VREM SPITALE NU CATEDRALE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția VREM SPITALE NU CATEDRALE


Musafir

#1176

2015-11-07 11:46

Sunt crestina ortodoxa.Stiu ca exista Dumnezeu si ne iubeste.Cred in preoti care sunt in cuvantul lui Dumnezeu. Avem nevoie de biserici, dar extremele nu sunt bune.Multe biserici putine scoli, putini bani dati educatiei, ajutor dat celor cu adevarat in dificultati, putine spitale.Nu vorbim de extreme? Ar trebui sa fie preoti primi care sa-si dea seama.Opulenta preotilor nu cred ca este bine vazuta in fata lui Dumnezeu. Ar trebui sa le fie frica de judecata lui Dumnezeu.Nimeni nu doreste sa traiasca preoti ca in periada lui Isus, dar nici in lux izbitor cand saraci nu pot manca o farama de paine.Nu este similar cu zilele in care Isus se revolta de bogatia preotilor?

Musafir

#1177 pt 1173,1174,1175

2015-11-07 12:47

Putini, dar prosti.


Musafir

#1178 Re: pt 1173,1174,1175

2015-11-07 12:57

#1177: - pt 1173,1174,1175 

te referi la cei  vesnic 20.000 care semneaza orice petitie propusa pe site-ul asta...petitionistii de serviciu,aici o sa ramana totul,acum vad ca unii au votat de mai multe ori


Musafir

#1179 Re: Re: pt 1173,1174,1175

2015-11-07 13:17

#1178: - Re: pt 1173,1174,1175 

 Nu, ma refer strict la 1173,1174,1175. Dar ca sa il parafrazez si pe Dani, "ii iubesc si pe ei" chiar daca sunt prostuti, acizi si cu logica de scurt traseu.


Musafir

#1180

2015-11-07 13:19

Dragii mei de la biserici strang banii negri toti se folosesc de biserici de ce credeti ca Dragnea a spus ca nu vrea "sa impozoteze credinta" de unde ar avea si patriarhul si Teodosie de la Constanta si toate partidele politice.Scolii de ce ne-ar trebui ei au interes sa fie cat mai multi analfabeti,spitale pentru ce abia se moare pe capete si suntem mai putini .Asa ca nu au nici un interes cum naiba se intampla ca toti care ajung la putere au aceleasi metehne setea de bani si de putere.Poate va veni o vreme cand si la noi vor fi alesi tineri necorupti cu gandul sa faca ceva pentru noi poporul roman si pentru tara. Doamne ajuta!


Musafir

#1181 Re: Re: Re: pt 1173,1174,1175

2015-11-07 13:29

#1179: - Re: Re: pt 1173,1174,1175 

 Te crezi foarte inteligent probabil,logica ta e de traseu lung,ca si petitia asta care pe ultima suta de metri,esti cel mult vreun corporatist ateist!


Musafir

#1182

2015-11-07 13:34

Pentru cei care au un dram de credinta,vazand ce se intampla la tv,chiar daca medicii fac tot ce pot si spitalele le asigura maximul posibil,haideti sa ne rugam sa nu mai moara ranitii,sa fim alaturi de familiie lor,la patriarhie seara la 6.30 se face rugaciune pentru ei,sa fim cat mai multi ca rugaciunea sa fie mai puternica,Bunul DUMNEZEU sa-i ajute!


Musafir

#1183 Re: Re: Re: Re: pt 1173,1174,1175

2015-11-07 13:42

#1181: - Re: Re: Re: pt 1173,1174,1175 

 Cineva mai devreme zicea ca sunt 'capsunar', tu zici ca sunt 'corporatist ateist'.

Un OM

#1184 Re: Re: Re:

2015-11-07 14:06

#643: Florino - Re: Re:  

 Poti sa gandesti si singur, fara a te lasa influentat de personaje imaginare? 

Daca exista dumnezeu,

Vreau sa-i vorbesc si eu! 

Dar, cum el nu exista,

NU pot sa fiu nici satanista! 

Nu ma inchin nimanui.

Ma inchin sufletului

Ce stie doar sa iubeasca,

Pe nimeni sa ponegreasca!

