OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE


Musafir

#1

2016-02-02 09:03

Nu este normal sa omoram industria constructiilor de locuinte si nici sa se desfiinteze zecii de mii de locuri de munca in domeniul constructiilor!!!

Musafir

#2

2016-02-02 09:14

Pentru a nu pierde consumatorul

Musafir

#3

2016-02-02 09:20

Legea Darii in Plata este o lege binevenita pentru cei care nu mai pot achita ratele la banci si isi pun capat zilelor datorita bumului imobiliar din anii 2006-2008 cand locuintele s-au scumpit astronomic tocmai pentru multimea creditelor acordate de banci. Acum sunt sigur ca tinerii care vor recurge la un imprumut imobiliar vor gandi bine inainte de a face acest pas. Legea darii in plata este foarte buna iar bancile vor maraii la inceput dar mai apoi vor da credite ca pana acum pentru ca bancile traiesc din dobanzii ! Dai credite = traiesti, nu dai credite = dai faliment.

Musafir

#4

2016-02-02 09:37

Legea trebuie promulgata pentru a da posibilitatea consumatorului de a scapa de urmarire pe viata. In plus in primul rand este un instrument care poate deschide o usa in negocierea cu bancile care pana acum au fost total inflexibile. In alta ordine de idei este bine ca tinerii sa sa gandeasca si sa realizeze ce inseamana sa te imprumuti de o suma mare pe termen lung. Acum dobanzile sunt foarte scazute, dar pot creste oricand. Eu dupa acordarea in 2008 a unui credit in RON la dobanda variabila de 7%, m-am trezit in 2009 cu dobanda de 14.5%. Asta a dus la dublarea ratei lunare. Nu pot sa va spun prin ce am trecut 3 ani de zile pana cand doabanda a scazut cat de cat...


Anonymous

#5

2016-02-02 09:55

Ma impotrivesc acestei legii,deoarece ca si muncitor e ca si cum mi-as semna demisia si as lasa mult mai multi oamenii fara locuri de munca!


Musafir

#6

2016-02-02 10:03

Pentru ca oprirea programului Prima Casa va aduce o scadere brusca a economiei si zeci de mii de someri.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-02-02 10:37



Musafir

#8

2016-02-02 10:40

Pentru dreptul tineriilor care vor sa isi ia o casa, pentru a cladi un viitor impreuna, pentru a isi intemeia o familie.

Musafir

#9

2016-02-02 10:58

Cand vom avea si noi salariile de cateva mii de euro,ne vom permite sa dam un avans atat de mare.Niste nenorociti,sper ca nu se va ajunge totusi la aceasta decizie...

Musafir

#10

2016-02-02 10:58

Sa nu se opreasca programu Prima Casa,deoarece va ruina tara

Musafir

#11

2016-02-02 11:07

Cred ca foarte multe lucruri vor avea de suferit, de la firme construcții , angajați , la tot ce tine de acest lanț al slăbiciunilor 


Musafir

#12

2016-02-02 11:35

Este declaratia initiatorului legii, deputatul Daniel Zamfir. Aceasta precizare va fi introdusa in textul proiectului, retrimis in Parlament de catre presedintele Klaus Iohannis. Cei care au luat imprumuturi pentru a construi malluri sau ansambluri rezidentiale vor fi exclusi din randul beneficiarilor.

Legea care lasa posibilitatea datornicilor sa isi incheie socotelile cu bancile renuntand la casele considerate garantie este din nou pe masa alesilor. Klaus Iohannis a cerut modificarea ei inca din 18 decembrie, cand a cerut lamurirea mai multor aspecte. Liberalul Daniel Zamfir s-a gandit sa schimbe primul articol al textului si sa introduca termenul de "consumator".

Daniel Zamfir, deputat PNL: "Ne gandim sa introducem o solutie prin care sa explicam foarte clar ca aceasta lege nu se aplica persoanelor fizice care au luat credit pentru afaceri. Noi vrem sa delimitam foarte clar consumatorul de profesionist. Profesionistul e cel care ia bani pentru a face o activitate comerciala."

Ceea ce urmareste initiatorul este sa stabileasca prin textul revizuit o diferentiere clara intre cei care s-au indatorat pentru a-si cumpara case si cei care au luat imprumuturi pentru a construi malluri sau ansambluri rezidentiale. Pentru comerciantii care au vandut mai multe case exista o alta legislatie, sustine initiatorul.

