilimelele de mai sus nu sunt intamplatoare....


Musafir

#79 Re:

2011-12-21 16:15

#49: -

asa e... dar atunci de ce nu se deplaseaza notarul la traducator sau, eventual, la biroul de traduceri? cat costa deplasarea notarului? haideti sa facem un calcul inainte de a scoate balivernele astea.


Musafir

#80

2011-12-21 16:30

Cunosc aceasta situatie perfect. Pentru cateva foi traduse ( care oricum eu le-am facut traducerea ) a trebuit sa platesc 8 milioane! Este incredibil de mult! E strigator la cer! Si notarului-traducator i-a luat 2 ore sa faca toata treaba asta si oricum m-a intarziat si amanat de 3 ori.

Musafir

#81 Re:

2011-12-21 16:43

#18: -

SI UN SALARIU TOT ACOLO CAT ESTE, DESTEPTULE


Musafir

#82 Re:

2011-12-21 16:45

 

#24: -

CE LEGATURA ARE ASTA CU TARIFUL, ADICA INCHID OCHII DA SA-MI IASA SI MIE CASCAVALUL, HALAL GANDIRE


Musafir

#83

2011-12-21 16:46

:)
inginera..
Musafir

#84

2011-12-21 16:48

din venitul realizat ca traducator, nu-mi permit cele mai elementare cheltuieli..un notar are 4 ani de facultate si un examen pt camera..eu ca inginera..de care din pacate in Romania nu are nevoie nimeni..am cu mult mai multa scoala..CONCLUZIE..nu de scoala e nevoie ..CI DE PUPILE..


Musafir

#85

2011-12-21 17:01

si btw...in germania nu fiecare rahatel se legalizeaza...

Musafir

#86

2011-12-21 17:38

Eu lucrez ca traducator si iau 10 RON pe o pagina. Iar notarul ia 40.

E o prostie!

Musafir

#87

2011-12-21 19:49

Taxele notariale sunt monstruos de mari, nu în ultimul rând din cauza impozitelor și taxelor uriașe ce se impunn birourilor notariale de catre statul român
Ciuc Iuliu

Musafir

#88

2011-12-21 20:00

In acest context propun cresterea tarifelor pentru traduceri si interpretariat si respectarea noilor tarife de catre toti colegii traducatori.

Musafir

#89

2011-12-21 20:38

Romania este de prada!
whatever

#90 Re:

2011-12-21 20:52

#55: -

Ce trebuie sa faca o persoana sa ajunga notar?!!! sa fie ruda cu cine trebuie, sa dea 20.000 de euro, sa aiba relatii sus puse. toti am facut facultatea, de litere sau de drept. doar unii dintre noi ne-am nascut in familii de bogatani!!! Rusine!!!


Musafir

#91 Re:

2011-12-21 20:57

#26: -

Conduc si eu un birou de traduceri si sunt de acord cu ideea de a impune niste preturi minime pe pagina tradusa (macar 25 de ron daca nu suntem capabili sa respectam ce ne da MJ), de la care ar fi de preferat sa nu se mai abata nimeni. Cu atit mai mult cu cit legea ne permite si ne sustine. Am ramas cu gura cascata citind pe forum ca exista traducatori care lucreaza la 8 sau 10 lei pagina (mi se pare lipsa de respect fata de propria munca, iar daca noi nu ne respectam, altii sigur nu o vor face). Mi se pare ca trebuie in primul rind sa ne facem ordine in curtea noastra, sa renuntam la preturile stupide de dumping, care nu ajuta pe nimeni. Si apoi sa ne straduim sa scapam definitiv de legalizarea notariala care nu are nici un sens.


Musafir

#92

2011-12-21 21:24

Nesimtire

Musafir

#93

2011-12-21 21:35

E foarte bine ca exista asemenea petitii! Macar exista o cale prin care toate frustrarile acumulate intr-o viata, toate neputintele, toata uratenia interioara sau exterioara, dupa caz, sau problemele psihice ale fiecaruia, se pot vindeca pe moment, vomitand cu inversunare, ura! VA UREZ SUCCES dragi petitionari, sodomizati de viata, de prieteni, de propriile voastre limitari, in a gasi o solutie in a starpiti NESIMTIREA in adevaratul sens al cuvantului, nesimtire in care chiar voi baltiti!

