Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !


Musafir

#851

2016-03-19 11:50

Am semnat pentru ca doresc locuri amenajate pentru fumători .

Musafir

#852

2016-03-19 11:51

Pt ca asa e corect

Musafir

#853

2016-03-19 11:52

Pentru ca nu sunt de acord cu leagea aceasta , simt ca un fumatorii sunt exclusi , este un viciu si nu ne pot obliga sa ne lasam daca asta incearca sa faca.

Musafir

#855

2016-03-19 11:53

Aceasta lege in Romania este inutila avand in vedere ca sunt mai mulți fumători decat nefumători !

Musafir

#856

2016-03-19 11:54

Am semnat aceasta petitie deoarece nu mi se pare normal sa nu ai voie sa fumezi in cafenele, baruri .Inteleg, cu locurile de joaca a copiilor, unde acolo afecteaza direct copii, dar ce treaba au cafenelele si barurile?

Musafir

#857

2016-03-19 11:55

Este o lege buna dar trebuie modificata oentru ca este foarte restrictiva si tinde sa devina una discriminatorie

Musafir

#858

2016-03-19 11:55

Nu sunt fumătoare ,dar am fost și AM VRUT sa mă las de fumat ,însă aceasta LEGE NU ESTE O SOLUȚIE pentru ca populația fumătoare sa renunțe la fumat .Consider ca fiecare este răspunzător pentru ceea ce face cu sănătatea lui și nu trebuie sa decidă nimeni în locul sau.Pe de alta parte, fiecare trebuie sa aibă locul sau în societate așa cum este , nu trebuie sa se facă discriminări de nici o parte .Sunt convinsa ca trebuie sa existe locuri amenajate pentru fumători , unde nefumatorii intra dacă doresc !
Gicu

#859 Este spatiu public?

2016-03-19 11:57

Legea nu iti interzice sa fumezi in casa, daca in acea casa desfasurati activitati deschise publicului, adica oricine poate intra in casa voastra daca va este client, pacient, etc atunci intrati sub incidenta legii si trebuie sa o respectati. Daca este vorba doar de sediu social si nu este deschisa casa voastra publicului atunci nu aveti treaba cu legea. Cred pentru unii e greu sa inteleaga definitia spatiului public. In momentul in care iti faci in apartament cafenea, salon de infrumuserate, birou de asigurari si ce mai vreti voi, este deja spatiu public si trebuie respectata legea, nu e nimic aberant. Sunt convins ca nu va chema sotul politia ca fumati dvs in cealalta camera. 

"Discriminare"

#860

2016-03-19 11:58

 Frate, mie daca imi place sa imi dau cu ciocanul in cap, asta nu imi da dreptul sa va dau si voua sau copiilor vostrii cu, ciocanul in cap daca va intalnesc in cafenele, parcuri, scoli, birturi, ETC. Terminati cu prostia discriminarii! Fumatul este un viciu RAU, nu aduce nimic bun. Nu poti numi discriminare un lucru rau, ce urmeaza? Sa lasam violatorii, ucigasii, etc, liberi pe strazi pentru ca sunt discriminati? Este acelasi lucru, voi, ca si fumatori, ma omorati lent! 


Musafir

#861

2016-03-19 11:58

Nu sunt de acord cu nouă lege mai ales ca sunt singurul fumător din familie nu pot fuma în casă așa ca sunt nevoit să ies afara. Bun vara mai e cum mai e ne descurcăm dar iarna numi convine să stau să fumez în frig ca, nu mai am voie săfumez nici mmăcar în cafenele. Și trebuie să recunosc până la votarea legi mergeam în fiecare zi în cafenele tocmai din acest motiv. P.S. nu numai fumători au de pierdut dar și proprietari de localuri având în vedere ca în mare parte clienteala era formată din fumatori.

Musafir

#862

2016-03-19 11:59

Pentru ca legea este prost elaborata.

Musafir

#863

2016-03-19 11:59

Aceasta lege ne arata ca nu traim in democratie,doar intr-o era a discriminarii.
Rahat

#864 Re:

2016-03-19 12:00

#858: -  

 Si fumatorii trebuie sa decida pentru viata mea? Eu ca nefumator, nu am drepturi? De ce trebuie sa fiu omorat lent de catre fumatori?

dad

#865 Re:

2016-03-19 12:01

#861: -  

 Tu vorbesti serios? Eu ca si nafumator de ce sa fiu omorat de tine? 


Musafir

#866

2016-03-19 12:02

De indignare , e o lege idioata.

Musafir

#867

2016-03-19 12:02

Pentru ca m-am saturat de legi gandite cu curu' si scrise pe genunchi.

Musafir

#868

2016-03-19 12:02

Legea în esenţă poate fi bună dar momentan este facută din topor. Atata timp cât tutunul se comercializează legal şi statul beneficiază din plin de pe seama acestui viciu este o dovadă de ipocrizie marginalizarea totală a fumătorilor. Cafenelele dintotdeauna au fost locuri unde s-a putut fuma iar acest lucru încă este posibil în state mai civilizate de unde în mod trunchiat s-a preluat acestă lege. În acest sens, un bun exemplu este Austria. Daca legea nu se va nuanţa în viitor vom avea încă un act normativ tratat supericial, făcut pe genunchi, doar de dragul importării unor forme fără fond aşa cum politicienii noştri ne-au obisnuit până acum. Personal, mă miră pasivitatea, chiar şi a nefumătorilor, cu care a fost tratată această ingerinţă a statului cu privire la activităţile desfăşurate în spaţiul public. Acceptată tacit această formă a legii poate conduce cu uşurinţă în viitor şi la alte ingerinţe care îi vor viza cu siguranţă şi pe nefumători.
Dan

#869 Re: Re: Re: legea CORECTA

2016-03-19 12:03

#348: AntoniuSirbu - Re: Re: legea CORECTA 

 Bine zis. M am saturat sa fumez pasiv. Iesiti fratilor si fumati afara. In belgia toata lumea fumeaza afara. Faza cu salariul...daca tu esti parlit..aia e fix problema ta. Poate ar fi mai bine sa te lasi de fumat. O sa vezi ca o sa ai mai multi bani in buzunar. De 3 ori ura pt lege. Muriti in spume fumatorilor.


Musafir

#870

2016-03-19 12:03

Pentru ca tot ce s-a scris aici este perfect adevarat.Sint total de acord.

Musafir

#871

2016-03-19 12:04

Pentru ca mi se pare anormal in momentul in care eu doresc sa beau o cafea cu prieteni sau pur si simplu cafeaua de dimineață si doresc sa o beau la o cafenea sa nu pot face acest lucru si sa fiu nevoita sa stau afara sau acasa ! Mi se pare o nebunie.


Musafir

#872 Re:

2016-03-19 12:04

#14: -  

 sunt de aceeasi parere ca este discriminare


Musafir

#873

2016-03-19 12:05

O prostie mare !!! 

nu am

#874 Re: Re: Re:

2016-03-19 12:05

#809: Ramona - Re: Re:  

 stai chill...ca este interzis si pe strada....doar in romania se poate intampla asa ceva....si de ce afirm lucrul asta? pentru ca in alte tari este interzis sa fumezi in localuri..DOAR LOCALURI, LA NOI...PAI NICI IN MASINA, NICI IN PARCURI SI NICI PE STRADA...


Musafir

#875

2016-03-19 12:07

Pentru ca aceasta petitie este in folosul fumatorilor noi ce avem ? Raie ? Sida ? Cancer ? Nu nu avem nu ar trebui sa fim privati de dreptul de a fuma in cafenele si baruri