Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !


Musafir

#1701

2016-03-20 12:47

Am semnat pentru nu sunt de acord cu aceasta lege, nu suntem țara perfecta încât fumatul era ultima problema. Nu mi se pare o idee buna! Schimbați ceva nu se poate asa, asta este bătaie de joc!

Musafir

#1702 Re:

2016-03-20 12:48

#1700: -  

 Asteptam pana la vara si fumam la terasa. Pana atunci nu mai calcam in baruri sau restaurante. Eu asa fac.  Este si o modalitate de a le arata patronilor de localuri ca si noi contam . Poate in felul asta vor face si ei presiuni . 

Cronos

#1703 Re: Re: fumatul permis in cafenele si baruri:actuala lege e aberanta;sotul meu

2016-03-20 12:49

#1695: iioana - Re: fumatul permis in cafenele si baruri:actuala lege e aberanta;sotul meu  

 Pentru ca ce vad aici pe site-ul asta, in sfarsit ma face sa ma simt mandru ca sunt roman, pentru ca nu suntem ca alte natii care primesc o lege si lasa capul in jos, respectando chiar daca nu ii indreptateste pe toti, cu ce te deranjeaza pe tine ca am si eu un local in care imi este permis fumatul? Am fost in Anglia si am stat cu multi de vorba pe acolo, majoritatea spunand ca legea de la ei cu fumatul este o porcarie dar ca nu au ce face. Au ce face, doar ca li se impregneaza ideea ca sunt putini si legea e sfanta. Legile le dau niste guverne in care lucreaza niste oameni. Astea nu vin de la Dumnezeu!!!! Si atata timp cat imi pui mie o lege tampita, sa-ti fie clar!! Nu o repect!!! This is Romaniaaaa!!!!!


Musafir

#1704

2016-03-20 12:50

Pentru ca si cei care fumeaza au drepturi nu doar obligatii...

Musafir

#1705

2016-03-20 12:50

Buna ziua,eu sunt fumatoare si poate din aceasta cauza mai mult sau mai putin am semnat aceasta petitie,insa realitatea este ca avem mult mai multe alte lucruri de rezolvat mai urgent in România decat banalul permis de a fuma in locuri publice.Eu locuiesc in Germania si pot sa confirm ceea ce s-a scris si mai ales sa confirm faptul ca si aici sunt fumatori dar care au locuri speciale amenajate in stațiile de autobuz si chiar pe strada avem cosuri de gunoi ce cuprind si un fel de scrumiera pt acei care vor sa se oprească din drumul lor,fumeaza au unde sa o stinga si merg mai departe. Iar in localuri intr-adevar acolo unde se servește mancare nu este permis fumatul(asta cel putin aici unde sunt eu).Parerea mea este ca cel mai corect ar fi sa existe locuri pt fumatori si locuri pt nefumători si atunci fiecare este liber sa mearga acolo unde vrea.Va salut si sper in vremuri mult mai bune in România!

Musafir

#1706 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-03-20 12:52

#1690: Radu Andrei - Re: Re: Re: Re:  

 esti prea prost sa prinzi ideea, legea asta pentru dobitoci ca tine e data


Musafir

#1707

2016-03-20 12:57

Pentru ca legea e absurda in forma actuala si nu aduce nici un fel de imbunatatire in niciun domeniu invocat. Este doar o "aliniere" prost inteleasa.

Musafir

#1708

2016-03-20 12:58

Forma prea restrictiva a legii are efect contrar scopului: in loc sa se inspire cat mai putin fum, fumand in exterior poluarea este mult mai mare
Radu Andrei

#1709 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-03-20 13:01

#1706: - Re: Re: Re: Re: Re:  

 Ba cretinule, tu ai voie sa fumezi marijuana acasa?!? NU!! Ai voie sa fumezi acasa? DA!!! Pt ca e proprietate privata, la fel ca un lcub privat. Tu ai prins ideea? Nu inteleg cum unii pot fi asa redusi mental...


Musafir

#1710

2016-03-20 13:02

Initiatorul legii: Aurelia Cristea deputat PSD - just for record!

