DREAPTA JUDECATA - RESPECTAREA PREZUMTIEI DE NEVINOVATIE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția DREAPTA JUDECATA - RESPECTAREA PREZUMTIEI DE NEVINOVATIE

Revista Virtuala ORA DE JUDO

#26 Corectitudine

2011-08-20 19:41

Ca initiator al acestei petitii pot spune ca ceea ce imi doresc este sa se demonstreze cine a fost vinovat iar acela trebuie sa plateasca asa cum este normal. Ceea ce spun eu este ca mass media a cam relatat doar pozitia unei parti, ignorand partial cealalta parte...CU ACEAST AOCAZIE AM RUGAMINTEA SA NU SE FOLOSEASCA IN DISCUTII UN LIMBAJ JIGNITOR SAU OBSCEN, in rest spor la discutii libere! Va multumesc

Musafir

#27

2011-08-21 21:38

tocmai stoicut s-a gasit sa-si dea cu parerea...
vb

#28 vb

2011-08-22 08:23

daca stoicut albitreaza aceest caz ca la judo unde a dat atitea..........sa ajunga unde este, e rau pentru judoul rominesc,sa duca in america poate acolo mai pacaleste pe cineva.......daca nu fa ci judo nai de unde sa sti ce inseamna sportul aceesta numit judo.
stoicut

#29 stoicut

2011-08-22 09:00

ce cauta un sportiv de performanta in club? federatia investeste bani la greu din contributia noastra si aceste "uscaturi" chefuiesc prin baruri pana dimineata si folosesc pumnul ca scut de aparare? Ati auzit ceva de rau de : Cioc, Lascau, Patrascu, Olteanu, Serban,Merge,Croitoru,Perdevara si multi altii? Brata are apucaturile din zona interlopa a brasovului, este greu sa-l educam la varsta asta. Sper sa invatati ceva din acest incident care poate lasa o persoana cu handicap pe viata si alta lipsita de libertate cativa anisori! Intradevar poate fi cercetat si in stare de libertate, dar este aceeasi fapta ca un conducator auto care ,din greseala, a accidentat mortal un biciclist..

Musafir

#30 Re: stoicut

2011-08-23 00:12

#29: stoicut - stoicut 

 cum ziceam la un moment dat: este asa de usor sa vorbesti despre altii...si intreb din nou: oare cum s-ar apara dl. stoicut daca ar fi atacat si n-ar avea de ales? oare ar folosi o perna cu pene? Intamplator, unii dintre noi va cunoastem si ii cunoastem personal si pe toti cei amintiti, iar cu unii suntem chiar prieteni. Unii dintre ei probabil nu au intrat in contact cu acest subiect, iar altii, chiar au semnat aceasta petitie. Poate aruncati o privire printre semnaturi si o sa va intrebati de ce  sunt de partea lui Brata? Iar eu am sa va spun ca sunt de acord cu ei si am semnat la randul meu. Nu uitati ca inainte de a fi sportiv, este tanar, apoi, mai lasati federatia si cu atat mai mult contributia cui???? Despre ce investitii vorbim? Despre ce viitor vorbim pentru un sportiv care-si sacrifica tineretea si aduce rezultate (chiar asa, mergand din cand in cand la club). despre ce viitor vorbim in judo-ul romanesc? cu ce se mai alege un judoka de performanta astazi? federatia nu este in stare sa promoveze macar la un nivel de bun simt competitiile de judo importante din tara, dar sa avem mai multe pretentii. poate ar fi interesant sa va intrebati de ce la competitiile din Romania, indiferent de nivel, spectatorii sunt in cel mai fericit caz cativa fosti judoka si apropiati de-ai lor, asta daca printr-o minune au aflat si s-au sunat reciproc sa se anunte ca altfel, asa cum s-a intamplat acum vreo 2 ani in Bucuresti, nici pe usa de la Polivalenta nu se vedea bine ca exista un concurs international de judo si au asistat aproape numai competitorii. in curand federatia nu va mai avea nici macar pe cine sa critice in ritmul asta.si poate chiar ar merita asta. spun inca o data: rusine federatiei, rusine COR ca nu au incercat sa afle adevarul inainte de a da verdicte. Imi pare rau pentru situatia in care a ajuns acel baiat care a luat bataie, dar asta nu dovedeste ca nu a fost vinovat. si inca o data domnule stoicut ATENTIE! omul n-a murit si nu cred ca este cazul sa-l consideram criminal pe cel care l-a batut, doar asa, din oficiu, cat sa ne dam importanti


