NU sanctionarii copiilor care incearca sa se sinucida. RECUPERARE

mirai

#26 Re:

2016-07-04 19:53

#1: -  Mai ramane sa spunem ca daca nu ne bateau parintii nostri nu reuseam in viata, ca bine ne faceau ca intindeam manutele si ne ardeau cu linia, ca o femeie trebuie batuta daca vrea sa fie iubita...cat abuz emotional suporta un copil, nu vreti cu adevarat sa stiti pentru ce se simt vinovati saracutii...

 

 


Musafir

#27

2016-07-05 04:17

Copii, tinerii, adulţii care ajung în pragul disperării o fac în primul rând datorită indiferentei celor din jur a lipsei de intelegere a empatie!!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-07-06 11:34



Musafir

#29

2016-07-06 23:15

Am semnat pentru ca: 1) este aberant sa sanctionezi pe cineva care isi aplica singur o pedeapsa extrem de rea, meritata sau nemeritata (sigur ultima) si 2) pentru ca a doua oara nu vor mai fi prinsi la timp pentru a fi salvati

Anonymous

#31 România

2016-07-10 10:41

Copilul e un înger asa cum și noi la rand am fost 


Musafir

#32

2016-07-10 21:07

Copiii sunt TOT ce avem noi mai de nepretuit ! Cum sa-i pedepsesc pentru ca sufera ? Am innebunit cu totii ?

Musafir

#33

2016-07-11 17:14

Copiii care au tentative de suicid incearca adesea sa scape de o situatie de viata a carei rezolvare pare imposibila, precum abuz emotional, fizic sau sexual, lipsa unui grup de suport si sustinere, relatii slabe nesatisfacatoare cu parintii sau prietenii precum si sentimente de izolare sociala. Adevarul e, ca s-a ajuns aici din cauza autoritatilor care, pare ca nu vor sa faca nimic in legatura cu toate aceste probleme sociale caqre privesc copii institutionalizati. Ar trebui o petitie sa se dea drumul la infieri.
Edy

#34 Re: Re:

2016-07-12 11:19

#26: mirai - Re:  

 Sunt de acord.Noi toti am avut o copilarie foarte grea...Am fost batuti,certati si chiar facuti de rasul lumii de catre parinti,ajungand la un moment dat la starea de depresie,asta facandu-ne sa facem niste chestii foarte grave!

Pe scurt:

SANCTIONAREA NU ESTE SOLUTIA!!!


Musafir

#35

2016-07-15 16:30

Daca a facut acel gest inseamna ca era suparat, satul de viata aceasta, nu intrezarea un viitor fericit. Aceasta situatie nu se rezolva cu pedeapsa, ci cu iubirea.
Dan

#36 O nedumerire

2016-08-22 14:38

Sigur tentativa de suicid este sanctionata?

Din cate am inteles eu citind regulamentul, tot ce este prevazut in cazul tentativei de suicid (masurile prevazute in articolele 147 pana la 161 si in anexele 3 si 4 care se refera la punctul 4.6, in care tentativa de suicid e catalogata drept act de violenta) este obligatia profesorilor de a chema o ambulanta si a anunta politia si parintii. Regulamentul se refera, in general, la sanctionarea actelor de violenta, la care e incadrat si suicidul, dar prevede si masuri de ocrotire pentru victimele violentei. Copilul care a incercat sa se sinucida poate fi considerat, la fel de bine, o victima a violentei, pentru care nu exista sanctiuni, ci masuri de ocrotire, conform regulamentului.

Stiti vreun caz concret in care un elev care a incercat sa se sinucida a fost sanctionat? Ar fi un abuz care trebuie semnalat.