Daniel Zamfir, deputat PNL: "Nu e vorba despre samsari imobiliari. E vorba despre persoane fizizce care au luat credite pentru dezvoltari imobiliare si acestora nu li se aplica darea in plata. Legea acesta nu obliga pe om sa isi cedeze casa, ofera o parghie de negociere cu banca. Sunt convins ca multi oameni vor fi in situatia de a negocia cu banca creditul si de a-l stinge in conditii avantajoase pentru ambele parti."

Parlamentarul le va cere colegilor sai o sesiune extraordinara in care sa discute initiativa sa. Spera sa o si obtina, avand in vedere ca textul initial a fost adoptat aproape in unanimitate.

Seful statului a aratat insa in cererea de reexaminare ca forma adoptata contine termeni confuzi si, in loc sa ii ajute pe cei care au credite, risca sa creeze noi dificultati.

Si bancherii au atras atentia in mai multe randuri ca un astfel de act normativ odata intrat in vigoare ar putea dauna sistemului bancar romanesc. De asemenea, creditele imobiliare ar urma sa fie obtinute mai greu, cu avans de pana la 50% din valoarea imobilului, mai sustin acestia.

Argumentele pro si contra acestei legi vor fi reluate de alesi abia in februarie, daca nu se accepta sesiunea extraordinara. Pana atunci, sunt in concediu.


Musafir

#13

2016-02-02 11:47

Trebuie sa facem orice pentru a opri aceasta lege. Tinerii nostri nu au alta posibilitate de a putea sa-si rezolve problema locuintei.

Musafir

#14

2016-02-02 11:53

Aceasta lege este o piedica in calea dezvoltarii societatii, a fericirii tinerilor cu venituri modeste care nu au posibilitate sa-si achizitioneze o casa cu banii jos.
Un om

#15

2016-02-02 11:54

#11: -  

 Adică sa stam si sa vedem  luna de luna cum ne fure băncile doar ca firmele de constructii sa nu aiba probleme ..... pe bune!? 

Informeaza-te si dupa aia comenteaza

#16 Re:

2016-02-02 12:03

#1:  Adică tu asta consideri ca se va intampla daca este promulgată legea.... ia si mai informeaza-te . In Spania aceasta lege functioneaza si totusi români merg la munca acolo ..... surpriză in constructii.


Musafir

#17 Re: daca lucrezi in banca te cred si eu

2016-02-02 12:06

#5: -  

 


Musafir

#18

2016-02-02 12:08

Sa NU opriti aceasta lege! SUNT de acord cu aceasta lege, e necesara! Sa fie PROMULGATA!


Musafir

#19

2016-02-02 12:12

Am semnat aceasta petitie deoarece eu sunt una dintre persoanele care am deja dosarul in curs pentru prima casa...mi-am ales un apartament superb in cadrul Rezidence Metalurgiei ...vreau sa reusesc sa obtin apartamentul si asa cum imi doresc eu asa sigur viseaza multi alti tineri...!!!!! Lasati-ne sa ne putem asigura un viitor!!!!!!

Musafir

#20 Re:

2016-02-02 12:17

#18: -  

 Explica-ne si noua ce ai de castigat ???? Sau ce avem de castigat??

 


Musafir

#21 Re:

2016-02-02 12:17

#8: -  

 Sa inteleg ca tinerii de azi trebuie sa se sacrifice fara nici un drept, sa fie in continuare furati de banci iar pentru creditul luat sa plătească si copii lor doar ca viitorii tineri sa isi poată lua un credit.... ma faci sa rad .........trist daca doar atat poți gândi.


Musafir

#22 Re:

2016-02-02 12:17

#19: -  

 Si cu cei care nu mai pot plati, cum ramane, cu cei care se sinucid, cu cei care se imbolnavesc, care au copii, cum ramane?


Musafir

#23 Re:

2016-02-02 12:22

#13: -  

 NU trebuie sa facem nimic, legea trebuie sa fie PROMULGATA! Poate sa facem orice ca sa FIE PROMULGATA!!!


Musafir

#24 Re: Re:

2016-02-02 12:24

#20: - Re:  

 Pe bune??? Dar dumneata ce ai de castigat???


Musafir

#25

2016-02-02 12:29

#14: -  

 Serios!?...Spania are aceeasi lege si nu sta ,, in calea dezvoltării societatii si a fericirii tinerilor,,