OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

HAI SUS !

#551 Re: Niste pupincurusti de-ai FMI

2016-02-06 23:46

#547: un consumator scarbit - Niste pupincurusti de-ai FMI 

 Aoleu ! S-a facut gaura-n cer ! Sariti lumeeeeeeee! Toata smecherimea grupului chf e cu dintii inclestati de furie :))) Se mobilizeaza armatele de postaci ca sa faca spam si sa provoace scandal. 

Unde scrie ca numai cei pro-lege au dreptul sa isi exprime parerea? Dupa luni de zile in care ati facut de toate, v-ati trantit pe scarile BNR, ati facut "N" petitii online, scrisori pe la toata lumea, linsaje si amenintari la limita penalului, victimizari penibile, urlete, tipete, emisiuni si articole la comanda, carute de minciuni si multe altele, vin si cei anti-lege, porcaiti de voi in toate lunile astea si lanseaza o petitie. Iti dai seama, o nenorocire, maine nu mai rasare soarele :)))

Initiator

#552

2016-02-06 23:51

Intre timp s-au sesizat si cei de la Consiliul Fiscal. Adica de la autoritatea guvernului care are grija de bugetul statului ! Sursa Hotnews :

Ionut Dumitru, Consiliul Fiscal: Darea in plata - populism vs. ratiune

Alina Neagu

#553

2016-02-07 00:47

Sa va spun de ce am semnat. Uite, eu sunt asa si nu pricep un lucru. De ce astia fac atata gura si ailalti, cu credite in euro sau in lei nu au zis nimic? Practic le-a promis astora cineva ca nu va creste CHF-ul? Le-a dat in scris, in negru pe alb? 

Mitica

#554 Re:

2016-02-07 05:47

#19: -  

 Daca asa de mult va iubesc bancile,  de ce au marit avansul de pe acum,  inainte de a intra legea in vigoare?  Nici nu stiu cun va arata si hop,  au si marit avansul.  Asa fac si cu dobanzile,  cand vor maresc dobanda fara a avea posiblitatea sa va opuneti.  Scriu asta in contract cu litere mici si nu poti sa te opui,  deoarece toate bancile scriu acelazi lucru in contract si nu ai de ales.  Eu mai am rate pana in mai,  dupa un credit de 10 ani.  La inceput,  mi-au spus ca ultimele rate vor fi mai mici.  Crezi ca s-au micsorat? Pt cateva luni se merita sa ma judec cu ei?  Un proces dureaza ani si bani si nu ai siguranta ca-l si castigi. 

Crenganis Ladislau

#555 Re:

2016-02-07 06:43

#544: pehash -  

 Asa esti in stare sa faci tu cu frate-tau? Ceea ce spui tu aici este. desigur o alta incercare de 2 bani de manipulare. Arata totusi, pe deplin cum ati face voi bancherii, chia si cu fratii vostrii. Ati fi in stare sa dezbinati famili (ceea ce s-a intamplat in nenumarte cazuri, din cauza creditelor la banci) si chiar sa va infundati fratii, pentru niste amrati de bani. Incerci sa te folosesti de un exemplu care datorita vremurilor pe care le traim, s-ar putea sa prinda, pentru ca da, vremurile pe care le traim au adus incet, incet vrajba chiar intre familii de sange. Tocmai de aceea mesaju (scopul) tau ramane unul perfid si plin de ura unui bancher, fata de semeni, un bancher care vede in oameni, doar o sursa de venit, care daca nu mai da bani la banci trebuie sa ii se ia venitul fortat!

Mi-e scarba de un astfel de om si nu as vrea sa cunosc asa ceva.

 

Ion

#556 Re:

2016-02-07 06:49

#538: bogdan ionel si marica -  

 

 Daca nu poti strange macar 40% avans inseamna ca nu iti permiti casa.

 

Tu stii ca un credit trebuie si platit ? Cum vei putea plati tu 100% din valoarea casei plus inca 100% dobanzi , daca azi nu esti in stare sa platesi nici 40% ?

 

Ia zi, nu cumva esti un agent imo, sau un bosorog care are de cativa ani la vnazare si tine la pret ?

Ion

#557 Re:

2016-02-07 06:50

#546: -  

 subsriu, majoritatea nici nu au citit macar legea darii in plata, dar comenteaza ca vor sa "cumpere" pe credit.

Ion

#558 Re:

2016-02-07 06:53

#544: pehash -  

 Banca nu trebuie sa dea credite decat celor care vor palti 100%.

 

Azi unul din 3 credite este executat silit (imobilaire plus cele de consum), fiindca banca nu si-a selectat clientii.

In exemplul tau, daca vine un oarecare de pe strada si iti cere 5 mii euro, apoi iti zice ca daca cumva va scade pretul masinii sau el nu poate da banii inpoi iti va lasa tie o masina folosita si ii stergi datoria - te mai bucuri ca ii dai acelui individ credit ?

