Petitie impotriva modificarii L223 Legea pensiilor militare

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie impotriva modificarii L223 Legea pensiilor militare


Musafir

#51

2015-12-12 21:51

Pentru MAREA NEDREPTATE CARE SE FACE !
O lege organica nu se modifica printr-o OUG !
O lege nu se schimba inainte de a fi intrata in vigoare!
Militarii au ajuns un troc politic desi au fost primii reformati si au contribuit EFECTIV la integrarea Romaniei in NATO si UE !
Magistratii , desi ne pastreaza in continuare in afara UE,prin intreruperea lucrului au obtinut si salarii si pensii mai mult decat decente. Sa intrerupa si militarii lucrul? Sau ei nu sunt "o putere"?

Musafir

#52

2015-12-12 22:09

ma simt nedreptatit pentru neacordarea drepturilor legale prin nerecalcularea pensiei militare pe caz de boala grupa a3-a in pensie pentru limita de varsta in anul 2010 cand am implinit 55 de ani,desi am inaintat documentele legale.sunt total dezamagit ca politicienii nostri pe care noi ii alegem in speranta ca vor repara erorile facute de predecesorii lor isi bat joc de noi pensionarii,de cei care muncesc si de tineret.-se motiveaza ca nu au bani,nu au fonduri,bineinteles ca nu au...---...pentru noi-dar pentru ei toti cei care sunt alesii nostri si-au gasit resurse bugetare stabilindu-si salarii si pensii pentru cand vor parasi politicul ca sa doarma in continuare linistiti cum hiberneaza si acum comod in sedintele din plen.acestea sunt venituri nesimtite domnilor.

Musafir

#53

2015-12-12 22:37

Acesta nu este un stat de drept.

Musafir

#54

2015-12-12 23:41

In ce stat democratic ordonanta de urganta a guvernului modifica prevederi ale unei legi organice?

Musafir

#55

2015-12-13 00:18

O lege formata timp de patru ani si aprobată de Președinte Romaniei NU POATE FI SCHIBATA de un guvern de tranzitie.
Nu asa se pot rezolva problemele tari, prin spatele culiselor intr-un mod ascuns. Renunțați la minciuni domnilor guvernanți.

Musafir

#56

2015-12-13 00:21

M-am săturat ca, după o viață de privațiuni, guvernele să-și bată joc de cariera și viața mea și a altora! Una au promis alta au făcut! Acesta nu este un stat de drept! Acest stat nu respectă nici principiile esențiale ale dreptului! Acesta este un stat de MAFIOȚI! Care vor ajunge să suporte consecințele actelor lor! JUR să mă răzbun crunt pe familiile acestor impostori care ne conduc! Trecuți, prezenți și viitori! Chiar nu mai am nimic de pierdut! TRĂIASCĂ DEMNITATEA ȘI DREPTATEA!

Musafir

#57

2015-12-13 02:24

Nu vreau sa cumpar...de ce nu se dezactiveaza bifa??

Musafir

#58

2015-12-13 04:36

Pentru ca este o incalcare a legii si totodata un mare abuz ,pentru care trebuie sa raspunda toti cei implicati.

Musafir

#59

2015-12-13 05:35

nu este legal sa se modifice o lege printro ordonanta de urgenta, nu este legal sa fie diminuat un drept deja castigat, nu putem fi de acord ca in fiecare an sa se recalculeze aceste pensii in urma unor propuneri venite de aiurea (iar daca initiatorul acestei ultime propuneri este Gabriel Oprea nu pot decat sa-i transmit si eu "sa-i fie rusine, rusine, rusine pentru toate tradarile manifestate pana acum)

Musafir

#60

2015-12-13 05:37

Niciodata in istoaria poporului roman, militarii nu au constituit o clasa sociala privilegiata, in schimb a fost mereu sacrificata pentru interesele nationale.Din pacate in spatele intereselor nationale s-au ascuns interesele grupurilor privilegiate. De ce Legea Pensiilor militare a fost extinsa asupra tuturor grupurilor de privilegiati si parveniti slugarnici. Poporul care-si umileste aceasta categorie de personal se transforma treptat in sluga.

Musafir

#61

2015-12-13 06:04

Ati vazut pana acum o petitie luata in calcul de catre guvernanti nostri .Am semnat petitia, deoarece poate poate se va schimba ceva....

Musafir

#62

2015-12-13 06:17

Pt ca militarii merita mai mult respect!

Musafir

#63

2015-12-13 06:18

pt. dreptate.

Musafir

#64

2015-12-13 06:19

DEMISIA MOTOC,Sava Ot., cIUCA, mACIU, LUCA! Desfintarea actualei conduceri a ANCMRR! Atat la acest moment!

