Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!


Musafir

#2001 Re:

2015-11-06 18:19

#1999: -  

 Băiete, TOATE SUMELE VENITE DE LA BUGET AU DESTINAŢIE FIXA. SI ELE SUNT JUSTIFICATE PANA LA ULTIMUL BANUT PE DESTINATIE.


Musafir

#2002

2015-11-06 18:20

Patriarhu Daniel zis si Ali Barba si cei 40 de HOTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#2003 Re: impozitarea Bisericii Ortodoxe Române

2015-11-06 18:26

#1989: marc - impozitarea Bisericii Ortodoxe Române 

 Văd că esti un meticulos, riguros în a merge pe firul logic până la capăt. Spune-mi şi mie câţi bani primeşte de la stat o parohie şi care sunt cheltuielile pe care trebuie să le facă.

Pentru că eu ştiu că profitul unei afaceri= VENITURI minus CHELTUIELI.

Si apropo- parohia are 300 de enoriasi.


Musafir

#2004 Re: impozitarea Bisericii Ortodoxe Române

2015-11-06 18:33

#1989: marc - impozitarea Bisericii Ortodoxe Române 

 Numar biserici, manastiri, capele, paraclise ortodoxe -14000.

Numar localitati -13800


Musafir

#2005

2015-11-06 18:37

Vad ca la cei din spitale care au nevoie de multa, multa rugaciune, nu prea se mai gandeste nimeni. Trist! Ne gandum doar la capra vecinului. Care nu stim macar cum arata.


Musafir

#2006

2015-11-06 18:40

Pentru indepartarea Masonilor din Ortodoxie.

Musafir

#2007

2015-11-06 18:46

Mult prea multe biserici făcute .Asta nu e credința tot ce e legat de biserici si popi este o mare afacere.gândiți vă toti popi au vile si masini luxoase noi țăranii oamenii de rand muncim pe brânci si abia avem o cameră

Musafir

#2008

2015-11-06 19:02

Am semnat aceasta petitie deoarece atitudinea lui fata de cei morti si ranati nu a fost deloc potrivita având in vedere pozitia si atribuțiunile sale.

Musafir

#2009

2015-11-06 19:06

pentru ca m-au dezgustat si oripilat declaratiile acestui preafericit

Musafir

#2010

2015-11-06 19:17

Acest individ dubios nu este absolut deloc potrivit pt aceasta functie!
Modestia,bunătatea,credinta,iubirea...sunt normalitatile total absente din comportamentul Preafericitului Daniel!
El Iubește aurul,banii,mașinile luxoase,afacerile cele mai prospere!
Total opus lui Dumnezeu!

Musafir

#2011 Re: Re: impozitarea Bisericii Ortodoxe Române

2015-11-06 19:21

#2003: - Re: impozitarea Bisericii Ortodoxe Române 

 Superb! Mă întreb dacă ecuația de mai sus nu lipsește ceva ?! 

Nu mă îndoiesc de buna credință a multor slujitori ai bisericii. E firesc să existe și cheltuieli . Și e firesc ca acestea să fie plătite. Că aceste cheltuieli sunt mari nu mă îndoiesc o clipă. Doar trăim în aceeași țară ... Doar ca trăim total diferit. Noi ( și domnia voastră ca persoană privată ) plătim și niscai multe impozite.

Partea cu Veniturile este necunoscuta în ecuația contabilă asupra căreia zăbovim. Pe de o parte sunt veniturile de la statul român pe care nu le putem cuantifica din cauze diverse ( pe de o parte nu avem răgazul să adunăm cifre din bugetul statului , cifre din redistribuiri ale bugetului , donații , cadouri electorale s.a.) și pe de altă parte sunt venituri din :

  • activități comerciale ( neimpozitate )
  • servicii religioase ( neimpozitate ) 
  • venit din neachitarea impozitului pe clădiri , mașini s.a.
  • donații diverse
  • cutiuța milei

Dacă scumpa ( preascumpa ) noastră biserică nu va face dovada transparenței în ceea ce privește partea cu veniturile optica noastră va rămâne cea pe care o sesizați în rândurile mele.

 


Musafir

#2012 Re: Re: impozitarea Bisericii Ortodoxe Române

2015-11-06 19:26

#2004: - Re: impozitarea Bisericii Ortodoxe Române 

 Excelent. Mai aveți 200 și vă opriți... 

...Sau încercați politica băncilor de acum câțiva ani de a veni pe fiecare potecă din cele 13800 de localități ?!


