Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !


Musafir

#2401 Re:

2016-03-22 11:17

#2398: -  

 Muie nu vrei?Mars si fumeaza afara


Musafir

#2402

2016-03-22 11:41

sa fim tratati ca si cei care nu fumeaza,sintem egali in drepturi

Musafir

#2403

2016-03-22 11:42

E inadmisibil de proasta si discriminatorie
zogo

#2404 Re: Re:

2016-03-22 11:43

#2401: - Re:  

 Daca stii sa o faci bine, hai ca accept dela tine si asta


Musafir

#2405

2016-03-22 11:47

Pentru ca ma simt discriminat de niste frustrati

Musafir

#2406

2016-03-22 12:01

Nu este corect să fim dați la o parte din cauză că nu mai avem dreptul să fumăm în încăperi sau spații închise. Sîntem sau nu cetățeni europeni? Avem dreptul să ne exprimăm și noi FUMĂTORII...

Musafir

#2407

2016-03-22 12:12

Sunt de acord ca aceasta lege trebuie modificata pentru a nu discrimina pe nimeni

Musafir

#2408

2016-03-22 12:19

Pentru ca sunt fumator

Musafir

#2409

2016-03-22 13:48

Nu se mai poate fuma la scoala si nici in spital, in locuri special amenajate.Ca cetatean platitor de taxe, profesor, ma simt discriminat in raport cu ceilalti.Acum fumez in strada, in vazul elevilo!E mai bine asa?N-am fumat niciodata in cancelarie, pe hol, intre elevi.De ce sa fumez in strada, exact langa elevii care intra in scoala?
Cris

#2410 Re: Re: legea CORECTA

2016-03-22 14:10

#244: Totusi traim intro tara libera - Re: legea CORECTA 

 Vezi ca esti prost...27 % dintre romani sunt fumatori.

Cris

#2411 Re:

2016-03-22 14:13

#2409: -  

 Boss,daca esti si profesor e cu atat mai grav.Nu ai dreptul de a fuma,nu te nasti cu acest drept si nu ti-l garanteaza nimeni.Nu e un drept garantat de constitutie,nu se regaseste nici in drepturile omului..Daca noi intram cu drepturi egale intr-un bar tu cand aprinzi tigara imi incalci mie si tuturor nefumatorilor dreptul la sanatate si viata...Hai pa..

Nox

#2412 Ce nenorocire...

2016-03-22 14:26

Atat va kkti pe voi ca nu va puteti misca curu doua minute sa fumati o tigara afara.Cand voi aprindeti tigara in acel spatiu incalcati dteptul la sanatate al persoanelor nefumatoare din acea locatie.Daca nu va convine nu intrati voi in locatiile unde nu se fumeaza,nu va duce nimeni dorul.Oricum voi mergeti sa fumati 10 tigari la o cafea doua ore,tigari pe care nu le cumparati din acea locatie in proportie de 90%......Cum sa iesi afara cat fumezi....?...Cum sa ma ridic eu de la masa doua minute...Vai de pla voastra sa nu cumva sa intrati in fibrilatie de la atata efort...Unde plm sunteti voi discriminati ma..?Nu iti garanteaza nimeni dreptul de a fuma,nu te-ai nascut fumator,in nici o legislatie,de la Constitutie pana la drepturile omului...E un viciu cauzator de boli grave ori de moarte...Fumati unde vreti voi atata timp cat nu faceti rau celor din jurul vostru...turma de nevrotici...


Musafir

#2413 Re: Re: Re: legea CORECTA

2016-03-22 14:31

#2410: Cris - Re: Re: legea CORECTA 

 Prost esti tu. Scade din populatia Romaniei procentul de batrani, copii, minori, gravide, asistati sociali care nu reprezinta persoanele ce merg in baruri si cluburi. 27% din populatia Romaniei e fumatoare, dar acest procent inseamna in jur de 70% din persoanele ce frecventeaza baruri. Pe astia 27% din populatie ii vezi dimineata ca umplu cafenelele de exemplu. Daca nu ai lucrat in domeniu nu ai de unde sti. Am fost patron de bar candva.


Musafir

#2414 Re: Ce nenorocire...

2016-03-22 14:40

#2412: Nox - Ce nenorocire... 

 Nefumator fiind si eu, iti pot spune ca o tigara nu se fumeaza intr-un minut sau doua. Daca citeai petitia iti dadeai seama ca scopul ei nu este de a se fuma oriunde, ci de a se crea spatii strict pentru fumatori. Daca in tari precum Germania si Austria se poate....trebuie sa se poata si la noi.

De acord ca fumatul este nociv si nu este un drept, ci o alegere. Fiecare are dreptul sa aleaga pentru el cum isi traieste viata, atat timp cat nu afecteaza pe altii. Crearea de locuri pentru fumatori nu afecteaza cu nimic nefumatorii. Acestia pot sta linistiti in celelalte locatii si sa nu intre unde sunt spatiile de fumat.

De asemenea, un patron trebuie sa poata sa decida ce face cu investitia lui si carei categorii de oameni i se adreseaza, caci el plateste taxe.

 

Jhackall

#2415 Re: Re:

2016-03-22 14:48

#2411: Cris - Re:  

 Nu e un drept dar nu e nici interzis. Iar conformConstitutiei Romaniei se incalca grav Art.22 Dreptul la viata si la integritate fizica sau psihica, Al.2 Nimeni nu poate fi supus torturii şi nici unui fel de pedeapsă sau de tratament inuman ori degradant. Dn.-lui profesor sa i se lase un loc special amenajat pentu fumat, cat despre baruri... barul nu e o institutie publica, barul e un loc privat, in care regulile sunt impuse de catre patron, nu de mine ca fumator sau de tine ca nefumator, daca vreau ca in barul meu sa intre numai persoane fara adapost tu nu ai ce cauta acolo. Hai pa... 


