Apăraţi istoria românilor

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Apăraţi istoria românilor


Musafir

#26

2011-06-18 14:08

Cine il propteste pe acest fecalofag cu origini incerte, care ne spurca istoria si valorile?! De ce i se permit atatea?!

Musafir

#27

2011-06-18 14:17

Probabil ca, cunostintele romanilor despre propria istorie s-au diminuat in timp. Istoria romanilor, asa cum este ea, va trebui adusa la cunostinta romanilor, in primul rand, apoi pe plan international. Poate asta ar trebui sa dea de gandit celor care au realizat cartile de istorie pentru scoli. Istoria nu s-a schimbat, dar continutul cartilor de istorie este schimbat foarte des. De ce?
Adevarata istorie a romanilor trebuie promovata prin toate mijlaocele posibile. Aceasta reprezinta una din cele mai mari valori ale romanilor. Nu o lasati sa dispara.

Musafir

#28

2011-06-18 15:54

cred ca petitia ar trebui sa fie adresata tuturor romanilor, nu doar personalitatilor mentionate in articol (adresantul acestei petitii ar trebui sa fie poporul roman). Romanii isi cunosc bine istoria si sunt gata sa faca si mai mult pentru respectarea ei...

Musafir

#29

2011-06-18 16:06

Am fost,suntem si vom ramane pe aceste meleaguri, care la nevoie le voi apara cu viata mea,Dumnezeu sa ma auda

Musafir

#30

2011-06-18 16:22

Eu am anticipat acesta petitie prin art. "Cum raspund romanii din America la Raportul lui Pataharbici" publicat pe site-ul ziare.ro. vezi intreg serialul de articole, "Muntele Sperantei Romanesti", "Pelerinajul sufletesc de la Mount Hope", ca si serialul de articole "Sfidarea Romaniei" din ziarul Tricolorul. aceste articole au fost p[reluate si de saptamanalul american "New York Magazin". Normal, voi contunua pledoaria nationala.
cu bine,
grid modorcea

Musafir

#31

2011-06-18 16:59

Probabil ca va trebui sa ne obisnuim cu ideea ca " ubi bene ibi patriae" -( scuzati daca ortografia nu este corecta)-este f.f.f. actuala si nu conteaza teritorial, cultural si deci chiar istoric ce a fost, ci conteaza in primul rand cat de bine iti este acum in spatiul pe care ti-l definesti ca patrie. Asa ca domnul Patapievici,botezat (de ce?), culmea ironiei sortii Horia-precum marele martir roman, simte de ceva timp ca nu se simte bine pe aici si deci se simte obligat sa faca cunoscut acest disconfort al sau folosind banii publici si pozitia sa sociala atat
de "jenanta" in care se gaseste datorita noua, cei care ne-am dorit mereu in fruntea activitatilor culturale numai intelectuali rasati. Personal am sperat de la domnia sa ca odata inaintand in varsta orizonturile sale nu numai ca se vor largi, dar se vor si umple cu necesarele cunostinte culturale ce te fac vrednic de aprecierea propriului tau popor. Se pare, din pacate, ca domniei sale ii sunt mai placute in primul rand "aprecierile total dezinteresate" de aiurea. Cam trist acest inceput de secol cand Patapievici&company ne desfiinteaza cu girul unor aculturali vremelnic "puternici".
Astept cu speranta si incredere reactia si mai verticala a mediului academic.
Cu nadejdea ca vom sti ca popor, ca Dumnezeu ii ajuta si ocroteste pe cei vrednici de cele daruite prin mare mila sa si deci vom fi in stare di nou sa aratam Lumii intregi ca vrednici suntem de darul divin
pe numele sau actual - ROMANIA.
Petre Alexandru

Musafir

#32

2011-06-18 17:04

Academia şi Universitatea din România ce fac?

Musafir

#33

2011-06-18 17:10

afara cu dusmanii din tara
Un roman care o sa buna pe bat pielea lepadaturilor care au invadat institutiile statului

#34 Cititi si comentati si aici

2011-06-18 18:01


Musafir

#35

2011-06-18 18:10

Domnul Dumnezeul nostru sa fie cu noi!

Musafir

#36

2011-06-18 20:05

Sunt total de acord cu petitia. Rusine pentru publicarea unei astfel de carti.

Musafir

#37

2011-06-18 20:32

toti neavenitii scriu istorie.....sa citeasca Iorga...

Musafir

#38

2011-06-18 21:08

Subscriu!

Musafir

#39

2011-06-18 21:21

TĂRTĂRIA

Musafir

#40 Nu au pic de suflet de romani

2011-06-18 21:37

Rusine asa zisilor intelectuali (ar trebui sa nu-si mai spuna ca sunt Romani)!!!

