Teatrul din Parc Bazilescu și Parc Cireșarii la Primăria Sector 1


Musafir

#1

2016-01-24 15:03

Locuiesc in zona teatrului de vara am avut spectacole pe vremuri pe aceasta scena,iar in Parcul Ciresarii am avut cele mai frumoase relizari de c\nd eram pionier, competitii sportrive,oina,fotbal, demonstratii canine cu politia Locala sector 1

Musafir

#2

2016-01-24 17:05

in speranta ca se va realiza ceva folositor culturii si instruirii tinerilor ramasi in tara !

Musafir

#3

2016-01-24 17:10

Este foarte important pentru noi toti sa păstrăm valorile lăsate mostenire si totodata sa lăsam copiilor noștri aceste valori . Am încredere in echipa de la Primaria Sectorului 1 ca va gestiona cu multa responsabilitate acest proiect si l va realiza.

Musafir

#4

2016-01-24 18:04

Sunt tata a doi copii am tot fost intrebat ce a fost acolo unde sunt antichitatile teatrului.....sa lasam si noi copiilor nostri ceva,ceva din trecutul nefericit,roata mare din herastrau ati dato jos.....poate cade si teatrul,si creste un BLOC.

Musafir

#5

2016-01-25 07:44

Pt.a lua masuri primaria sect.1 privind reconsolidarea teatrului din parc

Musafir

#6

2016-01-25 09:20

Cred ca ambele obiective trebuie redate cetatenilor, suna putin caraghios exprimarea...(de MECT si Ministerul Culturii) In prezent sunt lasate in paragina si nu sunt utilizate la valoarea lor. Locuiesc langa Parcul Ciresarii, care este lasat in paragina si este prea putin folosit de copii, care si asa nu au prea multe spatii de joaca. Deseori vad acolo numai adulti care joaca tenis, iar copiii vin la serbari doar de 1 iunie. Este mare pacat, mai cu seama ca in zona sunt blocuri cu multi copii!

Musafir

#7

2016-01-25 09:46

Sper ca va genera renașterea unui spațiu cultural. Succes!

Musafir

#8

2016-01-25 10:34

Prioritate si urgenta "0"

Musafir

#9

2016-01-25 13:20

Pentru a intra în firescul lucrurilor, domnilor!

Musafir

#10

2016-01-25 14:37

Pentru renovarea si redarea in circuitul cultural al Teatrului de Vara din Parcul Bazilescu. Cu oarecare modificari poate deveni sediul unor teatre din sectorul 1 care au sau au avut spectacole in clădiri cu bulină rosie.

Musafir

#11

2016-01-25 18:06

Sustin toate solicitarile dului Motoc pt ca a demonstrat implicarea dumnealui la diverse intamplari fara tam-tam si fara reclama. Doar fapte. Consider ca ma reprezinta

Musafir

#12

2016-01-25 18:10

Stau în sectorul 1 și sunt actor.

Musafir

#13

2016-01-25 18:22

Teatrul Bazilescu merita sa "fie iarasi viu", pentru noi tinerii si pentru cei dinaintea noastra care l-au vazut la vremea lui.

Musafir

#14

2016-01-25 18:47

Ciresarii este parcul in care am copilarit, era atat de frumos, de poveste... Pe vremea aceea ( anii 80 ) era unul din cele mai frumoase parcuri pt copii( o spun din perspectiva unui copil de 10 ani ) , cu personaje din desene animate la tot pasul, in marime naturala , cu casute din povesti ( imi aduc amibte acum de un dovleac urias... ) cu terenuri de tenis ...baschet, fotbal, tobogane racheta ..mese de ping-pong.... Pt noi era ceva de vis.... Se organizau dansuri si actiuni culturale pt copii...
In dovleacul sus amintit , daca nu ma insel, era ceva gen mica cofetarie... Imi aduc aminte ca puteai cumpara sucuri din dovleac...
MA DOARE SUFLETUL SA IL VAD IN PARAGINA !!!

NE VREM PARCUL INAPOI !

