Apăraţi istoria românilor

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Apăraţi istoria românilor


Musafir

#151

2011-06-24 09:52

Acest om se da patriot. Acest om reprezinta Romania.
Acest om este extrem de bolnav sufleteste si bantuit de duhuri. Sa ne rugam pentru sufletul lui, dar si sa-l inlocuim de acolo de unde e, pentru ca nu-si face bine nici macar lui.

Musafir

#152

2011-06-24 17:06

România are nevoie de fapte dezinteresate, de cultură, de naţionalism, de eroi. România, care parcă şi-a pierdut busola, are nevoie de promovarea prestigiului său - nu de imagine, cuvânt, sens care nu există în DEX! - de patriotism, de loialitate, de oameni tari în funcţii-cheie, nu de trădare! Partidele sunt cele mai responsabile pentru dezastrul de acum. Aşa spunea şi Antonescu regelui. Şi dezastrul a venit!
Liana

#153 Regrete adanci.

2011-06-24 18:14

Regret din tot sufletul meu sacrificiile facute de familia mea moldoveana pentru infiintarea facultarii romanesti de matematica din Cluj si a Observatorului Astronomic din acelasi oras.
Bunica mea a trait pana in 1975 imbracata doar in costum popular romanesc....in care a si pledat ca avocata...doar pentruca a fost de fata la Trianon,la semnarea actului de Unire a Transilvaniei cu Romania.Sunt mandra de ea si mi-e rusine de vremurile in care traiesc azi...si pentru cei care,daca n-ar fi fost in vremurile alea asemenea ROMANI,ei n-ar fi putut ajunge azi ceeea ce sunt....
Rusine lor!!!!!!!!!!!!!!!!Daca le e rusine sa se recunoasca romani,arfi mai bine sa plece din tara si sa se piarda in lumea larga,ca niste anonimi ce se dovedesc a fi....indiferent de titlurile cu care se impopotoneaza...Sunt doar "oameni de nimic"!

Musafir

#154

2011-06-24 20:30

Bravo celor ce au organizat petitia !

Musafir

#155

2011-06-24 21:52

E o bataien de joc care ilustreaza ce inseamna ca amatorii sa faca lucruri pe care doar specia;istii le pot realiza. S-a inlocuit stiinta cu cosmopolitiamul programatic provenind din prejudecati politice. In locul fostilor comunisti sovini avem acum gainari cosmopoliti. N-am castigat prea mult!

Musafir

#156 jignitor

2011-06-25 02:26

ia uitati-va la numele celor ce au scris mizeria aia de maculatura.
nu vi se pare ciudat ca nici unul dintre numele alea nu prea suna romaneste?
serviciile secrete din Romania, ce pazesc? averile borfasilor lui iliescu si a lumii create de el in Romania? asa se pare.
mizeria aia de carte, este un act de tradre nationala in cel mai inalt grad.... si romanii doar se lamenteaza... imi vine sa vomit.
intr-adevar in Romania, principiile universale cum ar fi cel al actiunii si reactiunii, nu functioneaza decit extrem de atenuat sau deloc....continuati asa fratilor, si veti disparea... deja sinteti straini in tara voastra.... auslaenderi,, cum le zic nemtzii strainilor... la noi auslaenderii sint mai romani decit romanii... ei snt proprietari pe tot ce e mai bun in tara aia, ei fac legile, ei conduc.... o natie de tot rahatul....

Musafir

#157

2011-06-25 09:58

Sa nu ne lase Bunul Dumnezeu sa-si bata toti joc de poporul Lui. Dar nici noi nu trebuie sa uitam de EL, de neamul acesta, traditia dar mai ales credinta.Sa fie intr-un ceas bun.Asa sa ne ajute Dumnezeu

Musafir

#158

2011-06-25 14:55

Trebuie sa ne pastram integritatea si unitatea. Sa nu lasam pe nimeni sa ne dezbine si sa ne falsifice istoria !

Musafir

#159 Pr. Bogdan Sava, Nisipari, Constanta

2011-06-25 15:43

Romani, sa ne aparam cu strasnicie istoria, neamul si granitele administrative ale patriei noastre ! TRAIASCA ROMANIA MARE !!!

Musafir

#160

2011-06-25 16:52

Petitia este adresata "exact"cui trebuie!...

Musafir

#161

2011-06-25 17:08

Un popor care nu-si cunoaste istoria ..nu exista..
A spus-o un om destept!