Musafir

#31 Re: GRAV

2011-08-24 15:14


Musafir

#32

2011-08-24 15:21

Draga Ionele,
Regret ca gandesti stramb si te pripesti in a da verdicte. Eu stiu ca in 28 de ani nici un judoka nu a provocat scandal. Au raspuns insa la provocari, si justitia le-a deat dreptate. Dar procurorul e ruda cu agresorul aflat in spital ( a cerut banii )a asteptat 10 zile pana a depus plangere. Ca au fost si in judo sunt uscaturi, da.... uita-te in jur ii vei vedea, dar cei doi judoka au fost calificati la JO. de la Londra. Ei nu stateau pe spatele judoka pregatite de talentatul Florin Berceanu.

Musafir

#33

2011-08-25 19:00

Eu ii cunosc personal pe cei doi si mai ales pe Daniel. Va spun cu mana pe inima ca din proprie vointa nu e in stare sa faca rau nici unei muste, un suflet mare, darnic, cu frica de Dumnezeu si cu o familie modesta, insa care au stiut sa ii dea o educatie buna, sa il invete sa faca diferenta intre rau si bine. Nu pot sa spun ca e nevinovat, asa cum nu pot spune nici ca e vinovat, doar cei care au fost de fata stiu cu adevarat ce s-a intamplat, dar de la o bataie care se intampla din pacate asa de des in Romania, pana la tentativa de omor, mi se pare mult prea mult. Mai ales ca se pregatea asiduu pentru Mondiale si, mai ales pentru Olimpiada de la Londra. E imposibil sa vrei sa omori pe cineva, cand ai atatea planuri de viitor in plan. Fiecare persoana trebuie sa plateasca pentru greselile care le face in viata, dar pana la verdictul judecatoresc, sunt de acord cu respectarea prezumtiei de nevinovatie pentru cei doi.

Musafir

#34 vb

2011-08-26 10:01

sticut sasi vada de pensia lui...si de deplasarile in america cu judo..ca de acolo a invatat si el ce inseamna judo.ei merg prin cluburi sa faca rost de bani care nui da federatia de judo...ce credeti domnul stoicut ca un judokan de la lot cistiga mai mult ca tine din vize de america.tot militian ai ramas dute albitru la alt sport lasa judoul sal vorebeasca si sal faca cei care au habar nu tu esti varza in judo

Musafir

#35

2011-08-28 19:02

Eu cred ca magistratii au judecat corect cind l-au pus pe Daniel Brata in libartate.
Sincer spun ca Brata si Radu au fost provocati.
Nici un sportiv care practica sporturi "de forta" sau "grele", si mai ales unul care este calificat pentru Olimpiada, nu este educat sa riste totul pentru o incaierare.
Apoi tinarul Adrian Popa, care inteleg ca dorea sa participe la un concurd de admitere in magistratura, este o persoana care, intrind intrun conflic de strada, poate avea pretentia ca era posibil sa intre in magistratura.
Mama lui, emotional, poate sa ii i-a aparare.
O inteleg, este mama.
Dar justitia nu trebuie facuta emotional.
Cei care cerceteaza cazul, in primul rind procurorul de caz, ar trebui sa aduca dovezi clare cu privire la cine a provocat conflictul.
Daca tinarul Popa este cel care i-a provocat pe judocani, atunci si el trebuie inculpat.
Propun redactiilor care i-au linsat mediatic pe cei doi sportivi sa initieze anchete proprii sa vada cine este Adrian Popa vor fi surprinsi de ce vor gasi, mai ales, legat de comportamentul "victimei"
Parintii

#36 Copilul nostru nu este un,, nimeni "cum va adresati voi la el

2011-08-29 01:25

Vedem ca voi toti atacati pe Adrian. Ei bine .! Ce cautau acesti doi ,,campioni" in bar ori vreti sa spuneti caci federatia cheltuie 5000 Eur pe ei lunar ca sa paraseasca cantonamentul si sa nenoroceasca copii cuiva? Din tot ce voi scrieti ca sa- i aparti va aratati doar faptul caci sustineti crima
tot voi acuzati pe Adrian caci este scandalagiu dovediti dar ati uitat cu totii de juramintul judokanilor care l au depus unde si cand isi pot folosi forta
Si noi vrem dreptate si nu ne vom da batuti .vom apela si la instantele intenationale daca va fi nevoie Deci din tote comentariile reiese caci daca ai cistigat o medalie legea nu ti se Mai aplica

Musafir

#37 Re: Re: stoicut

2011-08-29 13:48

#30: - Re: stoicut

Sasi dea demisia DL Morar si Dl Savu sa le ia Stoicut locul,nu?? =))=))=))=))  buna asta .....

