Petitie impotriva modificarii L223 Legea pensiilor militare

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie impotriva modificarii L223 Legea pensiilor militare

Puiu Gh.Budau
Musafir

#126

2015-12-13 14:08

OGU 57/2015 Nu a fost contrasemata de Ministrul Justitiei Inalt Funtionar public la Brussel in concediu fara plata si MINISTRUL IN "GUVERNUL MEU "JOHANNIS era obsolut necesara  SA SEMNEZE PENTRU conformitate si legaliate.In celasi timp legea se adreseaza si functionarilior cu statut special din cadrul AGENTIEI NATIONALE A PENICENCIARELOR-CARE SUNT SUB JURIDICTIA MINISTRULUI JUSTITIEI.Dupa parerea mea este OGU 57/2015 ESTE neconstitionala.CINE O POATE ATACA LA CCR ?!

Andi H.
Autorul acestei petitii

#127 PT. DREPTATE

2015-12-13 14:20

ROMANI , acesti parlamentari nemernici vor pensii speciale intre 1500 lei (pentru doar un 1 de mandat ) si 4000 lei .Si-au dublat /triplat salariile. Preseditele are salariul marit cu 380 %. Guvernul ,la fel.Toate institutiile vor SALARII MARI. Dar MILITARII CE SE VOR PENSIONA DIN 2016,DUPA NOUA LEGE o sa primeasca pensie INTRE 700 SI 1300 LEI.(Exceptie grade mari). Toti Militarilor (in rezerva sau activitate)trbuie sa luati o decizie -ORI SUNTETI SCLAVI /LASI SI NU AVETI DEMNITATE-ORI VA TREZITI SI IMPREUNA SA PUNEM CAPAT ACESTEI "CRIME" SOCIALE . CAT MAI INDURATI? Este alegerea voastra.


Musafir

#128

2015-12-13 14:36

conform legislatiei pensia suplimentara a fost platita in procent de 2(respectiv 5 la suata) dim solda lunara bruta iar restituirea trebuie radata celor care au platit tot in functie de procentul din solda lunara bruta.OUG care modifica L 223 prevede ca pensia suplimentara este platita contribuabililor in procent din solda lunara bruta a functiei de baza(care este mai mica decit solda lunara bruta). Daca astfel de greseli nu sunt facute cu intentie(ceia ce ar fi de fapt un furt sau o inselalaciune) atunci trebie sa fie eliminate dar si sanctionati incompetentii care au putut sa prevada in acte oficiale astfel de ilegalitati

Musafir

#129

2015-12-13 14:40

Pentru eliminarea discriminarii dintre magistrati si militari si pentru a se respecta Constitutia si legile tarii
Popa Vasile

#130

2015-12-13 14:45

Dragi "camarazi" ANONIMI ,cum vreti sa luptati pentru drepturile voastre ,cand voua va e frica sa va dati si numele in petitie .....????? Unitatea nu se face cu anonimi!!!!! Vreti sa vi se rezolve problemele dar voi sa stati in umbra cum ati facut-o si pana acum - rusine, lasilor ,unde va este demnitatea?!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-12-13 14:51



Musafir

#132

2015-12-13 15:04

Am semnat petitia deoarece am convingerea ca acesti oameni merita sa fie platiti bine!
ovidiu
Musafir

#133

2015-12-13 15:05

O lege votata in Parlamentul Romaniei si promulgata de un presedinte nu poate fi modificata de o OUG al unui guvern instaurat la apelul bocancilor !!! De ce am semnat aceasta petitie ? Pentru ca asa a inceput si in 2010, cu pensionarii militari, dupa aceea au urmat salariile si celelalte pensii civile, disponibilizari in administratie si intreprinderi, etc. sau ati uitat ? Un popor care isi uita istoria este dator sa o repete ! Noi nu am uitat si nu vrem sa o repetam.


Musafir

#134

2015-12-13 15:08

Pentru respectarea legii odata emise si aprobate;pentru respectarea cuvintului dat,etc

Musafir

#135

2015-12-13 15:39

Nu e nici constitutional , nici moral sa modifici o lege aprobata de reprezentantii romanilor in parlamentm de catre cine?...de catre cineva pe care nu i-a ales nimeni...poate Uniunea Europeana...acolo sa mearga...cat mai au unde...

Musafir

#136

2015-12-13 15:45

pentru ca ma vizeaza ca salariat

Musafir

#137

2015-12-13 15:48

Sunt militar de cariera si este pentru a 3-a oara cand mi-au fost afectate interesele si drepturile! a)cand am acceptat ,pentru ca Romania sa intre in NATO,sa trec in rezerva la 51 ani(aici m-a ars la pensie c-am iesit mai devreme) b)cand boc-basescu s-au.....pe legea 164 si mi-a interzis cumulul si 3) acum cand mdificand alta lege organica(223) ma nedreptateste din nou!E prea mare dispretul si ar trebui sa fim uniti si sa ne cerem respectul si drepturile L-223 nemodificata!


