VREM SPITALE NU CATEDRALE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția VREM SPITALE NU CATEDRALE


Musafir

#726

2015-11-02 12:18

Credinta este si ea importanta. Dumnezeu este langa noi dar el ne da nu ne si baga in gura! Credinta este in sufletul fiecaruia dintre noi nu in buzunarele hotilor de se cred preoti

Musafir

#727

2015-11-02 12:19

Primitii in spitale gratis ca sa faceti si voi un bine!!!!!!!

Musafir

#728

2015-11-02 12:19

"

Nu înțeleg de unde atâta adversitate pentru biserici din partea unor imbecile și cretini patentați , tot bat apa-n piuă că sunt mii de biserici și mai puține spitale. Băă imbecilior, ce treabă are sula cu prefectura, sau chiar v-au spălat sioniștii creierii așa de tare încât nu mai aveți discernământ , e treaba preoților să salveze oamenii , să-i ducă la spital , să conducă ambulanțe , să opereze ?

 

Suntem un popor creștin de peste 1.000 de ani , normal că sunt mai multe biserici decât spitale , cine v-a oprit să nu construiți spitale ...? morții voștri sau politicienii corupți pe care-i votați ca imbecilii la fiecare 5 ani pentru o pungă de zahăr și un pui congelat ...?

 

Când a propovăduit Biserica altceva decât iubirea aproapelui , dragostea înțelegerea , iertarea ? chiar nu vedeți încercarea manipulării , chiar nu vedeți cum sunteți îndobitociți în ziare ,tembeliziune ,internet ? fiecare e liber să creadă sau nu , dacă vrea sau nu , dar de aici până la a da vina mereu pe biserici e o inepție fără margini !!!

 

Catedrala Neamului... tot politicienii pe care i-ați votat au hotărât s-o construiască bă imbecililor ,credeți că dacă nu se construia Catedrala era un spital în loc?  Nu! Avem nevoie și de vindecarea sufletelor , pentru că avem sufletele sluțite de răutate, cum moare cineva e de vină biserica că nu sunt spitale , popor de idioți ....!!!

Imbecililor , ipocriților , când mergeți la Roma prima poză e la catedrala St Pietro, la Barcelona , Sagrada Familia , Notre Dames Paris, alea vă plac, alea cu ce bani sunt făcute imbecilior ?!!!

 

"Am făcut 13 ani de temniță pentru un popor de idioți" -Petre Țuțea !!!"
a

#729

2015-11-02 12:20

Primitii gratis daca vreti sa va rasplateasca Dumnezeu!!!!


Musafir

#730

2015-11-02 12:21

Avem nevoie de Spitale!

Musafir

#731

2015-11-02 12:31

Catre domnii preoti fratilor dati-va foc va rog.

Musafir

#732

2015-11-02 12:32

VREM SPITALE NU BISERICI

Musafir

#733

2015-11-02 12:32

Avem nevoie si de Dumnezeu dar ajunge cu atatea biserici construite ....vrem spitale..
Ana

#734 Re: Re: oare biserica este de vina ca nu se construiesc spitale? nu parlamentarii care dorm in fotol

2015-11-02 12:33

#682: - Re: oare biserica este de vina ca nu se construiesc spitale? nu parlamentarii care dorm in fotolii 

 De vina sunt oamenii ca doneaza bisericilor, mai bine ar dona toti pentru contructia spitalelor, asa cum merg cu donatii la preot pentru parohii, si daca tot sunt 18.000 de biserici, din restu banilor cati se vor mai dona sa se conatruiasca spitale, multe din cele care le avem sunt lasate in paragina, si nu sunt directorii de spitale capabili sa gestioneze cu cap fondurile in folosul spitalului, nu in folosul sau.


Musafir

#735

2015-11-02 12:34

Semnez acesta petitie nu pentru ca bisericile nu sunt necesare ci pentru de spitale dotate la nivelul anului 2015 este o nevoie cumplita.

Musafir

#736 Re: Re: Re: oare biserica este de vina ca nu se construiesc spitale? nu parlamentarii care dorm in f

2015-11-02 12:35

#734: Ana - Re: Re: oare biserica este de vina ca nu se construiesc spitale? nu parlamentarii care dorm in fotol 

 da de ce sa donam pentru spitale si sa nu le construiasca STATUL???!!!!


Musafir

#737

2015-11-02 12:36

Dumnezeu nu exista doar in biserici el este peste tot . Este important sa Il purtam in sufletul noastru si cred ca este inutil sa bagam atatia bani intr-o cladire cand sunt atatia oamenii care mor de foame si de frig . Acesti bani se pot folosii pt lucruri importante . Cum ar fi sa ajutam oamenii care nu isi permit sa isi cumpere pastile sau sa se trateze pt bolile grele .Îmi doresc sa se schimbe în bine aceasta tara.

Musafir

#738

2015-11-02 12:37

Ne trebuie o schimbare ! Oamenii evident nu se apropie de Dumnezeu doar daca intra in biserici , mai degraba printr-o stare fizica si psihica buna

Musafir

#739

2015-11-02 12:37

 Ce ați vrea ? 18.300 de spitale și 425 de biserici ? Dacă ar da „boala lu` Calache” în poporul român nu am avea nevoie de atâtea spitale. Imaginați-vă că ar fi atâta popor în spitale câte persoane merg duminica la biserică. Ar însemna că suntem un popor de bolnavi, lipsiți de Dumnezeu, fără nici o speranță !
Aici o pomenesc pe doamna Monica Pop care s-a arătat indignată că în spitalul de oftalmologie din București, unde este directoare, s-a amenajat o capelă și dumneaei nu știa !!! Treceți doamnă mai des pe la spital că uitați ce “nenorocire” se-ntâmplă dacă stați prea mult prin studiouri TV.