Inainte sa vorbiti mai bine ati gandi de 2 ori inainte ce ziceti ... bine a zis cel care a scris mai sus .... Cand luau medalii Brata si Radu era bine nu??.... Va mandreati cu ei, .... acum ca au fost atacati si s-au aparat gata s-a terminat tot?? Ei sunt putinii dintre judoka care reprezinta Romania la cele mai importante competitii internationale asa ca atunci cand ei erau la antrenament sau se pregateau de o competitie ALTII, stateau la o bere .... sau mai multe pe cine stie unde ... Si sa nu mai vorbim de alte sacrificii cum ar fi dureri, accidentari si altele ... Bine ca i-au dat drumu lui Dan si sa speram ca totul se va termina cu bine pt Brata si Radu :X ... suntem alaturi de voi baieti :X

 


Musafir

#38 Re: Copilul nostru nu este un,, nimeni "cum va adresati voi la el

2011-08-29 14:00

#36: Parintii - Copilul nostru nu este un,, nimeni "cum va adresati voi la el

Aceasti doi campioni nu au voie sa iasa in oras in unele zile?? sau doar copilul dvs are voie?? Ce federatie cheltuieste 5000 de eruo?? de unde ati aflat asta?? :))) si asta alta duma buna :)) .

Copilul dvs cuminte era intrun club la ora 4 dimineata beat si se lua de altii. si din cate am inteles nu e prima cand provoaca scandaluri in barurile de noapte pe care le frecventeaza .... Si ca sa vb de lege ... Nici in cazul lui Adrian nu s-a mai aplicat legea cand a mai fost implicat in scandaluri...  De ce?? Ca are prieteni, rude procurori si alte cunostinte si relatii din lumea magistratilor?? ... Probabil pe Adrian l-au ajuns blestemele, cine stie .....

judoka

#39

2011-08-29 15:43

Fireste, nu surprinde pe nimeni pozitia familiei agresorului. Plange pe umerii federatie de judo care cheltuie 5000 de euro cu pregatirea. Dar nu stie ca si judoka sunt oameni. Juramantul judoka este pentru cei de pe tatami, nu cu betivii si agresorii din barurii. Trebuiau lasate fetele la bunul plac al haimanalelor si ei sa fuga ca niste lasi? Haimanaua fara servici…. scandalagiu notoriu crescut de acesti parintii care si azi ii iau aprarea fara a vedea, ca au ceea ce au crescut si (ne) educat, care trebuie condamnat, fiind un parazit asezat ca o buruiana pe langa casa lor. Sper ca justitia sa-i aduca fata in fata si cu martorii la scandalul provocat de acesti delicventi. Cum poate justifica cererea a 5.000 de euro ca sa nu depuna plangere…. Corect a procedat Daniel, dar trebuia facut un flagrant si agresorul ajungea in tribunal nu la spital.

Musafir

#40 Re: Copilul nostru nu este un,, nimeni "cum va adresati voi la el

2011-08-29 17:37

#36: Parintii - Copilul nostru nu este un,, nimeni "cum va adresati voi la el

Sa stim si noi care este crima??? Si cei 5000 de euro,daca este asa,isi gasesc justificarea in rezultatele lor, in medalii si cupe, participarea lui Brata la Beijing 2008, SINGURUL ROMAN LA MASCULIN!!!

Rudenie

#41 Rudenie

2011-08-29 20:58

Dragi si simpatici fani ai celor doi agresori,doar atat va doresc sa visati doar ca cea Mai draga persoana din viata voastra s a nenorocit pe viata, sa va treziti apoi sa vedeti ce ati simtit si apoi sa reveniti cu,comentarii...eeee uniii nu se pot trezi din acest cosmar, pt ca e realitate...fereasca domnul pe absolut toata lumea de ce a dat Adi
!!!!!!!

