Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !

ion18

#1476 pentru ca nu sunt de acord cu legea

2016-03-20 00:00

Acum sa fim seriosi carui fumator ii convine sa iese afara sa fumeze o tigara si sa intre inapoi acum vremea ii relativ placuta dar iarna cand o sa mergi la un restaurant sa bei un vin fiert sau o cafeluta nu cred ca iti mai arde sa iesi cand termometru iti arata cu minus....


Musafir

#1477 Re: Re:

2016-03-20 00:01

#1462: Misu Misu - Re Si tu ai impresia ca o sa reusesti asta cu forta? Nu-ti dai seama oare ca te marginalizezi si mai mult? Nu-ti dai seama ca de acum nici macar nu o sa mai iesiti in oras asa des si va intalniti toti intr-o camera in care e si mai mult fum? Dragoste cu sila nu se poate. Daca vrei sa te respect trebuie sa ma respecti si tu pe mine. Nu iti place ca fumeaza? Schimba-ti prietenii. Mai ales la o bere fumezi tigara dupa tigara, tu o sa fii ala de tine masa si restul o sa fie afara la tigara.


Musafir

#1478 Re:

2016-03-20 00:01

#9: -  

 bravo!


Musafir

#1479 Re: Re: Re:

2016-03-20 00:07

#1477: - Re: Re:  

 punct ochit!bine spus...astazi prietenii m au invitat in oras,am preferat sa merg acasa decat sa stau afara. in frig ...deci,multe baruri vor fi inchise..de ce?pentru ca nefumatorii nu acopera fumatorii..iar fumatorii vor prefera sa stea acasa..si se duce economia tarii,multi tineri vor sta in somaj cum de altfel s a intamplat si in alte tari din ue..

Jhackall

#1480 Re: Care e retardat sa nu citeasca, oricum nu v-a intelege nimic.

2016-03-20 00:13

#1423: - Care e retardat sa nu citeasca, oricum nu v-a intelege nimic. 

 Uite cum sta treaba, tu bagi niste bani intr-un local, tu platesti taxe si impozite pentru el. Tu decizi ce clientela vrei sa ai, sunt multi patroni cu mentalitatea ta si sunt si altii cu mentalitatea mea. Dreptul la libera circulatie se opreste cand apare dreptul la proprietate. Eu daca imi fac un local privat cu intrare pe baza de membri.. pai sa fii tu sanatos ca nu-mi intri fara acordul meu si daca fac un local special pentru fumatori sau special pentru femei/gay/pisici adoptate, etc aia nu inseamna ca e discriminare fata de tine, e dreptul meu de a-mi selecta clientela, de aia se incalca drepturile omului!!! da... Care e retardat sa nu citeasca, oricum nu v-a intelege nimic.


Musafir

#1481

2016-03-20 00:23

In Italia ..cel putin in Roma si Ancona nu ai voie sa fumezi in localuri , baruri etc


Musafir

#1482

2016-03-20 00:24

Trăiesc în Germania și știu cat de mișto e sa ieși afara din local ca sa fumezi. De aceea eu și soțul meu preferam sa stam acasă și sa bem o cafea decât sa mergem la un bar. Și era o placere când veneam în România sa ne întâlnim cu prietenii sa mergem la un local pentru o cafea. Sper sa reușiți sa schimbați aceasta lege de rahat.
radu

#1483 Re:

2016-03-20 00:31

#1416: -  

 Exact cum si eu o sa-mi cau un local in care se fumeaza, e si spre binele tau, pe langa faptul ca o sa intri printr-o perdea de fum in local, o sa mai si stau langa tine si o sa miros a tutun. Nu mai bine ma duc eu in localul meu? Iar daca tu vii acum si-mi spui sa stau acasa esti exact ca fumatorii care spun acelasi lucru despre tine. Lasa patronul localului sa aleaga. Pot fi 5 localuri de nefumatori si unul de fumatori, mai stii? Dar decizia asta trebuie sa o aiba patronul localului pentru ca sunt banii lui, el plateste taxe la stat si e proprietatea lui. Nu fumatorii, nu nefumatorii si nu statul are dreptul sa-i aleaga lui clientela, el si-o alege. Aia e democratie

 

DubluȘtî

#1484 -_-

2016-03-20 00:31

Am sa raspund contrar sau pro cu supunctele aferente celor spune in petitie. 

