OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția OPRITI LEGEA DARII IN PLATA ! TOT CONSUMATORUL VA PIERDE

Nmi

#651 Re:

2016-02-08 21:30

#648: -  

 Ca bine zici. Eu zic ca nu se va intampla asta. Se discuta undeva pe 20 februarie. Eu orcum il am in chirie ca mi-am facut casa. Spre deosebire de tineri eu am si casa, binenteles pusa pe parinti,dar facut-a de mine. Dar orcum l-e dau cheile si m-a judec cu ei. Un lucru important s-a produs deja, nu te mai poate executa direct executorul, in orce executie trebuie certificata de istanta de judecata

HAI SUS !

#652 Re: Re:

2016-02-08 22:15

#651: Nmi - Re:  

 Hai sa iti spun eu din cauza cui sunteti in situatia asta. STRICT din cauza voastra, nu a nimanui. Cand au venit zeci de experti din varii domenii sa va spuna ca legea este extrem de proasta v-a durut in cur. Ati preferat sa faceti galerie alora din grup si sa bateti din palme la hardaiele de rahat varsate in capul oricui v-a dat vreo sugestie. Se putea face de la inceput o lege beton pe care sa nu aiba nici Iohannis motive sa o intoarca, sa nu poata nici astia de la banci sa spuna nu, sa nu dea efecte negative nici asupra alora care vor face credite in viitor. NU ! Ati plecat urechea la niste paranoici care i-au etichetat pe toti ca fiind prosti, bancheri, sclavi si multe altele. Si atunci ati ramas singuri cu o lege proasta facuta pentru interesele de familie ale unuia. Daca spuneati STOP, hai sa ii ascultam si pe altii cu mai multa carte in domeniu acum legea era in vigoare iar noi in loc sa ne certam vorbeam despre flori de apartament, masini, filme sau alte nazbatii.

A venit Zilisteanu, profesor in economie, si a spus ca in urma legii isi pot pierde locul de munca zeci de mii de muncitori in constructii. V-a durut in cur. A bagat borfasul ala cateva mesaje ca Zilisteanu manipuleaza si voi ati si inceput sa il spurcati pe la toate colturile. Ba mai mult, ati avut tupeul sa veniti sa prezentati beneficiile care vor rezulta din faptul ca isi pierd unii serviciul. Guran, Blanculescu, Paun, Lidia Moise si cati altii, toti, facuti ca la usa cortului pentru ca v-au spus ca legea e proasta. Voi, zero barat la finante, astia cu peretii plini de diplome in domeniu, ei cu argumente pertinente, voi cu speculatii urechiste de pe Facebook si bloguri. 

Au venit toti sa va spuna ca nu e bine sa se creasca avansurile. V-a durut iar in cur ! Ati inceput impreuna cu liderii de grup sa luati la spurcare pe toata lumea care a spus asta dar si pe aia care vor credite, asa cum ati avut tupeul sa faceti si astazi. Ca mostra de mizerie va dau doua mesaje postate de postacii vostrii de pe Bursa si Reporter Virtual:

"Cine te-a pus sa lepezi plozi pana nu aveai casa? Acuma te planci ca nu ai casa si ca nu o sa poti sa iti ei din cauza noastra"

"Da daca te prind eu si iti rup toate osisoarele nu ai sa mai platesti chirie si sa vorbesti prostii ca o sa fi in spital"

Si atunci, cum dracului sa nu vi-i puneti in cap pe astia care vor credite? Cum cand i-ati spurcat de vreo 2 luni incoace ca la usa cortului? Vreti sa va dau mai multe, ca mai am? Vreti amenintari cu moartea, cu bataia, cu violul la femei, cu violul la barbati, cu dat foc, cu bagat in spital, cu facut de ras public? Cu ce vreti voi, ziceti ca vi le pun pe toate, le am pe categorii. Cum sa nu semneze si sa fie lumea impotriva voastra la capatul catorva luni de porcaieli si golanii? Logic acum, fara incrancenare. 

