Latina la clasa a VIII-a în noile Planuri-cadru de învăţământ


Musafir

/ #226

2016-01-16 18:16

Am semnat aceasta petitie pentru ca nu cred ca este drept sa se elimine din programul de pregatire a tinerilor in sistemul de invatamint romanesc a unei materii care este baza unei intregi ramuri de cercetare in stiintele umaniste - si anume FILOLOGIA. Dupa ce nu se mai face gramatica solid la orele de limba romana ,ERA ESENTIALA gramatica si economia divina a limbii latine care se poate studia de dragul artei de a comunica ordonat, sublim, in regimul culturii clasice . Cred ca se reediteaza greseala pe care o faceau in secolul XIX in cultura engleza, de pilda, cind se confunda cu paleontologia studiul limbilor clasice in regim filologic, sub impresia (eronata) a importantei incomensurabile a stiinei de ultima ora, in spetza a evolutionismului. Renuntarea la studiul limbilor clasice si care constituie nucleul filologiei moderne vaduveste cultura romana umanista. Limba latina este limba expresiei elegante, perfect masurate, pina la care s-a suit o epoca de stralucire cultural-intelectuala fara pereche in lumea de astazi. De ce sa lasam uritul si utilul pragmatismului modern, vesnic grabit, sa inlocuiasca frumosul si dulcele stil al rafinamentului clasic ?