1. Intr-adevar legea este putin cam dura, dar consider ca este obligatoriu sa ramana chiar de este necesar sa fie ceva mai domolita

 

2. -

 

3. Ce sanatete se pune in pericol? Voi va omorati deja cu mana voastra (si pe voi si pe altii nefumatori). Astai buna, va deranjeaza o raceala cand voi muriti deja incet. As prefera sa racitii voi, decat sa ma aleg eu cu cancer pulmonar din cauza fumatului pasiv pe care sunt obligata sa-l admit absolut oriunde.

 

4. Mergeti intr-un local ca sa va eliberati de stres, ok. Atunci voi de ce aveti dreptul sa va eliberati de stres, iar eu nu pentru ca sunt obligata sa va miros fumul, ceea ce ma deranjeaza, ma indispune si mai rau ma enerveaza decat sa ma relaxeze in acel local?

 

5. Stati chill ca nu se inchide nimic, loc de alcool, futai si zbenguiala va fi mereu cu sau fara tutun.

 

6. Si afara se poate amenaja un spatiu mic, acoperit pentru voi in viitorul apropriat

 

7. Ba desigur ca eu nefumatore am dreptul de ati conditiona modul de viata atat timp cat imi faci rau, ma inbolnavesti. Este dreptul meu la sanatate si viata, iar tu mi-l incalci, deci am dreptul sa te conditionez.

 

8. Intr-adevar trebuia un referendum.

 

9. Hmm ... aici prea mult de intrat in polemici inutile.

 

10. In casa ai multe geamuri, peste tot - le deschizi si rezolvi problema (in plus esti la tine in casa si nimeni nu iti interzice nimic). In club, intr-o vagauna ce are decat o usa, nu ai ce sa folosesti pe post de aerisire naturala.



Acum imi voi spune poprile pareri. 

Secolul acesta este secolul cancerului, datorita polorii de orice fel. Cel mai grav este ca foarte multi tineri (ma refer la cei nefumatori) nu stiu ca in corpul lor zace asa ceva, iar nestiind ies liberi in locuri publice sa se distreze neferinduse de nimic. Locuri unde pasiv inhaleaza acest tutun pe care nu ei aleg sa-l inhaleze (ca beau alooc este pe propria lor piele). Boala cu acest prilej weekend de weekend, la fiecare iesire accelereaza constant, iar multi dintre ei se trezesc in faza terminala, unde nu se mai poate face nimic. 

Aud ca ar trebui ca proprietarii de localuri sa aleaga daca permit sau nu fumatul. Pai desigur ca nu va fi vrunul sa interzica, ii este frica sa incerce ceva nou, de ce ar fi el mai prost decat restul (ca doar asta e conceptia romaneasca). 

Aud faptul ca noi daca nu iubim fumul nu avem ce cauta langa voi. De ce imi interziceti dreptul la distractie? Doar distractia se gaseste in puburi, cluburi, etc. Daca vine formatia noastra preferata intr-un club nu am dreptul sa merg deoarece sunt constienta ca o sa ma omorati incet? Pentru a-mi asculta muzica de suflet sunt obligata sa indur ceva ce ma omoara si imi indisplace? Fata de iesirile voastre pana afara care nu va afecteaza cu nimic. 
Pana la urma nimeni nu ne interzice sa ascultam muzica preferata, vi se impune doar sa va miscati cururile pana la iesire si inapoi (dar posibil este grea miscarea cand plamanii vostri dabea mai fac fata).

Din fericire nu am nici o boala. Dar sa spunem ca as avea (Doamne fereste) si stiu ca mai am putine zile daca nu am un psihic puternic si un stil de viata sanatos. Tocmai ca sa ma abat de la aceasta problema, mi-as dori sa ies cu prietenii, sa ma distrez si eu dupa atatea probleme. .. si ce fac, ajung intr-un pub/ club unde ma omoara altii cu tutunul lor, iar din aceasta cauza sunt nevoita sa stau acasa ingradita si mi se taie dreptul la viata sociala.