Musafir

#2013

2015-11-06 19:30

Ce fel de popa mai este si asta,frate cu satana precis.de luat stie sa ia dar sa ajute nevoiasu ba.Rusine tie,sa nu zici la nimeni ca esti popa ca nima nu te va crede.Demisia ca tine sant multi dar Popi cu adevarata credinta rar.:(

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-11-06 19:40


Unul din multime

#2015 Re: Re: Biserica este in inima Omului, nu in lacasuri bisericesti !

2015-11-06 19:47

#1234: Bunul Samaritean - Re:  

  Pentru cei ce nu conteniti sa laudati faptele prea maritilor...prea fericitilor...prea si prea...va faceti ca nu intelegeti ce spun ceilalti. Problema nu este, neaparat, PF Daniel (desi, are multe de explicat vsv de atitudinea fata de enoriasii aflati in suferinta) ci de faptul ca rostul bisericii este, tocmai, acela de a fi alaturi de credinciosul lui Dzeu nu doar cu vorbe, ci si cu fapte concrete, deci nu mai ridicati la rang de glorie faptul ca biserica, ca institutie, face si actiuni de caritate.  Ca sa-l citez, intru catva, pe cel caruia ii luati apararea, Biserica este in inima Omului. Biserica este locul unde il intalnesti pe Dumnezeu, nu-l cauta in lacasul ei ca n-ai sa-l gasesti ! Nu asta e invatatura Sfantei Scripturi ? Si atunci de ce au denaturat estenta invataturii lui Dumnezeu  incercand sa ne convinga c-avem nevoie de lacasuri pentru a fi alaturi de El ? Nu cumva, pentru ca s-au indepartat de la adevarata credinta si au transformat activitatea "slujitorului lui Dumnezeu" in SRL sau PFA, in functie de interese ? Din pacate, eu cred ca da si, prin urmare, nu vad de ce ar face acest lucru pe bani publici si nu din surse proprii care, stim foarte bine, ca vin si din taxele si cotizatiile pe care, oricum le cer enoriasilor cand au nevoie de serviciile lor. Asadar, problema nu este daca are cineva ceva cu cineva, ci faptul ca oamenii s-au saturat sa li se ia din buzunar bani pe care, mai marii zilei, oricare ar fi ei, sa-i foloseasca in interes propriu sau de gasca, ci nu in interesul celor ce iau dat, iar finantarea Cultelor de la buget este una din formele de MITA pentru zile electorale.     


Musafir

#2016 Re: Re: Re: impozitarea Bisericii Ortodoxe Române

2015-11-06 20:02

#2011: - Re: Re: impozitarea Bisericii Ortodoxe Române 

 CONCRET cu cifre!!! Un „buget” de venituri si cheltuieli. O estimare. Este ca si cum incep o afacere si-mi alcatuiesc un buget de venituri si cheltuieli. Fiecare de unde vin. Cifre. eşti preot, mîine pleci cu toată familia la cuca macai. Şi ce te asteaptă.

Gigi...Gicu...

#2017 Re: scrisoare catre GIGI.......REJECT !!!!!!

2015-11-06 20:03

#1202: mara - scrisoare catre GIGI 

Vad ca insistati si-o publicati peste tot

Prin urmare, va voi spune, din nou, din nou...si din nou.....

Mai cetatean zeflemist, de ce nu le spui acestor "Gigei" si ce inseamna 0,4% din bugetul la care contribuie ca fraierii si care ajunge in buzunarele imbuibatilor si lichelelor autointitulate "alesii Domnului" ? Le spun eu, 92 milioane euro in 2014, an electoral !!! Si din astia, sti cat au primit prin rectificare de buget, adica mita electorala ? 22 milioane euro !!!! Cum iti permiti sa decizi tu daca, pentru Gigel, este mult sau putin suma de 6 lei/an la care trebuie sa renunte in favoarea unor hoti si neispraviti ? Cine iti da acest drept? Deci, ciocu mic si lasa mistocareala !!!


Musafir

#2018

2015-11-06 20:07

Inainte de asi face comorii,pe pamant...Biblia spune sa ne facem in Cer....Domnia sa site mai bine...

Musafir

#2019 Re: Re: scrisoare catre GIGI.......REJECT !!!!!!

2015-11-06 20:12

#2017: Gigi...Gicu... - Re: scrisoare catre GIGI.......REJECT !!!!!! 