Oare nu au auzit de marele N. Iorga? Ar trebui dusi pe bancile scoli din nou, sa inceapa cu istoria din clasa a 5a si sa continue mai departe.


Musafir

#41

2011-06-18 22:34

Romania condusa de un cizmar nu ne-aplacut. Ne place Romania condusa de un marinar chior, betiv, fara cuvant si onoare, un smenar de cea mai joasa speta care si-ar vindesi mama daca interesul de moment i-o cere? Ne place Romania condusa de un bisnitar care-si pune fiica semianalfabeta europarlamentar? Daca da, atunci sa nu ne miram ca Institutul Cultural Roman e condus de un alogen care uraste Roamnia si sa nu ne miram atunci cand Romania nu va mai fi...

Musafir

#42 Re: tot despre....

2011-06-18 22:40

#12: - tot despre....

Amice, esti idiot! De ce simti tu nevoia sa-i pupi sfintele boashe kiorului aici, in public?


Musafir

#43

2011-06-18 23:21

As dori sa spun tuturor parintilor din romania sa mai verifivce manualele de istorie predate in scoli, ca generatiile tinere sa invete istoria adevarata a Romaniei.
un dacroman

#44

2011-06-18 23:45

ca sa ne pastram identitatea si sa prezentam istoria adevarata ar trebui sa schimbam sistemul de invatamant, iar elevii sa aiba un manuale identice in orice localitate din tara

Musafir

#45 Re: Re: tot despre....

2011-06-18 23:54

#42: - Re: tot despre....

Nu inteleg despre ce vorbiti mai ales ca batjocoriti un cuvant frumos "sfintenia". Am incercat sa ma pun in locul unui om care trebuie sa semneze pe banda rualnta toate cate i se aduc, intr-o tara in care hartia semnata poate acoperi orice porcarie si care este arhirecunoscuta pentru birocratia ei. Dar la o citire atenta veti vedea ca am subliniat clar ca asta nu il disculpa cu nimic. Nici pe dansul si nici pe ceilalti care au aprobat acest material. Pacat ca nu ati retinut asta. VA rog vorbiti la feminin pentru ca chiar m-am si semnat, spre deosebire de dv. care nici macar atata demnitate nu aveti. cristina poponete, sociolog militar (cat a mai ramas).


Musafir

#46 Re: Re: tot despre....

2011-06-19 00:26

#42: - Re: tot despre....

p.s. daca stiam sa fac ceea ce credeti dv. nu decideam ca e mai bine sa fiu o venetica. Sa fiti dumneavoastra sanatos! c.p.


Musafir

#47

2011-06-19 00:27

trebuiesc luate măsuri împotriva celor care distrug la
comandă, sistematic, demnitatea noastră a românilor, nu trebuie decît respectată Constituția și aplicate Legile Țării.

Musafir

#48

2011-06-19 02:56

D-L Patapievici ori nu enormal la cap ori este cumparat.
Sustine Teoria lui Rosler care spune ca in anii 900 cand au venit ungurii in transilvania ,nu era populata,era vid.Aceasta teorie o sustine Ungaria .
Acest tradator de tara si neam trbuie urgent schimbatdin functia respectiva si nu numai .

Musafir

#49

2011-06-19 03:00

Tradator de tara si de neam pentru un pumn de forinti.

Musafir

#50

2011-06-19 04:46

Mai dureaza un pic pana or sa apara repercusiuni impotriva tuturor neavenitilor care incearca sa defaimeze Romania , aici intrand Base , Boc , Udrea , restul PDL , Bozgorii de la udmr si nu numai , Laurent asta , care s-a trezit sa scrie el o carte despre cum Romania nu a existat pana in 1918 si nici romanii nu sunt de fapt romani , ci maghiarii sunt de fapt majoritari la mine in tzara in ROMANIA (daca romanii sunt un amalgam de popoare migratoare ??? , prin urmare , magiarii , care au un 3-4 % din populatia ROMANIEI , au mai mult decat romanii , judecand dupa spusele Acestui Laurent). Daca nu se va intampla nimic , atunci ROMANIA va disparea , si totzi netotzii vor lua cate o baucata din tzara noastra si o vor face a lor. Intrebarea este daca se va intampla una sau cealalta , la prima m-as alatura cu inima deschisa , la fel cum orice roman ar face , si va vedea atunci si Cracanel ala de laurent cam cati romani de etnie romana , din stramosi geto-daci si romani (Roma) sunt de fapt in tzara asta , la cea de-a doua voi raspunde printr-un PA , decat sa fiu strain in tzara mea cu guvernanti care ii ling la dos pe bozgori ( boscori , baskiri - popor migrator care acum se numeste secuime ) , mai bine sa fiu strain in alta tzara , macar in alta parte traiul e mai bun .