Oricum luam problema, trebuie sa intelegeti ca voi sunteti cei negativi, deoarece voi sunteti cei ce fac rau altora prin viciul vostru, prin fumul care ajunge in plamanii nostri de la voi din gura.
Ironizand situatia, ar trebui sa va faca un balon atasabil in capul tigarii, sa se scurga tot fumul acolo neafectand pe nimeni. 

Nu sunteti doar voi in aceasta societate, oriunde s-a interzis fumatul (ma refer pana si la institutii si RATB), au facut-o pentru ca sunt multi batrani, bolnavi sau sanatosi ce doresc sa ramana asa. Este viciul vostru, nu si al nostru, nu ma puteti obliga sa-l suport. Spatiul public, tocmai, este un spatiu pentru toti si ar trebui respectat intr-un mod natural si sanatos, iar voi il incalcati.


Musafir

#1485

2016-03-20 00:45

Sunt nefumatoare Dar am fost candva fumatoare si e chiar aiurea sa stai afara mai ales cand e frig de iti ingheata degetele si sa fumezi. Plus ca multi isi doresc sa beie o cafea linistiti si sa fumeze o tigara la masa cu prietenii. Ar trebui sa fie spatii pentru fumatori si pentru nefumatori si fiecare alege unde intra. E cel mai corect

Musafir

#1486

2016-03-20 00:51

Avem mult mai multe probleme decât asta cu fumatul

Musafir

#1487

2016-03-20 00:56

Fiindca m-am saturat de atata bataie de joc,ne marginalizeaza si ne trateaza ca pe niste caini.Huuuuooooo
Chico

#1488

2016-03-20 01:02

Eu nu mai suport sa fim asa discriminati, lasati-o dreacu de treaba ca asa nu se mai poate... Nu ne lasa sa fumam unde are musciul nostru chef, ce inseamna asta, ba vrem sa fumam.

Eu mai vreau sa fiu lasat sa trag pe nas si sa imi bag in vena, cu ce plm te deranjeaza pe tine ca imi bag eu in vena. De ce nu sunt facute locuri speciale pentru tras pe nas?? pe langa asta nici nu deranjezi pe nimeni pasiv ca tragi pe nas, vrem locuri de tras pe nas.

Si mai vreau sa fiu lasat sa o foot pe una daca am chef. De exemplu cand ies frumos la un bar/club ceva si vad o bunaciune, sa fiu lasat sa io trag.

De ce nu ne lasa nu pot sa inteleg, dar e normal sa fac asa ceva, pana unde pot merge astia cu discriminarea si ingradirea drepturilor mele, nu pot sa cred. Daca am voie sa fac sex , de ce nu sunt lasat sa o fac unde si cu cine vreau eu.

Si pentru tampitii care vor spune, pai bai dar ea poate nu vrea sa fiu footoota de tine.. E nuu, cand a iesit intr-un local, si-a asumat riscul prietene, iese trebuie sa accepte asta.

Va rog repede petitii pentru locuri de tras pe nas si pentru liberalizarea violurilor, nu mai discriminati violatorii, sunt si ei tot oameni, au drepturi, sentimente si NEVOI.

Imi spunea un ''tampit'' ca cica, intre viol si fumat nu exista nici o diferenta. Cica daca iesi intr-un loc unde sunt si alte persoane si iti aprinzi tigara sa te simti bine ca baiatu'', cica nu ar fi nici o diferenta ca si cum te-ai duce sa o iei pe una si incepi sa o babardesti.

Pai cum asa? Exact asa cica: Ce cand aprinzi tigara tii cont de nevoile cuiva, te doare la basca, ca vrea ca nu vrea sa fumeze, mie nu imi pasa, imi aprind tigara si ii trag la cioc, ce il pun eu sa respire???

Un mare crettin, ce sa ii cerem, vrem legalizarea fumatului, trasului pe nas si a violului, spuneti nu discriminarii !!


Musafir

#1489

2016-03-20 01:07

Sunt fumatoare

Musafir

#1490

2016-03-20 01:35

este incorect,probabil doar in intitutii,nu unde localul iti permit.sa fie localuri unde nu doresc sa se fumeze!

