VREM SPITALE NU CATEDRALE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția VREM SPITALE NU CATEDRALE


Musafir

#751

2015-11-02 13:17

stam sub ultimul nivel si conditii in domeniul spitale sanatate si ca ar trebui investit mai mult in acesta

Musafir

#752

2015-11-02 13:24

Vor catedrala si moschee, baga milioane de euro in ele... Dar ce e cu adevarat important, sa fii sanatos si educat sau sa fii un "bun crestin"?

Musafir

#753

2015-11-02 13:30

Deoarece dupa ultimul eveniment devastator care s-a petrecut in Bucurest la clubul Colectiv nu au avut loc pentru toti ranitii in spitale dar catedrale , biserici si multe altele se pot construi pentru tot incultul

Musafir

#754

2015-11-02 13:32

Trebuie sa se ia masurile necesare, sa evitam sa se mai intample! Stop coruptia, stop tara in care orice e posibil cu bani! Condoleante familiilor si Forta celor ce inca lupta sa ramana in viata!

Musafir

#755 Re:

2015-11-02 13:32

#752: -  

 catrela da,moschee nu...unde ati fost toti astia cand s-a facut protestul antimoschee si ne-am adunat 100-200 de oameni??unde erati?v-ati trezit acum cu bisericile ortodoxe


Musafir

#756

2015-11-02 13:34

Se aloca mai multe fonduri, terenuri, paduri etc pentru biserici decat pentru spitale cu dotare corespunzatoare

Musafir

#757

2015-11-02 13:41

Culmea cum in Romania in orice lucru negativ in mod obsesiv de vina este biserica , (si mai ales biserica ortodoxa) ceva de genul celor de la A3 unde pt orice se intampla negativ de vina in continuare este Basescu .
Trist este ca multi romanii preiau pe negandite toate sabloanele de gandire propagate de toti frustratii anticrestini.
În continuare, cei care sunt cu adevărat curioşi pot analiza totuşi şi aceste date , coroborându-le şi cu alte date foarte interesante. Să vedem despre ce este vorba.

Deci avem un număr de 425 de spitale.
Acest număr raportat la populaţie ne dă undeva aproape de 2 spitale la 100.000 locuitori.
Nu aţi fi curioşi să vedem cum stau şi alte ţări (evident mai civilizate, cum altfel?!… emoticon wink ) la acest capitol?
Iată ce găsim:
Olanda 1.18,
Danemarca 1.09,
Spania are 1.72,
Ungaria 1.79,
Portugalia 1.93,
Slovenia 1.44.
În aceeasi categorie cu Romania se afla şi Italia cu 2.18, Polonia cu 2.08, Belgia cu 2.04. În lume situaţia se prezintă aproape la fel.
Ca exemplu, în SUA există 5773 de spitale, în timp ce populaţia este de vreo 15 ori mai mare, rezultând 1,80 spitale la 100.000 locuitori.

Dacă ne apucăm să analizăm după numărul de paturi din spitale la zece mii de locuitori, descoperim lucruri şi mai interesante.
Comparativ cu media mondială de 27 paturi la 10.000 locuitori, Romania se afla pe locul 17 în lume, cu 65 de paturi.
Înaintea noastră, se află în principal ţările foste comuniste, care probabil nu se grăbesc sa-şi eficientizeze sistemului medical și țări precum Argentina sau Mongolia.
După noi, însa, vine restul Europei “civilizate” şi SUA:
Bulgaria 64 de paturi la 10.000 de locuitori,
Elvetia 55,
Belgia, Croatia si Irlanda 53,
Polonia 52,
Olanda si Grecia 48,
Anglia, Italia, Norvegia 39,
Danemarca si Portugalia 35,
Spania 34,
SUA 31.
Aha!… deci comparativ cu alte state avem un număr relativ OK de spitale şi un număr chiar binişor peste medie în ceea ce priveşte numărul de paturi din aceste spitale.
Deci nu numărul de spitale și nici numărul de paturi din acestea este problema, ci criza sistemică din sistemul sanitar românesc?!