Ma inchin omului bun,

Si nu omului nebun

Ce nu vede decat ura

Cand iese din batatura!

Ma inchin , omului ce lupta

Cand viata-i este o reduta;

Ramanand bun si milos

Chiar cu cel ce sta mai jos...

Iubesc omul marinimos

Ce te ridica de jos

Si te-ajuta fara frica

De un zeu sau de o biserica...

 

 

 


Musafir

#1185

2015-11-07 17:38

Vreau sa poti fi tratat in Romania !!!

Musafir

#1186

2015-11-07 17:43

Este purul adevar...avem nevoie de spitale,educatie,cultura si multe alte lucruri care ne vor ajuta sa ne ridicam ca natie. Biserici sunt suficiente...nu murim chiar toti o data.

Musafir

#1187

2015-11-07 17:46

In niciun stat civilizat nu exista o disproportie atat de mare intre numarul spitalelor si cel al bisericilor. Ne vrem a fi stat cu standarde occidentale, dar nu suntem mai presus de statele din lumea a treia daca nu intelegem ca educatia si sanatatea sunt cele mai importante domenii in care trebuie sa investim.

Musafir

#1188

2015-11-07 17:53

Am semnat aceasta petitie pentru faptul ca locurile din spitale sunt insuficienta in timp ce biserici si catedrale gasim pe toate trotuarele (ma refer la Constanta)

Musafir

#1189 Re:

2015-11-07 17:56

#11: -  

 Te felicit pt.curajul şi adevărul evocat în mesajul tău! A fost scurt şi atotcuprinzător! Dacă nu te "pregăteşti" cu bănişori "graşi" în pomelnice, atunci aceşti burtoşi nesătui, nu numai că te ignoră, dar fac tot posibilul ca, prin intermediul enoriaşilor fideli, te fac să te simţi un om mizerabil. M-am confruntat în mod direct cu ticăloşia acestor pramatii!  


Musafir

#1190

2015-11-07 18:10

Vreau o schimbare !!!

Musafir

#1191 Re: Re: Re: Re:

2015-11-07 18:27

#1184: Un OM - Re: Re: Re:  

 si sufletul de unde stii ca exista?Vorbesti cu el?Dupa logica ta...


Musafir

#1192 Re: Re: Re: Re: Re: pt 1173,1174,1175

2015-11-07 18:30

#1183: - Re: Re: Re: Re: pt 1173,1174,1175 

 mai bine capsunar atunci

m-am saturat de farisei si duc lipsa de medici

#1193 Re: Re:

2015-11-07 20:46

#189: - Re:  

 atata timp cat platesc impozite, iar statul finanteaza cultele, in mod special BOR-ul, asa ca mi se baga fortat l mana in buzunar fara voia mea.

Inainte de a face afirmatii mai intereseaza-te. vezi bugetul statului si documentele eliberate de Birou National de statistica.

Asa ca nu face acuzatii si nu mai balacari fara a sti intrutotul ce se intampla.

In plus nici o biserica n-ar trebui finantata de stat, nu trebuie sa se implice in politica si nu ar trebui sa fie in programa nici unei scoli, inafara de scoala teologica. MENIREA LOR N-A FOST SI NU ESTE ASTA

Nimeni nu va opreste pe cei care vreti sa donati tot ce aveti cui vreti. Nimeni nu va opreste sa mergeti la ce biserica vreti si sa credeti in ce vreti, DAR nu ne fortati pe toti sa platim pentru preferintele voastre si pentru a intretine niste persoane care nu aduc IN FAPT nici un beneficiu real societatii noastre.

Indiferente daca iti place sau nu, cu infime exceptii, BOR-ul actual a ajuns un SRL de camatari ce nu platesc impozite, de jnapani, de santajisti si de teroristi in educatie pentru a prosti si indobitici cat mai multa lume.

Stiu o gramada de sate unde s-au demolat dispensare si scoli pentru a se construi biserici, iar copiii incepand de la 7 ani si cu parinti care-si pot permite, pentru a face scoala, fac naveta zilnic si 60km, iar multi renunta si ajung analfabeti, mana de lucru naiva si juvenila pentru oricine vrea sa profite de ei.