Musafir

#15

2016-01-25 18:59

Copil fiind, am văzut spectacole la teatrul de vară din parcul Bazilescu. Adolescentă fiind, mergeam în Herăstrău, să văd spectacole la acel teatru de vară, pe când teatrul meu de lângă casă devenea pădure. Mamă fiind, mi-am dus copiii oriunde, dar nu în parcul nostru să vadă spectacole de teatru cu păpuși. Acum sunt bunică și vreau să pot închide cercul. Vreau teatru pentru toți vecinii mei, fie ei copii, tineri, maturi sau pensionari. Iar primăria și restul autorităților să facă bine și să ntre în serviciul meu, al cetățeanului, fără dispute sterile legate de interese meschine. Mai puteți reevalua și ce se întâmplă cu teatrul Masca, de la o stație distanță, deoarece și acela pare mort.

Musafir

#16

2016-01-25 22:10

in Parcul Bazilescu se faceau spectacole de exceptie , are o acustica deosebita si o arhtectura de exceptie

Musafir

#17

2016-01-26 06:44

imi doresc un teatru de vara functional in zona de nord a bucurestiului si pentru ca este pacat de starea jalnica in care se afla aceasta minunata cladire !

Musafir

#18

2016-01-26 07:39

Trec in fiecare dimineata prin parc si am doua sentimente, imi aduc aminte de copilarie, cind acolo se organizau concerte si serbări. Mergea intreaga familie la iarba verde, muzica si socializare cu vecinii! Acum însă am un sentiment de nostalgie a acelor vremuri! Teatrul arata jalnic foloseste însă ca adapost caninilor maidanezi. Păcat de arhitectura acestei clădirii care odata era un simbol pentru acest cartier.

Musafir

#19

2016-01-26 08:14

Pentru ca am fost in acest teatru si ca imi pasa.

Musafir

#20

2016-01-26 08:35

Este foarte curios faptul ca, pana acum, Primaria Capitalei nu a facut nici un demers pentru a obtine Teatrul Bazilescu si baza sportive Ciresarii. Numai dupa ce cei de la sectorul 1 si-au manifestat interesul pentru cele doua locatii, brusc, s-a trezit si interesul Primariei Capitalei. Si ar mai fi ceva. Primaria Capitalei vrea sa dea baza Ciresarii in administrarea Clubului Sportiv Municipal, aceeasi institutie care de ani de zile angajeaza sportive straini, cu salarii de mii de euro pe luna, pe banii nostril, ai bucurestenilor, in loc sa se ocupe de atragerea catre sport, catre miscare a copiilor si tinerilor din Bucuresti! Ei bine, eu nu sunt de accord ca acest Club Sportiv al Municipiului Bucuresti sa primeasca pe tava baza Ciresarii, pe care sa o transforme intr-o facilitate cu circuit inchis, pentru tot felul de nsmecheri si invartiti!Q

Musafir

#21

2016-01-26 12:35

Am locuit in apropierea Parcului Bazilescu si este parcul copilariei mele!! imi doresc sa Il regasesc in splendoarea de alta data!

Musafir

#22

2016-01-26 12:59

pentru ca am rabdare si vreau sa vad ce va face primaria sector 1 pentru a rezolva aceasta problema.

Musafir

#23

2016-01-26 13:45

Sa ne protejam, aparam si folosim ceea ce inaintasii nostri ne-au lasat, pentru continuitate, stabilitate, buna stare si respect.

Musafir

#24 Re:

2016-01-26 14:06

#6: -  

 Acolo invata limbi straine,informatica,pian copii ai caror părinți nu au posibilități materiale pentru a plăti aceste cursuri.Acolo sunt copii campioni naționali la informatica,gimnastica aerobic...Mai informati-va.Cred ca ar fi păcat sa crească birouri pe aceste terenuri!


Musafir

#25

2016-01-26 14:56

Parcul Cireșarii a fost construit de părinții și bunicii celor din cartierul Grivița CFR și trebuie sa aparțină populației din zonă. TREBUIE sa fie înapoiat copiilor noștri!!!