!!!! OPRITI Proiectul de OM care propune împușcarea a 1691 de animale!!!!


Musafir

#1001

2016-09-30 09:42

Sunt impotriva uciderii animalelor!

Musafir

#1002

2016-09-30 09:44

In alte tari sunt protejati din cauza disparitiei si noi ne batem joc , rusine ordinarilor din guvern si casa poporului !

Musafir

#1003

2016-09-30 09:47

Iubesc animalele, noi le-am invadat habitatele, nu invers şi cu toate acestea ele nu s-au organizat pentru eliminarea noastră!

Musafir

#1004

2016-09-30 09:48

Animalele mentionate (lupi,pisici ,ursi) fac parte din fauna si trebuie protejate :hranite,relocate daca este nevoie,ingrijite daca sunt bolnave sau ranite.Se ucid acestea si alte specii, din placere .
Nu sunt deacord cu uciderea lor din cauza pagubelor produse.
Pagubele pot fi evitate sau compensate.Animalele mentionate in petitie trebuie sa se hraneasca.N-au nici o vina pentru care sa fie ucise.In concluzie este o greseala a celor care au facut acest proiect.
Koko

#1005 Huooo

2016-09-30 09:49

Trebuie sa fi imbecil ,retard sau senator...sa propui asa ceva....Ca de obicei ce altii pastreaza cu sfintenie(paduri,animale salbatice,traditii)romanii distrug...sa ma c..ch pe mintea voastra aia sclipitoare


Musafir

#1006

2016-09-30 09:49

Pentru salvarea vietii salbatice in Romania! Autoritatile ar tb sa creeze o strategie de hranire a acestor animale asa cum era pe vremuri in ocoalele silvice ! Animalele salbatice coboara din paduri cand nu mai au hrana (acum se exploateaza padurea in totalitate) si cand li se distruge habitatul !

Musafir

#1007

2016-09-30 09:51

Nu sunt de acord cu acest genocid.

Musafir

#1008

2016-09-30 09:51

Un sacrilegiu...impotriva naturii!!


Musafir

#1009

2016-09-30 09:51

Am semnat, pentru ca dezaprob ca niste vanatori nenorociti sa incerce sa-si legifereze crimele!

Musafir

#1010

2016-09-30 09:53

Pentru ca mi se pare o mare nedreptate!
Noi nu știm decât sa distrugem,iar apoi sa ne văităm unde am ajuns.
Daca habitatul animalelor nu ar fi fost distrus,puteau trai liniștire.
Promovați turismul,protejându-le,sa le putem admira in viata lor adevarata.

Musafir

#1011

2016-09-30 09:56

Oamenii astia care vin cu idei dinastea par a fi atat de prosti incat sunt greu de inteles...

Cat de idiot sa fii sa te taie capu la omorat animalele si lasat atatia copaci sa fie taiati ilegal?!?

Tara asta se duce din ce in ce mai jos in loc sa se puna pe picioare


Musafir

#1012

2016-09-30 09:57

Sa se impuste cei care sunt de vina pentru crearea acestei situatii . Daca lasau padurile intregi nu se ajungea aici .
Victoria Dimitriu
Musafir

#1013 1691

2016-09-30 09:59

E zguduitor sa redescoperi, in fiecare zi, cate lacomie, cata incultura, cata iresponsabilitate guverneaza tara. 1691 de animale, nemernicia a ajuns sa lucreze cu gramul! 1691! Cum ati contabilizat, stimatilor? Ce aritmetica a mortii demente este asta?


Musafir

#1014

2016-09-30 10:02

niste animale

Musafir

#1015

2016-09-30 10:04

rugam cat mai multe persoane sa semneze aceasta petitie

Musafir

#1016

2016-09-30 10:04

Nu sunt multe tari in europa cu asa fauna bogata. Ar fi un mare pacat sa dispara animalele salbatice
End

#1017 Niste mitocani

2016-09-30 10:04

Vanarea animalelor nu reprezinta o solutie. Ar trebui sa votam si noi, poporul, ca si voi la randul vostru sa fiti vanati. Ar face mult mai mult bine tarii si naturii (si voi sunteti mai multi decat poate duce politica romaneasca ca tot vorbim de numere). Bagati-va mintile in cap domnilor politicieni!


Musafir

#1018

2016-09-30 10:06

Au ajuns prea departe, după ce ca se taie păduri acum trec la ucis de animale. Este un măcel , iar daca aceste măsuri vor continua eu am dreptu sa-mi salvez țara din mâinile unur bandiți. Sunt dispus sa ies in strada si sa-i omor pe acești criminali ai poporului roman!