Inteleg acum ca 60% din grup i-a sarit la gat lui Zamfir pe motiv ca s-ar fi inteles cu bancile. Marturisesc ca atunci cam citit asta m-am tavalit pe jos de ras. Zamfir nu s-a inteles cu nimeni. SI asta dintr-un motiv foarte simplu, nu il duce mintea. Asta e un mic combinagiu local de genul lui Ghiveciu de la Buzau sau al lui Sova. Un mic tupeist local care a crezut ca da lovitura vietii dar pe care l-au facut astia din politica mare si KO si de ras. De asta chiar, sincer, imi e si un pic mila. Il injurati deci degeaba, nu v-a tradat. Din alte motive trebuie el injurat, dar la faza asta va zic sigur ca NU! 

Asa ca baieti, degeaba va lamentati. Faptul ca voi ati mers pe mana unor oameni prost inspirati unii, prost informati altii, prost intentionati, cu interese proaste, cu gura proasta, cu minte proasta, a dus la o lege extrem de proasta. Si prostia asta e la un pas sa ii coste mult pe altii care nu au nicio vina. In esenta, singurii vinovati de situatia voastra nu sunt nici bancherii, nici dezvoltatorii, nici cei care v-au zis ca legea e proasta si nici macar sambatarul. Voi sunteti de vina pentru ca ati avut ochelari de cal si pentru ca v-ati pus increderea in oamenii in care nu trebuia. 

Nmi

#653 Re: Re: Re:

2016-02-08 22:31

#652: HAI SUS ! - Re: Re:  

 Bancherule eu nu te-am injurat. Doar ca Romania pana in martie trebuie obligatoriu sa implementeze DIRECTIVA 17 a Uniunii Europene. Astfel-infrigiment


Musafir

#654

2016-02-08 22:49

Baiatul meu are 36 de ani.3 copii..locuieste in gazda si se zbate demult sa isi cumpere o locuinta a lui.de ce sa plateasca la altii...mai bine ar da rata la banca..decat sa-i faca pe altii cu bani....dar nu are de unde sa dea avansul cerut de banci..chiar daca lucreaza si el si nora....
HAI SUS !

#655 Re: Re: Re: Re:

2016-02-08 22:49

#653: Nmi - Re: Re: Re:  

 Asteapta pana in martie postacule :))) Asteptare placuta! Nici acum nu terminati cu paranoia cu "bancherii" :)))Vezi ca i-am zis acum cateva zile "pretenului" tau mustacios, lider de grup ca o sa si-o "ia din nou peste bot". Nu vreau sa te dezamagesc dar pana acum cam ce i-am zis s-a adeverit, de asta are asa mare boala pe mine. In proportie de 100%. Ca n-a vrut el sa asculte, nu am ce sa ii fac, asa este cand te dai destept, sfarsesti prost. El a inceput sa se victimizeze si a luat-o ca pe o amenintare fizica :))) Saracul de el nu a inteles ca vreau doar sa il pun in garda. Acum schelalaie ca turbatul. 

P.S. Nu ma refeream la tine cand am zis de injuraturi. 

Nmi

#656 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-02-08 22:59

#655: HAI SUS ! - Re: Re: Re: Re:  

 Dragul meu ce sa fac daca Uniunea Europeana vrea asta? Imi cer scuze fata de cei ce vor sa i-a credite si nu o sa mai poata, stiu fiecare isi doreste o casa. Hai sa cerem guvernului sa prea prin CEC creditul Prima Casa, si rezolvam problema. Nu cred ca trebuie sa sufere aproximativ 20 de milioane de romani ca noi nu vrem sa aplicam o amarata de directiva in martie. E obligatotie. Bodu si Isarescu au cerut ca bancile sa devina maleabile, astfel risca Darea in plata

HAI SUS !

#657 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-02-08 23:15

#656: Nmi - Re: Re: Re: Re: Re:  

 Prietene, ti-am zis, pana sa iti para rau de cineva asteapta pana in martie. Speranta moare ultima, sunt sigur ca ai mai auzit vorba asta. 

