Închideţi expoziția Our Body: Universul Interior-Muzeul Banatului

Luminita

#26

2016-02-19 05:06

E inuman sa se faca profit din suferinta altora si sa se mai si "consume" pe deasupra din cauza ignorantei multora.


Musafir

#27

2016-02-19 11:39

Este un sacrilegiu sa batjocoresti creatia lui Dumnezeu ! Nimeni dar absolut nimeni nu are acest drept, fie tara comunista sau capitalista. Este o expozitie de foarte prost gust incurajata de tari care nu stiu sa respecte omul ca fiinta cu drepturi si nu numai cu obligatii. Noi in fuga dupa "civilizatie moderna" luam de bune toate manifestarile indoielnice care nu au ce cauta in tari normale cu o politica sanatoasa. Acum va intreb pe voi, care ati vrea ca dupa moarte sa fiti jupuiti si expusi pentru public precum o expozitie de prajituri. Scarbos doar daca te gandesti daramite sa o mai si vezi. Ce putem face noi poporul in aceasta situatie, simplu sa nu o vizitam si sa-i impiedicam si pe altii care gandesc ca noi. Atat mai valoram noi oamenii in fata celor puternici, marfa de vanzare si dupa moarte ! Si cand ma gandesc ca noi am trimis la chinezi expozitia aurul romanilor cu o gramada de bijuterii iar ei ne trimit la schimb asa ceva !!! Jalnic, fiecare dupa cum il duce capul.


Musafir

#28

2016-02-19 13:55

Intru totul de acord cu cele expuse in petitie. O expozitie oribila!
Mahaleant separatist

#29 Re: La fel de imoral ca expunerea unor moaste

2016-02-19 14:03

#17: doar un om - La fel de imoral ca expunerea unor moaste 

 Eu nu pup moaste, dar nici expozitia nu ma atrage nicicum.

Deci nu o luati ca pupatorii de moaste nu vor expozitia. Suntem si oameni care nu pupam ciolane in racle si cu toate astea nu vrem cadavrele astea expuse.

 

Numa de bine,

Un Mahaleant separatist.


Musafir

#30

2016-02-19 21:45

Cruzimea aduce cruzime si sufletele acestor cadavre nu se-au gasit linistea opriti crima care se vinde si se plateste ,plata cea mai mare este amprenta care lasa in constiinta oamenior amprenta mortii !
Ionut

#31 Mi-e rusine ca initiatorii petitiei reprezinta Timisoara...

2016-02-20 08:43

Sunt nascut-crescut aici si mi-e sila de cei care protesteaza impotriva acestei expozitii.

Timisoara a devenit orasul in care muzicantii sunt goniti de pe strazi si anumite societati (gen Timisoara) pupa cadavrele bisericii, dar sunt impotriva expunerii lor pentru publicul larg.

 

Niste frustrati si nesatisfacuti, acesti initiatori.

Desteptilor

#32 Spuneti asta doctorului cand il vedeti

2016-02-21 01:11

Sunteti niste ipocriti! Asa se invata medicina!!! Daca sunteti impotriva, atunci nu mai mergeti nici la doctor, dentist etc. 


Musafir

#33

2016-02-21 10:55

Pentru lipsa de etica a celor ce initiaza astfel de lucruri .

Musafir

#34

2016-02-21 18:30

NIMENI NU TE OBLIGA SA MERGI LA EXPOZITIA AIA !

Pentru unii e chiar foarte interesanta pentru ca doresc sa devina medici si afla mai multe .

Si pe bune, e scarbos ? E corpul tau uman, la naiba .


Musafir

#35 Re:

2016-02-21 18:33

#4: -  

 TOTAL ADEVARAT ! 


Musafir

#36

2016-02-21 20:00

Afland ce se ascunde in spatele acestei orori,e cel mai bun lucru pe care-l pot face

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2016-02-21 20:51



Musafir

#38

2016-02-21 22:34

Este inuman sa se expuna corpuri de persoane ca si cum ar fi marfa de larg consum.


Musafir

#39

2016-02-22 09:44

pacat ca nu se poate vota IMPOTRIVA acestei petitii, ca as face-o

gogu

#40

2016-02-22 10:21

prea inapoiati, prea ca in evul mediu... 

 


Musafir

#41 Re: Cîteva notițe

2016-02-22 11:52

#18: Robert T. - Cîteva notițe 

 Să facem un mic calcul:  Până miercuri 17 februarie, au vizitat expoziția peste 1500 de persoane cu a cate 50 de lei fiecare in mediu, vorbim de 750 de miloane de lei vechi, iar expoziția care a început pe 12 februarie, va ține până în 28 aprilie. Organizatoarea Heidi Pinchal a declarat la inteviul realizat de TVR-Timisoara, Joi, 11 februarie, la ora 20:00, că dacă sunt doar 50 de mii de persoane care vizitează expoziția într-o locație, atunci acea locație e mică. De aici înțeleg că dânsa se așteaptă la încasări de peste 25 de miliarde de lei vechi, sau 2,5 milioane de lei noi.