Asta e si menirea legii darii in plata: sa impiedice bancile sa faca credite iresponsabile !

 

Dorian Astafei

#559 Re:

2016-02-07 07:20

#553: Alina Neagu -  

 Banca nu e proasta sa dea ceva in scris.

Daca nu sti iti spun eu niste lucruri: bancherii au avut de atins target in creditarea cu CHF la acele vremuri. Astfel indemnau oamenii sa ia credit in CHF pentru ca este o moneda stabila si aratau grafice pe perioade definite in care CHF, chiar avea stabilitate. Mai mult, daca vroiai un credit de (sa zicem) 50.000 Euro, dupa ce veneai cu adeverintele de salariu ale membrilor femiliei, ti se spunea ca poti lua doar 43000 Euro ca te incadrezi doar la cea suma in Euro. Faceai o fata dezamagita pentru ca puteai pierde "chilipirul" de locuinta. Dar salvarea venea tot de la bancherul cel "dragu ct",  - Va incadrati totusi la acesta suma dar pentru un credit in CHF. Nici astazi nu inteleg cum vine asta. Eram tineri enuziasti si am semnat nestiind ce se poate intampla. astfel, de la 2. 18 ron un CHF am ajuns azi la 4,15. Frumos nu? Am vazut ca aici se vorbeste de dobanzi mici. Pai odobanda de 9,7% e mica? Stiu ca ca la creditul in Euro este considerabil mai mica. 

Mai mult de atat, la acea vreme, pana sa avem banii, a durat putin mai bine de o luna, timp in care era normal sa avem contractul pentru studiu. Noi am primit contractul cu 5 minute inainte de semnare si ni s-a spus sa il citim, doar formal, noi de fapt eram in fata faptuli implinit (dupa o luna de alergaturi pentru acte, evaluari, etc.) Acum intreb ce era sa facem, in conditile in care deja platisem pana atunci cam 28000 ron pentru avaluare locuinta si alte documente. Ah, era sa uit. Am platit la un notar pentru evaluare si in fapt, evaluarea a efectuat-o bancherul, fara ca macar sa fi vazut apartamentul ipotecat. DE ACEEA RECOMAND ORICUI VREA SA FACA UN CREDIT LA BANCA SA CEARA MAI INAINTE CONTRACTUL PENTRU A PUTEA FI STUDIAT IMPREUNA CU O PERSOANA DE SPECIALITATE. MA INTREB DE CE BANCILE NU AU ACESTE CONTRACTE DE FAPT PE SAITUL BANCII! ALTI FURNIZORI DE SERVICII AU CONTRACTUL PENTRU CLIENTI LA VEDERE SAU IL TRIMIT IN FORMAT ELECTRONIC, PRINTR-O SIMPLA SOLICITARE!!!!

Axente Vornicescu

#560 Re: Re: Niste pupincurusti de-ai FMI

2016-02-07 07:37

#551: HAI SUS ! - Re: Niste pupincurusti de-ai FMI 

 Cei antilege au dreptul sa faca ce vor, suntem o tara libera. Populatia trebuie informata, de ce legea este buna pentru oricine, si in special pentru tineri. Cand cei pro-lege au vazut cata manipulare se revarsa aici asupra cetatenilor, care poate nici nu au citit legea, este normal ca cei pro-lege sa actioneze in mod informativ si sa arate de fapt ce s-a intamplat pana acum si ce se doreste a se evita cu aceasta lege. 

Intradevar , a fost o lupta foarte grea si chiar continua aceasta lupta, atat cu BNR care in loc sa protejeze cetateanul, de fapt face jocul bancilor cat si cu bancile in sine. Aceasta se va opri in moentul in care dreptatea pentru romani, va fi aceea care trebuie! Dreptatea va fi atunci cand totul va fi transparent si previzibil, iar aceasta lege aduce doar o parte din ceea ce inseamna dreptate. Stati linistiti ca mai vin si alte legi care vor pune romanii pe pozitia care trebuie, fata de institutii nelegitime!

 


Musafir

#561

2016-02-07 09:35

În loc să se încurajeze tinerii și nu numai, se face tot ce este posibil sa i alunge din această țară. De aceea ne pierdem oameni foarte buni, pt că alții știu să le valorifice talentele și să le aprecieze valorile și fac orice pentru a rămâne în țara lor.

Musafir

#562 Re: Re:

2016-02-07 10:14

#556: Ion - Re:  

 tu ai strans cazule social 40% si poti sa platesti 100% sau o arzi dubios pe aici cu executorii la usa? eu zic ca daca erai fortzos cum te dai nu mai sustineai miloaga de la stat.