Nmi

#658 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-02-08 23:22

#657: HAI SUS ! - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Astept cu mare placere! Este o deosebita placere! Dar un lucru sa sti, nu pentru a da casa banci, doar pentru a negocia cu ea. Dupa care o sa o dau unor tineri casatoriti cu copii, care sa continuie sa plateasca creditul fara nici un avans sau pretentie financiara. Cel putin sper sa fac o bucurie unei famili tinere, si nici nu conteaza ca o sa pierd eu. Singura mea placere o sa imi ramana de acea de a negocia la sange cu banca

HAI SUS !

#659 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-02-08 23:24

#658: Nmi - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Exact asa sa faci :)))) Mult succes la negocieri :))

Nmi

#660 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-02-08 23:31

 Sper sa fi tu cel cu care o sa trebuiasca sa negociez. Ar fi o deosebita placere pentru mine. A doua mare placere. 

HAI SUS !

#661 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-02-08 23:38

#660: Nmi - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Sper sa te tratezi si tu si astia care vedeti bancheri si sub pat. Ar fi o mare placere pentru toata societatea. Vise  placute in continuare. 


Musafir

#662

2016-02-08 23:38

Eu nu inteleg de ce nu se despart lucrurile. Sa se spuna clar, legea DIP nu se aplica creditelor PC. Ai luat credit PC si nu mai platesti , esti executat pina se recupereaza creditul integral . Ai credit standard , in caz de nevoie poti beneficia de legea DIP. Si se impaca amindoua taberele .

HAI SUS !

#663 Re:

2016-02-08 23:42

#662: -  

 Pentru ca nu s-a vrut. Nu s-a vrut sa se stea la niciun fel de discutie. S-a mers pe aceeasi linie proasta de la inceput, oricine a venit cu idei de corectie a fost linsat public, metodic si chirurgical de masina de propaganda numita GCCC. 

cianul

#664 Re:

2016-02-08 23:45

#5: -  

 Multa prostie ai in tartacuta...

HAI SUS !

#665 Re: Re:

2016-02-08 23:48

#664: cianul - Re:  

 Noroc ca-l depasesti tu. Esti campion international la asta, iei 10 pe linie. 

haha

#666 Re:

2016-02-09 05:43

#634: Nmi -  

 Nu mai manca. Si nu mai plange pe internet, ca nu eu te-am pus sa iei credit.

 

Apropo, cine te-a pus sa iei credit in 2007 in loc sa studiezi piata ?

hahahaha

#667 Re:

2016-02-09 05:48

#654: -  

 Este esecul tau ca parinte ca nu ti-a pasat de propriul copil nici cat sa il educi sa nu ploadeasca inainte de a avea o cariera casa si bani.

 

Cu asa parinti ce pretentii poti sa mai ai ?

Nmi

#668 Re: Re:

2016-02-09 05:57

#666: haha - Re:  

 Ce sa studiezi cand toate creditele erau stadard, la orce Banca te duce-ai. Nu ma pus nimeni, eram si eu tanar, imi dorea-m o casa asa ca voi tinerilor. Dar spre linistea ta, am platit si rata si mi-am facut si o casa. Sa te vad pe tine ce o sa reusesti.

Nmi

#669

2016-02-09 07:09

Dragi tineri nu uitati ca tot noi suntem cei care ne+am luptat prin tribunale pentru scoaterea comisioanelor si clauzelor abuzive din contracte si multi inca se lupta si azi. Pentru ca voi sa nu le mai aveti in viitoarele contracte oferite prin bunatatea bancilor, cat despre avans asta sa fie ultima voastra grija. Tot la fel ne vom lupta si pentru legea asta,  ca pe viitor, voi tinerii sa fi-ti considerati parteneri ai bancilor,nu vacile lor de muls! Merge-ti pe mana noastra

Ion

#670 Re:

2016-02-09 08:37

#669: Nmi -  

Voi cei care ati eliminat cominisoanele abuzine - voi ne-ati batjocorit pe toti romanii.

 

Voi ati fost cei care ati semnat ca vreti acele comisiona, iar cand a fost sa platiti ati inceput sa urlati ca nu vreti sa dati banii inapoi. Si ati mers in tribunale ca sa va miscoreze ratele. Ai semnat negru pe alb ca vei plati o rata din ce in ce mai mare, si apoi ai cautat (si partial reusit) sa fugi de raspunderea asumata.

