Masuri impotriva poluatorului Iridex S.A.

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Masuri impotriva poluatorului Iridex S.A.


Musafir

#1

2016-04-23 19:16

Pentru ca in zona in care locuiesc , Jiului - Bucurestii Noi, mirosul pestilential de la groapa de gunoi Rudeni , detinuta de firma Iridex ne ameninta sanatatea in fiecare zi.

Musafir

#2

2016-04-23 19:57

Pentru a respira un aer curat si sanatos!

Musafir

#3

2016-04-24 06:24

In zona Chitila Colloseum in multe seri nu se poate respira din cauza unui miros insuportabil de gunoi ars. Va rugam sa luati masuri!

Musafir

#4

2016-04-24 15:31

Simt mirosul zilnic,mă deranjează să-l inspir, pentru că e toxic. Surprinzător însă e faptul că marea majoritate nu realizează acest lucru si le este absolut indiferent.
Muriti, javre securiste!

#5

2016-04-24 16:16

Capitala unei tari europene pute. E normal? Da, pentru ca Romania e tara europeana numai pe hartie, iar cetatenii sai europeni se tarasc in nepasare.

Nicolas

#6 miros insuportabil

2016-04-24 16:48

cel mai mult, pare-mi-se, miroase dupa ce ploua, cand se ridica toata poluarea in aer odata cu aburul din gunoaie... dezastru chimic/biologic si ignoranta autoritatilor! 

Mel

#7

2016-04-25 06:02

M-am saturat ca in fiecare seara si dimineata sa simt mirosul pestilential provenit de la groapa de gunoi Rudeni. In urma verificarilor demarate de Garda Nationala de Mediu, s-a constatat ca in procesul de realizare a biogazului, angajatii Iridex elibereaza in mod deliberat hidrogen sulfurat in atmosfera. Va rog sa va informati in legatura cu acest gaz pe care il inspiram in mod constant de ani buni, cat de daunator este pentru organism. Nu are rost sa mai mentionez ca acestia, nelucrand in conformitate cu anumite reguli stricte, polueaza grav si mediul inconjurator...


Musafir

#8

2016-04-25 12:17

Ca sa oprim mafia si poluarea de la Groapa de gunoi Rudeni

Musafir

#9

2016-04-25 12:51

In zona Parc Bazilescu (Bucurestii Noi) apare periodic (inclusiv si noaptea) un miros insuportabil, un aer sufocant, greu de respirat. Uneori stam ore in sir cu toate geamurile inchise, ca intr-un submarin, ca sa nu mai inhalam aceasta putoare. Avem copii mici, vrem sa traim si sa-i crestem intr-un mediu sanatos. Opriti acest dezastru!

Musafir

#10

2016-04-27 04:43

Pentru ca legile sa se aplice pentru toata lumea si sa putem trai intr-un mediu sanatos!

Musafir

#11

2016-04-28 09:25

pentru ca locuisc foarte aproape de groapa de gunoi din Rudeni

Musafir

#12

2016-04-29 02:54

Pentru sănătatea noastră!!!!!!!

Musafir

#13

2016-05-07 04:52

Sunt locuitor al Chiajnei iar problemele comunitatii in care traiesc atat eu cat si familia mea au prioritate in a le rezolva. M-am mutat din Bucuresti pentru a avea aer curat, a nu mai fi poluat. Probleme de mediu trebuiesc rezolvate

Musafir

#14

2016-05-13 17:46

Suntem gazati in fiecare zi!!

Musafir

#15

2016-05-31 12:18

Este incredibil cata populatie este afectata si nu s-a luat nici o masura!!!!!

Musafir

#16

2016-06-13 05:22

Vrem o zona nepoluata!

Musafir

#17

2016-06-21 13:01

Sa i se ridice autorizatia de functionare, sa primeasca o amenda uriasa daca nu intelege poluatorul ca noi cetatenii care locuim in zona nu suntem cobaii lor pe care ii gazeaza sistematic ! sa inteleaga ca exista legi care trebuie respectate !

Musafir

#18

2016-06-23 11:51

CUM NAIBA PE VREMEA LUI CEAUSESCU NE DESCURCAM IAR ACUM SUNTEM OMORATI CU ZILE OTRAVITI PE TOATE CAILE. OARE POLITICA ROMANIEI ESTE DUPA DISTRUGEREA INDUSTRIEI ACUM SA SCAPE SI DE OAMENI ???


Musafir

#19

2016-06-26 20:01

Dreptul la viata sănătoasa este flagrant afectat de activități economice desfășurate prin încălcarea legii, normelor, altor prevederi, sub oblăduirea unor instituții care-si mimează rolul.

Musafir

#20

2016-07-06 00:00

De ce avem ministerul mediului?Daca nu rezolva problema sa se autodesfiinteze.


Musafir

#21

2016-07-10 15:52

Nu mai suport , ne-au facut viata un calvar cu groapa lor de gunoi !

Eu

#22 poluare Rudeni

2016-07-30 21:07

Este Auschwitz de Romania - tara a tuturor posibilitatilor (celor cu bani) -. Desi IRIDEX a fost amendata cu sume mari (oare le-a platit vreodata?) continua sa isi bata joc de noi si autoritati. Categoric trebuie oprita activitatea acesteia, la Rudeni. Altminteri, suntem absolut sinucigasi care am ales sa populam aceasta zona a minunatei capitale europene si sa mai si achitam taxe si impozite locale, fara sa beneficiem de masuri luate IN BENEFICIUL CETATEANULUI.


Musafir

#23

2016-07-31 15:58

Mirosul insuportabil, mizeria insirata de masinile de gunoi, indolenta cu care se intind in zona tot mai multe societati ce exploateaza gunoiul, indiferenta (rasplatita ?) a autoritatilor care permit asa ceva, resemnarea cetatenilor..... pana cand ?
Iubesc Chijna, dar nu si aerul ei

#24

2016-08-09 03:48

Am facut eforturi financiare mari pentru a ne muta din Bucuresti si a ne creste copilul intr-un mediu sanatos si ce primim in schimb? Nopti si weekend-uri de gazare permanenta? Ne baricadam in case, cu geamurile si usile inchise, ca sa nu inhalam gazul provenit de la groapa de gunoi? Oare chiar nu avem puterea de a stopa acest genocid? Din ce bani sunt platiti cei care ar trebui sa ia masuri, ai nostri cumva? Cred ca ar trebui sa incetam noi aceasta colaborare paguboasa, in care suntem  finantatorii acestui dezastru, printr-o actiune de protest impotriva autoritatilor responsabile!  


Musafir

#25 Pentru dreptul meu de respira aer curat

2016-08-20 23:21

Pentru ca m-am săturat să mă trezesc în fiecare noapte din cauza mirosului puternic. E inuman ceea ce se întâmpla. Avem Garda de mediu doar pe hârtie