Musafir

#42 Re: Oameni nebuni

2016-02-22 11:53

#5: Andrei Popescu - Oameni nebuni 

  Nu ne aflam in evul mediu ca sa trebuiasca sa ne uitam la cadavre neindentificate. Asta a ramas ca un fel de mostenire de la parintii medicinei clasice care nu aveau atlase si programe pe calculator etc, ci doar niste schite facute de maina. In concluzie erau necesare la vremea respectiva. Acum nu mai este cazul. Iar aceasta expozitie exploateaza dorinta omului pentru senzational cu pretul a sute de vieti sacrificate si sute de familii distruse (numarul este de ordinul zecilor de mii).

Un doctor mi-a spus asa: "Ca replica la utilitatea vizitarii acestei expozitii as spune ca este complet gresit sa spui ca vei capata cunostinte despre modul cum functioneaza corpul uman deoarece corpul uman este viu si contine foarte multe sisteme si mecanisme de functionare, si pentru a invata felul cum functioneaza este esential sa fie viu. Al doilea punct este ca chiar daca ar fi ceva viu acolo tot nu ai putea vedea deoarece aceste mecanisme sunt la nivel celular si molecular si nu pot fi vazute cu ochiul liber. Ele sunt descrise in amanunt in cartile de fizologie si fiziopatologie a corpului uman ca rezultat a studiului a zeci de ani. "


Musafir

#43 Re: dar cu biserica

2016-02-22 11:55

#6: eu - dar cu biserica 

  Controversa este împinsă în zona dezbaterii religioase tocmai de nereligioși. Doar după clarificarea provenienței trupurilor se poate aborda chestiunea din punct de vedere religios. Dar şi atunci, după epuizarea dezbaterilor etice și juridice. In ce priveşte moastele e limpede că sfinţii și-au dat acordul asumîndu-şi normele, canoanele și practicile ortodoxe. E o falsă paralelă, o deturnare a argumentaţiei pentru a ataca persoana care argumentează.

Asta înseamnă să fii trol: https://www.youtube.com/watch?v=BfMLX0YoiLM


Musafir

#44 Re:

2016-02-22 11:58

#19: Societatea Timisoara trebuie oprita -  

  China este o țară comunistă, nu permite investigații indendente. ADN-ul pe moment poate demonstra faptul că sunt Chinezi, dar mai exact cine este foarte greu de găsit. Tocmai din această cauză am avea nevoie de consimțământul scris și biografia persoanelor, pentru a putea afla cine sunt. ADN + un nume, deja este ceva verificabil.
Vedeți și aici, a fost interzisă în Franța, unde judecătorii nu au primit decât un act general despre proveniența cadavrelor și in nici un caz nu au primit consimțământul acestora.
http://www.lepoint.fr/societe/exposition-16-09-2010-1237318_23.php


Musafir

#45

2016-02-24 02:47

Toate motivele invocate la inceputul petitiei sunt reale din punctul meu de vedere.

Musafir

#46

2016-02-24 12:00

Sunt revoltata? putin spus...

Musafir

#47

2016-02-25 17:37

Doar o minte bolnava poate face o asemenea expozitie ! Acum cand exista programe pe calculator care iti poate schita orice muschi sau organ. sa faci o expozitie cu trupuri umane reale chear puscariasi fiind este o minte care ar trebui cercetata medical prin despicarea craniului si vazut daca acolo este ceva sau lipseste cu desavarsire, adica bate vantul sau pe intelesul tuturor este un craniu gol al unui savant nebun.

x

#48 Re:

2016-02-25 18:40

#7: -  

 Da cadavre(moaste) iti place sa pupi


Musafir

#49

2016-02-26 05:26

Au inceput spalarea de creiere!? Trist. Ajungem sa gandim ca poate maine am putea fi noi in locul acelor nefericiti !

Musafir

#50 vizitator

2016-02-26 06:23

Buna. Eu am vizitat ceva asemanator (si mult mai scump) in strainatate. Sunt o fire ,,open mind", insa, sincer, expozitia are un puternic impact psihic si afectiv. Desi mi-am dorit mult sa o vad din motive stiintifice si din curiozitete, m-a ingrozit mai tare decat orice film de groaza. Bineinteles ca nu sunt de acord cu inchiderea expozitiei din motive religioase... Am vazut ,,n" mumii in marile muzee sau oase in grohnite (la Paris - sub Notre Dame este un adevarat bulevard facut din cranii si femururi, de ex). Recomand insa mult sange rece vizitatorilor! Personal nu voi uita niciodata sentimentul trait in fata unor exponate...