Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!


Musafir

#1951

2015-11-06 12:04

pt ca nu mi inspira nici o emotie acest patriarh al bisericii ortodoxe romane ...o emotie pozitiva vreu sa subliniez ...

incepind cu chipul lui care nu are nimic din blindetea si simplitatea uni adevarat slujitor al domnului... are chipul inabordabil al unui patron sever de firma cu multi bani in conturi,si cu multe marfuri diverse de gestionat,si care sa i aduca garantat un trai lipsit de griji ...

vocea lui nu te ademeneste in nici vreun fel bun...

aroganta lui, prin modul lui de a se comporta ,de a se afisa ,de a vorbi ,de a se imbraca chiar nu mi inspira decit lipsa de smerenia care ar trebui sa carcterizeze o fata bisericeasca ...

musafir

#1952 Re:

2015-11-06 12:10

#1947: -  

ce ne place sa pozam in atoatestiutor...

stimabile, Biserica Romana a donat aparatura medicala anul acesta de aproximativ 60000 Euro spitalelor (aparatura noua) si mai are cateva proiecte in derulare (nimeni nu a scris despre aceasta implicare a bisericii, o singura emisiune pe realitatea TV a fost interesata sa prezinte aceasta stire)

si poti sa mai citesti despre activitatea bisericii in raspunsurile anterioare sau mai bine vino alaturi de noi si atunci nu ai mai vorbi in necunostinta de cauza

musafir

#1953 Re:

2015-11-06 12:19

#1951: -  

 nu-ti inspira nici o emotie pentru ca nu iubesti oamenii... acest om minunat doarme 2 ore pe noapte, este f. sever cu sine in tot ceea ce face, dar fata de ceilalti manifesta o dragoste imensa

blandetea Preafericirii Sale, este profunda, dar orele de nesomn ii face chipul tern

vocea este cea a unui pastor bland, smerit ce-si indruma oile cu dragoste parinteasca pe calea cea buna... noi vedem in persoana de fata propria reflexie, probabil ca asa te porti cu tu cu cei din fata ta si atunci e greu sa vezi dincolo de aparente, e greu sa-ti dai seama ca vorbele Sfintiei Sale iti arata cale, ca prin ceea ce spune, de fapt, te arata asa cum esti tu pe dinauntru nu ceea ce pozezi...

se imbraca la fel ca ceilalti Patriarhi, poarta aceleasi engolpioane pe care le-au purta si ei pentru ca reprezinta cele 3 ordine pe care le detine, de Patriarh, Miropolit si Inloctiitor al Tronului Cezareei si Capadociei... 

lipsa de cultura si stiinta va intuneca mintea si va face sa scrieti asemenea aberatii nefondate... sufletul murdar si plina de ura produce asemenea emanatii...

 


Musafir

#1954

2015-11-06 12:27

Nu Mai vreau sa văd farisei in spațiul public
gabriela

#1955 Re:

2015-11-06 12:30

#1938: -  

 invatati inainte de toate sa vedeti drept si corect ...

ce vina are biserica ca au ars acei tineri... sunteti manipulati, incoerenti, nu stiti sa delimitati responsabilitatile si produceti haos prin amestecarea lucrurilor.

cititi raspunsurile anterioare si pentru cultura dvs generala si buna informare aflati de la mine daca pana acum nu v-ati documentat - aproape langa fiecare asezamant de cult religios (biserica) unde spatiu a permis au fost ridicate gradinite, azile, spitale de batrani (mergeti la Manastirea Cristiana vedeti cum sunt tratati batrani acolo, cu cata dragoste sunt inconjurati de maicute;  mergeti la Biserica Sf Pantelimon la azilul de batrani bolnavi de cancer in ultima faza    - am fost am facut curatenie acolo, indrumata de parintele duhovnic ca voluntar o perioada indelungata)

Dumnezeu sa va ierte ca nu stiti despre ce vorbiti

gabriela

#1956 Re:

2015-11-06 12:31

#1954: -  

 priveste in adancul sufletului tau si vei vedea ca tu esti un fariseu

gabriela

#1957 Re:

2015-11-06 12:36

#1928: -  

 si eu sunt poporul roman si nu sunt de acord cu tine


Musafir

#1958

2015-11-06 12:50

pentru ca m.am saturat sa fim judecati in mod constant de unii preoti din aceasta tara

Musafir

#1959

2015-11-06 13:15

Mai intai trebuie sa iti scoti barna din ochiul tau ca mai apoi sa te ocupi de paiul din ochiul aproapelui! Preafericitul a dat-o rau in bara! Auzi la el " Satanisti"!!!!!HAHAHAHAHA!