 

 
 
 
 

Musafir

#758

2015-11-02 13:43

Numarul spitalelor este incredibil de mic fata de cel al bisericilor, de asemenea scolile sunt si ele putine. Pe mine ma ingrozeste faptul ca daca as suferi de o boala ar trebui sa ma duc la biserica sa ma rog sa ma fac bine fara sa am la ce spital sa ma duc sa si fac ceva impotriva acestei boli. Un om a zis "Mana ce ajuta e mai sfanta decat cea care se roaga" si pentru aceasta fraza am decis sa semnez petitia

Musafir

#759

2015-11-02 13:46

m-am saturat sa tot vad biserici renovate, poleite cu aur si statui super valoroase iar scolile si liceele in care invatam se schinuiesc sa obtina fonduri pentru a putea renova cate o clasa...

Musafir

#760

2015-11-02 13:48

Referitor la sprijinul de la bugetul de stat pentru toate cele 18 culte recunoscute din România, acesta reprezintă aproximativ 0, 2% din buget sau 0, 08% din PIB şi este estimat la cca. 54 milioane de euro. Nu ajung de cafea pentru parlamentari si guvern la un loc.

Cosmin

#761 Re: Re: Re: Re:

2015-11-02 13:54

#714: joe - Re: Re: Re:  

 Oare,Dumnezeu,nu te îndrumă în tot acest timp să mai iei o carte de gramatică in mână?Mai lasă prostiile și îndoctrinarea asta stupidă,care în ultimul timp a devenit o simplă spălare pe creier,o sursă de venit pentru mafioții ăștia îmbrăcați în sutane și vezi adevăratele probleme ale lumii în care trăim,ale acestei lumi fizice și vizibile,nu ale unei lumi rupte din basme în care Dumnezeu iartă și iubeste.Așa iartă El?Cu moarte?Unde e iubirea?Caci Dumnezeu înseamnă iubire!Bai credinciosule,unde îți e iubirea față de aproape?Criticând pe cei ce nu îți împărtășesc aceleași idei?Fariseule!Poate acele persoane decedate aveau mai multă credință ca tine!Daca crezi în Dumnezeu,nu înseamnă că trebuie sa stai numai în genunchi,sa pupi doar icoane si moaște.Sunteti ca babuinii aia care fug dupa banana?Sunteti oameni,adică mai evoluați decât maimuțele.Ai fost vreodată într-un Institut de oncologie să vezi copii până în 7 ani bolnavi de cancer cu perfuzii la venele din cap,căci venele de la mâini nu mai făceau față tratamentului?Acei bieți copii,cu ce   au greșit?Că nu aveau credință?Ai să spui despre părinții lor.Aia e iubirea lui Dumnezeu?Aia despre care voi,ăștia credincioși,vorbiți?Vreți biserici,nu va mai ajung banii!Dar nu am văzut ca BOR-ul să meargă cu donații acolo,sau să strângă bani pentru acei bieți muribunzi care ar putea avea o șansă la viață daca ar avea fonduri pentru tratamentul adecvat si aparatura adecvată.

 


Musafir

#762

2015-11-02 13:55

Aveti dreptate,avem nevoie de spitale,dar si de conditii mai bune pentru medici asa incat tinerii medici sa nu mai plece.

Musafir

#763

2015-11-02 14:00

Vrem spitale nu bisericii

Musafir

#764

2015-11-02 14:00

Spitale, huaaa

Musafir

#765

2015-11-02 14:02

Pt ca ma intereseaza, pt copii mei ....si pt toata tara:-D

Musafir

#766

2015-11-02 14:05

Am semnat aceasta petiție pentru ca avem nevoie de spitale

Musafir

#767

2015-11-02 14:06

Am semnat cu multa amaraciune in suflet pt ca atat bisericile cat si spitalele nu fac altceva decat sa jecmaneasca!Ai bani esti tratat ai bani esti ingropat. Nimic nu misca fara bani.Daca ai platit o viata asigurari de sanatate ,e normal sa pregatesti pliculetul pt d-nul doctor inainte de-o operatie? Si cu popii la fel.Nu trebuie sa-i platim sa ne ingroape O CORUPTIE GENERALIZATA

Musafir

#768

2015-11-02 14:07

Despre biserici și spitale. Și cluburi.

