Latina la clasa a VIII-a în noile Planuri-cadru de învăţământ


Musafir

#226

2016-01-16 18:16

Am semnat aceasta petitie pentru ca nu cred ca este drept sa se elimine din programul de pregatire a tinerilor in sistemul de invatamint romanesc a unei materii care este baza unei intregi ramuri de cercetare in stiintele umaniste - si anume FILOLOGIA. Dupa ce nu se mai face gramatica solid la orele de limba romana ,ERA ESENTIALA gramatica si economia divina a limbii latine care se poate studia de dragul artei de a comunica ordonat, sublim, in regimul culturii clasice . Cred ca se reediteaza greseala pe care o faceau in secolul XIX in cultura engleza, de pilda, cind se confunda cu paleontologia studiul limbilor clasice in regim filologic, sub impresia (eronata) a importantei incomensurabile a stiinei de ultima ora, in spetza a evolutionismului. Renuntarea la studiul limbilor clasice si care constituie nucleul filologiei moderne vaduveste cultura romana umanista. Limba latina este limba expresiei elegante, perfect masurate, pina la care s-a suit o epoca de stralucire cultural-intelectuala fara pereche in lumea de astazi. De ce sa lasam uritul si utilul pragmatismului modern, vesnic grabit, sa inlocuiasca frumosul si dulcele stil al rafinamentului clasic ?

Musafir

#227

2016-01-16 20:06

Sunt total împotriva eliminării Limbii latine din programa clasei a VIII-a. Motive?
- pentru că e limba-mamă a tarii noastre
- pentru că are o structură clară și te ajută să gândești
- pentru că e limba identității noastre istorice
- pentru că e limba care a fundamentat spațiul cultural european
- pentru că e limba culturii Renașterii
- pentru că e una dintre cele trei limbi sacre ale creștinismului
- pentru că acolo unde se termină limba latină se termină și Europa
- pentru că e limba denumirilor științifice
- pentru că este o limbă a combinațiilor binare

Musafir

#228

2016-01-17 10:03

Latina este mama limbii noastre!

Musafir

#229

2016-01-17 18:13

Consider ca trebuie sa se studieze în continuare limba latina în gimnaziu.

Musafir

#230

2016-01-17 19:34

pentru ca e necesara limba latina,chiar si asa ,e prea putin un an pentru studiu

Musafir

#231

2016-01-17 19:59

Am semnat această petiţie, deoarece ar fi injust să dispară limba latină din planurile cadru la clasa a VIII-a.

Musafir

#232

2016-01-17 20:55

Consider ca trebuie sa se studieze Latina la cls. a VIII-a in continuare, deoarece trebuie sa ne cunoastem trecutul istoric si radacinile.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-01-17 21:22



Musafir

#234

2016-01-17 21:23

Invatarea limbii latine in scoala este o oportunitate pentru elevi si o legatura a noastra, ca neam cu celelalte popoare de origine latina din Apus Cei care doresc sa scoata din scoala limab latina sunt cu ochii spre Rasarit.

Musafir

#235

2016-01-18 07:38

Limba latină este un obiect foarte important, deoarece formează baza culturii generale, ajută la disciplinarea minții și este obiectul de studiu prin care argumentam originea latina a limbii și poporului român.

Musafir

#236

2016-01-18 12:31

Este pentru binele meu

Musafir

#237 Re: Re:

2016-01-18 12:40

#79: - Re:  poate in mintea bolnava a unora se spune ca nu se face latina ,fiindca se face !

Menon

#238

2016-01-18 18:56

„Educaţia clasică creşte şi zideşte gândirea liberă şi competentă […]. Cine-i hrănit cu Homer, cu Sofocle, cu Thukydide, cu Virgiliu şi cu Tacit, nu-i uşor de abătut sau manipulat.” (Dan Slușanschi). Consiser că  aceste vorbe de duh ale distinsului clasicist ar convinge pe oricine de necesitatea limbilor clasice. Din nefericire, mulți s-au simțit, se simt și se vor simți lezați de citatul de mai sus.


Musafir

#239

2016-01-18 20:15

In această societate tehnologizata, avem nevoie de discipline umaniste. Eu as introduce si elemente de greaca sau de limbi orientale.

Musafir

#240

2016-01-18 23:11

Din Convingere. Nimic normal, nimic bun nu mai este acceptat. Identitatea noastra este batjocorita de straini, de cei din fruntea tarii, de cei care fac legile si de cei care le aplica, dupa bunul plac. Nu au demnitate, onoare, masura, nu cunosc ce inseamna dragoste fata de semeni, de tara, sunt lipsiti de morala. Romani, a venit momentul sa fim uniti, in fapte bune, in atitudine. Avem obligatii... trebuie sa ne cautam si drepturile!

Musafir

#241

2016-01-19 08:36

Tocmai am semnat si eu. Ma aștept ca medicii si avocații, juristii sa ia atitudine. Căci pentru ei, latina este foarte importantă. Dar nu numai! Datorită acestei limbi învățam cu ușurintă italiana, spaniola si alte limbi. Latina dezvolta gândirea si înțelegerea gramaticii. Sper, de dragul copiilor, sa rămână in programa școlară ca si pana acum.

Musafir

#242

2016-01-19 12:24

Am semnat aceasta petiție, deoarece eu consider ca, limba latina este esențială pentru orice elev. Mai ales dacă vrea sa meargă mai departe la profilul Limbi Străine (Dacă știi limba latina, îți este mai ușor sa înveți limbile străine)
-CMD

Musafir

#243

2016-01-20 06:02

Se aduce atingere identitatii nationale si romanismului

Musafir

#244

2016-01-20 08:29

Pentru ca ma afecteaza direct in ceea ce priveste numarul de ore din catedra

Musafir

#245

2016-01-20 09:35

Un studiu al planurilor-cadru din țările europene arată că, fără excepție, limbii și literaturii materne i se alocă cel mai mare număr de ore comparativ cu celelalte discipline, fiind considerată disciplină prioritară. De pildă, în Finlanda, unde se consideră că există cel mai eficient sistem educațional, elevii au în orar nu mai puțin de 14 ore de limbă și literatură maternă pe săptămână.De aceea latina trebuie neaparat studiata ,fiindca aceasta sta la baza limbii romane !

Musafir

#246

2016-01-20 17:49

Nu vreau sa se scoata latina sa o invat  pentru ca  m-am gandit sa fac sondaj de opinie in scoala mea si a durat 2 pauze si majoritatea colegilor de scoala au zis ca nu vor sa se scoata latina.


Musafir

#247

2016-01-20 19:18

Româna este o limbă de origine latină. Este foarte important să ne cunoaștem trecutul.

Musafir

#248

2016-01-20 22:11

Chiar dacă este o limbă moartă, încă este de actualitate. Foarte multe expresii vin din latină. Iar în limbajul științific este folosită foarte mult.
Și să nu uităm că limba latină este baza limbii române, dar și a altor limbi.

Musafir

#249

2016-01-21 13:40

Pentru ca este o limba important din punctul meu de vedere , de la acesta limba s-au format si celelalte limbi . Latina este baza !

Musafir

#250

2016-01-21 14:50

Pentru importanta limbii latine in cultura noastra ca popor latin.