#42

2011-08-29 21:05

Auzi tu care tot vb in halu ala de Adi nu faci schimb cu el...macar 1 zi si apoi sa vedem daca te tine intelligenta sa Mai vb Asa....se vede ca n ai pe nimeni drag in viata de vb Asa ...nu I vina ta....Mai ai de crescut....esti singurul care jignesti pe aici...n am mimic impotriva cu cine tii si de ce....dar nu jigni oamenii doar pt ca Mai mult nu pari sa poti
Revista Virtuala ORA DE JUDO

#43 RESPECT

2011-08-30 13:38

AM MAI FACUT-O SI MA SIMT NEVOIT SA MA REPET: VA ROG NU MAI APELATI LA JIGNIRI! VOI INCEPE SA STERG DIN MESAJE DACA VOR CONTINUA JIGNIRILE! Este un forum unde isi pot spune parerile si cei din partea lui Brata Daniel si Radu Valentin dar si din partea lui Adrian Popa. Este normal ca fiecare parte sa isi apere persoanele dragi si implicate ,dar va rog sa o faceti in modul CIVILIZAT! VA MULTUMESC

Musafir

#44 Re: Rudenie

2011-08-30 19:11

#41: Rudenie - Rudenie

Prima data zici ca atat ne doresti sa pateasca cineva noua drag ca Adrian si dupa aia sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de ce a dat Adrian??

HMMMMMMMMMMMMMMMMM Ceva nu se potriveste :-/

Familia lui Adrian

#45 Subiect

2011-08-31 02:46

Am aflat de suma de 5000 Eur chair de pe acest site. Iar voi ne intrebati ce cauta Adrian in club. De ce nu ii intrebati Pe cei doi CAMPIONI ce cautau acolo pt caci toata lumea stie caci ei nu aveau voiie sa paraseasca cantonamentul Iar ca replica la faptul cu blestemul asta arata cit de civilizati si buni credinciosi snit suporterii celor doi champion Stiti este o zicala ,,spunemi cu cine esti prieten ca sa-ti spun cine esti" Apropo de ce nu cititi interviul lui Brata dat inainte de a ne nenoroci copilul ce a a declarat .

Musafir

#46 Re: Subiect

2011-08-31 14:45

#45: Familia lui Adrian - Subiect

A SPUS CINEVA ASTA...NU INSEAMNA CA ESTE SI ADEVARAT...SI DACA ESTE ADEVARAT AM SPUS IN CE SE REGASESTE SUMA DE 5000 EURO! SI INTREBAREA MEA PENTRU VOI RUDELE: DE CE TOATA LUMEA VORBESTE DESPRE FAPTUL CA ADRIAN POPA AVEA O REPUTATIE DE SCANDALAGIU IN ORADEA??? CE A CAUTAT PANA LA URMA SA IL DEA JOS PE BRATA DIN TAXI? CE A CAUTAT SA MEARGA LA MASA LUI??? SPUNETI VOI PARINTI CE AVETI COPIL ASA DE INOCENT!! PENTRU TOATE ASTEA VREAU SA VAD UN RASPUNS SINCER SI CORECT!!! REPET INTREBARILE: 1. DE CE ARE IN ORADEA REPUTATIA UNUI SCANDALAGIU? 2. DE CE L-A DAT PE BRATA JOS DIN TAXI? 3. DE CE A MERS LA EL LA MASA? 4. EL CE CAUTA PANA LA URMA,UN INOCENT, IN BAR?


Musafir

#47 Re: Subiect

2011-09-02 12:30

#45: Familia lui Adrian - Subiect

Asta "arata cit de civilizati si buni credinciosi" sunteti voi ca cineva care s-a semnat cu rudenie a dat blestemul ... adica cineva care va este ruda .... deci tot noi suntem aia rai??=)) hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm??


Musafir

#48

2011-09-02 12:32

Si eu astept sa vad rapunsurile la intrebarile care v-au fost puse?? mai ales ce cauta Adrian sa-l traga pe Daniel afara din taxi???:-/
HASU

#49 Re: stoicut

2011-09-04 12:44

#29: stoicut - stoicut

NU SUNT SIGUR CA ESTI STOICUT CEL CARE AI SCRIS  DAR RASPUND, DE-A LUNGUL ANILOR NU A EXISTAT SPORTIV DE LOT NATIONAL DE JUDO SA NU PARASEASCA  NOAPTEA LOTUL SI DACA SUNT ,SE POT NUMARA CU DEGETELE DE LA O MANA. DACA VREI SI EXEMPLU CROITORU A FOST SUSPENDAT DE FEDERATIE 3 LUNI DE ZILE PT. PARASIREA LOTULUI NOAPTEA , SI CEILALTI CARE I-AI SCRIS MAI SUS AU AVUT SI EI AVENTURILE LOR NOCTURNE DAR NU S-AU AFLAT . DE ..MERGE.. NU STIU NIMIC IL EXCLUD.

Unu

#50 Re:

2011-09-05 19:35

Informeaza te inainte de a Pune intrebari de genu...esti pe lang a subiect rau de tot...