Nu sunt mara - dar tu nu vrei dreptate sau echitate, ci nu-ţi convine Biserica Ortodoxa Romana. Şi dacă ţi-ar da, tot au urâ-p . Zi aşa. Nu strecura ţâţarul şi închiţi cămila. Căci ţi-aş pitea demonstra că acele sume investite nu numai în BOR ci şi în alte culte, au adus mult mai mult societăţii. Dar chiar dacă vezi cu ochii tăo ceva, răstălmăceşti: pentru că nu accepţi altă opinie. Deţii monopolul adevărului!


Musafir

#2020

2015-11-06 20:13

Pt că sunt e un prefăcut...

Musafir

#2021

2015-11-06 20:16

Imi doresc pentru credinciosii romani un Patriarh pios, modest si care sa aline prin rugaciune suferintele celor nevoiasi.

Musafir

#2022

2015-11-06 20:32

As putea spune ca Patriarhul României este slujitorul satanei,nu Al Domnului

Musafir

#2023 Re: Re: Re: Re: impozitarea Bisericii Ortodoxe Române

2015-11-06 20:37

#2016: - Re: Re: Re: impozitarea Bisericii Ortodoxe Române 

 Îmi pare sincer rău că nu mă urmăriți. Îmi cereți cifre după ce în prealabil Vă spuneam că aceste cifre sunt problema . Și mai ales netransparența instituției pe care o reprezentați  ( probabil ) / sau căreia îi țineți partea - în ceea privește tocmai suma acelor cifre .

O sa va ajut . De la 2 imobile în sus ( pana la 13800 sau câte Dzeu sunt ...Cine le mai tine socoteala ?!) impozitul ar reprezenta o cifră . Hilară ( pentru noi plătitorii de taxe inclusiv de înmormântare ). Care ar trebui să ajungă la bugetele locale. ( dar nu ajung ...) . 

Pe bune ?!... Chiar trebuie să vă explic că numai neplata acestor impozite este un venit ? Acum vorbesc la nivel macro . Nu poți vorbi altfel despre un mamut imobiliar decât la un nivel macro. 

Sa dăm exemple : Luam orice municipiu din țară și constatăm existența unei catedrale în zona A a localității . Un apartament de 50 mp în zona ultracentrala este impozitat cu o suma de ( sa zicem ) 150 lei / an  . 3 lei / mp. O nimica toată . Luam acum catedrala și socotim. 3 lei x 500 mp ( în cazul amărăştenilor ) = 1500 lei . Adică trei pensii. Și raționamentul poate continua. Mă lipsesc de actele de caritate / filantropie pe care vă lăudați că le faceți. ( la fel de netransparent) .Prefer sa o iau contabil ...Și sa constat ca numai din impozitarea respectiva pot sa rezolv probleme sociale pe care BOR cu toată bunăvoința nu le va rezolva vreodată . 

Să vorbim de activitățile economice desfășurate de BOR ? 

Să vă povestesc experiența mea cu achiziția de vin din rezervele BOR de la Iași ? Fără factură ... 

A fost OK vinul ... l-am numit FF ( Nu PF ) ...

musafir

#2024 Re:

2015-11-06 20:41

#1998: -  

 nu cred ca mai sunteti cu picioarele pe Pamant!!!

Ce-ati patit oameni buni unde va este credinta... in toate timpurile a exista un pastor si turma; coi vreti doar turma fara pastor...

Nu aveti minte nici cat un copil de gradinita, calculele voastre, nimeni nu v-a bagat mana in buzunar, daca ar fi vorba de vreun impozit platit pentru biserica as mai zice... interesati-va sa vedeti cu este in Germania- este o taxa anuala pe care esti obligat s-o achiti bisericii

vedeti-va de meseriile voastre si nu mai calculati ... si propuneti aberatii, se intorc stramosii nostrii in mormant cand vad necredinta si prostia voastra...

nu pentru asta s-a luptat, ne-am castigat pastorii de suflete si vreti cu neghiobia voastra, cu lacomia si viclenia voastra sa-i scoateti din circuit

sa va fie rusine... ce educatie dati generatie tinere

musafir

#2025 Re:

2015-11-06 20:42

#2022: -  

Am lucrat in Patriarhie, afla ca Patriarhul DANIEL este omul lui Dumnezeu, alesul lui sa pastoreasca acesta tara de oameni lacomi, vicleni si fara frica de Dumnezeu

SA va ierte Dumnezeu ca nu stiti ce faceti!!!