Musafir

#2416

2016-03-22 14:52

Bine ca cineva are ceva normal de spus!

Musafir

#2417 Re: Re: Re:

2016-03-22 14:53

#2404: zogo - Re: Re:  

 Hai ca ma bag si eu, da hai afara ca vreau sa fumez o tigara in timpu' actiunii


Musafir

#2418

2016-03-22 14:55

Fumatul este un viciu, dar este sustinut de guvern. Altfel nu mai vedeai reclame la tigari peste tot, tigari in geamurile magazinelor, dudui care promoveaza prin baruri anumite marci etc.

Ce este destul de grav este ca romanii sunt in top 10 la numarul de tigari fumate anual. Trebuie sa fii ipocrit sa spui ca fumatorii nu cotizeaza la stat. Taxa pe viciu e cam 10 lei din pretul unui pachet de tigari.

Pe hartie, si legea din trecut era buna. In realitate, tot pe hartie, si localurile cica aveau conditii de ventilatie. Bineinteles ca nu aveau pentru ca patronii au preferat sa nu investeasca bani in crearea de facilitati. Sa va zic ceva...sunt fumator si de multe ori am parasit localuri pentru ca nu se putea respira si pentru ca ma usturau ochii si gatul. Am ani de zile de cand prefer sa stau frumos la aer si sa fumez. Cand ajung acasa nu mai put ca o scrumiera. Fumam 2-3 tigari, nu mai miroseam de parca fumasem 1000.

Probabil sunt printre putinii fumatori care nu se simt discriminati pentru simplul fapt ca nu frecventez baruri.

Acum cativa ani in cadrul facultatii de USAMV Iasi participam la un laborator de biomatematica. Doamna profesoara efectiv fuma in sala de calculatoare, o sala destul de mica. Tigara dupa tigara. Mie, ca fumator, mi se facea rau de la miros. Nici nu vreau sa ma gandesc cum se simteau nefumatorii! Dupa 2 ori de stat acolo, miroseam mai rau decat daca stateam in baruri.


Musafir

#2419

2016-03-22 15:03

Mi se pare absolut penibil,profesoara fiind ,sa fumam in strada avand in vedere ca aveam in scoala o incapere separata de ceilalti cu geamuri la curte si nu-i deranjam pe ceilalti.De fapt este o lege discrimanatorie de incalcare a drepturilor omului si trebuie sa deschidem proces!O lege care sa stopeze hotia parlamentarilor nu se da?sau pedofilia,homosexualitatea...astora li se respecta drepturile ,nu?

Musafir

#2420 Re:

2016-03-22 15:06

#2419: -  

 Profesoara discriminata , mars si fumeaza afara!

Mario

#2421 Lege impotriva fumatorilor nu impotrifa fumatului

2016-03-22 15:06

 Eu ca patron am dreptul de a-mi selecta clientela? - Am, Daca am dreptul de a-mi selecta clientela, am dreptul de a lasa exclusiv fumatori in localul meu? - Am, iar daca toti clientii localului meu sunt fumatori... pe cine deranjeaza daca se fumeaza in local?


Musafir

#2422 Re:

2016-03-22 15:13

#2419: -  

 Hai sa iti spun ceva. Nu poti sa vorbesti de discriminare, atata timp cat si tu discriminezi. Sau e vorba de discriminare doar cand e vorba de tine? Se cheama ipocrizie.

Nu poti compara homosexualii cu pedofilii. Un cuplu de homosexuali au o relatie in care ambii parteneri isi dau de acordul. Un pedofil victimizeaza, abuzeaza si marcheaza pe viata un copil care nu-si da acordul si nici nu are cum sa o faca atata timp cat varsta lui e sub 18 ani. 


Musafir

#2423

2016-03-22 15:16

Eu detin un bar mic frecventat de studenti. Eu sunt si barman si patron. Sunt fumator si majoritatea clientilor mei sunt fumatori. Eu ce fac? Sa daram 3 pereti si sa pun stalpi ca sa nu mai fie spatiu inchis?


Musafir

#2424 Re:

2016-03-22 15:20

#2423: -  

 Sa fumezi afara asta trebuie sa faci prostule citeste legea 


Musafir

#2425

2016-03-22 15:27

In Iasi, fix in centru, exista o conglomeratie de baruri sub nivelul strazii. Aici vine tineretul. Coboara niste scari si trec pe langa sectia de politie si ajung la baruri.

Este vorba de Vinyl, La Baza, Taverna, Gate, Underground si Curtea Berarilor. Doar ultimul are si terasa, restul se afla in spatiu inchis gen tunel. Teoretic nu se pot amenaja spatii de fumat la iesire pentru ca exista 2 pereti si tavan. Si cand iesi din tunel tot exista acoperis si 2 pereti. Nici nu poti fenta ca la 2 mentri de zona cu baruri e sectia de politie.

Sa zicem ca alea 5 baruri dau faliment. Raman aprox 30 de persoane fara job-uri. Inca 30 de someri.

Eu am ales sa nu ma complic si sa stau acasa. Oricum mi-am pierdut increderea in aceste localuri deoarece dupa tragedia de la Colectiv toti au inchis pentru a evita controalele pentru ca stiau ca nu erau in conformitate cu legea.

PS: Sunt nefumatoare cu prieteni fumatori.