Musafir

#65

2015-12-13 06:24

Oare toti ce sau perindat pe la acest guvern judeca intai de a face ceva sau sunt impuse toate ce trebuie facute in folosuk altuia pare Romania nu are oameni conpetenti pentru a conduce guvernul ca de 26 de ani tot asteptam sa fie mai bine pentru noi cei de rand si atitudinea unor ministri cu jigniri sau comparatii ne trebuie noua nu avem un ministru care sa se lute in fruntea acelui guvern pentru cetateni oare acesti ministri nu au fost trimisi de FNI in ciuda ca Ponta lea dat de multe ori peste nas sasi inpuna regulile lor dictate de conducearea acestei institutii?

Musafir

#66

2015-12-13 06:38

E inadmisdibil cata bataie de joc suporta pensiile militsrilor ......pentru parlamerntari si presedintie sunt mereu bani?

Musafir

#67

2015-12-13 06:49

Am semnat acesta petitie, intrucat este a doua oara cand un guvern aplica ”curbe de sacrificiu” in cazul pensionarilor si activilor din SNAOP. Cu exceptia unora care si-au facut diferite aranjamente in 2010, ceilalti pensionari au o pensie de supravietuire. S-au taiat sistematic drepturile militarilor ,politistilor etc., insa drepturile politicienilor au crescut permanent.Ei au dreptul sa fure, sa minta, sa vanda toata tara ca la piata.Dupa 26 de ani din decembrie 1989 cand au mai murit niste fraieri, toata tara este praf si pulbere.
Dupa basescu ne-am procopsit cu un presedinte navetist, plimbaret prin lume, de o avaritie care o intrece pe altor inaintasi ”ilustri” si care nu are habar ce sa faca, decat ordinele pe care le primeste de la cei care l-au plantat la Cotroceni.Acum avem un guvern care procedeaza ca hotii, modificand legi peste noapte.Mi-e sila de toate aceste slugi care au vandut tara, pentru ca ei sa-si satisfaca poftele de inavutire.

Musafir

#68

2015-12-13 07:04

Este timpul ca in tara asta legile sa le faca numai Parlamentul

Musafir

#69

2015-12-13 07:04

Demersul acestui guvern "tehnocrat" aduce aminte de abuzurile regimului basescu-boc&comp. Reprezinta o dovada clara de rea credinta, neprofesionalism si manipulare externa. Fara conducatori romani, patrioti, fara oameni de calitate si onoare tara asta nu are viitor...sau poate ca asta se urmareste...Imi este rusine ca am trait in aceasta tara condusa de tradatori in ultimii 25 de ani si nu am facut ceva pentru a indrepta lucrurile.

Musafir

#70

2015-12-13 07:15

Pana cand vom fi bataia de joc a oricarui politruc ce ajunge intr-o functie de conducere in tara asta ?
Pana cand se va incalca orice lege fara a fi tras la raspundere cel care se face vinovat ?
20.000 de instigatori au schimbat un guvern.Noi,peste 200.000 de pensionari militari chiar nu avem nici un cuvant de spus ?
MApN-ul chiar nu isi poate apara subordonatii? Sau in conducerea MApN-ului sunt pusi numai cei fara coloana vertebrala ? Sau noi suntem o categorie sociala de care trebuie sa se scape ? Impuscati-ne fratilor! E mult mai simplu si mult mai ieftin !

Musafir

#71

2015-12-13 07:20

Am semnat aceasta petitie pentru ca este abuziva si total nedreapta chiar raportat la multe categorii de pensionari civili. Sunt un viitor pensionar militar cu 23 de ani vechime in grupa "alte conditii". Prin anularea art.22 grupa de munca nu-mi mai foloseste la absolut nimic.

Musafir

#72

2015-12-13 07:39

O hotarare de guvern nu poate modifica o lege.

Musafir

#73

2015-12-13 07:43

Alt guvern care-si bate joc de armata romaniei si militarii ei.

Musafir

#74

2015-12-13 07:53

Sunt impotriva modificarii legii!
Mihai

#75 Guvernul imi fura 8 ani din viata!

2015-12-13 07:56

Sunt viitor pensionar militar. Am o vechime cumulata de 53 ani.

Prin aceasta OUG, cu 45 ani cumulati ajung la acel procent de maxim 85.

Deci diferenta de 8 ani de munca, pur si simplu mi se taie.

Procentele rezultate din pensia suplimentara mi se taie.

Asa-mi trebuie, sa ma invat minte ca nu m-am pensionat de tanar.

Este inadmisibil. Cum sa-i iei cuiva 8 ani de munca ?!

Probabil voi ajunge pana la CEDO, nu pot sta spectator la propria-mi executie.

Lasati Legea 223 asa cum a fost ea promulgata!

Ce prestigiu are un Presedinte care a promulgat o Lege si vine cineva sa i-o modifice chiar inainte de a fi aplicata ?