Musafir

#162

2011-06-25 19:53

Intotdeauna strainii ne-au vrut pamantul,pentru varietatea, frumusetea,armonia si bogatia lui.Mereu l-au aparat inaintasii nostri.Dar,iata ca am devenit un neam de tradatori fricosi, slabi si credinta
putina.Acum am vandut tara strainilor pentru bani putini.Pe toate drumurile ne barfim tara:asta-i Romania noastra sau ,,Suntem in Romania" fara sa gandim ca noi am adus tara in halul asta.Vom fi judecati ca tara si neam.Ce vom lasa copiilor nostri? strainatate si pustiu.Am devenit menajerii strainilor.Nici pamantul nostru nu ne mai iubeste si se razbuna pentru nepasarea noastra.

Musafir

#163

2011-06-25 19:54

Nu mai am nimic de spus...Mi-e si scarba ca traiesc in Romania...

Musafir

#164

2011-06-25 23:01

In Romania lui Basescu, in care "tradarea" a ajuns politica de stat, cand obraznicia este ridicata la rang de virtute, cand impostura este la moda, nu trebuie sa ne mai mire nimic!

Musafir

#165

2011-06-26 03:51

Din pacate nu ne vom trezi din somnul nostru decat cand vom fi pierdut deja... Romania este vanduta azi sub ochii nostri si nu stim, nu vedem, nu ne dam seama... Ceea ce traim este incredibil si paradoxal, sa ne uitam trecutul in vremurile moderne, cand avem acces la informatie mai mult ca oricand, in libertate...

Musafir

#166

2011-06-26 04:14

Unde esti tu Tepes Doamne ?

Musafir

#167

2011-06-26 09:59

Tineri si batrani,trebuie sa invatam sa tinem capul sus,sa nu ne rusinam de sentimentul de patriotism,sa nu ne rusinam de faptul ca santem romani.Toti cei care simtim romaneste, sa punem umar langa umar,sa creem conditii ca toti cei plecati din tara sa se intoarca.Sa punem INVATAMANTUL SI SANATATEA pe locul cuvenit.De invatamant si sanatate sa beneficieze si locuitorul de la tara.Imi doresc sa traiesc sa vad taranul roman,absolvent de facultate,lucrand pamantul la standarde internationale de mecanizare, fara produse modificate genetic cu aspect comercial si fara gust.Imi doresc ca istoricii romani(care simt romaneste) sa scrie daca se poate, o carte de istorie a Romaniei intr-un mod accesibil tuturor paturilor sociale.Preotii sa faca o fapta buna si dupa fiecare slujba religioasa sa-si indemne enoriasii sa-si cunoasca istoria,sa se simta stapani pe tara lor.
Semneaza Moisana

Musafir

#168

2011-06-26 13:44

Nu este posibil....nu-mi vine sa cred!!!

Musafir

#169

2011-06-26 14:22

Este grav ca presedintele unui stat nu conoaste istoria poporului pe care il reperezinta. Ce o fi cautand acolo ?????

Musafir

#170

2011-06-26 14:58

Ar trebui sa le cerem sa plece, in cor, prin viu grai, acestor nemernici descreierati care promoveaza doar faradelegea. Dar poporul e greu de urnit; nu stim la ce alte nenorociri mai sunt in stare sa recurga, mi-teama ca sunt de neoprit.

Musafir

#171

2011-06-26 17:22

Cui ii este teama de Romania si de romani de se chinuie atat de mult sa ne discrediteze si sa demonstreze ca noi am aparut deodata din neant si ca nu putem avea pretentii la un trecut la fel ca celelalte natii din Europa?

Musafir

#172

2011-06-27 07:51

Asemenea jigniri la adresa unui popor nu trebuie comentate

Musafir

#173

2011-06-27 07:53

SUNT DE ACORD CU PETITIA FORMULATA. CONTEST PUBLIC LEGITIMITATEA FUNCTIEI OCUPATE DE PATAPIEVICI

Musafir

#174

2011-06-27 10:35

Atata timp cat istoria romanilor o scriu strainii, nu vom avea o istorie viitoare demna !

Musafir

#175

2011-06-27 13:43

Din fiul unui Gestapovist/NKVD-idist ucrainean, scolit sub aripa unei fanariote monarhiste, nu poate iesi decat o strutocămilă, apolitica, apatrida, ateee, aculturala, a.a.a..., care promoveaza moldoruși in Basarabia pentru a preda limba rusa la Centrul cultural roman din Chisinău, in detrimentul contribuabilului roman care-i sustine "opera" anționnală.