Musafir

#1960

2015-11-06 13:21

Dpdv strict personal Patriarhul Daniel mai mult ca oricine ar trebui sa fie un exemplu DEMN de urmat si NU E...


Musafir

#1961

2015-11-06 13:26

Pentru că biserica a devenit doar o afacere si nimic mai mult si cu asta cred ca se intelege tot

Musafir

#1962 Re: Re:

2015-11-06 13:35

#1953: musafir - Re:  

Lipsa de cultura si stiinta spui???  

Am inteles..... deci faptul ca si-a permis sa spuna cu "vocea sa smerita si blanda" ca acei copii din Colectiv erau satanisti, drogati, preacurveau, etc, etc...(si aici ma refer la tot ce a spus "Preasfintia sa"  , inclusiv ca nu merita sa aiba parte de slujbe)  reflecta de fapt cum este el pe dinauntru, este reflexia lui.... MULTUMIM CA NE-AI LUMINAT  intunericul sufletelor noastre cu STIINTA SI CULTURA dv (A OII PATRIARHULUI Daniel...) 

 

 


Musafir

#1963

2015-11-06 13:39

nu cred ca este asa important sa fie popii in centrul atentiei!

Musafir

#1964 Re: Re:

2015-11-06 13:39

#1952: musafir - Re:  

 el personal??? 

Nici acum nu ati inteles ca nu se ia nimeni de Biserica si de Prefericit??? Si asta strict din cauza lui????


Musafir

#1965

2015-11-06 13:45

SUNT SATUL DE ATOGANTA LOR

Musafir

#1966

2015-11-06 13:55

Doamne ajuta! Spre binele nostru si al intregii lumi!
musafir

#1967 Re: Re: Re:

2015-11-06 14:18

#1962: - Re: Re:  

 

nu ai ochi sa vezi -  chiar Preafericirea Sa a participat la 2 slujbe de inmormantare - daca ceea ce spui tu era adevarat atunci nu s-ar fi aflat alaturi de familiile indoliate, nu ar fi tinut slujbe, nu ar fi rugat preotii bisericii sa adauge ectenii pentru cei trecuti la Domnul si pentru cei aflati in spitale, nu ar fi facut multe - dar sunteti miopi si manipulati, credeti ca detineti adevarul absolut luandu-va dupa radio sant...

si daca vrei sa fii bine informat vezi ce spectacol s-a organizat in acel club in aprilie anul acesta...

citeste articolul (da cautare google parintele porfirie cu o gasca de hipioti) - cand vei intelege acesti oameni alesi de Dumnezeu sa fie in acel scaun, vei intelege ca ei vad si ceea ce tu nu vezi si atunci nu cred ca vei mai indrazni sa comentezi


Musafir

#1968

2015-11-06 14:22

Pentru ca atitudinea Patriarhului decredibilizează Biserica!
Cit si in ce crede fiecare este problema lui, dar cind cel mai înalt reprezentat al bisericii se îndepărtează de cei aflați in suferința este groaznic!
Dumnezeu și-a trimis fiul pe pămînt ca sa fie alături de oameni iar el nu s-a îndepărtat de ei chiar si unii l-au răstignit...!!!
alt musafir

#1969 Re: Re: Re:

2015-11-06 14:29

#1962: - Re: Re:  

citeste si te lumineaza...