 

Imi e scarba de oameni ca voi !

Nmi

#671 Re: Re:

2016-02-09 08:48

#670: Ion - Re:  

 Si mie imi e scarba de oameni ca tine. Si de bancile care in scarba fata de mine au introdus acele comisioane ascunse si care nu au fost fair-play fata de noi. Eu imi asum ce am semnat fapt pentru care platesc si azi creditul. Iar daca esti scarbit de cineva in Romania asta cere azil bancilor mama din vest sa iti ofere un trai confortabil la ei in tara, poate acolo nu o sa iti mai fie scarba de noi cei ramasi. Si nu inteleg cu ce au fost badjocoriti romani, atunci cand s-au scos clauzele abuzive? Poate imi explici tu? Sa mori tu ca au fost badjocoriti...

Ion

#672 Re: Re: Re:

2016-02-09 09:12

#671: Nmi - Re: Re:  

 Ai semna ca vei plati acele clauze. Apoi ai dat-o la intors ca nu mai platesti si ne-au facut pe toti de rusine.

 

Insa ce iti pasa tie de reputatia tuturor romanilor cand buzunarul tau are de castigat ceva ?

 

Nmi

#673 Re: Re: Re: Re:

2016-02-09 09:34

#672: Ion - Re: Re: Re:  

 Lasa vrejeala, zi concret cu ce te-am badjocorit! La mintea ta ingusta nu ai inteles ca eu platesc creditul si in continuare. Vreau doar sa avem si noi anumiti romani un mod de a fii pe picior de egalitate cu banca. Am garantat cu apartamentul, acel bun sa il ea banca inapoi, nu sa extinda proprirea asupra altor bunuri sau salari. Asa pare a fi normal. Pana si camatarii ilegali iti iau doar cu ce ai garantat desteptule. Dar esti doar un ciumpalac care ar trebui sa renunte la cetatenia romana, asta in cazul in care ai dubla cetetenie si nu doresti sa mai fii badjocorit de catre mine!!!! Iar daca te referi la corectitudine din partea mea sa sti ca la semnarea contractului am garantat doar cu apartamentul si cu nimic alceva, deci e corect sa-si recapete banca inapoi doar apartamentul ca asta a acceptat si ea garantie. Spre linistea ta buzunarul meu nu castiga nimic, pierde doar aproximativ vreo 16000 de eu+ apartamentul care valoreaza la pretul pieti aproximativ 22000 eu. Iar ce mai am de rambursat banci e 26000eu in prezent. Cine castiga desteptul meu? Eu zic ca banca vreo 12000eu in 9 ani, destul de bun profit!

hahaha

#674 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-02-09 11:41

#673: Nmi - Re: Re: Re: Re:  

 Toata lumea a vazut ca romanii semneaza ca vor face ceva, dar cand vine sa faca acel ceva incep sa planga si sa fuga de raspundere.

 

Daca ai semnat ca trebuie sa platesti niste comisioane, de ce ai mai mers prin tribunale ca sa nu mai platesti acele comisioane ?

Nmi

#675 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-02-09 11:59

#674: hahaha - Re: Re: Re: Re: Re:  

 Scuza-ma ca iti zic dar esti un mare BOU! Pentru ca in DEMOCRATIE legea imi mai da si voie sa m-a apar la diferite abuzuri care se fac impotriva mea sau a altor persoane. Dar posibil ca tu sa fii vreu angajat al bancilor si dreptul de a te apara impotriva abuzutilor a diferitor institutii sa ti se para nedemocratic. Bou ai fost, bou o sa ramai!!!                          P,S. Nu eu am decis acele comisioane ca un aduz asupra mea, ci o instanta judecatoreasca. Iar daca vrei sa vezi ce inseanma un abuz, vino sa-ti trag doua perechi de palme, eu lucrund intr-o institutie a statului. Si asa informativ sa sti ca un abuz nu este decat in momentul producerii lui, adica trebuie sa se savarseasca.