Viitorul are autor #Colectiv. Revendicările stângii

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Viitorul are autor #Colectiv. Revendicările stângii


Musafir

#26

2015-11-05 10:32

Pentru ca Presedintele tarii a spus ca vrea sa tina seama de propunerile societatii civile !

Musafir

#27

2015-11-05 10:34

Cerem nationalizarea resurselor naturale ale Romaniei instrainate in perioada celor 25 de ani.

Musafir

#28

2015-11-05 11:43

De de am semnat petitia ? Simplu ! Pt ca am convingeri de stanga ! Si....pt ca toata societatea - cei care muncesc cu bratele sau cu mintea, inclusiv cei defavorizati trebuie sa se dezvolte impreuna. Pt aceasta este absolut necesara o impartire cat mai echitabila a resurselor materiale generate de munca, dar si de capital !
Oana

#29 Completari

2015-11-05 12:30

Ceea ce este scris in aceasta petite este un inceput bun, insa mai sunt si multe alte puncte presante. Nu stiu sigur daca sunt de stanga sau nu, dar mie mi-ar placea sa vad si urmatoarele puncte pe lista:

1. Pedepse mai mari pentru coruptie si pentru folosirea nejustificata a banilor publici.

2. Recuperarea prejudiciilor de la cei vinovati.

3. Parlament unicameral cu 300 de parlamentari si scaderea avantajelor acestora.

4. Implementarea Legii Lustratiei.

5. Redeschiderea dosarului Revolutiei.

Multumesc.


Musafir

#30 Re: Opinie

2015-11-05 12:31

#7: Anonymous - Opinie 

Trebuie inceput de undeva. De acord ca va trebui sa stam la masa si sa discutam aplicat. Exact de asta este nevoie acum. De infrastructura asta de organizare. Oamenii cu idei si cunostinte sa se intalnreasca si sa lucreze pe fiecare revendicare in parte. Altfel nu iesim din generalitati si nu reusim sa transformam ideile in pasi concreti. 

Inteleg de ce pe multi oameni deranjeaza formularile "de stanga" sau "de dreapta". E o afirmare a unei identitati politice ce nu are de-a face cu apartenenta partidele politice existente la noi, ci cu un anumit set de valori si principii de baza. Adica exact ce reprosam politicienilor ca le lipseste. 


Musafir

#31 andrei g

2015-11-05 12:58

1. Nu se poate  vorbi despre o nationalizare , acest punct poate decredibiliza intreg demersul . Rascumparare de la proprietari a unor imobile de interes local , mai plauzibil  .  In al doilea rand trebuie sa existe sanctiuni foarte mari pentru cei care isi lasa cladirile in degradare in scopul unor investitii imobiliare ulterioare  - pana la penal. 

2. impozitarea progresiva , 

3. impozitarea luxului - 


Musafir

#32

2015-11-05 13:33

Bugetul apararii trebuie neaparat sa scada! Nu ne mai dorim FMI, nu ne mai dorim armata si razboaie! Ne dorim PACE pe glob! -- Riccarda

Musafir

#33

2015-11-05 14:28

Pentru ca numai o stanga adevarata poate ajuta tara asta !

Musafir

#34

2015-11-05 14:38

As introduce pe lista domeniilor care ar trebui finantate si invatamantul. Inainte insa cred ca trebuie facuta o schimbare radicala in ceea ce priveste "folosofia" finantarilor de la buget. Teoria asta cretina, neocolonialist-capitalista, comform careia banii nu trebuie investiti in oameni ci in betoane si aparatura (directiva FMI, BM, BCE samd) a adus la situatiile dezastruoase din invatamant, sanatate, sport, servicii sociale in contrast cu stuatia infloritoare din servicii, justitie si jandarmerie unde toti manaitorii de pulan au lefuri babane nejustificate nicicum de eficienta, competenta samd.
Cred ca petitia ar trebui sa includa si situatia redeventelor (blocate de guvernanti si FMI) a impunerii fortate a preturilor la energie si multe alte lucruri care priveaza Romania de obtinerea unor venituri sau care-i compromit viiitorul. Fara de toate acestea, ascunse atat de bine in spatele sloganurilor de dreptate si cinste, toata aceasta "revolutie" va fi apa de ploaie!
Guillermo

#35

2015-11-05 16:24

A fost uitat finantarea din sistem educativ: actual este 3,7% din PIB, UE cere 6% din PIB si medie in UE este de 5,41% (Romania este ultimul rand dupa Bulgaria...)


Musafir

#36

2015-11-05 16:37

Pentru ca sustin toate ideile din petitie

Musafir

#37

2015-11-05 16:45

Platforma poate fi un inceput pentru corectarea greselilor care s-au facut in procesul de guvernare a acestei tari . Pentru ca dorim o alta abordare a problemelor sociale , care sa aiba ca rezultat un trai ma bun pentru cei defavorizati .Pentru ca doresc ca impozitele pe care le platesc sa se concretizeze in inzestrarea cu cele necesare a spitalelor , scolilor , pentru a circula pe autostrazi fara probleme , si in general ,banii dati sa se intoarca spre protectie sociala , nu sa se scurga la corupti . Si pentru viitorul copiilor nostrii , care cresc fara sa vada valori morale pe care sa le poata urma .