"Marţi, după slujba de înmormântare a uneia dintre victimele din clubul Colectiv, întrebat de ce nu au venit preoţii la locul tragediei pentru a fi alături de oameni, de familiile celor care au murit sau au fost răniţi, patriarhul Daniel a spus: "Nu vrem să se considere că facem spectacol noi (...). Vrem să vină lumea la biserică, nu la club. (...) Au murit acolo, dar noi ne rugăm în biserică, asta este rânduia bisericii".
Patriarhul a mai spus că nu toată lumea a dorit slujbe cu preoţi şi că Biserica Ortodoxă a respectat reculegerea în tăcere, iar când Biserica nu este dorită în spaţiul public şi i se arată ostilitate şi ură, atunci se retrage în spaţiul liturgic.
"Am respectat reculegerea. Nu toată lumea a dorit slujbe cu preoţi şi, când Biserica nu-i dorită în spaţiul public, în care i se arată ostilitate şi ură, atunci noi ne retragem în spaţiul liturgic al nostru. Ca în timpul prigoanelor vechi, deci când biserica nu este dorită în spaţiul public, nu vrem să deranjăm, să ne impunem. De aceea, nu am vrut să deranjăm marşul tăcerii cu slujbe preoţeşti. Ar fi fost deranjaţi, că de la începutul marşului tăcerii au avut lozinci potrivnice bisericii, şi atunci nu dorim să-i supărăm şi mai mult cu prezenţa preoţilor", a mai spus patriarhul BOR.
Întrebat dacă ştie că arhiepiscopul romano-catolic, IPS Ioan Robu, s-a rugat, luni, la locul tragediei, PF Daniel a răspuns afirmativ.
"El s-a rugat.... A trecut perioada de doliu naţional. Noi nu ne-am dus pentru trei motive. Mai întâi, că este spaţiu public, nu e spaţiu bisericesc şi i-am lăsat pe oameni, în tăcere, să se reculeagă. Unii chiar au spus că nu e nevoie aici de spectacol sau de slujbe, ci de reculegere în tăcere. Azi dimineaţă (marţi, n.r.), însă, după ce a trecut doliul naţional şi a ajuns ziua înmormântării celor decedaţi au fost preoţi acolo de dimineaţă, au făcut o rugăciune. Şi acum, noi, în Biserică, şi apoi la cimitir. Locul în care noi pomenim nu sunt străzile sau locul unde a murit cineva, ci biserica sau cimitirul, la mormânt. Acolo este prezenţa persoanei în modul cel mai intens", a spus PF Daniel.

musafir

#1970 Re:

2015-11-06 14:40

#1968: -  

 nu s-a indepartat de oameni, a fost alaturi de ei - a participat la doua slujbe de inmormantare - a unui om simplu si a unui erou - chiar nu vedeti nimic

s-a rugat, a indemnat sa fim alaturi de cei in suferinta, a rugat preotii bisericii sa inalte ectenii pentru cei indoliati, in suferinte, pe paturi de spitale... e om, are suflet, normal ca si-ar fi dorit ca acei tineri sa vina la biserica, poate atunci tragedia ar fi fost evitata - dar daca Dumnezeu a ingaduit sa se intample asa, trebuie sa acceptam Voia Domnului - Dumnezeu a ingaduit ca sa ne trezim, sa luam masuri, dar nu sa strigam jos x sau y ci sa fim responsabili cu cei din preajma noastra si cu noi. Sa intelegem ca viata si sanatatea sunt bunurile cele mai de pret pe care ni l-a dat Dumnezeu, sa le respectam.

Trebuie sa ne plangem mortii, sa alina sufletele indurerate si nu sa ne razbunam ca x a zis, a facut, nu a facut. Lasa-ti asta in seama Domnului. Cand vom inceta sa ne mai uitam in ograda vecinului si sa intreprindem actiuni sa moara capra vecinului...

 

musafir

#1971 Re:

2015-11-06 14:48

#1960: -  

 exemplifica, de ce nu este DEMN, eu unul nu inteleg punctul tau de vedere...

 


Musafir

#1972

2015-11-06 15:05

Mam săturat de minciuni și scârbe

Musafir

#1973

2015-11-06 15:10

E dezgustator unde se duc banii nostri in loc sa fie ajutati copii.
MUSAFIRUL NEPOFTIT

#1974

2015-11-06 15:12

 faptul ca sunteti manipulati rezulta din statisticile publicate pe acest site

28.564 semnaturi trimise de la 26.726 IP diferite,M diferenta de 1838 de unde vin???

statistica repartizata zonal arata clar ca 61.49%, respectiv 17.569 voturi provin din alte locatii neidentificate...

analizati si veti vedea ca ati cazut in cursa ...

MUSAFIR

#1975 Re:

2015-11-06 15:17

#1973: -  

 E DEZGUSTATOR CA NU ESTI INFORMAT/INFORMATA STIMAT/STIMATA DOMN/DOAMNA

CITESTE CARTEA SECULARIZAREA AVERILOR MANASTIRESTI SI CITESTE CATE DANII FACEAU VOIEVOZII MANASTIRILOR DIN TARA SI DIN SFANTUL MUNTE ATHOS SI ATUNCI VEI STI DE CE MAI EXISTI CA NATIE SI CA ACOLO UNDE EXISTA DUMNEZEU, BISERICI (CASA DOMNULUI) ACOLO UNDE EXISTA DRAGOSTE, COMUNIUNE, BUNATATE,INTELEGERE ACOLO DUMNEZEU INMULTESTE SI SPORESTE TOATE.