Radu Andrei

#1711 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-03-20 13:04

#1709: Radu Andrei - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Ba, dreptul la libera circulatie sa opreste unde incepe dreptul la proprietate, pentru ca daca o tinem tot asa inseamna ca o sa vin peste tine acasa si o sa fumez pt ca este proprietate privata (unde fumatul este permis) si am dreptul la libera circulatie. Da ce dracu sa intelegi tu? Tie iti curge din gura


Musafir

#1712

2016-03-20 13:04

Daca pana acuma cadrele didactice fumau in spatii special amenajate unde elevii nu aveau acces. de acum se fumeaza in fata scolii, astfel ca elevii pot vedea care prof. fumeaza. Cum poti cere unui copil sa faca ceva cand el te are pe tine ca exemplu.
Penibila situatie!

Musafir

#1713

2016-03-20 13:06

Pentru ca ma simt discriminat ! Pana acum am contribuit la buget cu sume importante din taxarea tigarilor , de acum inainte o sa fumez doar tutun neaccizat ... Sa se descurce statul si nefumatorii si fara banii mei !
ale05

#1714 Re: Re: Re:

2016-03-20 13:08

#1668: Radu Andrei - Re: Re:  

 asa ar fi cel mai corect proprietarul localului sa alega daca este pentru fumători sau nefumatori.nu sa oblige proprietarii sa faca local de nefumatori. E cea mai cretina lege pe 2016.Sunt de acord si eu ca fumatoare sa nu se fumeze in localuri unde se serveste mancare pt.ca acolo sunt si copiii dar intrun club unde se serveste alcool cafea simti nevoia sa aprinzi o tigara la pahar.sa văzut weekend-ul asta cat de multi nefumatori sunt in club.0) tot clubul iasă afara in frig la tigara. Nefumatorii stau acasa si acum.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-03-20 13:09


Mtz

#1716 Re: fumatul permis in cafenele si baruri:actuala lege e aberanta;sotul meu

2016-03-20 13:15

Myku

#1717 Re: legea CORECTA

2016-03-20 13:15

#15: robert - legea CORECTA 

 Cine dracu te pune oe tine sa mergi acolo unde se fumeaza ca sa inhalezi tu fum sa fii fumator pasiv ten mm in crasme bodegi unde stai cu ceiut in fata si picor peste picior Jet!!


Musafir

#1718 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-03-20 13:15

#1709: Radu Andrei - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

Hai sa ti dau un exemplu ca la un copil retardat :ai un cal; proprietate privata; poti sa-l bati? poti, da' legea iti zice ca vei face puscarie daca-ti bati joc de proprietatea ta privata. Vezi, legea iti ingradeste dreptul la proprietatea privata, pentru ca, in anumite situatii, ma doare-n cot de dreptul tau , acum ai prins ideea, cretinule?


Musafir

#1719

2016-03-20 13:16

Astazi am vazut in fata magazinelor alimentare sau a restaurantelor, salariati in uniforma sau cu sortul in fata care fumau.Mi s-a parut o imagine umilitoare pentru acei oameni, parca erau stigmatizati.Mi-am dat seama ca nu se simteau confortabil de loc.
De aceea cum am ajuns acasa am decis ca trebuie sa facem ceva pentru a schimba aceata lege care este un atentat la demnitatea umana si in consecinta iata-ma semnand aceasta petitie.

Musafir

#1720

2016-03-20 13:17

Pentru ca Romania este singura Tara in care te puteai duce undeva sa te relaxezi si sa fumezi o tigare înăuntru fără sa fi deranjat sa te duci afara in frig. Acest lucru atrage si multi turiști. Ar trebui totuși sa nu ne luam după Europa si sa fim o țara in care libertatea este principal.

Musafir

#1721

2016-03-20 13:18

Daca tot a intrat in bigoare aceasta lege impertinenta , fara bun simt si fara etica , sa se construiasca locuri special amenajate si asta a.s.a.p , daca nu sa o scoata mai repede ori... Iesim in strada nimic mai simplu
cata

#1722

2016-03-20 13:21

Propun infiintarea Partidului Fumatorilor si Indignatilor


Musafir

#1723

2016-03-20 13:21

Pentru ca sunt fumatoare si consider abuziva aceasta lege!

Musafir

#1724

2016-03-20 13:22

Mda....absurd,zic eu!! Poate ca este deranjant in localurile unde se serveste mancare....sincer,si pe mine ca fumatoare,ma deranjeaza fumul de tigare atunci cand mananc Din punctul meu de vedere,interzicerea fumatului in cafenele,baruri,este de rasul curcilor... :D ...in fine...D-zeu cu mila!

''Frumos articol si destul de pertinent...felicitari!! Aveti sustinerea mea... ;)''


Musafir

#1725

2016-03-20 13:24

legea trebuie modificata