Initiator

#563 Re: Re: Re: Niste pupincurusti de-ai FMI

2016-02-07 10:40

#560: Axente Vornicescu - Re: Re: Niste pupincurusti de-ai FMI 

 Ok. Informati pe paginile voastre pe care nu am vazut spamul facut de voi aici. Aveti si voi paginile  voastre, "informati" acolo cat vreti.Multumim anticipat.


Musafir

#564

2016-02-07 11:27

Este o prostie aceasta modificare si nu mi voi permite intr un timp necesar strangerea acelui avans...mai bine s ar gasi o solutie ca sa munceasca toata lumea pe un salar decent ca sa si poata permite o rata pentru casa
pehash

#565 Re: Re:

2016-02-07 11:31

#558: Ion - Re:  

 bancile dau credite pe baza veniturilor si pe baza unei analize de scoring la care iau in calcul vechimea, perioada la actualul angajator, profilul tau de bun platnic la utilitati si altele.cine nu se califica nu ia sau ia mai putini bani e simplu. 

pehash

#566 Re: Re:

2016-02-07 12:32

#555: Crenganis Ladislau - Re:  

 percutezi mai greu dar iti explic mai simplu.fratele de care vorbeam in cazul asta e deponentul adica un alt cetatean. sunt sigur ca daca tu ai avea ai bani in banca si te ai duce sa ii scoti ca ai nevoie nu ti ar conveni sa ti se dea o garsoniera confort iii in loc de bani.tot ce se pierde de la voi acopera aia care au bani in banci dar unii nu vad asta vor doar sa moara bancile ca ,,ie rele,, 

pehash

#567 Re: CONSIDER CA INITIATORUL ACESTEI PETITII ESTE UN DOBITOC DE BACHER.

2016-02-07 12:45

#479: JOHANIS - CONSIDER CA INITIATORUL ACESTEI PETITII ESTE UN DOBITOC DE BACHER. 

 tu nici nu ai avut rabdarea sa vezi cine a initiat petitia dar iti dai cu parerea in stil de mahala.cred ca daca te intreb de macroprudentialitate intri in ceata. si eu daca as fi simtit ca o lege imi pericliteaza afacerea si locurile de munca ale angajatilor mei as fi facut la fel


Musafir

#568

2016-02-07 13:39

am votat ca avem copii


Musafir

#569

2016-02-07 13:54

Pe mine m-ati convins sa semnez. Nu am de ce sa scot mai multi bani din buzunar la terminarea facultatii sau sa ii pierd in chirie. Cine nu vrea sa mai plateasca ramane in strada si gata asa e in capitalism.

Mirel

#570 Re: Re:

2016-02-07 14:05

#559: Dorian Astafei - Re:  

 Trebuia sa refuzati. Si trebuia sa va ganditi de unde platiti in 20-30 ani. Si trebuia sa faceti si o statistica asupra evolutiei preturilor in urmatorii 20-30 ani.

Lenea e cucuoana mare, platiti acum !

 

Ion

#571 Re:

2016-02-07 14:07

#539: -  

 Vrei un viitor mai bun pentru bancheri si dezvoltatorii imobiliari ? Dar la omul de rnad nu te gandesti, sau doar te doare undeva de el ?

haha

#572 Re:

2016-02-07 14:09

#553: Alina Neagu -  

 Moneda in care ai credit nu are nici o legatura cu legea asta.

 

Daca vrei vrea credite fara avans - de acum incolopoti merge la camatari.


Musafir

#573 Re: Re:

2016-02-07 14:20

#572: haha - Re:  

 Asta vine de la unul care si-a luat credit ca prostu fara sa stie cum sta treaba. nu ai invatat nimic de la viata cand va vad cum va dati destepti parca as mai semna vreo cinspe petitii impotriva voastra. Chestia nu e ca vrea cineva fara avans dar eu nu vreau dupa ce termin scoala sa platesc mai mult decat acum din cauza unor analfabeti care au luat ci li s-a dat fara sa intrebe. Simplu! 

Anonim

#574

2016-02-07 15:16

Eu am semnat. De ce? Pentru ca acum 5 ani cand am terminat facultatea am dat un 5% avans si mi-am luat un apartament. De ce sa platesc chirii peste chirii cand pot plati aceiasi bani rata pt casa mea? Cum as fi putut eu sa strang acei 35-40% pentru avans in conditiile in care as fi platit si chirie?

Doresc acelasi lucru si prietenilor, si copiilor mei. Multumesc.

pehash

#575 Re: Re:

2016-02-07 15:31

#571: Ion - Re:  

 ba tocmai ca ma gandesc la omul de rand voi astia cu ,,sa moara bogatasu' gras,, nu ganditi ca ala are in spate zeci poate sute de locuri de munca. e usor sa va comportati ca pe maidan cand nu sunteti voi direct vizati. daca ai fi angajat zidar sau inginer la vreo firma din asta careia ii doresti moartea sunt sigur ca nu ti ar conveni sa ramai fara slujba. dar ce vrei, mintea de pe urma