Solidari cu monahii de la Măn. Lacul Frumos, judeţul Vâlcea


Musafir

#76

2016-08-08 10:07

Parintii de la Man.Lacul Frumos procedeaza canonic prin nepomenirea ierarhului eretic! Domnul si Maica Domnului sa-i intareasca si sa-i lumineze in continuare, si noua sa ne ajute sa nu ne lepadam de Hristos!

Musafir

#77

2016-08-08 17:07

Eu am semnat această petiție pentru a-i sprijini pe adevărații susținători ai credinței creștin-ortodoxe și strămoșești!

Musafir

#78

2016-08-08 18:30

Am semnat pentru ca trebuie sa aparam credinta noastra ortodoxa, unica adevarata si drept maritoare.Nu putem fi mai prejos de mosii si stramosii nostri care au aparat-o cu singele lor.Sunt bucuroasa ca pot marturisi si eu in public dreapta credinta! Fie numele Domnului nostro Iisus Hristos laudat in veci, Amin!
ana

#79

2016-08-08 19:02

„Orice om care a primit putere de discernământ de la Dumnezeu, dar urmează unui păstor neexperimentat și primește ca adevărată o opinie mincinoasă, va fi pedepsit”. (Sfântul Ignatie Teoforul adică purtătorul de Dumnezeu – Epistola către efeseni) Sfîntul VASILE cel MARE despre PĂRTĂSIA cu EREZIA Care este EXEMPLUL Sfîntului VASILE cel MARE privind PĂRTĂȘIA cu EREZIA ? 1. În Tradiţia Ortodoxă, ierarhii eretici, chiar încă neosândiţi de către un sinod, au fost socotiţi dintotdeauna caterisiţi: în afara comuniunii de Credinţă şi în afara Bisericii. Sfântul Vasilie cel Mare credea că a fi în comuniune (părtășie) nu este o formalitate, ci o problemă de esenţă: o problemă de credinţă şi o problemă de mântuire. Scriindu-le creştinilor din Evesa, el se roagă ca ei să nu cadă din comuniunea cu Biserica ce ţine temelia “învăţăturii sănătoase şi neschimbate”, fiindcă Dreapta Credinţă este temelia comuniunii şi comuniunea cu ortodocşii este semnul că cineva este numărat în “ceata drepţilor în ziua Domnului nostru Iisus Hristos, când va veni să răsplătească fiecăruia după faptele sale” (Patrologia Graeca, Vol. XXXII, cols. 937D-940A [Epistola 251: Către Evaeseni, § 4]). Comuniunea cu ereticii, potrivit Sfântului Vasilie cel Mare, este de neîngăduit, întrucât prin ruperea lor de mărturisirea ortodoxă, fie cu totul, fie în parte, ei înşişi se aşază de la sine în afara Bisericii. La fel şi cei ce păstrează comuniunea cu ei. Încă de când era diacon, Sfântul Vasilie cel Mare, acest descoperitor al tainelor dumnezeieşti [Ouranophantor], în anul 361 a rupt comuniunea cu episcopul Dianios al Cesareei şi a fugit în pustia Pontică, în ciuda faptului că îl iubea profund şi-l cinstea pe Dianios şi în ciuda faptului că Dianios îl botezase şi-l hirotonise. De ce s-a ‘îngrădit pe sine’ Sfântul Vasilie cel Mare? [1] Pentru că Dianios, nici măcar din convingere, ci doar din cauza slăbiciunii sale de caracter, a semnat mărturisirea neortodoxă de credinţă a sinodului semiarian din Constantinopol [în anul 360, sub conducerea ereticului homoean Acachie din Cesaerea Palestinei]. (Patrologia Graeca, Vol. XXXII, col. 388C-392A [Epistola 51: Episcopului Vosforie]). Mai târziu, episcop fiind, Sfântul Vasilie cel Mare nu a ezitat să rupă prietenia cu episcopul de gândire ariană Eustatie de Sevastia şi să întrerupă orice legătură cu el. Explicând poziţia sa strictă, el scria: “În orice caz, dacă acum refuzăm să-i urmăm pe aceştia [cei din cercul lui Eustatie] şi să-i evităm pe toţi cei de o împreună-cugetători cu aceştia, cu siguranţă merităm să dobândim iertare, “punând adevărul şi propria noastră statornicie în dreapta credinţă înainte de toate” (Patrologia Graeca, Vol. XXXII, col. 925BC Epistola 245: Episcopului Un episcop care a devenit eretic nu mai este episcop, dar daca credinciosii continua sa-l considere pe el episcop ortodox, daca continua sa vina la slujbele din bisericile ce il pomenesc pe el, sa primeasca “darurile” sau „binecuvantarile” lui, atunci vor cadea cu totii in afara Bisericii. Sf Ignatie Teoforul Daca episcopul care este pomenit in Biserica este eretic, dar oamenii nu-l considera astfel, atunci o astfel de rugaciune Il insulta pe Hristos Domnul, care nu poate fi parte din minciuna. Oricine se impartaseste intr-o biserica unde este pomenit un episcop eretic, chiar daca preotul acelei biserici invata ortodox, o astfel de impartasire nu ramane fara urmari. Acel om va avea parte la Judecata de Apoi cu episcopul eretic, in fundul iadului! Sf Ciprian al Cartaginei Sf. Atanasie cel Mare, Patrologia Graeca, 26:1185d-1188c: ”fugiti de cei care, prefacandu-se ca nu sunt de acord cu Arie, de fapt slujesc impreuna cu cei care il urmeaza”. Sf. Grigorie de Nissa, ”Despre rugaciune”: ”Cand credinciosii si preotii pomenesc un episcop eretic, ei nu se adreseaza Tatalui ceresc, ci lui satan insusi”.