Biserici construim de aproape 1000 de ani pe când școli și spitale de vreo 200. D-aia sunt atâtea biserici ! Primele spitale din țara noastră au fost amenajate pe lângă mânăstiri și se numeau “bolnițe.” Mitropolitul Veniamin Costache a înființat primul spital organizat și prima “spițerie” adică farmacie. În aceste bolnițe erau aduși bolnavii netransportabili sau în fază terminală cum am spune noi azi. Primele spitale au fost pe treptele bisericii și acum ne indignăm că se așază o capelă într-un spital unde un om, poate disperat, vrea să se închine.

Biserica “trâmbițează” de vreo două generații despre problema natalității și nimeni nu o ia în seama. Biserica îndeamnă; nu faceți avort și ce răspuns primim ? „Ne-am emancipat”... „Biserica e depășită”.

Școlile se desfințează singure că nu mai au elevi.

Eu cred că treaba Bisericii și a preoților este să ridice și să repare biserici, iar un preot e dator să-și îngrijească locașul de cult și să-l transmită generațiilor viitoare.

Ministerul învățământului să facă școli, ministerul sănătății să zidească spitale, ministerul transporturilor să asfalteze și să facă autostrăzi, fiecare să-și facă treaba lui acolo unde e pus.


Musafir

#740

2015-11-02 12:44

Vreao o schimbare! Vizibila! Dincolo de cuvinte! Care sa produca efecete! Benefice! Pentru mai multi!

Musafir

#741

2015-11-02 12:47

Semnez petitia pentru ca ne-am saturat de nesimtirea preotilor si de institutia bisericii ca atare; faptele lor marsave care nu au nimic de-a face cu credinta, ci doar cu dorinta de inavutire proprie. Trebuie sa sustinem si sa ridicam valoarea spitalelor si valoarea medicilor care au ramas aici sa-si faca datoria cu resurse minime si in conditii de cele mai multe ori improprii. Pentru ca statul doneaza bani cu nemiluita bisericilor sau constructiei de biserici, in timp ce noi avem pacienti in spitale pentru care cumparam banala glucoza, perfuzoare si paracetamol perfuzabil pe banii nostri (pentru ca ... spitalele nu au); o viata intreaga platim taxe pentru sanatate, iar cand avem nevoie de servicii medicale tot noi platim. Spitalele au mai multa nevoie de sustinere; zilele acestea am vazut dedicatia medicilor si a tuturor cadrelor medicale care au facut tot ce le-a stat in putinta sa salveze vieti! Tot respectul meu penru acesti medici din spitalele de stat


Musafir

#742 Re:

2015-11-02 12:47

#740: -  

 voteaza pe altcineva!!n-ai votat  bine...


Musafir

#743 Re:

2015-11-02 12:49

#741: -  

 statul nu doneaza bani bisericii...cata saracie cu duhul,vrei spitale,vrei tratamente,si ce treaba ai cu biserica???de ce nu faci o petitie ministrului sanatatii????!!!!!

Didi

#744 Re: esti idiot

2015-11-02 12:49

#728: -  

Nu stii despre ce vorbesti esti numai pe langa subiect , in primul rand cam ce ar trebui sa faca preotii dupa parerea ta ? In al 2-lea rand , nu votam impotriva bisericii(institutie) ci impotriva zecilor de mii de biserici construite tocmai de niste hoti care fac "combinatii" cu toti banii publici , pe langa cele cateva biserici sau manastiri in care te simti cu adevarat mai aproape de Dumnezeu. In al 3-lea rand sigur nu ai fost prin biserici , numai intelegere si iubire nu gasesti , la aia care nu vor sa impartaseasca nou-nascutul ca nu ai stiut sa stai pe treapta de jos la altar , langa vaza , nu pe treapta de sus sau la aia de la care pleaca omul simtindu-se ca ultimul cacat ca e plin de tatuaje . Duhovnicii adevarati se descurca si in chilii si pe munti si la casierie la mega daca e nevoie , nu au nevoie de 1000 de biserici ! Rautatea aia de care vb se numeste prostie si o recunosti pentru ca o ai in tine mai suflet frumos !


Musafir

#745

2015-11-02 12:54

vreti spitale,cereti ministrului sanatatii,ca de aia e pus acolo,ce treaba aveti cu BOR?Serios....


Musafir

#746

2015-11-02 12:55

Am semnat aceasta petitie pentru ca tara noastra are mare nevoie de spitale dotate corespunzator secolului in care traim !

Musafir

#747

2015-11-02 13:02

De ce am semnat ?! Am semnat pentru suguranta noastra prezenta si viitoare.Nu vad cum ma poate ajuta o biserica sau un preot intr-o situatie asemanatoare celei din club Colectiv ( D-zeu sa le odihneasca sufletele si celor ramasi in viata putere pentru a merge mai departe ) ,pe cand un spital sau 2-3 ambulante in plus cred ca ne sunt mult mai utile...parerea mea

Musafir

#748

2015-11-02 13:06

Din moment ce s-au inchis ochii la cateva pete peste ceea ce numim noi "identitate nationala" , in momente in care nu era cazul, zic sa renuntam si la aceasta "crestinatate" a poporului romanesc .

Musafir

#749

2015-11-02 13:10

Am semnat deoarece mi se pare strigător la cer tot ce s-a întâmplat, nu dau deloc vina pe biserica dar acum cu ce ne ajută pe noi cupolele de aur? Când in spitale mor tinerii doar pentru ca au vrut sa asculte muzica si nu am auzit nici un ajutor venind din partea bisericii!

Musafir

#750

2015-11-02 13:13

Sistemul medical roman este mic și la pământ