In cazul in care se imbolnaveste cineva trebuie sa mearga si 60km pana la o clinica sau spital. De multe ori ajung prea tarziu sau nu se mai duc si mor acasa.

Si va mirati ca satele se depopuleaza sau ca cei care cresc acolo nu stiu carte si/sau sunt bolnavi.

In 25 de ani au ajuns sa indobitoceasca atat de multa lume si sa jecmaneasca cat mai mult posibil/ Din pacate BOR-ul si-a pierdut menirea.

Daca afirmi ca ei se pot sustine doar din donatiile de la populatie, de ce se mai lupta sa primeasca peste 100 milioane de euro de la stat, adica din banii nostrii a tuturor?

Pentru ce este nevoie de atatea biserici?l La mine in zona sunt 7 biserici ortodoxe pe nici un km patrat, dar nici un spital, dispensar sau clinica mai aproape de 15km. Multi n-au masina sa poata merge rapid in caz de urgenta, iar daca chemi salvarea, astepti peste 2 ore sa ajunga. Sti ce inseamna pentru un caz de infarct, chiar si minor, 2 ore. Dar o femeie care are complicatii la nastere? Dar un copil care si-a rupt mana si intra in soc post-traumatic?Crezi ca cei 14 popi care slujesc la aceste biserici macar de omenie si din compasiune i-ar lua cu masina parohiei, (pentru care tot oamenii au platit ca sa junga in proprietatea BOR-ului) si i-ar duce la spital? Nici sa nu te gandesti, nu fara a cere bani. si asta afirm pentru ca asta s-a intamplat. Nu asta este "treaba" lor, au afirmat, iar daca te iei de ei este facut eretic ca pe vremea inchizitiei si te ameninta cu formula "te bate d-zeu ca vorbesti asa cu reprezentatii domnului". Mie nu-mi pasa de amenintarile lor, dar cei batrani tac din gura si mor pe capete.

Acela care ajuta din suflet nu cere bani. Bunatatea, omenia si credinta pentru a face bine nu are nevoie de bani, biserica ca organizatie da.


Musafir

#1194 Re: Re: Re:

2015-11-07 21:13

#1193: m-am saturat de farisei si duc lipsa de medici - Re: Re:  

 crezi ce vrei dar nu-mi spune ca sunt multe sate unde s-au daramat spitale si scoli sa se faca biserici,hai ca e prea groasa...si daca tu gandesti asa,marea majoritate gandeste altfel si pana la urma minoritatea se supune majoritatii,asa cum si sectarii(!) sunt minoritari ortodocsilor,nu?.Biroul national de statistica e in republica Moldova,la noi e institutul de statistica,dar P.I.B.-ul si datele concrete nu sunt o statistica,si daca  ai stii matematica ai vedea ca suma pt culte e infima si din aia nu poti construi un spital judetean macar.


Musafir

#1195

2015-11-08 01:27

vrem spitale nu catedrale

Musafir

#1196

2015-11-08 01:27

In momentul in care vrei sa destabilizezi o tara lovesti in pilonii ei, puterea executiva, puterea legislativa si cea religioasa. 
Tinand cont ca desi Ponta, Oprea si Piedone au zburat de pe scena , in mod artificial se doreste amplificarea starii de tensiune si nemultumire, asa ca nu poti sa nu te intrebi ce se intampla.
Din punct de vedere geopolitic o Romanie instabila, incapabila de reactie rapide convine cel putin la doi vecini... Da, a doua revolutie noi am inceput-o sper sa fim tot noi cei care o termina.