Musafir

#38

2015-11-05 18:11

O societate moderna, democratica are la baza valorile publice - valorile publice inseamna ale tuturor, valorile publice nu inseamna ale nimanui.
Privatizarea domeniului public - servicii sau alt gen de resurse- nu reprezinta altceva decat o confiscare, o acaparare a acestor valori sau resurse in favoarea unor grupuri de interese restrangand sau conditionand accesul societatii in general la acestea.

La aceasta petitie s-ar mai putea adauga doua puncte:

- Infiintarea unui departament (agentii) care sa se ocupe de implicarea statului ca parte, ca actionar direct in proiectele de interes national.

-Infiintarea unui departament care sa se ocupe de cresterea valorificarii efortului national , a nivelului de valorificare a resurselor.

 


Musafir

#39

2015-11-05 18:12

Este o datorie morala

Musafir

#40

2015-11-05 18:30

Pentru schimbarea sistemului.

Musafir

#41

2015-11-05 18:44

Pentru ca asa e normal!
xxx

#42 Re: Re: Opinie

2015-11-05 19:20

#30: - Re: Opinie 

 Daca intelegi ca deranjeaza de ce nu renunti la formulare? De ce impui ceva ce nu este agreat?


Musafir

#43

2015-11-05 19:26

sper, ca aceasta lista a revendicarilor sa fie propagata cat mai pe larg. noi in ungaria suferim de ravagiile unei haite de nemernici clericali-neoliberali-fascisti, dar toate miscarile de protest impotriva acestor talhari este pe de-a drept rapita de o gasca de mascarici euro-atlantisti, care au deviat de mult directia miscarilor de protest. noi, cei injositi, jefuiti, umiliti de aceasta scarbosenie de captalism vorace, nu suntem reprezentati in aceste mascarade de indignari de plastic in bleu-marine. deci, ramanem cu poponeata lipita de fotoliu acasa si nu iesim la acest balci al lingusirii eu-sua-nato. sa le fie mai mare rusine, sleahta de lingai pro-occidentali

Musafir

#44

2015-11-05 20:28

In 1991, in Munchen, mi s-a cerut, de domnii Weber Otto si Ciumara, sa candidez la functia de presedinte. Le-am spus, da, dar fara popi in jurul meu! Pai... PNT-cd, stiti, ... . Stiu, ... atunci refuz.
Evident ca si celelalte solicitari merita atentie.
Dar am rezerve ca veti reusi. Observ si aici nume ce s-au compromis deja, de ce am miza pe ei? Apoi multa tinerete si mai putin realism.
Lucian

#45 sub 1000 de semnături după 2 zile?

2015-11-05 21:52

Deprimant. Mai bine fugim, țara asta e sortită fascismului. O să vină Monica Macovei și ne va executa pe toți.


Musafir

#46

2015-11-06 12:01

Este necesară o echilibrare a discursului public, care să atragă după sine și o ameliorare a măsurilor luate de guvernanți. Atenția guvernanților și legiuitorilor trebuie să se îndrepte din nou către oameni și nu către metrici economice ușor manipulabile și manevrabile.
nici prea-prea, nici foarte-foarte

#47 Mdaa...

2015-11-07 07:18

Am semnat, desi in privinta BOR eu cer IMPOZITAREA veniturilor!

robi

#48 Re:

2015-11-07 09:31

#5: -   robi

 partea cu impozitul progresiv este o mare greseala pentru ca eu la nivel de individ pot negocia cu angajatorul. Acum este convenabil sa plătesc la mult, daca se schimba legea uni pot alege sa aibă minim pe economie pe statul de plata. Aveti nevoie de oameni care muncesc in diverse domenii pentru sfaturi pertinente si care sa ajute bugetul de stat nu sa il saraceasca. Multinaționalele pot oricând sa plece. Acolo lucrează multi oameni. Daca intra in somaj toti ne ducem la vale. Codul muncii nu prea il ajuta pe salariat a avut grija guvernarea boc sa te faca sclav pe plantatie. Ar fi bine sa avem ceva drepturi si sa nu mai existe discriminare de varsta si dupa 40 de ani sa nu te mai angajeze nimeni in condițiile in care poti sa te pensionezi la 65 de ani. In plus poate dispare si lozinca "poti pleca,la poarta am 100 de oameni sa te inlocuiasca" poate vor capata putina minte si salariatii si nu vor mai accepta munca la negru pentru a primii diverse ajutoare sociale sau a beneficia de diverse scazaminte ... La caldura,gaze grădinița etc. Sunt muuuulte care trebuiesc modificate in sistem. Nu îmi vin toate odata in cap. Succes

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-11-07 09:43



Musafir

#50

2015-11-07 10:10

La alegerea prin vot direct a Primului Ministru nu s-a gândit nimeni?