Musafir

#138

2015-12-13 15:53

Sunt pensionar militar am iesit cu legea lui BOC MIE RUSINE SA SPUN







aM SLUJIT ACEASTA TARA



Am slujit aceasta tara timp de 32 de ani





Am lucrat in armata 32 de ani sunt pensionar militar mie rusine sa spun ce pensie am am fost si in misiune externa dar nu ne baga nimeni in seama rusine o institutie care apara o tara sa fie atat de neglijata dar la calamitati si altele UNDEI ARMATA SA NE AJUTE nu mai spun nimc bine ca NENOROCITII stiu ei cine sunt stiu sa-si voteze salariile si pensiile pe restu dai in .......













a







Musafir

#139

2015-12-13 16:01

Ne-am saturat sa mai fim marea muta, sa fim in sondaje pe locul intai in increderea populatiei in armata, iar dupa o viata de privatiuni, niste politicieni neaveniti sa isi bata joc de institutia militara. Daca tot ne-am aliniat standardelor NATO de ce nu aliniem si soldele , pensiile, etc??As dori sa ne organizam la nivel national, pentru a avea cu adevarat un cuvangt de spus

Musafir

#140

2015-12-13 16:02

1. Pensia trebuie sa fie numai pensie calculata din solda bruta cca 85%.
2. Trebuie sa se adauge separat pe talon pensia suplimentara pentru care s-a cotizat individual.
3. Trebuie sa se aduge separat pe talon sporul oferit de Statutul cadrelor militare (10%, 15%, sau 20%).

Musafir

#141

2015-12-13 16:08

Fiindca este rusinos ca o OUG sa modifice Legea 223 priviind pensiile militare. O lege aprobata de Parlament,promulgata de Presedinte si publicata in Monitorul ofocial inca din August 2015 si care este o lege organica. Pensionarii militari sunt o batjocoriti.
Andi H.
Autorul acestei petitii

#142 Re:

2015-12-13 16:11

#140: -  

 corect !


Musafir

#143

2015-12-13 16:17

Aceasta ordonanta nu este constitutionala deoarece nu poate fi schimbata o lege care a fost promulgata de presedinte"

Musafir

#144

2015-12-13 16:37

pentru ca sunt direct vizat de acest lucru,am o pensie mica si m-as fi bucurat ca prin recalculare sa se modifice cuantumul ei,dac eu am o pensie nesimtita,adica 1546 lei,atunci eu renunt definitiv la ea.M.PIELARU.

Musafir

#145

2015-12-13 16:48

La pensie am iesit cu o vechime de 51 ani,din care ca militar 34 ani,am primit si primesc o pensie modesta,fata de alesii nostri din parlament,deaceea asi dori sa ne lase in pace,suntem oameni batrani,nu mai suportam atata tensiune si stres.Viata e destul de scurta si vrem sa o traim in liniste.
Antimas

#146

2015-12-13 17:01

ANCMRR si SCMD sunt inexistente? E clar ca sunt "subordonate" puterii.


Musafir

#147

2015-12-13 17:12

Cati papusari vin la conducerea tarii se leaga de pensiile militarilor. Care este motivul ? Stiu guvernantii cate nopti nedormite, zile de nastere sarbatorite la serviciu, fara Revelion, fara zile libere de paste, fara invoiri, cu toate ca erau legale. La nasterea copiilor mergeai din fuga, la inmormantari fugeai , nu te invoia nimeni, familiii destramate din cauza serviciului , ultraje care nu se inregistreaza sa nu dea rau la bilanturi si mai au curaj sa taie pensii ?
A modificat cineva Constitutia si noi nu stim ? Art 15 alin 2 "Nici o lege nu se aplica retroactiv ", decat la sugestia parsivilor. Si-au facut pensii speciale, au dormit 4,8,12 etc ani si si- au stabilit pensii speciale? Rusine sa va fie guvernanti! Ne-ati vandut, ne-ati tot vandut, pana va vom vinde noi pe voi, sa dea faliment si alte tari !


Musafir

#148

2015-12-13 17:13

BATAIE DE JOC ,TREBUIE SA IESIM IN STRADA SA NE APARAM DREPTURILE !!SUNATI MOBILIZAREA ,NU MAI AVEM CE PIERDE !!

Musafir

#149

2015-12-13 17:20

nu poate nimeni sa isi bata joc de noptile pierdute de mine pentru tara.am muncit noaptea cati toti parlamentarii la un loc.

Musafir

#150

2015-12-13 17:20

Daca suntem militari si nu avem dreptul la sindicate si dreptul la prosteste asta nu insemana ca trebuie sa fim calcati in picioare la urma urmei toti platim preturi la nicel european, dece nu avem si venituri la nivel european?