Mihai Raiciu
Musafir

#80

2016-08-08 20:02

A sustine ecumenismul si sinodul talharesc din Creta asa cum au facut cei 25 de ierarhi apostati in frunte cu fostul patriarh Daniel si fostul mitropolit Teofan, astazi doar oameni cazuti, este o erezie. Marturisesc ca sunt alaturi de cei prigoniti pentru Hristos si de marturia lor de a ramane in Crezul Ortodox si in Biserica Ortodoxa stramoseasca a Natiunii romane, pentru mantuirea mea si a Neamului romanesc in veci. Sfantul "Paisie Aghioritul, in vedenie ne-a indemnat prin vocea teologului grec: Cu toata forta impotriva sinodului din Creta", Mihai Raiciu cu familia si foarte multi credinciosi care se dezic de mitropolitul lor apostat, Piatra Neamt, Romania


Musafir

#81

2016-08-08 20:16

SUNT PROFUND MAHNITA SI DEZAMAGITA DE ATITUDINEA MANASTIRILOR CELEBRE..-CE FAC MONAHII DE LA SIHASTRIA??? CE AR FI FACUT PAR CLEOPA.??? CE FAC PARINTII DE LA PETRU VODA??? CE FAC PARINTII DE PAROHIi????
MAI SE POT NUMI PARINTI????
ACUM SUNT NUMAI SLUJBASI AI PATRIARHIEI....NU MAI SUNT PARINTII NOSTRII......

Musafir

#82

2016-08-09 08:32

DUMNEZEU SA I AJUTE PE CEI CURAJOSI!

Musafir

#83

2016-08-09 09:05

Am semnat aceasta petitie pentru pastrarea credintei ortodoxe,in forma ei autentica si eterna, nealterata de tendintele actuale, efemere si relative.

Musafir

#84

2016-08-09 11:41

Pentru Adevarul Credinţei Creştin Ortodoxe!!!

Musafir

#85 Crestin Ortodox

2016-08-09 11:42

Pentru Adevărata Credinţă!!! 


Musafir

#86 Amin

2016-08-09 11:46

#78: -  

 


Musafir

#87

2016-08-09 13:00

Dumnezeu sa ne intelepteasca!

Musafir

#88 Re:

2016-08-09 22:33


Musafir

#89 Re:

2016-08-10 11:57

#1: -  

 deoarece am fost dezimformati semnatura mea nu mai e valabila

 


Musafir

#90

2016-08-10 12:41


Am semnat petitia pentru a -mi exprima sprijinul adevaratilor ostasi a lui
HRISTOS !

Musafir

#91 Re:

2016-08-10 16:34

#79: ana -  

 Amin. Doamne ajuta-ne, miluieste-ne si ne intelepteste!


Musafir

#92

2016-08-10 19:51

Rusine!!!!!

Luis Bratu
Musafir

#93

2016-08-11 14:36

Iesiti cu Sfanta Cruce in mana inaintea noastra si noi va vom urma !

Elena B.

#94

2016-08-12 07:08

Sa le dea Bunul Dumnezeu parintilor de la Lacul Frumos, parintelui Macarie de la Oituz, parintilor care au semnat scrisoarea catre mitropolitul Moldovei si altora pe care nu-i cunoastem puterea sa ramana pe pozitie de aparare a credintei ortodoxe asa cum canoanele si dogmele au statornicit-o! Sa se inmulteasca marturisitorii preoti (calugari si de mir) si mireni incat ierarhii sa-si dea seama ca de multa vreme gresesc acceptand abateri ecmeniste! Sa puna punct acestora si sa vada ca Sinodul a incercat sa le legifereze exact aceste comportari ne-ortodoxe practicate deja. Sa ne temem de Dumnezeu mai tare ca de oameni, ca timpul acestei vieti trece si apoi vine infatisarea in fata lui Dumnezeu! Noi cum vom fi aflati?


Musafir

#95

2016-08-12 09:29

Un mod de ati apara credinta ,vechile canoane bisericesti.

Musafir

#96 Re:

2016-08-12 20:40

#94: Elena B. -  

 Amin!

 


Musafir

#97

2016-08-12 22:20

Pr. Iulian de la Prodromu ne indemna sa facem, fiecare dintre noi, ceea ce ţine de dregatoria noastra.Cred ca de dregatoria noastra, a mirenilor, ţine sa îi sustinem pe cei ce marturisesc dreapta credinta.Asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-08-13 01:28



Musafir

#99 Re: Re:

2016-08-13 01:31

#89: - Re:  

 # 89, CU CE ANUME ATI FOST DEZINFORMATI ??

RASPUNSUL DUMNEAVOSTRA ESTE IMPORTANT DE AFLAT.

CU HRISTOS INAINTE SI NIMENI IMPOTRIVA!

DOAMNE AJUTA!

 


Musafir

#100

2016-08-13 15:08

JOS CU ACESTI IERARHI CU 7 FETE, CARE IL VAND PE HRISTOS PENTRU NICI MACAR 30 DE ARGINTI. MASONILOR DIN BISERICA, SA VA FIE RUSINE, MERITATI SCUIPATI IN PUBLIC, SI BATUTI CU OUA IN CAP, IN MITRELE VOASTRE SCUMPE!!! SA VA ASTEPTATI LA ASTEA VOI TOTI IERARHII ECUMENISTI IN FRUNTE CU IDIOTUL DE DANIEL