Musafir

#94

2011-12-21 23:47

niste flamanzi notarii astia
traducator si patron de birou de traduceri :)

#95 Re:

2011-12-22 00:08

#31: -

Exista o asociatie a traducatorilor,  numai ca "domnul" care a infiintat-o este in razboi declarat cu birourile de traduceri pe care lupta sa le inchida (fara nicio sansa.. dar ma rog), in schimb ii pupa pe notari.....locul nu are importanta.... sperand poate sa capete si el un loc de munca intr-un birou notarial. Exista, de asemenea, si o asociatie a birourilor de traduceri care, insa, este facuta doar din cateva (cateva trebuie sa se inteleaga ca fiind maxim 15) biroul de traduceri care nu are ca scop decat propria promovare. Asta n-ar fi un lucru foarte rau, numai ca amintitele firme fac statistici cu cifrele de afaceri ale birourilor de traduceri (ele fiind bineinteles in frunte), fara sa specifice, insa, ca ele nu traiesc doar din traduceri, ci mai au si alte activitati care contribuie din plin la cresterea cifrelor lor de afaceri.

Concluzie: oriunde te-ai indrepta.. tot pe afara ramai...


Musafir

#96

2011-12-22 00:51

Sunt de acord cu aceasta petitie si o sustin! AB, Lugoj

Musafir

#97 Re:

2011-12-22 01:39

#18: -  

Prostovane, nu vorbim de redactarea si legalizarea semnaturii de pe o procura si in primul rand NU ne raportam la salariile italienilor sau spaniolilor. M-am saturat de bolsevicii ca tine (fi-v-ar naravul uitat o data pentru totdeauna) care de 20 de ani incoace o tot dau cu "lasa ba' ca in Germania sau Italia litrul de benzina costa x marci/euro sau pachetul de tigari costa atata si atata"!!!! Legalizarea semnaturii traducatoriului de catre notar este ABUZIVA!! De ce e obligatoriu ca un gunoi, pus in functie pe pile, sa-mi certifice mie semnatura? De ce de atata amar de vreme nu s-a atribuit aceasta competenta catre TRIBUNAL, asa cum se face in tari mult mai civilizate decat Romania??? Aaa, stai ca tocmai mi-am dat raspunsul, nu suntem destul de civilizati!!! Din cauza limitarii creditarii notarii nu mai fac sute de mii de euro din vanzari asa ca s-au orientat spre acea categorie care o detestau pana nu demult, legalizarile de semnatura. Sa-mi spuna mie cineva care este diferenta dintre aceste scursuri si tiganii care la randul lor s-au reprofilat pe furtul de organe din cauza ca nu le mai mergea cu furatul si cersitul!!.


Musafir

#98

2011-12-22 01:42

Totul e posibil in Romania. Problema e ca poporul roman a devenit prea las si lenes ca sa faca ceva impotriva nedreptatilor cu care se confrunta. 1000 de oameni semneaza petitia asta si... notarii vor scumpi tariful oricum. Emigrati, emigrati cat mai puteti :)


Musafir

#99

2011-12-22 02:28

Explicaţia fenomenului e cum nu se poate mai simplă: în ţara asta notari sunt fiica lui Băsescu, nevasta (mă rog, fosta nevastă) lui Tăriceanu şi alţi moştenitori ai sistemului comunist sau slugile lor. Iar Statul le este complice. Traducătorii sunt, în schimb, agenţi economici într-un mediu CONCURENŢIAL. Notarii sunt funcţionari publici cu clientela asigurată de Stat şi caută să ridice preţurile pentru că sunt un fel de comunişti cu niciun pic de concurenţă între ei, traducătorii se mănâncă unii pe alţii ca nişte adevăraţi capitalişti.

Musafir

#100

2011-12-22 07:36

De ce sa plateasca unii atat de mult sa-i imbogateascA pe altii atat de mult?
Ce efort fac notarii ca semneaza niste hartii prefabricate pe care nici nu le verifica pe teren cauzand de multe ori niste incurcaturi greu de imaginat.