Musafir

#1019

2016-09-30 10:07

Au distrus toate pădurile Romaniei ,și acuma vor sa omoare și ultimele animale sălbatice din Europa,fac legile numai în interesul lor.Oare pentru cine e făcută aceasta lege,sau pentru ce asociație,cineva are de câștigat din legea ăsta,doar uniți putem sai oprim

Musafir

#1020

2016-09-30 10:08

Mortii vostri de jigodii....Va voi avea in tinta armei la un moment dat si voi rade de lacrimile voastre, scarbosilor.

Musafir

#1021

2016-09-30 10:11

Toata lumea ar trebui sa semneze aceasta petitie, ar fi cazul sa ne mai trezim, chiar suntem atata de ingusti la minte si nu putem opri toate aceste distrugeri ale tarii? chiar atata prostie si delasare exista in acest popor??

 


Musafir

#1022

2016-09-30 10:14

Sunt impotriva uciderii animalelor din placere, deci implicit impotriva vanatorii de placere! Si a vanatorilor!

Musafir

#1023

2016-09-30 10:15

Nu a-r trebui sa fie nevoie de petitii, ci din propia lor intelepciune sa opreasca imediat acest macel impotriva creatiei.

Musafir

#1024

2016-09-30 10:17

La o prima documentare despre acest proiect, apar multe semne de intrebare:
· Referatul de necesitate nu contine nicio informatie din care sa rezulte necesitatea. Sa-l refaca in asa fel incat sa contina aceste informatii din care sa rezulte NECESITATEA URGENTA a impuscarii unui numar atat de mare de animale. De asemenea, Universitatea Transilvania din Brasov pe ale caror propuneri spun ca s-au bazat atunci cand au stabilit numarul de animale si speciile, sa publice calculele pe care le-au facut si toate informatiile pe care le-au avut la dispozitie pentru aceste calcule.
· Sa publice avizul Academiei Romane. Sa vedem sursele, nu suntem o adunatura de ignoranti, incetati sa ne mai subestimati.
· In proiectul de ordin se vorbeste de "recoltare sau capturare" (http://www.mmediu.ro/.../2016-09-21_Ordin_derogari_2016...). Capturare stiu ce inseamna. Dar nici nu-mi pot imagina cum se face "recoltarea" animalelor salbatice. Ce inseamna asta?
· Sa vedem explicatii pentru cum ati ajuns voi la concluzia ca este ok sa faceti asta indiferent de stadiul de dezvoltare biologica. Conform https://web.archive.org/.../proa.../localcampaigns/id26.html, numarul de ursi (Ursus arctos) este in scadere aproape exponentiala in Romania din cauza vanatorii, iar lupul (Canis lupus) este animal protejat in tara noastra (incepand cu 1996). In contextul asta voi vreti sa omorati si pui si animale tinere??! Si de ce? Ca sa avem mai multe pensiuni si hotelase in varf de munte? Au inceput sa deranjeze animalele salbatice gratarele intinse de romanii needucati in paduri? Sau avem prea multi vanatori lipsiti de ocupatie si trebuie sa-i distram? Daca ursii, lupii, rasii intra pe domeniile populate de noi inseamna ca s-au defrisat terenuri fara responsabilitate fata de mediu si s-au dat acorduri de construire pe spaga. Noi le-am ocupat habitatul, nu invers!

Asadar, societatea civila va cere sa nu votati acest proiect. Eu nu sunt de acord cu asta indiferent de argumentele aduse doar pentru cele de mai sus.

M-am saturat sa vad ca prevaleaza interesele unor smecheri asupra binelui comun. Un mediu cu o flora si o fauna minunate cum are Romania trebuie sa fie celebrate si protejate, nu calcate in picioare. Vreau educatie despre protejarea mediului, vreau masuri pentru protejarea animalelor, nu ignoranta si dispret!

Multumesc
PS. Hilar si penibil este inclusiv felul in care promovati acest proiect, sub numele: proiectul de om! Voi chiar traiti pe aceeasi planeta cu noi, restul?! Om inseamna sa ai umanitate, intelegere, bun simt si decenta fata de semenii tai oameni si fata de mediul (flora si fauna) in care traiesti. Nimic din proiectul asta nu e justificat din perspectiva asta ci, doar din cea a lacomiei unora.

Musafir

#1025

2016-09-30 10:18

Impuscarea? De ce? Ce rau au facut aceste animale? Oamenii care le fac lor rau distrugandu-le habitatul natral sunt impuscati?