NU sanctionarii copiilor care incearca sa se sinucida. RECUPERARE


Musafir

#1

2016-06-13 14:06

Ba da, sancționarea este soluția! întrebați-i și pe acei copii ce opinie au.


Musafir

#2

2016-06-13 18:40

Pentru ca aceasta prevedere este aberanta si unica in lume!

Musafir

#3

2016-06-14 18:15

Da, pentru ca Legislatorul care a incadrat suicidul in categoria acte de violenta este un cretin care nu realizeaza ca acesta poate fi provocat de dezechilibre emotionale tot mai des intalnite in societatea moderna si asazis democratica, si mai ales la copii si adolescenti.
Un NU hotarat!
Adrian Nicolescu

#4 Re:

2016-06-14 18:17

#1: -  

 Matale i-ai intrebat? Cate opinii ai de esti asa categoric? Si cati copii ai?


Musafir

#5

2016-06-14 19:54

Am semnat, siderată fiind că cineva a putut, măcar o secundă, să gândească pedepse pentru un suflet deja frânt. Este ceva de noaptea mintii.

Musafir

#6

2016-06-15 07:48

Pentru ca nivelul de trai scade foarte mult.

Musafir

#7

2016-06-15 09:04

Pentru schimbare

Musafir

#8

2016-06-17 05:01

Pentru ca mai târziu sa nu se reintroducă şi pedeapsa cu moartea ca ... sancţiune pentru copilul care a încercat, dar a scăpat! Ruşine diriginţilor şi consiliilor profesorale care au aplicat, aplică sau vor aplica sancţiuni pentru tentativa de suicid, pentru cei care lovesc în copiii pe care sunt chemaţi să-i sprijine şi în părinţii care trăiesc oricum drame imense! RUŞINE, "DOMNILOR PROFESORI"!

Musafir

#9

2016-06-29 05:41

Cea mai tembelă legislație din lume. Un om care vrea să se sinucidă își aplică singur pedeapsa supremă. Are nevoia de înțelegerea și grija societății, nu de încă o pedeapsă!

Musafir

#10

2016-06-29 07:47

A sancționa un copil care încearcă să se sinucidă este încă o formă de agresare a unui suflet deja traumatizat, care și-a pierdut ultima resursă de rezistență. Este semnul unei societăți alienate, ce a pierdut contactul cu realitatea, cu Adevărul! Să ajutăm copiii în mod efectiv, să aibă o viață psihică și fizică sănătoasă și fericită! Aceasta este printre cele mai mari misiuni ale omenirii, iar decidenții și noi toți trebuie să dovedim maturitate și, în primul rând, COMPASIUNE, în modul cum ne împlinim această misiune!!
Dady

#11 Nu! Pedepselor

2016-06-29 15:39

Copiii au nevoie de ajutor specializat, nu de pedepse aiurea.suntem totusi in 2016....

Elena Ionescu

#12 Nu sanctionarii disciplinare a copiilor cu tentativa de suicid

2016-06-29 16:51

Am semnat cu speranta ca se va elimina o sanctiune aberanta, care e o pata nu numai pe obrazul ministrului care a venit, a semnat si a plecat, ci si al invatamantului romanesc!

Am semnat, pentru ca in tara asta s-au gasit profesori care au si aplicat aceasta prevedere aberanta!

 

 

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-06-29 20:27



Musafir

#14

2016-06-29 22:03

Pentru că este important să luăm o poziție în apărarea binelui tuturor copiilor.

Musafir

#15

2016-06-30 06:19

Sanctionarea unui copil care încearca sa se sinucida pentru ca este atat de disperat încat nu mai vede alta cale este aberanta.
Minerva

#16

2016-06-30 22:23

Am semnat si sper intr-un trai mai bun al tutoror copiilor.

ce pot sa spun despre lege...cred ca numai o minte bolnava poate emite asemenea monstruozitati!

sper ca toti ce care au contribuit sau contribuie la mentinerea unui sistem generator de drame pentru copii sa primeasca suferinta de mii de ori mai mare decat cea pe care o provoaca ei copiilor. Si in general, sa aiba o soarta crunta! Niciun compromis cand e vorba de vietile copiilor!

