Închideţi expoziția Our Body: Universul Interior-Muzeul Banatului

Quoted post


Musafir

#50 vizitator

2016-02-26 06:23

Buna. Eu am vizitat ceva asemanator (si mult mai scump) in strainatate. Sunt o fire ,,open mind", insa, sincer, expozitia are un puternic impact psihic si afectiv. Desi mi-am dorit mult sa o vad din motive stiintifice si din curiozitete, m-a ingrozit mai tare decat orice film de groaza. Bineinteles ca nu sunt de acord cu inchiderea expozitiei din motive religioase... Am vazut ,,n" mumii in marile muzee sau oase in grohnite (la Paris - sub Notre Dame este un adevarat bulevard facut din cranii si femururi, de ex). Recomand insa mult sange rece vizitatorilor! Personal nu voi uita niciodata sentimentul trait in fata unor exponate...

Raspunsuri


Musafir

#51 Re: vizitator

2016-02-26 08:09:51

#50: - vizitator 

Organizatorii acestui protest au vorbit despre ceva mult mai grav decât niște corpuri expuse spre "deliciul"  publicului. E vorba de faptul că acele cadavre au fost obținute într-un mod criminal, și anume persoanele decedate nu și-au dat consimțământul pentru a fi exploatate în acest fel. Cadavrele provin dintr-o țară unde nu se respectă drepturile omului, ele provin din China comunistă, o țară unde zeci de milioane de oameni sunt persecutați pentru eliminare, vedeți aici: https://www.youtube.com/watch?v=dJp0_LiTD7c
Nu cred că vrea cineva să contribuie la acest genocid.