Mă adresez celor care au avut treabă cu cluburile, adică au administrat, au fost responsabili de lumini, de achiziții, care știu treaba din interior. Vreau o estimare a cheltuielilor pentru o noapte cu artificii (bani arși la propriu!). Cît costă o instaliație bună de sunet și de lumini. Mobilier și chirie. Promovare. Vreau să văd la cîte nopți de petrecere trebuie să renunțăm pentru a cumpăra utilaj pentru un spital micuț, pentru o secție măcar.

Vă mulțumesc.

Musafir2

#769 Re:

2015-11-02 14:10

#743: - Re:  

 Bisericile au destul, cu varf si indesat! Spitalele au nevoie.

E realitatea crunta, nu saracie cu duhul cum spuneti! 


Musafir

#770

2015-11-02 14:10

Minciuna are picioare scurte. În Suedia sunt 97 de spitale la 4.000 de biserici, în SUA sunt 350.000 de biserici la 5.500 de spitale. România are un spital la 43.000 de locuitori, SUA are 1 la 56.000. CIFRELE


Musafir

#771 Re: Re:

2015-11-02 14:11

#769: Musafir2 - Re:  

 cereti de la guvern,de la ministrul sanatatii,nu de la preoti sau patriarh

MI

#772

2015-11-02 14:17

Vrem spitale cat mai multe!De rugat ne putem ruga mai ingramaditi intr-o biserica, dar daca nu avem destul loc in spitale, nu avem ce face!Ne pleaca doctorii din tara pentru ca nu au aparate necesare!Din acelasi motiv suntem trimisi in cealalta parte a tarii sau chiar in alta tara pentru a face o operatie, pentru ca noi nu avem aparatura necesara!Ne prea ajung atatea biserici, vrem si spitale!Ia gata, ca si asa unii preoti au ales aceasta viata doar pentru avantajele oferite si nu pentru iubirea fata de Dumnezeu!Eu cred in Dumnezeu, nu in preotii din biserici!Lasa ca cei care bat cu pumnii in piept ca bisericile-s mai importante se pot ruga si acasa in fata icoanei, ca Dumnezeu nu te cearta daca te rogi acasa in loc de biserica, oricum multi se duc acolo doar cu trupul, dar sufletul in lasa pe drum..ARD INGERII IN SPITALE, DEMONII DANSEAZA IN CATEDRALE!!Trezirea, in sfarsit se ia o initiativa!De spitale avem nevoie nu de biserici!!


Musafir

#773

2015-11-02 14:19

nu dati vina pe biserica pentru incompetenta ministerului sanatatii

 

În ceea ce privește România, datele secretariatului de culte arată că în țara noastră se găsesc 18436 de lăcașuri de cult, ale tuturor religiilor înregistrate de statul român.
 
Din acestea, 14765 sunt biserici, 359 de capele, 1096 case de rugăciune, 47 de catedrale, 2 episcopii, 2 moschei, 76 de geamii, 286 de mănăstiri și 89 de sinagogi. În cifra de 18436 sunt incluse și bisericile dezafectate, distruse parțial și chiar și o bibliotecă.
 
În ceea ce privește numărul de spitale, acesta nu este cunoscut, cu exactitate. Un studiu din 2010, publicat de Wall Street Journal, arăta că România are 453 de spitale (dintre care 25 private). De-atunci, însă, s-au mai inaugurat și alte investiții în domeniu, iar în acest an a demarat construcția Institutului Regional de Oncologie la Timișoara.

Musafir

#774

2015-11-02 14:24

Pentru ca m-am saturat de ipocrizia prea fericitilor. Pentru ca un spital e oricand mai util decat o mie de biserici golite de credinta.

Musafir

#775

2015-11-02 14:25

Pentru ca vreau sa fim salvati NU ingropati.