 

Textul impresionant al unui rocker, supraviețuitor de la Colectiv, fiul celebrului om de radio Paul Grigoriu: Suferinţa prin care trece ţara este şi a Bisericii! Atenţia e deturnată de la diferiţi vinovaţi reali şi îndreptată spre Biserica Ortodoxă    Active News


Musafir

#1197 Re:

2015-11-08 03:13

#1196: -  

 De ce adica ar fi biserica o 'putere'? avand in vedere ca nu toata lumea e religioasa, de unde sa aiba biserica 'putere' daca nu este o putere investita de tot poporul? si dupa cum observi chiar in discutiile de aici foarte multi dintre cei religiosi sunt impotriva practicilor bisericii, as deduce ca si impotriva bisercii ca 'putere'. Biserica nu e menita sa fie o putere politica, ci una spirituala si numai pentru cine o accepta. Eu cred ca nimeni nu are nimic cu ideea de biserica si de religie, ci cu abuzurile bisercii, cu fondurile exagerate pe care le primeste si cu voi astia care incercati sa bagati biserica si religia pe gat cu forta la toata lumea. Daca biserica si-ar da din avutii, ar inceta cu abuzurile, s-ar autofinanta, iar voi astia religiosi si bisericosi v-ati vedea de religia si biserica voastra si sa ii lasati in pace pe restul care nu au orientarea voastra, atunci garantat se va putea trai in fratie si armonie si intr-adevar s-ar putea lucra la adevaratele probleme ale tarii. 


Musafir

#1198

2015-11-08 09:43

Avem nevoie reala de spitale. Ne putem ruga in bisericile deja existente. Nu avem neaparata nevoie de un asemenea colos. Nu imi amintesc ca in biblie sa fi citit despre Iisus sa se fi rugat intr-o catedrala de o asemenea opulenta.

Musafir

#1199 Re: Re:

2015-11-08 10:45

#1197: - Re:  

 Chiar daca tu esti ateu ,biserica este o putere in stat si nu o putere politica ,asa cum si presa e o putere acum.Nu prea cred ca pe aici sunt careva religiosi cum spui tu,iar despre autofinatare,pai deja se intampla.Suma aia de la stat e infima.Cum poti sa-ti dai cu parerea de spre abuzuri si alte lucruri,cand tu esti un profan,nu frecventezi biserica sa ai o parere reala.Oricum dezbaterea asta poate avea loc oricand,dar acum s-a creat o diversiune,sa abata lumea de la tragedia Colectiv,de la vinovati,organizatori etc.Tonul l-a dat Antena 3 ,cu adventistul Gadea,de vreo sapt peste tot discutia e despre biserica(parca patriarhul a facut concertul ala) si nu despre adevaratele cauze,implicatii,vinovati,masuri.


Musafir

#1200 Re: Re: Re:

2015-11-08 13:06

#1199: - Re: Re:  

 De unde ai dedus tu ca sunt ateu? Daca cineva nu crede in biserici, popi si religii inseamna ca este ateu? ia verifica dictionarul. Sunt o multime de oameni care cred in Dumnezeu si nu s-au afiliat nici unei religii, religia iti ingradeste spiritul si mintea in tzarcul ei de actiune ca sa iti poata manipula si capul si sufletul, genereaza discord, ura si razboaie, uita-te putin la istoria omenirii si chiar la prezent. Nu am nevoie de un popa, chiar daca sunt si sinceri pentru ei, sa imi spuna ce sa gindesc, ce sa simt, sa ma spele la creier cu niste baliverne din biblie, sunt atat de multe alte texte antice cosmogonice si despre inceputurile omenirii necontaminate de interesele meschine ale religiilor, dar voi cei care v-ati bagat in turma nu stiti nimic decat biblia, habar nu aveti ce exista in afara bisericii si religiei voastre.

Daca vrei poti sa iesi afara din turma, ti-as sugera sa incepi cu "Tratat de istorie a religiilor" a lui Mircea Eliade, considerata o capodopera in domeniu. Si daca iesi tu din turma poate o alta oaie o sa observe si o sa te intrebe de ce ai iesit, iar tu o sa ii spui ca exista o alta lume in afara turmei si poate oaia o sa inceapa sa gindeasca si ea ca si tine si alte oi or sa observe si tot asa.....pana nu or sa mai ramana inregimentati decit oamenii cei foarte in varsta si ultra traditionali. 

Si uite asa o sa ai legatura directa cu Dumnezeu fara sa mai platesti taxe la biserica si fara sa iti mai manipuleze popii capul si sufletul. 

Amin