!!!! OPRITI Proiectul de OM care propune împușcarea a 1691 de animale!!!!


Musafir

/ #1024

2016-09-30 10:17

La o prima documentare despre acest proiect, apar multe semne de intrebare:
· Referatul de necesitate nu contine nicio informatie din care sa rezulte necesitatea. Sa-l refaca in asa fel incat sa contina aceste informatii din care sa rezulte NECESITATEA URGENTA a impuscarii unui numar atat de mare de animale. De asemenea, Universitatea Transilvania din Brasov pe ale caror propuneri spun ca s-au bazat atunci cand au stabilit numarul de animale si speciile, sa publice calculele pe care le-au facut si toate informatiile pe care le-au avut la dispozitie pentru aceste calcule.
· Sa publice avizul Academiei Romane. Sa vedem sursele, nu suntem o adunatura de ignoranti, incetati sa ne mai subestimati.
· In proiectul de ordin se vorbeste de "recoltare sau capturare" (http://www.mmediu.ro/.../2016-09-21_Ordin_derogari_2016...). Capturare stiu ce inseamna. Dar nici nu-mi pot imagina cum se face "recoltarea" animalelor salbatice. Ce inseamna asta?
· Sa vedem explicatii pentru cum ati ajuns voi la concluzia ca este ok sa faceti asta indiferent de stadiul de dezvoltare biologica. Conform https://web.archive.org/.../proa.../localcampaigns/id26.html, numarul de ursi (Ursus arctos) este in scadere aproape exponentiala in Romania din cauza vanatorii, iar lupul (Canis lupus) este animal protejat in tara noastra (incepand cu 1996). In contextul asta voi vreti sa omorati si pui si animale tinere??! Si de ce? Ca sa avem mai multe pensiuni si hotelase in varf de munte? Au inceput sa deranjeze animalele salbatice gratarele intinse de romanii needucati in paduri? Sau avem prea multi vanatori lipsiti de ocupatie si trebuie sa-i distram? Daca ursii, lupii, rasii intra pe domeniile populate de noi inseamna ca s-au defrisat terenuri fara responsabilitate fata de mediu si s-au dat acorduri de construire pe spaga. Noi le-am ocupat habitatul, nu invers!

Asadar, societatea civila va cere sa nu votati acest proiect. Eu nu sunt de acord cu asta indiferent de argumentele aduse doar pentru cele de mai sus.

M-am saturat sa vad ca prevaleaza interesele unor smecheri asupra binelui comun. Un mediu cu o flora si o fauna minunate cum are Romania trebuie sa fie celebrate si protejate, nu calcate in picioare. Vreau educatie despre protejarea mediului, vreau masuri pentru protejarea animalelor, nu ignoranta si dispret!

Multumesc
PS. Hilar si penibil este inclusiv felul in care promovati acest proiect, sub numele: proiectul de om! Voi chiar traiti pe aceeasi planeta cu noi, restul?! Om inseamna sa ai umanitate, intelegere, bun simt si decenta fata de semenii tai oameni si fata de mediul (flora si fauna) in care traiesti. Nimic din proiectul asta nu e justificat din perspectiva asta ci, doar din cea a lacomiei unora.