Georgeta Lukacs
Musafir

#17

2016-07-02 18:30

Cauzele care determina unii copii sa -si ia viata ar putea fi indepartate prin asistenta psihologica colectiva ,gratuita. Trebuie evitat consumul de droguri,suprasolicitarea la invatatura, lipsa afectivitatii parintesti,conditiile mizere de trai,indoctrinarea prin diverse secte , lipsa materiala,presiunile asupra psihicului prin amenintari diverse, vizionarea unor emisiuni  neadecvate varstei, discrepanta dintre starea sociala a colegilor  de aceeasi varsta, imposibilitatea de a se bucura  de o viata normala...


Musafir

#18

2016-07-03 13:24

Pt ca este o prevedere legala absurda care trebuie modificata pentru a ajuta acesti copii

Musafir

#19

2016-07-03 16:50

Nu imi vine sa cred!!! Romania trebuie scoasa din evul mediu!!!

Musafir

#20

2016-07-03 17:52

Pentru că mi se pare aberant asa ceva. Să se scadă nota la purtare unui copil pentru încercarea de a se sinucide, în loc să fie ajutat, consiliat, recuperat. De fapt, tot sistemul românesc de învățămãnt mi se pare aberant. Ar trebui o reformă totală în acest domeniu......

Elena Ionescu

#21 Regulament

2016-07-04 06:40

Din procedurile prevăzute in anexele Regulamentului nu rezulta nici macar o masura care sa aiba in vedere ajutarea și reabilitarea morala a copilului!

Cornelia S
Musafir

#22

2016-07-04 07:44

Am semnat aceasta petitie pentru a atrage atentia autoritatilor asupra incalcarii unor drepturi ale copiilor si constientizarii unor profesori pentru schimbarea atitudinii fata de elevi care, din cauza unor presiuni, clacheaza fara ca persoanele responsabile de viata lor in scoala sau familie sa previna astfel de situatii.


Musafir

#23

2016-07-04 17:48

Consider ca in dezvoltarea fiecarui copil sunt perioade critice care cer o supraveghere atenta care sa-i redea acea incredere in el si in cei din jur.E usor sa pedepsesti. Mai greu este sa modelezi si sa ajuti omul,in momentele critice!
Ana Maria

#24 Re:

2016-07-04 18:37

#1: -  

 Nu sunt de acord.Copiii care au incercat sa apeleze la sinucidere ca ultima solutie cu siguranta au avut anumite dezamagiri,au vazut cat de rea este lumea sau s-au simtit neintelesi.Ei au nevoie de reabilitare psihologica,de rezolvarea problemelor.Au nevoie sa se simta intelesi iubiti,nu izgoniti..sa inteleaga singuri ca viata este un dar iar abandonarea luptei este o greseala enorma.Ei au nevoie de sprijin,de o minte mai puternica iar pedeapsa poate inrautati situatia.Cat egoism sa se pedeapseasca un suflet nevinovat si cata nepasare sa nu fie ajutat!Considerati ca au vrut sa scape de un rau pentru a infrunta altul?Sunteti oameni deschideti-va inima si mintile sa vedeti dincolo de aparentele gresite!


Musafir

#25

2016-07-04 19:49

Putini invatatori/profesori sunt capabili sa inteleaga ca in spatele acestor actiuni sunt suflete frante de prea multa presiune, presiune a scolii, a parintilor, a situatiei materiale diferite, a dorintei de a fi populari (esecul = sinucidere), Foarte usor etichetam, si foarte putin incercam sa intelegem suflete frante. Nu avem timp de asa ceva, trebuie sa luam note si sa reusim sa ne incadram, nu reusim=suntem expulzati de toti, parinti, dascali, prieteni...