Musafir

#1491

2016-03-20 01:52

Puteti sa strangeti si 1 milion ca tot degeaba.

Vainglorious Bastard
Musafir

#1492 PROPUNERE DE MODIFICARE A LEGII ANTIFUMAT

2016-03-20 01:54

1. In primul rand, as dori sa mentionati faptul ca Dl deputat Daniel Fenechiu a depus luni dimineata un proiect de modificare a acestei legi. Deci sunt oarecare sanse ca legea sa fie ajustata.

2. Trebuie redefinita notiunea de <SPATIU PUBLIC INCHIS>, care, in acceptiunea legii, este format din minim 2 pereti si un tavan.

3. A fost exclusa din discutii, in totalitate, faptul ca in Romania exista o piata a tutunului de lux care este/era in curs de dezvoltare ( fumatorii de trabuc si pipa). Acest tip de produse reprezinta o cultura si nu pot fi consumate sub o ...streasina.

4. A fost interzisa vanzarea la bucata a trabucurilor. Niciiunde in lumea asta nu s-a intamplat vreodata asa ceva, drept dovada este faptul ca nici macar nu exista vreo impachetare de acest fel. Clientii sunt fortati astfel sa cumpere cate o cutie, iar costurile acesteia depaseste 1500lei lejer.

5. Prin interzicerea vanzarii la bucata toate locatiile in care s-a  investit  returneaza marfa deoarece nu o mai pot vinde. Ce se intampla cu societățile comerciale importatoare de țigări de foi, care prin aceasta lege au stocurile blocate, neputând vinde la bucata. Discutam de o marfa pe care s-au plătit toate taxele de import la data importului, anterior acestei legi. 

6. In expunerea dvs, aveti trecut in dreptul unor state faptul ca este interzis fumatul, lucru care este incorect. ( ex Serbia - exista cigar-lounge uri.)

Multumesc !

 

(va rog sa completati expunerea cu unele date, pe care probabil nu le aveati, din comentariul meu)


Musafir

#1493

2016-03-20 02:06

Există sisteme de ventilație în imobile. În bucătărie, colțurile sunt pe interior, iar două dintre ele trebuie să aibă o gaură acoperită cu sită, pentru aerisire. Că mulți au distrus colțurile și le-au făcut pe exterior, pentru a avea mai mult spațiu în bucătărie, așa e, dar totuși sisteme există. Și nu pricep: ce-i roade pe politicieni grija ce facem în casă, atâta timp cât nu deranjăm pe nimeni?

Musafir

#1494

2016-03-20 02:18

Nu șanț decor cu legea care sa dat

Musafir

#1495

2016-03-20 02:24

Aceasta lege e data săi distrugă pe patroniI de restaurante, cafenele., o sa dea o lege în care patroni sunt obligați sa achite o taxa care bieneinteles o sa fie pe măsură . . Vin alegerile trebuiesc bani la buget

Musafir

#1496 Re: haha

2016-03-20 02:25

#1481: -  

 In napoli se fumeaza in unele locuri


Musafir

#1497

2016-03-20 02:41

Sint fumatoare si nu sunt deacord cu aceasta lege

Musafir

#1498

2016-03-20 03:07

Sunt fumator si sunt de acord cu aceasta petiție deoare nu mi se pare cea mai buna metoda a interzicerii fumatului in locuri publice. Ar trebuii sa existe localuri special amenajate pentru fumatori macar daca nu se poate exlude aceasta lege. Ca fumator, nu imi convine ca de fiecare data cand vreau sa fumez sa ies afara din local ... . Mi se pare o lege data în funcție de celelalte țări in care este fumatul interzis ... . În Romania ar trebui sa existe locuri secial amenajate cu ventilație deoarece nici mie nu imi convenea sa ies undeva sa ma recreez( cafenea/bar/club) si sa miros numai a fum cand plec de acolo !!! Aceasta a fost parerea mea în calitate de fumator !!!

Musafir

#1499

2016-03-20 03:29

pentru a se permite fumatul in locuri special amenajate si la inchirierea localurilor ptr. nunti si botezuri .

Musafir

#1500

2016-03-20 04:15

Consider ca imi sunt incalcate drepturile.